SME
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Kiska odovzdal palác novej prezidentke Čaputovej (minúta po minúte)

Čaputová si na oslovenie prezidentka zvyká.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre zväčšenie kliknite sem

Inauguráciu prezidentky Zuzany Čaputovej sme sledovali minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

20:00 Deň inaugurácie ukončí Čaputová slávnostnou neverejnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

SkryťVypnúť reklamu

19:30 Prezidentka sa počas slávnostného obeda so 40 seniormi zaujímala o ich problémy aj aktivity, ktoré organizujú.

"Veľmi si to vážime, je nás tu päť z Pezinka, sme veľmi radi, že sme tu mohli byť s ňou a podporiť ju," povedala Alžbeta Strapáková, ktorá vedie v Pezinku spolok Živena.

"Rozprávali sme sa o všetkých problémoch, ktoré čakajú nás aj ju. Pani prezidentka to bude mať veľmi náročné, ale budeme jej držať palce, aby všetko zvládla," dodala s tým, že s Čaputovou už spolupracovala v minulosti na rôznych projektoch.

Prezidentka sa podľa Márie Šimnovej rozprávala so seniormi o konkrétnych aktivitách a problémoch, ktoré ich trápia.

Štefan Sulík pricestoval na obed s prezidentkou z Piešťan. Angažuje sa v organizácii AkSen, ktorá pre seniorov organizuje tanečné či jazykové krúžky a rôzne ďalšie aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

"Z jej predchádzajúcich prezentácií viem, že jej veľmi záleží na senioroch, čo sa mi páči, lebo tá podpora je všelijaká. Začalo to týmto a plus to chce viac rozšíriť a zintenzívniť," skonštatoval témy rozhovorov s novou prezidentkou.

18:27 Tichú spomienku na exprezidenta na Ondrejskom cintoríne ukončil potlesk ľudí pre novú prezidentku. Kladenie kytice inak prebehlo v tichosti.

Mladé dievča pri odchode prezidentky poprosilo o podpis na časopis Vogue s jej podobizňou. Čaputová jej autogram dala s úsmevom.

Program prezidentky má už takmer hodinový sklz. Spomienka na exprezidenta je však už posledným bodom jej dnešného programu. Okrem toho ju čaká už len večerná neverejná recepcia s pozvanými hosťami.

18:22 Čaputová sa po obede so seniormi nakrátko presunula do Devína, kde položila veniec pri Bráne slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne je už späť v Bratislave, kde na Ondrejskom cintoríne dáva kyticu na hrob prvého prezidenta Michala Kováča. Ten sa ešte Kiskovej inaugurácie zúčastnil osobne.

Záujem o novú prezidentku prilákal viacero jej priaznivcov aj na historický cintorín v centre hlavného mesta. Udalosť sa však nesie v dôstojnom duchu, tentoraz už bez pokrikov či skandovania.

"Boli sme na ňu zvedaví, tak sme prišli. Cez deň sme do centra nešli, lebo tam bolo plno a v tomto teple je to náročné. Tu je to pokojnejšie," hovorí dôchodkyňa Iveta Racíková z Bratislavy, ktorá prišla na cintorín v sprievode manžela.

17:50 Inaugurácii prvej slovenskej prezidentky sa v rozsiahlych reportážach venujú viaceré renomované zahraničné médiá.

Americký denník The New York Times napríklad v rozsiahlom článku podrobne mapuje Čaputovej cestu od lokálneho aktivizmu v Pezinku až na najvyšší post v štáte.

SkryťVypnúť reklamu

České médiá zasa zaznamenali to, že počas príchodu prezidentky k budove Reduty sa okrem potlesku ozvali aj výkriky "hanba" a aj to, že nemá skúsenosti s politikou.

17:19 Exprezident Kiska udelil šesť milostí a žiadnu amnestiu. Podobný postoj už avizovala Čaputová, ktorá už v rámci kampane vylúčila, že by mala v pláne udeľovať plošnú amnestiu.

Prečítajte si tiež: Gašparovič amnestoval stovky ľudí vrátane Mojseja, Kiska nikoho. Čo plánuje Čaputová? Čítajte 

Striedma bude aj pri milostiach a zrejme aj ona podobne ako Kiska bude po tejto výsade hlavy štátu siahať len ojedinele.

„Okrem právnych aspektov žiadosti budem brať ohľad na zdravotný stav a sociálnu situáciu žiadateľa," povedala Čaputová.

16:40 Ak Zuzana Čaputová bude slúžiť podľa slov jej prejavu, tak krajina bude mať najlepšiu prezidentku. Prečítajte si komentár šéfredaktorky denníka SME Beaty Balogovej.

SkryťVypnúť reklamu

15:41 Dôchodcov vyberala prezidentská kancelária zväčša na základe odporúčania domovov dôchodcov či rôznych seniorských komunít a klubov. Ide o ľudí z celého Slovenska.

15:36 Čaputová sa zrejme kvôli pohodliu počas ceremónií aj prezúvala. Pri vonkajších presunoch mala obuté modré topánky s hrubším opätkom, v Redute aj momentálne v paláci má vyššie lodičky s tenkým opätkom.

15:34 Čaputová v Zelenom salóne Prezidentského paláca po jednom víta dôchodcov pozvaných na obed.

Zamestnanec prezidentskej kancelárie postupne číta meno každého seniora, tí chodia po jednom k prezidentke, ktorá im podáva ruku a smeruje ich k slávnostnému stolu.

Väčšina z nich praje prezidentke úspechy a veľa sily v úrade. Medzi pozvanými dôchodcami je aj sociologička Zora Bútorová. Jej manžel Martin Bútora bol poradcom prezidenta Kisku.

SkryťVypnúť reklamu

15:10 Nasleduje slávnostný obed podávaný prezidentkou.

Pozvala naň vyše štyridsať zástupcov seniorov a senioriek z domovov sociálnych služieb z celého Slovenska.

Sama to odôvodňovala snahou o „upriamenie pozornosti na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov a obyvateľky Slovenska“.

Novinkou bude aj to, že seniorom obed symbolicky sama podá.

„Ako symbol toho, že to je generácia ľudí, ktorí potrebujú dostávať lepšiu službu od štátu, než dostávajú dnes, urobí malé gesto - jedlo im podá ona sama. Je to gesto, ktoré má odrážať potrebu zlepšiť služby pre tých skôr narodených,“ vysvetlil jej poradca pre komunikáciu Martin Burgr.

Podobne postupoval aj Kiska, ktorý pred piatimi rokmi pozval sociálne slabších ako sú odchovanci detských domovov, seniori žijúci v domove dôchodcov a bezdomovci.

SkryťVypnúť reklamu

Obedovalo sa pod stanmi v prezidentskej záhrade, ktorá bola otvorená verejnosti.

14:49 Kolóna s novou prezidentkou už dorazila do paláca.

Kiska ju privítal s manželkou Martinou, podal jej kyticu. Ľudia pri príchode prezidentky tlieskali. Bývalý prezident tak symbolicky odovzdal palác novej hlave štátu.

Čaputová si na nádvorí paláca pozrela prehliadku Čestnej stráže prezidentky, počas ktorej zaznelo „Sloboda a sláva pani prezidentka!“.

14:45 Verejnosť čaká na príchod do Prezidentského paláca. Jej priaznivci pozorujú presun zo Židovskej ulici a aj na Hodžovom námestí.

V priestoroch pred palácom je už nastúpená prezidentská stráž aj armádny orchester. Do paláca dorazil už aj Andrej Kiska, ktorý úrad Čaputovej odovzdá.

Program je stále v časovom sklze.

SkryťVypnúť reklamu

14:38 Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský zaželal novej prezidentke láskavosť, silu a trpezlivosť.

Počas bohoslužby Te Deum jej tiež poprial, aby jej skutky boli skutočné dobré a osožné pre všetkých občanov Slovenska. Pomôcť jej v tom podľa jeho slov môže "práve srdce ženy a matky".

"Nech to, čo konáme, je dobré, nech sa naše skutky vydaria, ale nech sú v prvom rade dobré vo svojej podstate," začal slávnostnú homíliu. Dodal, že za novú prezidentku sa budú veriaci modliť.

Podobné slová a priania novej prezidentke adresovali aj Ivan Eľko z Ekumenickej rady cirkví či Igor Rintel z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.

14:16 Čaputová si na oslovenie prezidentka zvyká. "Je to veľmi nová skúsenosť...Pre mňa je za tým pojmom skryté to, prečo som do kandidatúry išla, a to je služba ľuďom, ako som povedala aj v inauguračnom prejave, neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť, myslím to úprimne," uviedla v rozhovore pre RTVS.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prezidentka Čaputová chce, aby Slovensko bolo spoľahlivý partner Čítajte 

Avizovala, že všetko, čo vo funkcii urobí, bude robiť pre vlasť.

"Vlastenectvo bude pretkané do všetkých úkonov, ktoré budem robiť," skonštatovala s tým, že to platí pre všetky témy ako spravodlivosť, ochrana životného prostredia aj v sociálnej oblasti, kde vidí dlhy voči ľuďom.

Za veľkú výzvu považuje oslovenie ľudí, ktorí ju nevolili alebo majú iné názory. Potvrdila, že chce počas svojho mandátu často navštevovať aj regióny. Na začiatku ju však čaká viacero zahraničných návštev.

13:37 Te Deum je ďakovnou bohoslužbou, ktorá sa slúži na počesť nového prezidenta už od čias prvého československého prezidenta Tomáša Garriguea Masaryka.

Ten sa však na samotnej bohoslužbe v roku 1918 nezúčastnil a prvým prezidentom, ktorý na Te Deum prišiel osobne, bol Emil Hácha v roku 1938.

SkryťVypnúť reklamu

Tradícia slávenia slávnostnej bohoslužby na počesť nového panovníka však siaha ešte hlbšie do histórie a bola súčasťou korunovácie ešte za čias monarchie.

Predsedajúcim prebiehajúcej bohoslužby Te Deum je bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, ktorý celebroval bohoslužbu aj pred piatimi rokmi po vymenovaní Andreja Kisku za prezidenta.

„Želáme si, aby náš prezident mal načúvajúce srdce a správne rozlišovanie, čo je dobré a zlé, a vnímavosť pre tých, ktorí trpia,“ povedal vtedy Zvolenský.

Na bohoslužbe sa v roku 2014 zúčastnili aj exprezidenti Ivan Gašparovič a dnes už nebohý Michal Kováč, ktorý zomrel v októbri 2016.

Počas prebiehajúcej bohoslužby pri príležitosti nástupu Čautovej vystúpia s príhovorom aj Ivan Eľko z Ekumenickej rady cirkví či Igor Rintel z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputová na Te Deum pozvala zástupcov všetkých registrovaných cirkví na Slovensku.

13:33 Prezidentka prišla do Katedrály sv. Martina na slávnostnú bohoslužbu slova Te Deum.

13:03 Po skončení oficialít sa prezidentka peši presúva do Katedrály sv. Martina na ekumenickú bohoslužbu Te Deum.

Čaputová si v Starom Meste podáva ruky s ľuďmi, ktorí sa prišli pozrieť na inauguráciu a prajú jej úspechy. Ona sa s nimi víta a fotí.

Prezidentku sprevádzajú dcéry a súčasťou jej sprievodu je aj Peter Konečný. Dav ľudí pri Čumilovi spontánne skanduje Zuzana, Zuzana!

Prezidentka prejde do katedrály po Panskej ulici. O zmenu požiadala kvôli opätkom, v ktorých by sa jej po mačacích hlavách na Hviezdoslavovom námestí pohybovalo ťažko.

12:56 Čaputová prvýkrát vyšla z Reduty medzi ľudí ako oficiálna hlava štátu. Pred historickou budovou SND absolvovala svoju prvú vojenskú prehliadku.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka pozdravila nastúpených príslušníkov ozbrojených síl a prezidentskej stráže pozdravom "Sláva vlasti vojaci", na čo jej odpovedali "Sláva". Potom vojaci odpochodovali z Hviezdoslavovho námestia.

12:50 Program prezidentky už má značný časový sklz. Desiatky ľudí Čaputovú čakajú na Hviezdoslavovom námestí, kde má byť nástup Ozbrojených síl. Prezidentka tu mala byť už pred dvadsiatimi minútami.

Medzi davom sú aj odporcovia novej prezidentky, ktorí pokrikujú heslá ako "Hanba" či "Fuj, Čaputová".

12:37 Slávnostná inauguračná schôdza sa skončila, prezidentka sa teraz presunie pred historickú budovu Slovenského národného divadla.

Tam absolvuje aj svoju prvú vojenskú prehliadku, keďže nástupom do funkcie sa z nej stáva aj hlavná veliteľka Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Nastúpených vojakov by mala na pozdraviť slovami: „Sláva vlasti, vojaci“. Vojaci jej odpovedia historicky vôbec prvýkrát v ženskom rode: „Sloboda a sláva, pani prezidentka“.

12:30 Čaputová v prejave informovala, že chce svojím prístupom prispieť ku konštruktívnej spolupráci, chce ponúkať pokojný a vecný tón, trpezlivosť a vernosť hodnotám. Celý inauguračný prejav novej prezidentky si môžete prečítať tu.

Prečítajte si tiež: Ponúkam odbornosť a zdravý záujem (prejav prezidentky Čaputovej) Čítajte 

12:20 Prezidentka Čaputová nechce z úradu vládnuť, ale slúžiť ľuďom a Slovensku.

Povedala to vo svojom inauguračnom prejave Sľubuje, že bude slúžiť blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Chce prispieť ku konštruktívnej spolupráci.

"Ponúkam odbornosť, ponúkam cit a zdravý aktivistický záujem. Ponúkam teda rozum, srdce a ruky. Zložením ústavného sľubu preberám všetky záväzky a povinnosti verejnej služby," vyhlásila v príhovore.

SkryťVypnúť reklamu

12:16 V inauguračnom prejave sa prihlásila k proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenska. Európska únia je podľa nej pre Slovensko životným a hodnotovým priestorom. Severoatlantická aliancia zas obranným a bezpečnostným pilierom. Poukázala aj na hrozby ako je klimatická kríza.

12:18 Prezidentka zdôrazňuje potrebu právneho štátu a rovnosti pred zákonom. Vo svojom inauguračnom prejave skritizovala korupciu či nedotknuteľnosť vybraných osôb.

Musí sa to podľa nej stať minulosťou. Volá po spravodlivosti a dôstojnom živote pre mladých aj starých ľudí, prekonávaní rozdielov.

V súvislosti s menovacími právomocami uviedla, že bude do funkcií menovať len profesionálne a osobnostne najlepších.

12:07 Zuzana Čaputová zložila do rúk predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie slovenskej prezidentky.

SkryťVypnúť reklamu

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem," povedala Čaputová.

11:56 Slávnostnú schôdzu otvoril predseda parlamentu Andrej Danko. V príhovore poďakoval dosluhujúcemu prezidentovi Kiskovi za jeho prácu na poste prezidenta a zagratuloval Čaputovej k víťazstvu vo voľbách.

Pripomenul prezidentské voľby aj úlohy prezidenta. "Je veľmi dôležité, aby prezident konal iba podľa kompetencií jasne definovaných v ústave," povedal Danko.

Byť prezident Slovenska je podľa Danka prejavom dôvery občanov a najvyššej cti národa. "Zároveň záväzok byť prezidentom všetkých," podotkol.

Zaznelo aj Dankove legendárne "človek k človeku sa opäť stáva vlkom". Čaputovú vyzval, aby bola prezidentkou, ktorá spája ľudí a drží sa pravdy.

11:54 Čaputová prichádza za tónov piesne Eugene Suchoňa Aká si mi krásna.

11:50 Ceremónia v Slovenskej filharmónii sa začala. Čestná stráž prezidenta pri pochode priniesla prezidentské štandardy. Nasledujú fanfáry, príchod Andreja Kisku a následne aj Zuzany Čaputovej.

11:42 Zuzana Čaputová je už v Redute. Na jej príchod čakali zhromaždené desiatky ľudí, niektorí ju vítali potleskom.

11:41 Sála v Redute sa už plní, prítomní sú poslanci aj ministri, či protikandidát Maroš Šefčovič.

Prišiel aj exprezident Rudolf Schuster a v hľadisku sedí aj šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Pripravený je aj orchester Slovenskej filharmónie, súčasťou ceremónie bude štátna hymna.

Pred budovou Reduty stoja desiatky policajtov, ktorí strážia zátarasy. Udalosť prilákala desiatky zvedavých ľudí.

11:35 Do budovy Reduty už prišiel aj premiér Peter Pellegrini nasledoval ho Andrej Kiska s manželkou, trojicu ústavných činiteľov doplnil predseda parlamentu Andrej Danko.

11:31 Andrej Kiska spolu s manželkou opustil Prezidentský palác a symbolicky sa rozlúčil so svojou funkciou.

11:27 Na Čaputovej osobnom zozname sú okrem najbližších spolupracovníkov aj bývalý arcibiskup Róbert Bezák, ktorý ju podporil ešte v rámci prezidentskej kampane.

„Jedna z najvyšších ústavných funkcií by mohla byť zastúpená ženou, ktorá dokázala, že stojí za pravdou a spravodlivosťou,“ povedal Bezák ešte v septembri minulého roka.

Nechýba tiež dnes už bývalý šéf Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, ale aj jeho nástupca Michal Truban.

Práve v PS Čaputová ešte pred voľbami pôsobila ako podpredsedníčka hnutia. Funkcie sa však vzdala ešte pred druhým kolom volieb, pričom po zvolení aj vystúpila zo strany.

Na jej zoznam sa však dostal napríklad aj šéf KDH Aloj Hlina.

11:19 Inaugurácia sa považuje za vôbec najvýznamnejšiu štátnu udalosť. Prítomní sú na nej okrem poslancov a členov vlády aj europoslanci, veľvyslanci a ďalší významné osobnosti.

Čaputová má aj 45-menný osobný zoznam ľudí, ktorých pozvali v jej mene na ceremóniu. Sú na ňom jej dcéry Lea a Emma, rodičia Štefan a Katarína Strapákovci, brat Daniel Strapák, ale aj partner Peter Konečný.

S tým pritom Čaputová prežíva ťažké obdobie, čo sama priznala koncom mája na sociálnych sieťach. Rozvedená prezidentka, ktorá tvorí s hudobníkom a fotografom pár približne dva roky, pripustila, že nie náhodou sa v ostatných týždňoch už spolu neobjavovali na verejnosti.

„Naozaj prechádzame ťažkým obdobím vyrovnávania sa so situáciou, v ktorej sme sa ocitli. Nie sme prvý ani posledný pár, ktorý prechádza takýmto obdobím. Musíme sa ale, zároveň, venovať aj svojim povinnostiam,“ povedala vtedy Čaputová.

Neskôr stanovisko Konečný spresňoval slovami, že „rozchodom by to nenazval“.

Pár spolu nežije a Čaputová už počas kampane aj po zvolení zdôrazňovala, že situáciu vníma citlivo najmä kvôli dcéra, ktoré sú v tínedžerskom veku.

11:15 Do Reduty postupne prichádzajú prví hostia. Bol medzi nimi aj bývalý prezident Gašparovič s manželkou.

11:13 Slávnostná inaugurácia prezidentky, ktorá je formálnym uvedením hlavy štátu do úradu, sa koná už tradične v bratislavskej Redute, v ktorej sídli Slovenská filharmónia.

Ako prvý tu prezidentský sľub skladal Rudolf Schuster, ktorý bol prvým priamo voleným prezidentom. Vďaka päťročnému funkčnému obdobiu hlavy štátu sa termín 15. jún stal fixným a v tomto dátume neskôr nastúpili do funkcie v Redute dvakrát aj Ivan Gašparovič a naposledy 15. júna 2014 aj Andrej Kiska.

Inaugurácia prezidentky je súčasťou slávnostnej schôdze parlamentu, pričom sľub skladá víťazka volieb do rúk predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana. Pre toho je ceremónia takisto zatiaľ najvýznamnejšia, akú zažil od nástupu do funkcie v polovici apríla tohto roka.

Odchádzajúci prezident Kiska i jeho predchodca Gašparoviča skladali sľub ešte do rúk Ivetty Macejkovej.

Gašparovič pri prvom zvolení do funkcie v roku 2004 ešte do rúk vtedajšieho predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka.

10:54 Nová prezidentka bude mať na inaugurácii oblečené šaty od známeho návrhára Borisa Hanečku, ktorý jej zároveň navrhol aj večernú róbu na neskoršiu slávnostnú recepciu v Slovenskej filharmónii.

Hanečka sa priznal, že pri navrhovaní šiat stál pred neľahkou úlohou, keďže Čaputová je vôbec prvou prezidentkou na Slovensku a protokol je v tomto prípade voľnejší než pri´mužoch, hoci prihliadať naňho treba stále.

Prečítajte si tiež: Kleinert: Je autentická, veríte jej všetko Čítajte 

Na šatách pracoval so svojím tímom viac ako mesiac. „Musel som skĺbiť viacero vecí, ktoré vyžaduje protokol. Samozrejme nemohol som zabudnúť na to, že bude teplo a šaty by mali byť priedušné a nemali by sa krčiť," povedal Hanečka.

Pred inauguráciou sa Čaputová zverila taktiež do rúk známeho kaderníka Jána Molnára a vizážistiky Kataríny Kmecovej.

Čaputová dosiaľ spolupracovala zásadne so slovenskými návrhármi.

Počas kampane ju obliekala najmä Dana Kleinert, ktorá jej navrhovala napríklad šaty, ktoré mala Čaputová na sebe počas prvej aj druhej volebnej noci.

„Chceme tým vydať signál, že aj na Slovensku sú domáci dizajnéri, ktorí vedia robiť kvalitnú módu na celosvetovej úrovni,“ vysvetľovala pre SME Kleinert.

10:47 Expremiér Robert Fico sa na inaugurácii nezúčastní pre dlhodobo plánovanú súkromnú udalosť. Novozvolenej prezidentke zablahoželal k nástupu do funkcie.

10:39 Budova Slovenskej filharmónie je už pripravená na slávnostný sľub.

10:00 Ako sa prezidentka pripravovala na svoju novú funkciu? Viac sa dozviete v rozhovore s Čaputovej poradcom pre komunikáciu Martinom Burgrom.

9:28 Prezidentka Zuzana Čaputová je dnes prísľub dôstojnosti, rozvahy, integrity a múdrych rozhodnutí. A nielen tí, čo ju volili, budú pozorne sledovať, ako tento prísľub naplní. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

9:00 V súvislosti s inauguráciou platia v Bratislave dopravné obmedzenia. Týkajú sa najmä ulíc Jesenského, Mostová a Námestie Ľ. Štúra. Vjazd do garáže hotela Carlton a k hotelu je možný z Jesenského ulice. V sobotu od 11.15 až do 11.45 h a od 12.30 až 13.00 h budú tieto ulice uzatvorené úplne.

Staromestská ulica v Bratislave bude v sobotu od 12.30 do 15.00 h rovnako uzavretá. Zjazd bude umožnený z Mosta SNP na nábrežie Vajanského a výjazd na Most SNP bude možný z nábrežia v smere do Petržalky.

BRATISLAVA. V sobotu nahradí Zuzana Čaputová Andreja Kisku na poste prezidenta. Prezidentkou sa stane zložením prezidentského sľubu.

Po slávnostnej schôdzi v bratislavskej Redute, teda inaugurácii, ju čaká prehliadka ozbrojených síl, peší presun na ekumenickú bohoslužbu Te Deum v Dóme sv. Martina a prevzatie Prezidentského paláca. Súčasťou programu inauguračného dňa je aj slávnostný obed pre seniorov. Podvečer Zuzana Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony v Devíne. Následne položí kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne.

Deň ukončí slávnostná recepcia v budove Slovenskej filharmónie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 2. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 4. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 5. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 6. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 690
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 077
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 013
 4. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 3 972
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 220
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 009
 7. Manuál k výsadbe priesad 1 939
 8. Unikátna kniha vás naučí zvládať nástrahy internetu 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zasadnutie Súdnej rady na snímke z roku 2020.

Rozhodovať bude Najvyšší správny súd.


3 h
Stanislav Lobotka oslavuje svoj prvý gól v drese SSC Neapol.

V Neapole ukázal famózne sólo, dočkal sa po siedmich rokoch.


9 h
Komentátor SME Peter Schutz.

O porážku pôjde až vtedy, ak súd rozhodne v neprospech obžaloby.


13 h
Ukrajinské armádne vozidlá prechádzajú okolo vraku ruského tanku na severe Charkova.

Vojna na Ukrajine pokračuje 82. deň.


a 6 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu