SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Šanta predložil správy Kočnera s Bödörom (minúta po minúte)

V pondelok vypovedal bývalý šéf Markízy Vladimír Repčík.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Dianie na súde v prípade televíznych zmeniek sme sledovali minútu po minúte:

14:58 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie na súde budeme podrobne sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

14:55 Súd prerušil hlavné pojednávanie. V utorok sa bude pokračovať v čítaní listín.

14:52 Para odmieta obvinenie, že by mal k dispozícii celú komunikáciu. “Nechápem, či je to utajovaná skutočnosť alebo v čom je problém,” reaguje Mandzák s počudovaním, prečo je problém predložiť kompletný prepis komunikácie. “Súd sa rozhodne,” dodal predseda senátu Klemanič.

Nateraz teda súd nepovedal, či bude žiadať celý prepis alebo sa uspokojí s prepisom od prokurátora, a prečíta do stredy prepis komunikácie medzi Kočnerom a Bödörom.

14:50 “Obhajoba dostala všetko, čo má mať a nič iné mať nebude,” reaguje na kritiku obhajcov prokurátor Ján Šanta.

O slovo požiadal Daniel Lipšic a žiada, aby obhajcovia spresnili, prečo považujú za nezákonný dôkaz prepis komunikácie získaný v inom trestnom konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

“Pán Para má celý prepis komunikácie,” odvetil Lipšic. Lipšic je právnym zástupcom rodiny Kuciakovcov pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka.

14:47 Blížime sa ku koncu. Ján Kováčik sa ospravedlnil zo zajtrajšieho výsluchu. Svedkyňa Sylvia Volzová sa tiež ospravedlnila.

“Nie je schopná takto narýchlo sa zúčastniť pojednávania,” napísal súdu jej právny zástupca. V utorok teda príde iba Radka Doehring.

Debata sa otočila opäť na komunikáciu, ktorú prokurátor navrhuje čítať v stredu. “Nikdy neriešim dva dni dopredu,” odvetil predseda senátu. Obhajca Michal Mandzák navrhuje, aby súd vyžiadal kompletnú dokumentáciu o komunikácii, aby sa pripravili na výsluch svedkov Tótha a Dučáka.

14:45 “Sme tu ako pes, čo naháňa vlastný chvost,” reaguje Rusko. Opakuje vyjadrenie z predchádzajúceho týždňa, že to, že niečo nie je v účtovníctve, neznamená, že to neexistuje.

Skryť Vypnúť reklamu

14:43 Prokurátor Šanta číta dokumenty, ktoré sa týkajú civilného procesu medzi Kočnerovou firmou, Ruskom a televíziou Markíza o vyplatenie zmeniek.

14:37 Rusko skončil. Svedkyňa Grujbárová odišla zo súdu. Prokurátor ide ďalej čítať listiny. Na dnes už žiaden svedok nepríde.

Vyjadrenie Pavla Ruska na Grujbárovej výpoveď

14:36 Rusko sa po rétorickom výkone ovieva papiermi. Lucia Tandlich mu pripomenula, že na pojednávanie licenčnej rady 4. 7. 2000 on sám poslal právnikov a ospravedlnil sa z neho, lebo bol na dovolenke.

“To svedčí o tom, ako sa obžalovaný modlil, aby Markíze licencia zostala,” povedala sarkasticky Tandlich.

14:34 “To bol konflikt, kde hrozila smrť alebo poranenie ľudí,” tvrdí Rusko. “Som rád, že sa mi ho podarilo zažehnať, cena bola primeraná.”

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo vôbec Rusko takto argumentuje? Dôvodom je to, že sa snaží vysvetliť, prečo Rusko vydal zmenky. On tvrdí, že ich vydal ako riešenie toho, nech Gamatex nechá Markízu tak. Gamatex však vyplatila skupina CME 80 miliónmi korún.

Rusko ale minulý týždeň povedal, že to nie sú jediné peniaze, ktoré Gamatex žiadal. “Ak by aj zmenky v roku 2000 podpísal, televíziu nezachraňoval,” reaguje šéfka právneho TV Markíza Lucia Tandlich.

Nech si o ňom čokoľvek poviete, ten Kočner nie je debil.

Pavol Rusko

14:25 Rusko výrazne gestikuluje, naďalej je pri flipcharte. Prokurátor si miestami robí poznámky.

Rusko hovorí, že 4. 7. 2000 bolo naplánované pojednávanie na rade pre vysielanie. “Načo to bolo, keď bolo všetko vyriešené,” hovorí sarkasticky Rusko.

14:21 “Nech si o ňom čokoľvek poviete, ten Kočner nie je debil,” hovorí Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

Naďalej je v rečníckom švungu. Argumentuje, že keď už raz rada odsúhlasila prechod licencie v prípade VTV, obával sa o to aj v prípade Markízy.

“Jedno aj druhé znamenalo, že podsvetie ovládne televíziu. Mal som sa na to pozerať?,” pokračuje Rusko.

14:18 Právny zástupca TV Markíza a šéfka jej právneho oddelenia si robia poznámky, prokurátor Šanta aj sudcovia počúvajú. Najviac zaujato rozprávaním Ruska vyzerá sudkyňa Záleská.

Rusko dokonca zaujal svojim energickým a hlasitým prejavom aj asistentku senátu a zapisovateľku senátu, ktoré zvyčajne pôsobia znudeným dojmom.

14:17 Rusko vysvetlil, prečo argumentuje prípadom VTV. Snaží sa tým poukázať, že naozaj mal obavu o stratu licencie Markízy. V prípade VTV totiž podľa neho licenčná rada schválila prechod licencie, hoci zákon sa k tomu staval skôr negatívne.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže to už Rada v minulosti urobila, Rusko sa obával, že to bude aj prípad Markízy. “Tak nech vás tu neklamú, že licencia nebola ohrozená,” reční Rusko.

14:15 Rusko rozpráva výrazne zrozumiteľnejšie než v pondelok minulý týždeň. Vysvetľuje, že konanie Gamatexu o úpravu licencie padlo tým, keď sa Ruskovi a spol. podarilo na obchodnom registri docieliť, aby Gamatex bol z registra vymazaný pre pochybnú exekúciu. Poukazuje aj na kauzu televízie VTV, ktorú prvýkrát spomenul dnes aj obhajca Mandzák.

14:08 Pokračujeme. Rusko energicky kreslí a dôrazne reční o kauze Gamatex. Na stolčeku pre svedkov má rozložené kopčeky papierov so samolepiacimi papierikmi na poznámky.

13:55 Keď senát videl, ako sa Rusko chystá na vyjadrenie, opýtal sa, či bude jeho stanovisko dlhé. Odvetil - áno.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda senátu preto vyhlásil krátko 10-minútové prestávku a Rusko sa bude k výpovedi Grujbárovej vyjadrovať potom.

13:53 Výsluch svedkyne bol ukončený. Rusko dostal priestor na vyjadenie. “Keďže niektoré veci považujem za zásadné, idem kresliť,” povedal a ťahá za sebou flipchart.

13:52 Obvinený Štefan Agh je naďalej na mieste pre verejnosť, miestami si robí poznámky, ale zväčša počúva a niekedy súhlasne prikyvuje.

Výpoveď Jarmily Grujbárovej

13:50 Obhajca Michal Mandzák sa v reakcii na Lipšica pýta svedkyne, či mali vysielatelia povinnosť informovať Radu o zmenkách. “Dobre tomu rozumiem, že nemali túto povinnosť,” pýta sa Mandzák.

“Ho-ho-ho, to je sugestívna otázka,” namieta prokurátor Šanta. Mandzák musel otázku preformulovať, ale svedkyňa nakoniec potvrdila, že “vo všeobecnosti” takúto povinnosť vysielatelia nemali.

Skryť Vypnúť reklamu

13:49 Pýtať sa začali sudcovia. Emil Klemanič sa pýta svedkyne na Sylviu Volzovú, Siloša Pohanku a Štefana Agha.

O Volzovej svedkyňa hovorí, že bola síce spolumajiteľkou a konateľkou televízie, ale Rusko vystupoval aktívnejšie. Z dvojice Kočner-Agh (za Gamatex) zas vystupoval aktívnejšie Kočner, vypovedá svedkyňa.

13:46 Ak by mala Rada vedomosť, že držiteľ licencie ručí za zmenky v hodnote 500 miliónov korún, ako by to ovplyvnilo rozhodovanie Rady o predĺžení licencie? “Môžem hovoriť iba za kanceláriu. Malo by to zásadný vplyv. Ako by rada rozhodla, to neviem povedať,” odpovedala Grujbárová.

13:44 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic sa pýta, ako ovplyvňovala novela vysielacieho zákona z jesene 1999 licenčné konanie.

Grujbárová vysvetlila, že sa jednoznačne upravilo obmedzenie prevoditeľnosti licencie a zároveň sa upravili podmienky prevodu pri exekúcii či predaji podniku, čo bola reakcia na kauzu Gamatex.

Skryť Vypnúť reklamu

13:40 Obhajca Mandzák navrhol, aby sa výsluch svedkyne Grujbárovej odložil. Senát tomu nevyhovel a Mandzák pokračuje v kladení otázok.

13:38 Senát vyhovel námietke prokurátora. “V prípade, že prokurátor predložil listiny a nečítali sa, nebudú sa čítať ani tieto. Nech má prokurátor aj splnomocnenci priestor oboznámiť sa s nimi,” odôvodnil.

13:37 “Ja posudzujem, čo je úlohou prokuratúry, ale nie vy,” reaguje Šanta na poznámku obhajcu Mareka Paru, že bolo jeho úlohou zbierať verejne dostupné listiny.

13:35 Prokurátor Šanta trvá na tom, aby sa zápisnice z Rady pre vysielanie nečítali. “Zachovajme korektnosť a rovnosť zbraní,” hovorí prokurátor v narážke na skutočnosť, že ani on nemohol čítať prepisy komunikácie medzi Kočnerom a Bödörom.

13:33 Obhajca Michal Mandzák sa pýta, či advokát Ernest Valko spisoval ako člen Rady podklady na rokovanie o Markíze. “Stávalo sa, že členovia vypracovali svoj paralelný právny názor a Rada potom rozhodla,” povedala. Ako príklad uvádza licenciu pre televíziu VTV.

Skryť Vypnúť reklamu

Grujbárová tvrdí, že vždy išlo o pomocné stanoviská, na základe ktorých sa Rada potom rozhodovala, či dá spracovať analýzu napríklad právnickým fakultám.

Mandzák sa ďalej pýta na vysporiadanie kauzy Gamatex. Rada požiadala prokuratúru, aby preverila správnosť riešenia, vyplýva z Grujbárovej výpovede.

Mandzák predložil nové dôkazy, zápisnice z Rady pre vysielanie, ktoré sa týkajú kauzy televízie VTV. V pojednávacej sieni vznikol mierny nepokoj, pretože prokurátor aj právny zástupca TV Markíza postup obhajcu namietajú. “Dostali sme kilovú obsielku, obhajca chcel oboznamovať A4-ku,” povedal Lipšic.

Prokurátor Šanta reagoval, že prepis komunikácie medzi Kočnerom a Bödörom mal päť riadkov a tiež sa nečítal.

13:27 Obhajca Marek Para sa pýta, za akých okolností by mohlo dôjsť k prechodu licencie. Grujbárová totiž naznačila, že hoci zákon v roku 1998 uvádzal, že televízna licencia je neprevoditeľná, zákon explicitne nezakazoval jej prechod.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Parovu otázku dodala, že v prípade exekúcie, ako to bolo aj v kauze Gamatex, by mohlo dôjsť k prechodu licencie. “Nie som právnička,” pripomenula.

13:25 Čím sa vyriešila kauza Gamatex vo vzťahu k Rade pre vysielanie, pýta sa Šanta.

Zmyslom konania, ktoré sa viedlo, nebolo odňať licenciu, ale dostať stav do súladu so zákonom.

Jarmila Grujbárová, bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu v čase, keď Rada riešila licencie pre Markízu a Gamatex

“V roku 1998 bol podaný návrh na zmenu licencie a Gamatex požiadal o prechod licencie z Markízy na Gamatex, dva roky prebiehalo toto konanie. Pán Rusko argumentoval proti. Záver bol, že nám bol doručený návrh konateľov Markízy a Gamatexu, že návrh na zmenu licenciu a prechod licencie berú späť a podložili to tým, že záväzok bol vysporiadaný (záväzok Markízy voči Gamatexu, pozn. red.),” rozpráva Grujbárová. Šanta sa pýta, ako konkrétne sa to vysporiadalo.

13:20 Aké vedomosti máte o pohľadávke pána Siloša Pohanku voči televízii Markíza? Priamo nie, iba to, čo je na verejnosti, odvetila.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokurátor Šanta sa pýta, či niekedy počula o hrozbách násilia v kontexte so Silošom Pohankom. Pravdepodobne naráža na vyjadrenie šéfky licenčného odboru, ktorá minulý týždeň povedala, že Pohanka sa jej mal zdôveriť, že pohľadávku proti Markíza previedol na Kočnera potom, čo mu niekto priložil zbraň k hlave.

13:17 Čo by sa muselo stať, aby licencia bola Markíze odňatá, pýta sa prokurátor. “Napríklad vyhlásenie konkurzu, podstatná zmena právnych skutočností v licencie,” odpovedá Grujbárová.

Vyskytla sa takáto situácia v prípade Markízy? “Nemôžem povedať, či sa vyskytla alebo nevyskytla, ale takéto konanie nebolo, a zmyslom konania, ktoré sa viedlo, nebolo odňať licenciu, ale dostať stav do súladu so zákonom,” odpovedá.

Odnímali sa koncom 90. rokov licencie pre televízie? “Napríklad v prípade televízie Sever došlo k odňatiu, pretože sa nevyužívala. Na iný prípad v tom období si nespomínam,” odpovedá.

Skryť Vypnúť reklamu

13:13 “O zmenkách som sa dozvedela až z tlače, keď ich pán Kočner uplatnil v roku 2016. V kancelárii rady sme o nich nevedeli,” odpovedala.

Prokurátor Šanta sa pýta, aký mala s Ruskom vzťah. “Ako s účastníkom konania, mali sme aj názorové strety, pretože sme boli tí, ktorí kontrolujú vysielanie a pán Rusko bol súkromný vysielateľ. Určite by som to nenazvala priateľským vzťahom,” hovorí s úsmevom Grujbárová.

13:12 Grujbárová povedala, že nemá informácie o tom, že by sa advokát Ernest Valko, ktorý v tom čase bol členom licenčnej rady, angažoval v spore o Markízu. “Neviem o tom a nemám o tom vedomosť,” povedala. Tvrdí, že Valko by prípadný konflikt musel nahlásiť a žiadne také hlásenie nepodal.

13:10 “Pri samotnom vyrovnaní a spisovaní dohôd o vysporiadaní podielu sme neboli prítomní,” odpovedá Grujbárová na otázku, čo všetko vedela o dohode medzi CME, Markízou a Gamatexom. “Informovali nás o urovnaní, ale nebola som účastná toho, za akú cenu alebo aké dojednania tam boli.”

Skryť Vypnúť reklamu

Dodala, že hovorilo sa o sume 80 až 100 miliónov korún. “Bolo to viac-menej v neformálnych rozhovoroch, keď sme sa pýtali, ako to bolo vysporiadané,” dodala Grujbárová. Nevie spresniť, s kým sa o tom rozprávala, ale asi to boli zástupcovia CME. Grujbárová rozpráva pokojne.

13:06 Grujbárová vysvetľuje, že Ruska pozná ešte z 90. rokov, pretože bol žiadateľom o televíznu licenciu. Zatiaľ vypovedá všeobecne známe informácie o kauze Gamatex a o tom, akú úlohu v nej mala licenčná rada.

V pojednávacej miestnosti je pokoj, sudcovia pozorne počúvajú výpoveď Grujbárovej, sudkyňa Záleská si robí poznámky a obžalovaný Rusko študuje doklady. Prokurátor Šanta sa chystá na kladenie otázok.

12:57 Pojednávanie pokračuje. Na mieste pre svedkov už sedí Jarmila Grujbárová, bývalá riaditeľka Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu v čase, keď Rada riešila licencie pre Markízu a Gamatex.

Skryť Vypnúť reklamu

11:31 Hlavné pojednávanie bolo prerušené do 13.00 hod.

Výpoveď Vladimíra Repčíka

11:30 Rusko má záverečné vyjadrenie. Zdôrazňuje Repčíkove vyjadrenie, že to, že nevedel o zmenkách, neznamená, že neexistovali.

“Vladimír Repčík bol riaditeľom STS, nemal dôvod o tom vedieť. Bol nami uistený, že všetko dobre dopadne. To, či bola alebo nebola prevádzka ohrozená, sa dozvieme, ale my sme ju považovali za ohrozenú,” povedal.

O slovo sa prihlásila šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich: “Svedok jednoznačne potvrdil, že v apríli 2000 necítil žiadnu hrozbu, čím vyvrátil celú legendu o vymyslených zmenkách.”

11:26 Rusko sa pýta Repčíka, prečo vnímal v roku 2000 kauzu Gamatex ako vyriešenú. Repčík vysvetľuje, že televízia začala fungovať štandardne, vedúcich predstaviteľov menoval výbor riaditeľov - zástupcovia vlastníci.

Aké analýzy alebo podklady si k tomuto dojmu videl, pýta sa Rusko Repčíka. “Či som dostal nejaký materiál alebo podklad, nejaké výpisy z registrov, nedokážem si spomenúť a potvrdiť tak, aby moja výpoveď bola vierhodná,” odpovedal Repčík. Vysvetľuje, že je to dlho.

11:23 Prokurátor sa pýta Repčíka na to, či sa Ernest Valko angažoval v kauze Gamatex: “Nemám o tom žiadne informácie,” povedal Repčík.

Obhajca Michal Mandzák sa pýta, ako často sa objavovala v televízii Sylvia Volzová, Ruskova obchodná spoločníčka. “Zriedka,” odvetil Repčík. Tvrdí, že v rámci kauzy Gamatex mala väčšie ambície zasahovať do vysielania. “Začala byť veľmi výraznou,” povedal.

11:21 “Viac vás zaujíma kauza Gamatex než zmenky,” komentoval Repčík otázky prokurátora. Medzi novinármi táto poznámka vzbudila údiv, pretože kauza Gamatex a kauza zmenky spolu súvisia.

Necítil som ohľadne kauzy Gamatex žiadnu hrozbu.

Vladimír Repčík, bývalý riaditeľ televízie Markíza

11:18 Pýtajú sa sudcovia na Kočnera, Agha a Čongrádyho. “Pána Agha a Čongrádyho som (vtedy) videl prvýkrát,” odpovedá na otázku predsedu Emila Klemaniča.

Pýta sa sudkyňa Pamela Záleská, aby rozšíril svoje stanovisko, že Repčík mal prehľad o financiách a finančnej disciplíne. Čo to všetko obnášalo? “Ak som povedal, že som zodpovedal za financie, tak som zodpovedal za naplnenie rozpočtu na ten-ktorý finančný rok. To bola moja zodpovednosť voči výboru riaditeľov."

Do akej hĺbky ste mali znalosť o majetku a záväzkoch spoločnosti? Repčík sa naspäť sudkyne pýta, ako jej otázka súvisí s kauzou zmenky. “Riaditeľ je zodpovedný za to, ako sa plní rozpočet,” odpovedá Repčík.

Na základe čoho ste sa rozhodovali prijať pozíciu riaditeľa? “Ponuka prišla od výboru riaditeľov,” odpovedá Repčík. S kým ste sa radili? “Radil som sa s rodinou, pretože bolo pre mňa neprijateľné...,” dodáva Repčík.

Sudkyňa ho prerušila, či sa radil s Pavlom Ruskom. “Od Pavla Ruska ako člena rady raditeľov táto ponuka prišla,” odpovedá Repčík. “Áno, samozrejme, chcel som od neho vedieť všetky veci, ktoré s tou funkciou súvisia."

Bola jednou z tém aj riešenie kauzy Gamatex? “Nespomínam si,” tvrdí Repčík.

11:12 Pýta sa Tomáš Langer, právny zástupca TV Markíza: Hovoril s vami Rusko alebo Rusková o urovnaní kauzy Gamatex? “Nespomínam si, v tom čase sme to nevnímali ako hrozbu. Vnímali sme roku 2000 ako rok konsolidácie vzťahov,” odpovedá Repčík.

Zaujímali ste sa v tom čase, či je kauze Gametex vyriešená? Obhajca Michal Mandzák namieta, že Repčík nebol vo vedení spoločnosti, bol iba riaditeľom. Langer spresňuje, že sa pýta, či sa vedenia pýtal na túto kauzu. “Necítil som ohľadne kauzy Gamatex žiadnu hrozbu,” povedal.

11:10 Repčík na otázky právneho zástupcu TV Markíza Daniela Lipšica vysvetľuje, že nikto z rady riaditeľov televízie mu o zmenkách nehovoril a nespomínal mu ich ani podnikateľ Ján Kováčik.

Ako ste v roku 2000 vnímali spor o licencie? “Vnímal som to tak, že ten spor je definitívne vyriešený,” povedal.

11:06 Repčík v reakcii na otázky Pavla Ruska rozširuje svoju odpoveď, prečo nemusel vidieť do obchodných a majetkových transakcií vlastníkov televízie.

Bol riaditeľom Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorú spoluvlastnili spoločnosť Markíza Slovakia a skupina CME. Repčík ani nebol konateľom STS.

“Tým, že o zmenkách neviem, nehovorím, že neexistovali, pretože som o nich ani nemusel mať informácie,” povedal Repčík.

11:01 “Videl som pána Kočnera, pána Agha a pána Čongrádyho, to neboli zamestnanci Markízy,” hovorí Repčík o ľuďoch, ktorí prišli do Markízy.

11:00 Repčík vysvetľuje, ako v roku 1998 ozbrojenci obsadili Markízu. Hovorí, že to bolo dobre stavaní mládenci v maskáčoch so zbraňami.

Na prvý pohľad nevedel, či je to scéna z Telecvokingu. “Začali ovplyvňovať obsah a chod televízie, dialo sa to pod nátlakom,” povedal.

10:59 Justičná stráž presadila Štefana Agha na miesto pre verejnosť, ktoré sa nachádza v rámci súdnej siene a je oddelené sklom od pojednávania.

Predtým sedel medzi verejnosťou v inej miestnosti, kde sa pojednávanie prenáša na obrazovku.

Súvisiaci článok Skupina kočnerovcov. Prečo Kočnera nevyšetrujú ako mafiána? Čítajte 

10:57 Repčík rozpráva o kauze Gamatex. “Boli sme priamo súčasťou toho ohrozenia,” vraví.

Repčík pracoval ako moderátor v čase, keď Markízu v roku 1998 obsadili ozbrojenci.

10:56 Medzi verejnosť na hlavné pojednávanie prišiel Štefan Agh, ktorý v stredu minulý týždeň vypovedať v kauze ako svedok.

Je tiež obvinený za falšovanie zmeniek, ale v osobitnom konaní.

10:55 Repčík vysvetľuje, že s Ruskom a Ruskovou neriešil ani ako priatelia finančné a majetkové otázky.

10:54 “O zmenkách veľmi krátko. Zmenky nepoznám, neviem o nich nič, nikdy som ich nevidel a nikdy som o nich nepočul okrem medializovaných informácií,” povedal Repčík.

10:51 “Naše vzťahy boli vždy korektné a profesionálne, boli sme priatelia, nenavštevovali sme sa, obsolvovali sme spolu dovolenky ako viacerí zamestnanci. Naše vzťahy boli skutočne blízke, ale rodinne že by sme navštevovali, sa nedá povedať,” hovorí Repčík o Ruskovi.

Hovorili ste si aj o nejakých neverejných dôverných veciach?

“Samozrejme, priateľstvá z vysokej školy sa uzatvárajú na celý život. V roku 2000 by som to už tak necharekterizoval, vtedy boli naše vzťahy viac-menej profesionalizované,” vysvetľuje.

Poznáte sa s Vierou Ruskou? “Pracovala ako vedúca vydania, boli sme v denno-dennom kontakte. Bola v podstate mojou nadriadenou. S pani Ruskovou som udržiaval priateľský vzťah, aj ona predtým pracovala v STV,” povedal.

10:44 Repčík nastúpil do televízie v roku 1995 ako šéf akvizícii, čo bolo oddelenie, ktoré riešilo nákup programov pre televíziu.

Neskôr bol moderátorom Televíznych novín a v roku 2000 bol vymenovaný do funkcie generálneho riaditeľa až do roku 2006.

Repčík je spolužiakom Ruska zo žurnalistiky. Kočner tiež študoval žurnalistiku, ale o ročník nižšie.

“S pánom Kočnerom som neprichádzal do kontaktu ako študent,” vysvetľuje.

Neudržiaval s ním žiaden kontakt osobný, obchodný ani priateľský.

10:38 Na mieste pre svedkov už sedí bývalý riaditeľ televízie Markíza Vladimír Repčík.

Čítanie listín a uznesení

10:36 Pavol Rusko reaguje na vyjadrenie šéfky právneho oddelenia TV Markíza:

“Zmenky boli viac ako dva roky na súde. Pokiaľ ich chcel ktokoľvek skúmať, stačilo to urobiť jednoducho (pozn. red.: podať trestné oznámenie, zaistiť zmenky a dať ich skúmať). Naozaj si niekto myslí, že sme čerstvo sfalšovali zmenky a predložili ich súdu a každý deň sme si volali, že ich ešte nevzali? To si naozaj myslíte, že sme tak sprostí?”

10:35 Obvinenie svedka, ktoré spomenul prokurátor Šanta počas odovzdávania komunikácie medzi Kočnerom a Bodorom súdu, nie je nové.

V skutočnosti ide o obvinenie z roku 2018 voči Jozefovi Dučákovi v súvislosti s tunelovaním spoločnosti Technopol Servis.

10:30 Prokurátor Ján Šanta počas prestávky nekomentoval komunikáciu medzi Kočnerom a Norbertom Bödörom.

Neodpovedal ani na otázku, či sa v nej objavuje meno jeho otca Miroslava alebo bezpečnostnej agentúry Bonul, ktorá nedávno dostala previerku najvyššieho stupňa, pri ktorej sa preverujú aj styky s organizovaným zločinom.

Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic obsah komunikácie komentoval so slovami, že “vyplaví veľa bahna”.

Obsah však nikto nespresnil. Má ísť o komunikáciu, ktorá bola zaistená v jednom z telefónov pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

10:21 Vyhlásili desaťminútovú prestávku. Pred jedenástou by mal prísť vypovedať Vladimír Repčík.

10:20 Prokurátor Šanta prečítal aj uznesenie civilného súdu, podľa ktorého sa jedno zo štyroch konaní o zmenku zastavilo, pretože Kočner nezaplatil súdny poplatok.

Kočner s Ruskom sú teda obžalovaní za falšovanie štyroch zmeniek za 69 miliónov eur, ale reálne Kočner vymáha cez súd tri zmenky za 43 miliónov eur.

Už televízia Markíza naznačovala, že v tom môže byť zámer - Kočner upustil od vymáhania jednej zo zmeniek, ktoré pripadlo sudcovi, pri ktorom si nebol istý, či uspeje.

10:19 Prokurátor Šanta postupne číta rôzne dokumenty, súdne rozhodnutia a vyjadrenia, ktoré sa týkajú civilných súdnych sporov medzi Kočnerovou firmou, Pavlom Ruskom a televíziou Markíza o preplatenie zmeniek.

Tieto konania sú prerušené do rozhodnutia trestného súdu.

10:18 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich upozornila, že Kočner dva roky zadržiaval zmenky a nedovolil ich znalecké skúmanie so zameraním sa na vek atramentu.

Podľa všeobecne akceptovanej vedeckej metódy je možné vek atramentu určiť dva roky od jeho nanesenia na dokument.

Zmenky sa objavili v roku 2016, Kočner ich policajtom odovzdal až po uplynutí dvoch rokov.

10:17 Obhajca Martin Pohovej, ktorý má plnomocenstvo na zastupovanie Mariana Kočnera, počas hlavného pojednávania ešte nepoložil žiadnu otázku ani nevyslovil žiadnu námietku

Počas celého procesu si veľmi zanietene študuje rôzne dokumenty a a robí poznámky.

10:03 Prokurátor Šanta číta vyjadrenie schránkovej firmy Midas Investments, ktorá je spájaná s Kočnerom.

Prvýkrát sa tak verejnosť dozvedá, kto túto firmu na Slovensku zastupuje.

Ide o banskobystrickú advokátsku kanceláriu Aequitas advokátov Jaroslava Lovašša a Miloša Nováka.

09:59 Právni zástupcovia TV Markíza si robia poznámky a čítajú podklady.

Pavol Rusko si tiež študuje podklady, dostane priestor na vyjadrenie k vykonaným dôkazom - prečítaným listinám.

Najmä sudkyňa Záleská si počas celého hlavného pojednávania robí vlastnoručné poznámky.

09:52 Atmosféra v pojednávacej miestnosti je pokojná. Prokurátor Šanta číta rôzne listiny.

Sudcovia Ján Buvala a Pamela Záleská počúvajú, občas skontrolujú mobil.

Predseda senátu sudca Emil Klemanič počúva a diktuje zapisovateľke čo sa z akého zväzku vyšetrovacieho spisu číta.

09:50 Kto je Norbert Bödör. Prečítajte si jeho profil.

“Mariana Kočnera poznám asi desať rokov. Nepamätám si, pri akej príležitosti sme sa zoznámili,” povedal Bödör v ojedinelom rozhovore pre SME.

Nedávno bezpečnostná agentúra jeho otca Miroslava Bödöra Bonul získala bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa, má to preveriť kontrolný výbor v parlamente.

09:46 Prokurátor číta takzvané rubopisy (indosamenty) zmeniek, ide o zápisy prevodov vlastníctva zmeniek. Cestovali rôzne.

Pôvodne boli údajne vystavené na Kočnera a jeho spolupracovníka Štefana Agha, neskôr ich vraj previedli na Kočnerove spoločnosti Midas Investments, Inkasný Servis či Správa a inkaso zmeniek.

Načítavam video...

09:42 Jozef Dučák je dôležitá postava zo sféry vplyvu Mariana Kočnera.

Súvisiaci článok Zvrat v kauze Technopol. Prokurátor stopol peniaze pre Kočnerovu skupinu Čítajte 

Spolu s Kočnerom zastupovali americkú schránkovú firmu v prípade čiernej skládky odpadu v Pezinku.

Dnes sú Dučák starší so svojim synom Jozefom Dučákom mladším obvinení z tunelovania spoločnosti Technopol Servis.

Dučák ml. podľa polície kúpil ukradnuté akcie firmy Technopol Servis a dosadil na fingovanom valnom zhromaždení firmy do funkcie predsedu predstavenstva svojho otca Jozefa Dučáka st., ktorý z podniku podľa polície tuneloval majetok a peniaze.

09:29 Komunikácia medzi Kočnerom a Bodorom síce bola predložená, ale súd nerozhodol, kedy ju prečíta a či vyhovie návrhu prokurátora Šantu, aby sa čítala v stredu.

V stredu má totiž prísť vypovedať Jozef Dučák, ktorému pravdepodobne bolo vznesené obvinenie v kauze falšovania zmeniek.

09:26 Prokurátor prečítal štyri zmenky, ktoré sú podľa neho falošné a zároveň dohody o vyplňovacom práve k blankozmenkám.

Dve zo zmeniek sú totiž vyplnené na 250 miliónov korún (8,3 milióna eur) každá.

Zvyšné dve sú takzvané blankozmenky, nemajú vyplnenú sumu a Kočner s Aghom na ňu doplnili sumu 26 miliónov eur.

Blanko zmenky sa podľa dohody o vyplňovacom práve mali vyplniť v prípade, že by Rusko alebo televízia Markíza do 15 rokov, teda do roku 2015, nezaplatil prvé dve zmenky (500 miliónov korún).

09:23 Šanta zároveň informoval, že bolo vznesené obvinenie jednej z osôb, ktorá bude vystupovať ako ako svedok.

Môže ísť o Jozefa Dučáka, ktorý podľa Tótha mal zháňať atrament, papier, tlačiareň a toner z roku 2000 tak, aby mohli Kočner s Ruskom presvedčivo sfalšovať zmenky.

09:20 Prokurátor Šanta číta výpis z obchodného registra Kočnerovej firmy Inkasný servis a notársku zápisnicu z roku 2016, ktorú spísal notár Miloslav Kováč, ktorý pre Kočnera pracoval opakovane.

Práve notár Kováč prvýkrát vyhlásil, že videl Ruskove zmenky z roku 2000.

Kočner s Ruskom prišli prvýkrát za ním a nechali si spísať zápisnicu, že im zmenky ukázal.

Kováč bol disciplinárnou komisiou Notárskej komory odsúdený na pokutu 3300 eur za protiprávne osvedčenie valného zhromaždenia firmy Technopol Servis, na ktorom ľudia blízki Kočnerovi firmu ovládli a následne z nej podľa polície vytunelovali majetok za dvadsať miliónov eur.

09:19 Situácia v pojednávacej sieni sa upokojila, idú sa čítať dokumenty.

Predloženie komunikácie Kočnera s Bödörom

09:15 Právny zástupca Daniel Lipšic argumentuje, že netreba predložiť kompletnú komunikáciu, pretože prepisy z aplikácie Threema neboli získané prostredníctvom informačno-technického prostriedku (odpočúvanie, sledovanie).

Lipšic vysvetľuje, že prepisy boli získané z mobilného telefónu v aute, ktoré bolo odovzdané v inej trestnej veci.

Ide o auto, ktoré odovzdal policajtom Peter Tóth vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

09:13 Obhajca Marek Para požiadal, aby bola súdu predložená kompletná komunikácie z aplikácie Threema, cez ktorú komunikoval Kočner.

“Je vyťahovaná účelovo po častiach, aj v zmysle medzinárodnej judikatúry má obhajoba právo, aby komunikácia bola kompletná,” tvrdí Para.

Namieta, že prokurátor predkladá úradné záznamy a zatiaľ nepredložil kompletný prepis.

09:07 Prokurátor Šanta predložil rozšifrovanú komunikáciu medzi obžalovaným Marianom Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom.

Navrhuje, aby sa komunikácia čítala v stredu. V stredu má prísť vypovedať bývalý novinár, bývalý príslušník SIS a bývalý kamarát Kočnera Peter Tóth, ktorý s políciou spolupracuje a odovzdal jej aj Kočnerove telefóny.

“Predkladám ju v predstihu, aby sa s ňou mohli strany oboznámiť,” povedal Šanta.

09:06 Obhajca Marek Para informuje, že obhajoba podala trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru v súvislosti s takzvanou piatou zmenkou, s ktorou pred týždňom vyrukoval prokurátor Ján Šanta.

Ide však o kópiu, podľa Šantu pochádza z operatívnej činnosti polície a súd nateraz nerozhodol, či ju pripustí ako dôkaz.

09:05 Viceprezident CME Frederic T. Klinkhammer, ktorý bol predvolaný na deviatu neprišiel, čo sa očakávalo. Riadne sa ospravedlnil. Budú sa preto čítať listiny.

09:04 Hlavné pojednávanie pokračuje. Obhajca Michal Mandzák, ktorý zastupuje Mariana Kočnera, predložil plnomocenstvo, podľa ktorého v pondelok bude obhajovať aj obžalovaného Pavla Ruska. Ruska inak zastupuje obhajca Marek Para.

8:31 Denník N zverejnil podrobnosti z odporúčania Zboru väzenskej a justičnej stráže, v ktorom generálne riaditeľstvo zboru odporúča, aby Špecializovaný trestný súd presunul hlavné pojednávanie proti Kočnerovi z Pezinka do bratislavského Justičného paláca.

Odporúčanie bolo známe už minulý týždeň, ale jeho obsah nie.

Podľa Denníka N zbor odporúča presun pojednávania, pretože pri eskorte Mariana Kočnera z Leopoldova do Pezinka hrozí bezpečnostné riziko.

Nie je známe, v akom zmysle. Senát Emila Klemaniča odporúčania zrejme prijal, pretože v septembri by sa malo pojednávanie presunúť do Justičného paláca.

Ešte minulý týždeň to naznačil prokurátorovi, právnym zástupcom a obhajcovi.

Ide o prvý proces, v ktorom Kočner vystupuje ako obžalovaný; štátne orgány ho 25 rokov chránili.

Kočner je obvinený z ďalších piatich zločinov, prevažne ekonomických. Stíhaný je však aj za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela jeho snúbenica.

Bývalý minister hospodárstva a niekdajší spolumajiteľ najsledovanejšej televízie Markíza Rusko je zas obžalovaný aj za objednávku vraždy bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej, čo údajne tiež súvisí s majetkovými nezhodami o Markízu.

Ako bude prebiehať pondelok 28. júla?

 • Hlavné pojednávanie bud pokračovať o 9.00 hod., predvolaný je na ten čas bývalý viceprezident CME Frederic T. Klinkhammer, ktorý však pravdepodobne nepríde,
 • neskôr v pondelok je predvolaný Vladimír Repčík, bývalý riaditeľ TV Markíza, ktorý do funkcie nastúpil 1. apríla 2000, teda v nej bol aj v čase, keď mal Rusko údajne podpísať zmenky (11. júna 2000),
 • v pondelok popoludní je predvolaná Jarmila Grujbárová, bývalá riaditeľka Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu v čase, keď sa riešil spor o licencie pre TV Markíza a spoločnosť Gamatex,
 • ak zvýši časť (napr. pre neprítomnosť svedkov), budú čítať listinné dôkazy (znalecké posudky, doklady, výpovede svedkov z prípravného konania a pod.),
 • Marian Kočner nepríde, ešte predminulý týždeň požiadal, aby súd konal v jeho neprítomnosti a súd to akceptoval na celé hlavné pojednávanie,
 • senát sa možno vyjadrí k návrhu obhajcu Kočnera a odporúčaniu Zboru väzenskej a justičnej stráže, aby sa pojednávanie presunulo do väznice v bratislavskom Justičnom paláci; Kočner je v takom prípade ochotný prísť vypovedať, senát naznačil, že pojednávanie by sa mohlo do Bratislavy presunúť v septembri, resp. na jeseň.

Ako prebiehalo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) minulý týždeň vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • V pondelok prekvapil prokurátor Ján Šanta, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“, ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • V pondelok sa zároveň Šanta pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia, podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorá obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal a nebude ju čítať ani tento týždeň, najskôr v septembri.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 773
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 772
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 749
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 674
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 269
 6. Aká je chémia vôní 9 172
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 632
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 610
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 055
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 858
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Žilinkovi odovzdá prokuratúru Kováčiková. Vyberá si námestníkov

Prezidentka Čaputová ho chce vymenovať budúci štvrtok.

Maroš Žilinka prichádzajúci na vypočúvanie kandidátov pred parlamentným výborom.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.