SME

Špeciálne základné školy neprídu o financie na asistentov učiteľa

Rezort školstva zvolal rokovanie s vedením asociácie špeciálnych základných škôl.

Spojená škol na Čajkovského ulici v Trnave.Spojená škol na Čajkovského ulici v Trnave. (Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj)

BRATISLAVA. Špeciálne školy neprídu o financie určené na asistentov učiteľa, okrem toho rezort školstva žiadnych asistentov ani neodoberá, naopak, ich kapacity budú posilnené.

Uviedol to odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v reakcii na vyjadrenie bývalej europoslankyne Jany Žitňanskej, ktorá tvrdí, že rezort školstva znižuje asistentov učiteľov v špeciálnych školách.

Podpora integrácie na základe žiadosti eodičov

"Ministerstvo školstva v prvom kroku stransparentnilo metodiku na prideľovanie dotácií pre asistentov učiteľa na základe počtu žiakov a závažnosti postihnutia. Tým posilnilo asistentov na základných školách s cieľom podporiť integráciu žiakov špeciálnych škôl do základných škôl v prípadoch, keď ju rodičia a žiaci žiadajú," uviedlo ministerstvo školstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rezort zároveň tvrdí, že z príspevku "umožní financovanie asistentov učiteľa aj na bežných základných školách, ktorým sa doteraz pri prideľovaní príspevku nevychádzalo v ústrety."

Rezort školstva pripomenul, že zvolal rokovanie s vedením asociácie špeciálnych základných škôl s cieľom určiť objem dofinancovania ich nárokov tak, aby bola zachovaná požiadavka na asistentov aj v špeciálnych školách.

"Špeciálne školy v žiadnom prípade neprídu o svoje financie na asistentov, ministerstvo žiadnych asistentov neodoberá, naopak ich kapacity budú posilnené," dodal rezort školstva.

Žitňanská poukázala na úbytok asistentov

Žitňanská na svojom profile na sociálnej sieti uviedla, že ministerstvo školstva zlyhalo, pretože ani tento školský rok nedostanú všetky deti so zdravotným postihnutím asistentov učiteľa podľa potreby.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Postihnutým žiakom má v škole pomáhať osobný asistent, radí ministerstvo Čítajte 

"Navyše sa ministerstvo rozhodlo pre nepochopiteľný krok - odňať časť asistentov zo špeciálnych škôl. Síce to zdôvodňuje snahou o integráciu detí so zdravotným postihnutím do bežných škôl, ale faktom je, že na tých špeciálnych školách, kde doposiaľ títo dnes už prevelení asistenti pôsobili, deti s ťažkým zdravotným postihnutím zostanú, len odteraz bez potrebnej a nevyhnutnej asistencie," povedala Žitňanská.

Žiaci so znevýhodnením a ich integrácia sú podľa rezort školstva "jednou z jeho priorít, čo dokazuje aj dodatočné zvýšenie financií na asistentov učiteľa v roku 2018 v objeme štyri milióny eur, v roku 2019 zatiaľ v objeme takmer 1,4 milióna eur."

Školy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 980
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 598
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 803
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 620
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 285
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 961
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 449
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 120
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Únia sa po odvrátení USA môže posunúť do roly svetovej veľmoci.


21
Harvard je najnovším terčom Trumpa proti zahraničným študentom, ktorí sa zúčastnili na propalestínskych protestoch.

Predtým univerzite už škrtol financie.


5
Michal Konrád v svojej reštaurácii Moozi.

Pred pár mesiacmi si otvoril reštauráciu.


10
Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa.

O tom, či a kedy sa zo Slovenska stane ruská gubernia, rozhodne strata našej citlivosti.


Pavel Sibyla 4
SkryťZatvoriť reklamu