BRATISLAVA. Europoslankyňa za stranu Smer Monika Beňová vylučuje priame kontakty Mariana Kočnera na politikov.
„Marian Kočner, tak ako ho poznám ja, skôr priame kontakty s politikmi vylučujem. Síce som s ním od roku 2006, keď proti mne kandidoval na post primátora Bratislavy, bola len v sporadickom kontakte, ale matne si ešte pamätám, ako začiatkom roku 2000 podobne v spoločnosti rozprával, ako je v kontakte s ´kádehákmi´ a ´miklošovými ľuďmi´. Veľmi pochybujem, že bol v osobnom kontakte s Bugárom, Ficom, Kaliňákom či s kýmkoľvek z vrcholových politikov, podobne ako pochybujem, že bol v minulosti v kontakte s Ivanom Miklošom či Pavlom Hrušovským," vysvetlila pre agentúru SITA Beňová.
Považuje za úplne nepravdepodobné, že by Kočner mal čo len minimálnu možnosť akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať politické rozhodnutia politických strán a hnutí v minulosti aj teraz.
„Teraz je hlavne dôležité, aby vyšetrovacie tímy mali vytvorené všetky podmienky na svoju prácu a aby na nich nebol vyvíjaný tlak, mediálny ani politický," dodala europoslankyňa.
Europoslanci: Kočner bol zlo
Doteraz zverejnená komunikácia podľa europoslanca za KDH Ivana Štefanca naopak svedčí o hĺbke marazmu, do ktorého sa Slovensko dostalo po viac ako desaťročí vlády Smeru a jeho spojencov.

„Beztrestne sa tu vyformovali zločinecké skupiny, ktoré ovplyvňovali policajtov, prokurátorov, sudcov a dokonca aj vládnych politikov. Držím palce odvážnym vyšetrovateľom a prokurátorom, ktorí potrebujú mať rozviazané ruky. Ak príde po najbližších voľbách k zmene, budú mať všetky prostriedky, aby mohli bez strachu pracovať," priblížil pre agentúru SITA Štefanec.
Europoslancov, ktorí reprezentujú koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu Michala Šimečku, Vladimíra Bilčíka a Martina Hojsíka zverejnená komunikácia neprekvapila.
Podľa nich sa potvrdilo, že súčasná generácia politikov zlyhala.
„Už len existencia podozrení prepojenia medzi čelnými predstaviteľmi štátu a Kočnerom je neakceptovateľná. Strata súdnosti a morálnych zábran odchádzajúcej generácie politikov ohrozuje bezpečnosť, slobodu a budúcnosť Slovenska. Počas posledných tridsiatich rokov bol Kočner vždy na strane zla - vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a kauzou Gamatex a obsadením TV Markíza útočil na slobodu slova, biznisom v kauze Pezinská skládka vážne ohrozoval zdravie ľudí a životné prostredie. Prepojenie a kontakty s Kočnerom musia byť pre každého politika okamžite diskvalifikujúce," povedal pre agentúru SITA Hojsík.
Kočnerov Mobilný telefón podľa Petra Polláka (OĽaNO) potvrdil, že Fico, Danko a Bugár mali k nemu veľmi blízko, a to aj napriek tomu, že všetci traja dobre vedeli, že Kočner svojimi mafiánskymi aktivitami Slovensku škodí.
„S veľkou pravdepodobnosťou, aj napriek tomu, že všetci traja v tejto krajine vládnu, mali pred ním rešpekt a možno aj strach z toho, aké informácie na nich Kočner má. Je neospravedlniteľné, že ľudia, ktorí majú pomáhať obyčajným ľuďom, možno pomáhajú gaunerom, mafiánom či objednávateľom vrážd," dodal europoslanec pre agentúru SITA.
Kočnerova Threema
Eugen Jurzyca (SaS) tvrdí, že prepisy rozhovorov naznačujú systematické prepojenie vysoko postavených politikov a iných predstaviteľov štátnej správy s ľuďmi, ktorí Slovensko nemajú právo riadiť.

„Naznačujú, že cieľom tohto prepojenia nie je spolupracovať v prospech našej krajiny, ale na jej úkor. Samozrejme, právnu váhu zverejnených prepisov budú musieť posúdiť vyšetrovatelia a súdy," uviedol pre agentúru SITA.
Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej sa na Slovensko z Kočnerovej Threemy vyvalila vlna špiny.
„Je to kus lepkavého hnusu, ktorý sa prilepil na celú krajinu. Zrazu vieme o Dankovi, že jeho hlavným hriechom nie je Lesostav, ani zduplikovaná rigorózna práca. Bugár na Maldivách nejazdil na wakeboarde, počúval rady Brucha, ako byť spoľahlivou pamperskou, aby udržali mo(C)č. O Ficovi sme tušili, teraz vieme. Kedysi nosil Pradu, teraz už len alobal. Tým nechcem povedať, že nie je nebezpečný," napísala europoslankyňa na Facebooku.
Kočner sa stretával podľa Denníka N s Robertom Ficom (Smer), svoju plánovanú novú politickú stranu riešil aj s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer).
Vyplýva to z komunikácie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej cez aplikáciu Threema, ktorú zverejnil spravodajský portál Denníka N.
Portál Aktuality.sk navyše informoval, že Béla Bugár sa krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretol na Maldivách s Kočnerom.
Ôsmeho marca 2018 sa Kočner pochválil Zsuzsovej, že s predsedom Mosta raňajkoval.
Kočner napísal: „Poobede mám sedenie s Bélom. Poviem mu, ako a čo by som urobil na jeho mieste. Myslím, že bude silno vnímavý.“
Kočner sa vraj takto angažoval v otázke udržania Ficovej vlády, pretože, ako sám predtým písal Zsuzsovej, pokiaľ sa do vlády dostane opozícia, „nepomôže nám ani odsťahovať sa na Severný pól“. Most-Híd nakoniec koalíciu po odchode Fica z funkcie premiéra podržal.
V zverejnenej časti komunikácie medzi Kočnerom a Zsuzsovou sa píše aj to, že Ľudová strana Naše Slovensko mala byť zárukou pre záchranu Ficovej vlády.
Kočner im mal vybaviť, že ich Najvyšší súd SR neoznačí za fašistickú stranu. Informoval o tom portál Aktuality.sk.
Threema odkrýva, že Robert Fico a jeho vláda mohli po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, teda v čase masových protestov, počítať s podporou Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.
Desiateho marca 2018 písal Kočner Zsuzsovej správu, v ktorej tvrdí, že Kotleba podrží Ficovu vládu. A dodáva: „Som vybavil, že NS SR (Najvyšší súd Slovenskej republiky, pozn. red.) pošle do p..e Čižnárovo podanie na zrušenie ich strany. Súd povie, že nie sú fašisti. Tak sú mi niečo dlžní. Vidím dopredu pár krokov.“