BRATISLAVA. Záchranárske vrtuľníky na Slovensku v noci v podstate nelietajú. Priamo alebo nepriamo to tvrdia odborníci na záchranky, ako aj leteckí záchranári.

Dôvodov je viacero. Nemáme dosť funkčných a osvetlených heliportov. Pilotom chýbajú nočné lokálne meteorologické predpovede po celej trase ich letu a nie sú dostatočne vycvičení na nočné lety.
V dôsledku toho rastie riziko takých nehôd vrtuľníkov, k akej došlo 7. septembra 2016 pri Strelníkoch neďaleko Banskej Bystrice. Vrtuľník zo záchranárskej stanice v Poprade chcel pomôcť 38-ročnému mužovi, ktorý bol v lese a mal poranenú nohu.
Vrtuľník sa pri vzlete s pacientom zachytil o lesný porast a zrútil sa. Pri páde stroja okrem raneného muža zahynul pilot vrtuľníka, lekárka a záchranár.
Príčinou havárie bola podľa správy vyšetrovateľov aj "malá letová skúsenosť pilota na type vrtuľníka Bell 429 pri nočných letoch".
V noci iba tri lety zo sto
"Piloti nemajú nacvičené nočné lietanie. Nemajú skúsenosť a nemajú ju ani ako získať," reaguje nielen na prípad zo Strelníkov zdravotnícky expert a šéf Health Policy Institute Tomáš Szalay.
Za exministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru) mal na ministerstve na starosti analýzu záchraniek.