SME
Pondelok, 10. august, 2020 | Meniny má VavrinecKrížovkyKrížovky
NEŽNÁ REVOLÚCIA

Hranica krvi a nádejí. Ako nás komunisti strážili pred Západom

Na hranici zahynulo najmenej 280 ľudí.

Štátna hranica Devín v roku 1985.Štátna hranica Devín v roku 1985. (Zdroj: ÚPN)

Keď Gustáv Husák v roku 1969 povedal, že "hranice nie sú korzo, aby sa tu volakdo prechádzal", na československých hraniciach s Rakúskom a Nemeckom už dvadsať rokov zomierali ľudia. Zastrelení, po zásahu elektrickým prúdom z drôtov natiahnutých na hranici, dohryzení psami.

Za štyridsať rokov komunistického režimu v Československu zahynulo na prísne stráženej hranici prinajmenšom 280 ľudí, podľa iných odhadov až 420, z toho 49 na slovensko-rakúskom úseku hraníc vrátane siedmich cudzincov. Sedemnásť Slovákov zahynulo na českom úseku.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac ako 49-tisíc ľudí za pokus o prekročenie hranice zatkli a boli odsúdení na väzenie - v terminológii väzňov ako "kopečkári".

Sovietska hranica, náš vzor

Prevrat v roku 1948 znamenal začiatok presadzovania totalitnej moci Komunistickej strany Československa. Jedným z dôsledkov bolo aj budovanie stráženej štátnej hranice medzi Československom a Rakúskom a Nemeckou spolkovou republikou, ako sa oficiálne nazývalo demokratické západné Nemecko.

Ochrana hraníc bola budovaná podľa sovietskeho modelu. Mala zabrániť prechodu "západných agentov, nepriateľov ľudovej demokracie a sabotérov" do Československa, ako aj útekom politických oponentov či po slobode túžiacich občanov, ktorých režim volal "vnútornými nepriateľmi štátu" a "narušiteľmi".

Skryť Vypnúť reklamu

V rokoch 1948 až 1953 sa civilným prevádzačom podarilo cez hranicu previesť niekoľko stoviek ľudí. Veľa ďalších však chytili. A výsledkom boli drakonické tresty: aj prevádzači za pomoc neraz platili životom alebo dlhoročným väzením.

Stoštyri kilometrov, tritisíc zbraní

Uzavretie hraníc so Západom a ich stráženie po roku 1948 je súčasťou tragického rozdelenia Európy. Hranicu medzi západnými, demokratickými krajinami a tými, ktoré sa dostali do sovietskej sféry vplyvu, nazval britský premiér Winston Churchill už v roku 1946 verejne "železnou oponou".

Uzavretie hraníc so Západom a ich stráženie po roku 1948 je súčasťou tragického rozdelenia Európy.

Táto čiara rozdelenia, fyzicky voľne nepriechodná, sa tiahla od Baltského mora v Estónsku okupovanom Sovietskym zväzom až po Čierne more v južnom Bulharsku. Merala 10 400 kilometrov. Jej československá časť merala 920 kilometrov, z toho 104 bol úsek slovensko-rakúskej hranice.

Skryť Vypnúť reklamu

Komunistický režim na hranici od roku 1949 postupne vybudoval systém technických a vojenských opatrení, ktorý mal silovým spôsobom zabraňovať, aby ľudia nemohli z krajiny voľne odísť alebo utiecť, rovnako ako "nepriatelia režimu voľne prichádzať režimu škodiť".

Od roku 1950 vytvorili tzv. hraničné pásmo, kam ľudia nemali prístup a ktoré bolo hermeticky uzavreté.

Od roku 1951 sa prešlo na juhozápadnom úseku hraníc na tzv. vojenské stráženie, načo režim zriadil vojenské ozbrojené jednotky - Pohraničnú stráž. Vojaci mali právo zadržiavať utečencov i s použitím streľby.

V júli 1951 prijal režim zákon "o ochrane štátnych hraníc".

Slovenský úsek štátnej hranice mala na starosti 11. bratislavská brigáda. V roku 1953 disponovala dvoma tisíckami príslušníkov, troma tisíckami strelných zbraní a 60 psami. Na úseku bolo 72, neskôr 93 strážnych veží a bezmála šesť kilometrov zákopov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vraždy aj samovraždy

Napriek viacerým medzinárodným ľudskoprávnym záväzkom Československa bolo takéto stráženie hraníc krutou a nehumánnu mašinériou totalitnej moci.

Komunistickú zákonnosť na hranici upravoval najmä zákon o ochrane ľudovodemokratickej republiky z roku 1948 v časti "neoprávnené opustenie republiky a neuposlúchnutie výzvy na návrat", Trestný zákon v časti "trestné činy proti bezpečnosti republiky" alebo pre vojakov "zbehnutie do cudziny", ktoré okrem trestu - a to i v neprítomnosti - znamenali zhabanie majetku utečenca.

Režim na hranici postupne do roku 1953 inštaloval ženijné prekážky, strážne veže, hraničné drôtené zátarasy, v rokoch 1952 až 1965 napustené elektrickým prúdom, mínové polia, spojovaciu techniku, nástražné svetlá, neskôr pridal aj útočné psy.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet príslušníkov Pohraničnej stráže od roku 1950 do polovice 60. rokov rástol na vyše 25-tisíc, za normalizácie to bolo zhruba 16-tisíc. Na hranici medzi Slovenskom a Rakúskom bolo vtedy približne päťtisíc príslušníkov.

Počas normalizácie bola Pohraničná stráž posilnená o pomocníkov, ďalších približne 11-tisíc občanov, ktorí tvorili agentúrnu sieť spravodajskej časti Pohraničnej stráže.

Ilegálny prechod hranice považoval režim za trestný čin. Tých, ktorí sa o to pokúsili, Pohraničná stráž chytala. A tých, ktorých chytila, zabili.

Stali sa prípady, že príslušníci Pohraničnej stráže v horlivosti chytili ľudí aj za hraničnou čiarou v Rakúsku alebo Nemecku.

Do roku 1956 však na nástrahách na hranici zahynuli aj desiatky vojakov Pohraničnej stráže. Dôsledkami násilnej činnosti a prostredia, v ktorom sa ocitli väčšinou vojaci základnej vojenskej služby, boli aj ich samovraždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Spolu s úmrtiami na hraničných zátarasách sa počíta mŕtvych vyše 650 príslušníkov Pohraničnej stráže a Vojenskej kontrarozviedky.

Nik nebol potrestaný

Utekajúci využívali rôzne spôsoby, ako na hranici prekonať prekážky: podkopanie zátarás, prestrihnutie drôtov, rebríky, prerazenie závor alebo plotov nákladnými autami. Pokúšali sa preletieť ponad hranicu malými lietadlami, amatérsky zhotovenými balónmi, či vyskakovali z výletných lodí, alebo preplávali hraničné rieky na nafukovacích člnoch, ukrývali sa v skrýšach vo vozidlách.

Cez štátnu hranicu sa o útek na Západ pokúšali najmä utečenci z Československa, Poľska, Sovietskeho zväzu a bývalej Nemeckej demokratickej republiky, ktorá bola v sovietskej sfére vplyvu.

Známe sú aj úteky príslušníkov Pohraničnej stráže v službe.

Medzi úspešnými prípadmi útekov možno spomenúť prevádzanie bohoslovcov a kňazov saleziánom Titusom Zemanom v roku 1950. Pre takmer päťdesiat z nich sa však pokus o prekročenie hranice skončil smrťou po útoku Pohraničnej stráže.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez štátnu hranicu sa o útek na Západ pokúšali najmä utečenci z Československa, Poľska, Sovietskeho zväzu a bývalej Nemeckej demokratickej republiky, ktorá bola v sovietskej sfére vplyvu. Desiatky útekov sa končili tragicky, viaceré už vo vnútrozemí, na letiacich utečencov niekedy útočili stíhačky Československej ľudovej armády.

Ako tri príklady za všetky možno uviesť tragický útek Milana Dlubača a Ondreja Brejku v roku 1980, ktorých zabili vojaci Pohraničnej stráže pod Devínom, samovraždu Ladislava Malinu na hranici na Morave v lete 1985 po tom, ako ho odhalila Pohraničná stráž, či smrť Hartmuta Tautza z Nemeckej demokratickej republiky, ktorého v roku 1986 smrteľne dohrýzli vojenské vlčiaky na hranici za Bratislavou.

Za zločiny na hranici dosiaľ nebol na Slovensku nik potrestaný. Bývalí príslušníci Pohraničnej stráže sa stretávajú v Devínskej Novej Vsi na spomienkových stretnutiach s názvom "Neprejdú!", kde si udeľujú pamätné listy. V Bratislave – Petržalke je dosiaľ Námestie hraničiarov, teda Pohraničnej stráže.

Skryť Vypnúť reklamu

Ahoj, Európa

Železná opona v Československu padla po novembri 1989. Zabezpečenie hranice rozoberali samotní príslušníci Pohraničnej stráže.

Symbolickým otvorením hraníc bol pochod z Bratislavy do rakúskeho Hainburgu 10. decembra 1989 s názvom Ahoj, Európa. Zúčastnilo sa na ňom približne 50-tisíc ľudí.

Konfederácia politických väzňov Slovenska a Ústav pamäti národa odhalili v novembri 2005 pod Devínskym hradom pamätník Brána slobody, ktorý pripomína zabitých na slovenskom úseku, respektíve na celej československej hranici a vyše 220-tisíc ľudí, ktorí emigrovali z komunistického Československa za slobodou na Západ cez "hranicu krvi a nádejí".

Relikty železnej opony možno vidieť v Múzeu železnej opony v bratislavskej Devínskej Novej Vsi aj vo Valticiach v Českej republike.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Syry aj bryndza. Farmu top kvality riadia domáci farmári
 2. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 4. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 5. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 6. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 10. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 1. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 2. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 3. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 4. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 5. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 6. Zdravie cirkvi
 7. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 8. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 9. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 10. Spojení navždy
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 189
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 685
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 17 361
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 483
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 768
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 360
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 199
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 183
 9. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 124
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 118
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.
Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Nízky počet testov je varovaním

Plošné reštrikcie sú definitívne mimo úvah reálnej politiky.

Peter Schutz.
Róbert Boženík.

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.

Podcast Dobré Ráno.

V pondelok bude horúco najmä na juhozápade

Meteorológovia vydali výstrahy.

Ilustračné foto.

V Dudinciach a Kamenici nad Hronom bolo cez víkend 35 stupňov

Najvyššia teplota cez víkend dosiahla väčšinou 30 až 34 stupňov Celzia.

Ilustračné foto