- Viaceré redakcie obdržali odkaz, z ktorého sa dá stiahnúť súbor s názvom Gorila.
- Zvukový záznam má 39 hodín.
- Na nahrávke je aj pasáž expremiéra Fica s Haščákom z Penty.
- Pravosť záznamu sa zatiaľ nedá verifikovať.
- Penta podáva trestné oznámenie.
Situáciu sledujeme minútu po minúte
19:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

18:50 V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína.
Súhrn toho, čo sa nahrávke nachádza a čo sme sa dozvedeli, si môžete prečítať tu.
18:23 Neoficiálne peniaze pre Smer rozoberal podľa nahrávky Gorila v konšpiračnom byte 18. júna 2006 Haščák s Határom - vtedajším Ficovým pobočníkom.
Bavia sa spolu priateľsky, zvukový záznam sa zhoduje s prepisom, ktorý bol zverejnený v roku 2011.
18:02 Zverejnená nahrávka zachytáva aj známe Haščákovo vyjadrenie, že demokracia je na "hovno systém" a volič vníma len povrch.
Nahrávka sa tak zhoduje s prepisom, ktorý bol zverejnený na internete v roku 2011. Tam je uvedený iba pôvodný Haščákov citát, až nahrávka teraz vôbec prvýkrát ukazuje, ako táto diskusia ďalej pokračovala.
Malchárek s Haščákom v tejto časti nahrávky diskutujú o novej politickej strane Nádej, ktorú chce Penta podporovať, o jej mediálnej komunikácii či o problémoch, ktoré nastanú v Smere, ak bude zostavovať vládu.
17:59 Predseda strany SaS Richard Sulík pozýva lídrov hnutí OĽaNO, Sme rodina, ako aj neparlamentnej strany Za ľudí, KDH a koalície PS-Spolu na pracovné stretnutie. Témou má byť možný spoločný postup demokratickej opozície pri kauze Gorila či spoločné aktivity k výročiu Nežnej revolúcie.
17: 11 Za slušné Slovensko organizuje na piatok vo viacerých mestách protesty s názvom Za spravodlivé Slovensko. Iniciatíva žiada odchod Roberta Fica.
16:40 Opozičné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH plánujú vo štvrtok protest pred domom Haščáka. Chcú tiež navrhnúť zákon, ktorý by oslabil vplyv skupiny.
16:20 Haščák s Határom sa venovali aj vnútrostraníckym vzťahom v Smere. „Východniari nám dávajú pociťovať ostatným, že však my ešte čosi dokážeme," sťažuje sa na situáciu v strane Határ od času nahrávky 21.54.30.
Hovorí, že problematickí sú dnes už nebohý Pavol Paška a krajskí predsedovia v Košiciach. „Tam sú totiž dosť divní ľudia – Peťo Žiga, firma Taper, neviem, či ti hovorí niečo. To je košický predseda. Prešovský Kubánek. Nechcem povedať, že sú skorumpovaní...“
Za ďalšieho problematického považuje Határ bratislavského šéfa Smeru Martina Glváča.
16:19 Na nahrávke Gorila preberal Haščák vtedajším Ficovým pobočníkom, Františkom Határom aj neoficiálne peniaze pre Smer.
Bavia sa spolu priateľsky, zvukový záznam sa zhoduje s prepisom, ktorý bol zverejnený v roku 2011.
“Mali by ste mať aj jednu osobu, ktorá je absolútne dôveryhodná... Musíte mať svojho Palacku, keď to takto poviem.
„
Haščák hovorí, že chce strane finančne pomôcť.
"Dobre, prosím ťa, chcem vám dať aj nejakú pomoc, máte nejakú firmu vonku, budeme to riešiť takýmto prevodom, alebo, jak to vidíš?," vraví (21.59.00).
Határ odpovedá, že nevie. "Ale Fedor má také firmy nie? Však to vždy riešil on?," pýta sa Haščák na Fedora Flašíka.
"Mali by ste mať aj jednu osobu, ktorá je absolútne dôveryhodná... Musíte mať svojho Palacku, keď to takto poviem,“ hovorí Haščák pamätnú vetu na zázname v čase 22.03.00.
Határ sa zaujíma, ako by chcel Haščák strane pomôcť. "Tak nejak, aby to malo význam," odpovedá šéf Penty. "Čo to znamená, aby to malo význam?," pokračuje Határ. "Ja neviem, päťku?," skúša Haščák.
Határ mu vysvetľuje, že by potrebovali peniaze pre ľudí, ktorí strane pomáhali v kampani a nevedia ich vyplatiť oficiálne. Haščák súhlasí dohodnú sa, že to doriešia ďalší týždeň.
15:45 Súbor s nahrávkou Gorily už nie je dostupný ani na službe Mediafire, na ktorú odkazovala tiež nefunkčná stránka podpísanú skupinou Anonymous.
15:43 Kauza Gorila je synonymom politickej korupcie celej jednej politickej generácie, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.
"V najbližších dňoch sa preto stretnem s ministerkou vnútra, policajným prezidentom a vedením generálnej prokuratúry a budem im klásť otázky o dôvodoch dnešného stavu. Budem žiadať, aby prijali opatrenia, ktoré bez akýchkoľvek pochybností potvrdia, že všetkým zodpovedným činiteľom ide len a len o očistu justície, o vyšetrenie káuz a potrestanie vinníkov," hovorí Čaputová.
15:42 Fico na otázky o jeho rozhovore s Haščákom v byte na Vazovovej ulici neodpovedal ani po náhlom ukončení tlačovej konferencie.
Pri odchode len opakoval, že má na otázky odpovedať šéf OĽaNO Igor Matovič.
15:17 Fico náhle ukončil tlačovku po tom, čo ju narušil Igor Matovič.
Ten na tlačovku prišiel s plagátom, na ktorom citoval Ficove slová z nahrávky: "Fedor Flašík vybral 250 na stranu a 80 si nechal." Tento výrok má podľa šéfa OĽaNO dokazovať, že Smer zlegalizoval 250 miliónov slovenských korún na predvolebnú kampaň.
Plagát mu dvakrát z ruky vytrhol, pokrčil a zahodil Juraj Blanár. Matovič ani po výzvach neprestal, Fico následne tlačovku ukončil. Novinári tak nedostali priestor na otázky.
15:16 Fico na tlačovej konferencii reaguje na zverejnenie údajnej nahrávky Gorila.
Zopakoval, že kauza Gorila je kauzou Dzurindovej vlády, zaútočil na viacerých vtedajších i terajších politikov, napríklad aj na Sulíka či Beblavého, aj na médiá.
15:06 Podľa šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča nahrávka dokazuje, že vláda strana Smer je organizovaná zločinecká skupina a existuje podozrenie, že zlegalizovala 250 miliónov vtedajších slovenských korún na predvolebnú kampaň.
V tejto súvislosti Matovič vyzval predsedu vlády Pellegriniho, aby trval na tom, aby predseda strany Robert Fico, ktorý podľa neho má byť vo väzbe, nebol na kandidátke v nadchádzajúcich voľbách.

Zároveň Matovič pripustil, že v kauze boli zainteresované aj ďalšie politické strany, hlavne SDKÚ. Vyzval preto Beblavého, ktorý bol v minulosti jej členom, aby "netrapošil" a nezúčastnil sa na proteste pred domom Haščáka, ktorý je naplánovaný na štvrtok.
Podľa Matoviča totiž Beblavý v čase zverejnenia prepisu Gorily spochybňoval jej autentickosť.
14:49 Nahrávka potvrdzuje podozrenie, že bývalý policajt a Haščákov kamarát Zoltán Varga (podľa jeho výzoru SIS pomenovala spis Gorila) sa staral o celú sieť konšpiračných bytov na dôverné stretnutia a byt na Vazovovej ulici nie je jediný.
V 14. hodine sa totiž Varga rozpráva s neznámym mužom o úpravách týchto bytov. Tento rozhovor sa zmieňuje aj v internetovej Gorile z roku 2011.
14:41 Tak ako opisuje spis Gorila, Haščák sa s Bubeníkovou rozprávajú aj o tom, ako chce Penta kúpiť polikliniku Tehelná.
Keď Fond národného majetku predaj pripravoval, voči Bubeníkovej vystúpil Jozef Mihálik, riaditeľ sekcie kapitálového trhu a dlhopisov fondu a zároveň predseda predstavenstva Polikliniky Tehelná.
„Tak oslovme ho, dajme mu 200-tisíc a hotovo. A bude na našej strane,“ povedal Haščák o Mihálikovi. Keď Bubeníkova váha, Haščák doplnil: „Ja to urobím, veď sú to naše peniaze.“
Penta sa na svojej webstránke v tejto veci bráni, že do predaja nijak nezasahovala a nakoniec budovu aj tak nekúpila.

14:36 Bývalý prezident a súčasný predseda mimoparlamentnej strany Za ľudí v reakcii na nahrávku hovorí o únose štátu.
"Oligarchovia, gauneri, niektorí policajti, prokurátori a sudcovia uniesli našu krajinu. Kúpili si politikov, ktorí im roky kryjú chrbát a udržujú tento systém," píše sa v stanovisku.
"Fico a Pellegrini kričali, keď som ako prezident hovoril o mafiánskom štáte. Dnes už nekričia, lebo to hovoria všetci. Museli by kričať na všetkých. Aj na slušných policajtov, sudcov a prokurátorov, ktorí to už pochopili. A začali konať," dodáva exprezident.
14:28 V nahrávke zaznelo, že bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek vysvetľuje Jaroslavovi Haščákovi, že nikdy nebol podriadeným jeho predchodcu na ministerstve, Pavla Ruska. Biznis sa robil aj tak vždy cez Malchárka, ktorý bol počas Ruskovho ministrovania poslancom a šéfoval hospodárskemu výboru v parlamente.
Ďalej Haščák hovorí, že poradca Grošaft dostáva päťku a zvyšok sa delí na tretiny. Ide o províziu pri rozvodných závodoch - VSE, SSE a ZSE.
V spise Gorila sa píše aj to, čo zaznie na nahrávke: "Malchárek sa pýta Haščáka či podľa jeho názoru budú Nemci (RWE Energy) ochotní zaplatiť províziu. Haščák je presvedčený, že áno, že pri prvotnej kúpe 49% akcií VSE s nimi neboli problémy a províziu zaplatili (dohodu o provízii s nimi vtedy robil vtedajší štátny tajomník MH SR Ján Sabol). Haščák hovorí, že jediným prípadom, keď mal problémy so zaplatením provízie za celú jeho biznis kariéru bol taliansky ENEL pri privatizácii Slovenských elektrární."
Haščák s Malchárkom ďalej hovoria o delení provízie pri výbere poradcu vlády na dopredaj 10% akcií SSE, ZSE a VSE na burze Haščák hovorí, že Malchárek na tom zarobí 80 až 100 miliónov, no zarobí si aj Gabriel Palacka či Anna Bubeníková, Malchárek reaguje, že dobre, je to na jeho rozhodnutí a je jedno, či bude pár miliónov hore dole .
14:21 Nahrávka potvrdzuje, že v miestnosti, ktorá bola odpočúvaná, sa prepočítavalo veľké množstvo bankoviek. Napríklad v 13. hodine je počuť šušťanie peňazí, balíčkovanie a automatickú počítačku peňazí asi polhodinu.
Peniaze prepočítaval zrejme bývalý policajt a Haščákov kamarát Zoltán Varga, ktorému dodnes patrí odpočúvaný byt.
Toto počítanie bankoviek zachytáva aj internetový spis Gorila z roku 2011.
14:20 „My sme s Meinl robili celú Banku Slovakia (teraz Privatbanka, pozn. redakcie), kde nás skontovali. Prasačina. Ja cez nich periem prachy, robím cez nich keš. Cez Meinl Bank,“ hovorí na nahrávke Haščák Malchárkovi.
Penta od Meinl Bank kúpila Banku Slovakia, ktorú potom premenovala na Privatbanku. V nahrávke Haščák spomína, že Meinl Bank sa stará o off-shore štruktúry, teda spoločnosti v daňových rajoch. „Je tam takáto dôvera,“ tvrdí Haščák.
Táto pasáž je zachytená aj v internetovom spise Gorila z roku 2011.
14:16 Tak ako opisuje spis Gorila, Haščák sa s Annou Bubeníkovou rozprávajú o privatizovaní Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, o ktorú majú záujem rôzne zahraničné spoločnosti ako francúzske Ondeo, nemecký Gelsenwasser či francúzska Veolia.

„PENTA (Haščák) a Bubeníková konajú pravdepodobne v prospech francúzskeho VEOLIA,“ píše sa v Gorile. Haščák na nahrávke hovorí, že akcie vodárenskej spoločnosti majú podelené obce a starostov musia po jednom presviedčať. Robí to vtedajší predseda ZMOS Michal Sýkora a vtedajší riaditeľ Podtatranskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Ing. Vladimír Pastorek.
„Nechal som si predložiť tabuľku so všetkými akcionármi s tým, aké majú podiely a ako sú dohodnutí, či to vychádza. Nechal som si vysvetliť, ako sa tieto dohody robia. Dohody sa robia tak, že chodí Sýkora s Pastorekom alebo Pastorek sám, niekde je zástupca Veolie niekde nie je a organizujú na úrovni regionálnych ZMOS-ov zhromaždenia starostov. Situácia vyzerá tak, že je zasadačka, sedia tam tí dvaja nešťastníci a je tam desať starostov a oni im vysvetľujú. Jeden prikyvuje hlavou občas niečo povie a ostatní mlčia. Oni si mlčanie deviatich vysvetľujú, že sú za. To je problém. Mlčanie deviatich môže znamenať, že sú fakt za a nemajú s tým problém. Alebo mlčanie deviatich môže znamenať, že sú hlúpi, vôbec tomu nerozumejú a nevedia, o čo ide a keď ich osloví Ondeo, sľúbi im 100-tisíc, tak s tým môže byť problém,“ hovorí na nahrávke Haščák.
O niekoľko minút neskôr sa Haščák na nahrávke znovu sťažuje, že privatizácia prebieha cez nespoľahlivých ľudí mimo Penty. „Všetko je to problém s tými vodami, boha, že to nerobíme my napriamo,“ povedal Haščák o 19:05:00.
Polícia už v tomto prípade dávnejšie urobila rozsiahle a vyčerpávajúce dokazovanie, vypočula 157 svedkov, skontrolovala ich účty či životný štandard. Napokon Pentu očistila a stíhanie zastavila, pretože nezískali dôkaz a ani len indíciu, že by bol niekto podplácaný alebo vydieraný.
13:22 Zverejnená nahrávka nezakladá podľa premiéra Petra Pellegriniho na zmeny vo vedení strany Smer. Zverejnenie údajnej nahrávky víta.
Zopakoval, že Robert Fico môže pokojne spávať a Gorila je kauzou druhej vlády Mikuláša Dzurindu. "Obsah je podľa mňa taký, že (Fico) môže pokojne spať, lebo nezaznelo nič, čo by hovorilo o porušení zákona,", povedal premiér.
Dodal, že nahrávka dáva jasný obraz občanom o tom, ako fungovala vláda Dzurindu a ako privatizovala.

13:20 Robert Fico zrejme nebol v konšpiračnom byte s Jaroslavom Haščákom iba raz, ako to zachytáva zverejnený záznam Gorily.
Zo záznamu stretnutia Haščáka s Ficovým pobočníkom Františkom Határom z 18. mája 2006 výplýva, že sa tam šéf Penty stretol s predsedom Smeru aj v minulosti. „Ja som sa s ním bavil asi pred rokom a bol tu v tomto byte,“ hovorí Haščák priateľsky Határovi na nahrávke v čase 21:45:40.
Határ ďalej na nahrávke Haščákovi hovorí, že sa o veci s Ficom porozpráva. "Ja mu to ešte raz pripomeniem. Poviem mu, že to bolo tu. Ja som tu nebol vtedy?," pýta sa Határ na zázname v čase 21.51.10. "Nie. On bol sám," odpovedá Haščák.
Rozoberajú tam transakcie okolo Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti. V spise Gorila je priamo zachytená iba jedna schôdzka Haščáka s Ficom, ktorá mala byť 22. marca 2006. Vyplýva z toho, že Penta zrejme využívala konšpiračný byt na Vazovovej dlhšiu dobu pred tým ako ho SIS začala odpočúvať.
13:18 Zverejnená nahrávka zachytáva aj známe vyjadrenie spolumajiteľa skupiny Penta Jaroslava Haščáka, že demokracia je na "hovno systém" a volič vníma len povrch.
“Volič je úplne hovno. Nevie nič. Fakt nevie nič. O ničom nevie nič. (...) Nevie, čo je to HDP, čo sú to verejné financie, nič. Tí ľudia vnímajú iba totálny absolútny povrch. Absolútny povrch.
„
Nahrávka sa tak zhoduje s prepisom, ktorý bol zverejnený na internete v roku 2011.
„Demokracia je tak na hovno systém. Všetky tie kecy, že volič povie... Volič je úplne hovno. Nevie nič. Fakt nevie nič. O ničom nevie nič. (...) Nevie, čo je to HDP, čo sú to verejné financie, nič. Tí ľudia vnímajú iba totálny absolútny povrch. Absolútny povrch,“ hovorí Haščák.
Vtedajší minister hospodárstva Jiří Malchárek mu pritakáva: „Je to logické, vstane ráno o siedmej, ide urobiť deťom raňajky a desiatu, ide do práce a o pol piatej to zabalí. Obrovská časť ľudí na Slovensku žije z platu a niektorí si vedia vyrobiť nejakú vatu, aby mali na dovolenky a sem-tam niečo ušetrili, ale väčšina ľudí nevie ušetriť,“ hovorí Malchárek. „Nevie,“ pritakáva Haščák. „My sa nevieme dosť dobre prispôsobiť ich mysleniu, fakt je to o sympatiách, neveria v reálnu zmenu,“ pokračuje Malchárek.
V internetovej Gorile z roku 2011 je uvedený iba pôvodný Haščákov citát, až nahrávka teraz vôbec prvýkrát ukazuje, ako táto diskusia ďalej pokračovala. Malchárek s Haščákom v tejto časti nahrávky diskutujú o novej politickej strane Nádej, ktorú chce Penta podporovať, o jej mediálnej komunikácii či o problémoch, ktoré nastanú v Smere, ak bude zostavovať vládu.
13:09 Strana Most-Híd opakovane zdôrazňuje, aby bola kauza Gorila vyšetrená a tí, ktorí sa dopustili trestných činov, boli adekvátne potrestaní. Reagovala tak na údajnú nahrávku z kauzy Gorila. Povedala to hovorkyňa koaličného Mosta-Híd Klára Magdeme.

"Dlhodobo sme stranou, ktorá odmieta politickú korupciu a ctí si dôležitosť politickej zodpovednosti," uviedla Magdeme. Strana je tiež presvedčená, že politici, ktorí sa tajne stretávali v konšpiračných bytoch s osobami spojenými s kauzou Gorila alebo vraždou novinára Jána Kuciaka, by mali prehodnotiť svoje konanie a vyvodiť politickú zodpovednosť.
13:00 Progresívne Slovensko, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok protest pred domom Jaroslava Haščáka z kauzy Gorila.
Truban z PS označil nahrávku Gorila za jeden z najdôležitejších dôkazov korupčného paktu v novodobej histórii Slovenska.
"Vlády sa menia, politici prichádzajú a odchádzajú a Haščákov majetok rastie," komentoval kauzu Beblavý. Myslí si, že je potrebné riešiť hlavne príčiny. Avizoval prípravu zákonov, ktoré majú obmedziť moc finančných skupín v zdravotníctve, ale aj v médiách. Predložiť by ich chcel v skrátenom legislatívnom konaní.
Hlina hovorí, že teraz je správna chvíľa, aby si Slováci zobrali krajinu späť a vrátili sa k odkazu novembra '89. "Urobili sme strašne veľa chýb, ale nerezignujme," vyzval.
12:56 Nech sa Robert Fico okúňa, koľko chce, nech do osprostenia opakuje reči o druhej Dzurindovej vláde, prostým faktom je, že je jediný aktívny politik, ktorý sa na Vazovovej s Jaroslavom Haščákom rozprával (okrem mnohého iného) o tom, ako by malo vyzerať slovenské zdravotníctvo.
Toto je kľúčové a najpodstatnejšie, čo si treba z nahrávky vziať pre dnešnú politiku, upozorňuje Peter Tkačenko.
12:38 Nahrávka zachytáva aj stretnutie tajomníka Roberta Fica, Františka Határa, so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom.

Haščák podľa nahrávky prosí Határa, aby odkomunikoval so šéfom jednu spoločnosť. Na nahrávke počuť zvuk, akoby Haščák písal meno spoločnosti na papier. Meno Roberta Fica priamo nevyslovili, spomína sa v spise.
„Keby mohol šéf povedať, ako to dopadlo,“ hovorí Haščák. „Či to doriešil a ako to doriešil.“ „Budem ešte so šéfom dneska večer,“ odpovedá mu Határ.
Dohodli sa, že ak to bude vedieť ešte v daný deň, zavolá mu, či je to okej. Podrobnosti hovoriť nemá. Határ hovorí, že oznámi len to, či je to v poriadku a spomenul aj 40 dkg salámy.
V spise Gorila sú aj poznámky spracovateľa textu. V nich sa píše, že ide pravdepodobne o spoločnosť Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s., ktorú od Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti,a.s. získala francúzska spoločnosť VEOLIA (cez Prvá vodárenská, a.s., Bratislava).
Ešte pred rozhovorom o spoločnosti sa na nahrávke (18:18:00) Határ s Haščákom rozprávajú o situácii v zdravotníctve, o poisťovniach aj o zostavovaní vlády po voľbách tak, ako sa píše v spise. Határ Haščákovi hovorí, že Ficovi síce navrhol stretnutie, ale teraz to jednoducho nechce. Bolo pred parlamentnými voľbami.
12:21 Polícia ani Generálna prokuratúra SR sa nevyjadrujú k údajnej nahrávke Gorily.
Polícia zároveň pripomína, že kauzu Gorila rieši Úrad špeciálnej prokuratúry. "Polícia nedisponuje informáciou, aký dokument bol doručený médiám, takže sa k nemu nevieme vyjadriť," uviedla Andrea Dobiášová z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.
"Obráťte sa na Úrad špeciálnej prokuratúry," odkázala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
11:40 Obnoví sa neslávna sláva v skutku bezvýznamného ministra hospodárstva Jirka Malchárka a šéfky privatizačnej agentúry Anny Bubeníkovej, ktorá neodolala vábeniu predaja štátneho majetku na štýl Vladimíra Mečiara. A počujeme Fica, nie na tlačovke, ale v konšpiračnom byte so svojim príspevkom do tradície mútneho sponzoringu politických strán.
Haščák sa pokúšal riadiť štát bez toho, aby ho čo i len jeden volič poveril takou úlohou, píše šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

11:36 Je silný dôvod na to, aby hlavní aktéri kauzy Gorila sedeli vo vyšetrovacej väzbe, pokiaľ je v údajnej nahrávke z kauzy to, čo už v skorších prepisoch. Vyhlásil to Richard Sulík z SaS s tým, že nezávislý a spravodlivý súd by mal rozhodnúť, čo s týmito aktérmi následne urobí.
“Preto si myslím, že vo všetkých oprávnených prípadoch by mala byť okamžite nariadená vyšetrovacia väzba.
„
Sulík sa obáva, že hlavní aktéri budú mariť vyšetrovanie, ovplyvňovať svedkov a budú sa snažiť uniknúť pred spravodlivosťou. "Preto si myslím, že vo všetkých oprávnených prípadoch by mala byť okamžite nariadená vyšetrovacia väzba," povedal líder SaS. Orgány činné v trestnom konaní vyzval, aby konali.
"Ide o to, aby spravodlivosť na Slovensku nestratila posledné zvyšky dôvery," podotkol Sulík.
11:32 K nahrávke sa vyjadril šéf parlamentu Andrej Danko.
"Gorila so mnou nemá nič, mňa sa nepýtajte," povedal Danko v reakcii na novinárske otázky. "Gorila so Slovenskou národnou stranou nemá nič a nikdy nemala nič, to je celé. Neviem o tom nič, mrzí ma, že niektoré veci sa dozvedáme až z médií. Zachytil som, že sa objavili nejaké nahrávky," skonštatoval.
11:08 Pôvodný link na stránku Anonymous, kde boli dva odkazy na stiahnutie údajnej nahrávky Gorila už nefunguje.
10:57 Na niektorých miestach je nahrávka prerušená a počuť zvuk akoby niekto vymieňal pásku. Nahrávacie zariadenie je podľa záznamu niekde pri chladničke, napríklad hlasno počuť ako z nej Haščák Bubeníkovej vyberá vineu.
Odpočúvacie zariadenie SIS zaviedla tak, aby prekonalo aj rušičky. Do steny urobili otvor, do ktorého vložili mikrofón. Ten však zrejme zostal skrytý pod omietkou. „Mal byť niekde nad kuchynskou linkou. Vŕtali to vraj týždeň veľmi malým vrtákom,“ povedal pre SME krátko po prepuknutí kauzy jeden z priamych aktérov kauzy Gorila pod zárukou anonymity.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite.
10:56 Nahrávka s Gorilou nekopíruje chronologicky stretnutia tak, ako sú opísané v spise Gorila.
Zvukový záznam začína stretnutím medzi Jirkom Malchárkom a Jaroslavom Haščákom 5. januára 2006. Na začiatku sa rozprávajú o lyžovačkách v zahraničí. „Malchárek sa pýta Haščáka či bol lietadlom. Haščák mu podráždene odpovedá: „Čo ťa do toho.“ Píše sa v Gorile. Táto podráždená odpoveď je na nahrávke počuť počas tretej minúty.
Prvé stretnutie, ktoré spis Gorila opisuje, je pritom medzi Haščákom a Annou Bubeníkovou z 13. decembra 2005. Autenticitu nahrávky to ale priamo nespochybňuje, keďže ide o súbor viacerých zvukových súborov pospájaných do jedného.
10:44 Do redakcií prišla nahrávka ako link na stránku podpísanú skupinou Anonymous, na ktorej sa nachádzajú dva prekliky na stiahnutie samotnej nahrávky. Nie je jasné, kto stránku vytvoril, ani odkiaľ samotná nahrávka pochádza.

10:17 Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou záznam, ktorý redakcie obdržali, je nahrávkou Gorily, nie je jasné, či je nahrávka identická s tou, ktorú polícia našla u Kočnera.
10:01 Na nahrávke Gorily sú aj časti, v ktorých sa bavia šéf Penty Haščák a predseda Smeru Robert Fico.
V úvode zaznie Ficov hlas, ktorý hovorí: "Dal by som si obyčajnú kolu." Následne pokračuje rozhovor, v ktorom rozoberajú "čistiace procesy v Smere, či pomery v strane po voľbách v roku 2002.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
9:36 Finančná skupina Penta na informácie o nahrávke okamžite reagovala.
“Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti a preto podávame trestné oznámenie.
„
Akékoľvek nahrávky tohto druhu označila za nezákonné a nesmú byť podľa nej zverejňované a používané. „Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti a preto podávame trestné oznámenie,“ napísal hovorca Penty Martin Danko.
Dodal, že v takzvanej kauze Gorila budú reagovať a ďalej sa vyjadrovať už len k výstupom, ktoré sa týkajú oficiálneho vyšetrovania.
9:31 Do viacerých redakcií prišiel v noci na stredu link na stiahnutie s nahrávkou Gorila. Nahrávka má takmer 39 hodín, a vyše dvoch gigabajtov.
"Davame k dispozicii skoro 39 hodinovy hlasovy zaznam z odpocuvania bytu Pentakov z kauzy GORILA," napísali na stránke neznáme osoby pod označením Anonymous.
V úvode nahrávky zaznejú viaceré hlasy. Tie by mali podľa prepisov z roku 2012 patriť exministrovi hospodárstva Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavovi Haščákovi z finančnej skupiny Penta.
Nahrávku Gorily polícia objavila vlani pri domových prehliadkach u Mariana Kočnera.
Čo je Gorila

Samotná nahrávka mala vzniknúť v bratislavskom byte na Vazovovej ulici. Peter Holúbek zo Slovenskej informačnej služby si všimol viacero vysokopostavených osôb v okolí jeho bytu, na základe čoho vybavila SIS byt odpočúvacím zariadením.
Následný spis tak zachytáva Haščákove rozhovory s predstaviteľmi štátu o províziách v štátnych obchodoch z rokov 2005-2006. Okrem Malchárka v spise vystupujú aj šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková či bývalý premiér Robert Fico. Ten svoju prítomnosť v byte na Vazovovej doteraz nepotvrdil ani nevyvrátil, hovorí len, že kauza Gorila je kauzou Dzurindovej vlády. Skupina Penta pravosť prepisov spochybňuje.
Výberová chronológia udalostí spojených s kauzou Gorila
- 21. decembra 2011 - Na internete sa objavil text dokumentuGorila.
- 2. januára 2012 - Novinár Tom Nicholson označil dokument zapravý a povedal, že mu ponúkali finančnú čiastku, ak na Gorilu zabudne.
- 5. januára 2012 - Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) dostalanávrh ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) na odvolaniepredsedníčky výkonného výboru Fondu národného majetku SR Anny Bubeníkovej. Predstavitelia finančnej skupiny pravosť materiálov popreli, niektorí časť uvedených faktov potvrdzovali.
- 9. januára 2012 - Na vyšetrovanie kauzy Gorila zriadil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) špecializovaný tím desiatich kriminalistov. Zároveň v tejto veci začal vyšetrovateľ trestné stíhanie.
- 11. januára 2012 - Vládny kabinet rozhodol o odvolaní šéfky Výkonného výboru Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej. Za jej odvolanie boli všetci ministri SaS, KDH, Mosta-Híd, ako aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
- 12. januára 2012 - Slovenská informačná služba (SIS) žiadala o odpočúvanie, ktoré sa spomína v spise Gorila. Dokument vznikol na základe odpočúvaní SIS v konšpiračnom byte, kam chodieval jeden zo spolumajiteľov finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák na stretnutia s vrcholnými predstaviteľmi štátu. Krajský súd evidoval žiadosť o použitie informačno-technických prostriedkov zo dňa 21. 11. 2005. Spisová značka a číslo žiadosti sú rovnaké, ako uvádza Gorila.
- 13. januára 2012 - Poradca ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) pre rómsku kriminalitu Milan Krajniak, ktorý sa spomína v údajom spise Gorila, požiadal o uvoľnenie z funkcie. Urobili tak aj riaditeľ Nemocnice sv. Michala Stanislav Janota a podpredseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Igor Grošaft.
- 18. januára 2012 - Právnická kancelária Škubla & Partneri, ktorá zastupuje spolumajiteľa spoločnosti Penta Jaroslava Haščáka a spolupracovníka Penty Zoltána Vargu, vyzvala e-mailom aj listami internetové stránky, ktoré zverejnili údajný spis SIS Gorila, aby ho okamžite stiahli, inak ich bude žalovať.
- 19. januára 2012 - Akciu Gorila realizovala Slovenská informačná služba. Potvrdil to minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Akcia podľa neho bola legálna a legitímna. "Môžeme potvrdiť, že už v roku 2005 a 2006 boli spravodajsky zadokumentované vážne podozrenia z korupčnej činnosti, ktorú vykonávala istá finančná skupina, ale aj podozrenia z korupčnej trestnej činnosti iných osôb," povedal Lipšic.
- 22. januára 2012 - Na sociálnej sieti sa formoval protest, ktorého účastníci plánovali vyjadriť svoj postoj k obsahu spisu Gorila. Na 27. januára ohlásili organizátori dvojhodinovú demonštráciu. Demonštrácie sa rozšírili v mestách po celom Slovensku a pravidelne sa opakovali vždy v piatok.
- 29. januára 2012 - Kópie nahrávok, ktoré by dokazovali pravosť zverejneného spisu Gorila, zrejme existujú. Vytvorené mali byť príslušníkmi SIS s cieľom obchodovania s nimi, tvrdil bývalý šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii (ÚBPK) Ján Rejda.
- 31. januára 2012 - Poslanci Národnej rady SR si môžu pozrieť dokumentáciu týkajúcu sa kauzy Gorila. Poskytol im ju šéf SIS Karol Mitrík na žiadosť brannobezpečnostného výboru.
- 2. februára 2012 - Dlho pripravovaná kniha o spise Gorila, ktorej autorom bol Tom Nicholson, sa zatiaľ nesmela vydávať a distribuovať. Rozhodol o tom sudca Okresného súdu Bratislava I, ktorý vydal predbežné opatrenie. Vyhovel návrhu spolumajiteľa spoločnosti Penta Jaroslava Haščáka a jeho právnych zástupcov.
- 5. marca 2012 - Jaroslav Haščák a Zoltán Varga neuspeli na Okresnom súde Bratislava I ani s jednou zo svojich šiestich žalôb, respektíve s návrhmi na predbežné opatrenie, ktoré podali obaja prezverejnenie spisov Gorila na sociálnej sieti Facebook a na prevádzkovateľov webov WebSupport a Tumblr.
- 11. júna 2012 - Odvolací Krajský súd v Bratislave zamietol rozhodnutie Okresného súdu Bratislava 1, ktorý na základe predbežného opatrenia zakázal publikovať knihu o kauze Gorila novinára Toma Nicholsona. Kniha sa začala predávať v júli.
- 12. septembra 2012 - Poslanci NR SR vzali na vedomie správu o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila a zároveň požiadali ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby v januári 2013 predložil ďalšiu. Za takéto uznesenie hlasovalo 130 poslancov zo 142 prítomných. Kaliňák poslancov informoval, že vyšetrovatelia kauzy Gorila doteraz zadovážili listinný materiál v rozsahu asi 60.000 strán.
- 11. decembra 2012 - V kauze Gorila sa neviedlo trestné stíhanie už iba pre korupciu, ale aj pre manipuláciu s tendrami.
- 19. februára 2013 - Šéf vyšetrovacieho tímu Marek Gajdoš požiadal policajného prezidenta Tibora Gašpara o výmenu piatich zo šestnástich členov.
- 27. augusta 2013 - Vyšetrovateľom kauzy Gorila sa stále nepodarilo preukázať poskytovanie alebo prijímanie úplatkov, teda zadovážiť také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné vzniesť obvinenie voči konkrétnej osobe. Vo svojej v poradí tretej správe o vyšetrovaní prípadu to napísal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
- 24. septembra 2013 - Vyšetrovateľ rozhodol o zastavení trestného stíhania, pretože je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý je vedené trestné stíhanie. Išlo o vydieranie člena vlády v súvislosti s privatizáciou bratislavského letiska.
- 26. októbra 2016 - Investičná skupina Penta označila medializované interpretácie zastavenia trestného stíhania v niektorých skutkoch, ktoré sa týkajú kauzy Gorila, za zavádzajúce a chybné.
- 4. decembra 2018 - Domové prehliadky u Mariana Kočnera, pri ktorých sa mali nájsť nahrávky s obsahom totožným so spisom Gorila, sa konali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zvukové záznamy sa mali nájsť v trezore v jednom z podnikateľových domov, našli USB kľúč, na ktorom objavili zvukové nahrávky. Po skontrolovaní ich obsahu mali konštatovať, že sú totožné so spisom Gorila.
- 19. marca 2019 - Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala stíhanie vo veci nahrávky rozhovoru podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku súvisiacej s kauzou Gorila. Vyšetrovateľ NAKA začal v danej veci trestné stíhanie za zločin zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
- 30. júla 2019 - Šéf vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Lukáš Kyselica v policajnom zbore na vlastnú žiadosť skončil. Bol na čele tímu NAKA pre vyšetrovanie kauzy Gorila od 1. decembra 2016. Dovtedy bol jeho členom. Vo funkcii nahradil dovtedajšieho šéfa tímu Mareka Gajdoša, ktorý odišiel na vlastnú žiadosť do civilu. V tíme Gorila, ktorý vznikol 9. januára 2012, bol od 26. januára 2012.
- 27. septembra 2019 - Nahrávku z Gorily, ktorú polícia našlav decembri 2018 v dome Kočnera, označili znalci za autentickú, potvrdil to odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.
- 14. októbra 2019 - Denník N zverejnil 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Marianom Kočnerom. Zvukový záznam z leta 2014 si mal urobiť Kočner. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila.
- 15. októbra 2019 - Prokurátor Dobroslav Trnka spochybnil autentickosť medializovanej nahrávky. Avizoval však, že zváži dočasné prerušenie funkcie prokurátora.