BRATISLAVA. Charizmatický, sympatický, usmievavý človek, z ktorého sála dobrá energia a pozitívny prístup. Takýmto láskavým spôsobom opísal konšpiračný web Hlavné správy bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara na úvod rozhovoru, ktorý s ním urobili v júni 2018.
Informácie z komunikácie z aplikácie Threema Mariana Kočnera, ktorý je obžalovaný za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ukazujú, že tento rozhovor vznikol na podnet Kočnera.
Ten sa v Threeme podľa portálu postoj.sk chválil, že je „akcionárom“ Hlavných správ, a viackrát ocenil, že uverejňujú texty, ktoré im ponúka.
Tibor Gašpar je len jeden z príkladov toho, ako štátni funkcionári a politici využívajú konšpiračné médiá, ktoré majú často nejasné financovanie. V minulosti sa na takýchto nekonfliktných rozhovoroch zúčastnil aj bývalý premiér Robert Fico.

„Vedeli sme, že presun niektorých politikov a osobností verejného života na dezinformačné weby musí mať finančné pozadie. Dnes máme silný nepriamy dôkaz,“ reagoval na správy z Threemy bývalý vojnový fotograf a bezpečnostný analytik Victor Breiner z portálu infosecurity.
Nedávny prieskum agentúry Focus pritom naznačil, že väčšina učiteľov by žiakom odporučila ako dôveryhodné konšpiračné médiá Hlavné správy a aj Zem a vek.
Kočner v Hlavných správach
Kočner spomínal Hlavné správy v Threeme aj svojej spoločníčke Alene Zsuzsovej, ktorá je tiež obžalovaná za vraždu. Krátko po vražde Kuciaka a Kušnírovej sa začala vlna protestov a Kočner chcel ich rozsah zľahčovať práve s využitím Hlavných správ.
Hlavné správy uverejnili napríklad úvahu, že na protesty chodí málo ľudí v porovnaní s počtom voličov.
Kočner bol podľa správ z Threemy spokojný a Zsuzsovej písal, že dá reklamu „Hlavné správy“ na budovu Technopolu a „slniečkarov dzigne“.