SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Kočner sa sťažuje, že Threema je politicky zneužívaná (minúta po minúte)

Vypovedala aj Kočnerova dcéra.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Dianie na súde sme sledovali minútu po minúte

16:26 Súd sa pre dnešok skončil. Ďakujeme za pozornosť, v minúte po minúte budeme pokračovať aj v utorok od 9.00 hod.

16:17 Senát po desaťminútovej prestávke oznámil, že dnes sa už nebudú vykonávať dôkazy.

Skryť Vypnúť reklamu

V utorok príde doobeda na 9.00 vypovedať František Mojto, na 10.30 príde Nina Sobotovičová a na 13.00 má prísť Milan Fiľo.

V stredu príde vypovedať Ivan Cvik a svedok Nouzovský. V druhej polovici novembra budú vypovedať znalci - najprv znalkyňa Straková. V budúcnosti bude vypovedať aj pani Valková, vdova po Ernestovi Valkovi.

... niektorí politici sú naučení slušnému správania, napr. pán Ábel Ravasz hovorí pán Kočner, pani Nicholsonová hovorí iba Kočner. Jej meno ešte v tejto súdnej sieni ešte padne a ja sa na to teším.

Marian Kočner

16:02 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich pripomína, že rozhovor je z roku 2017 a teda mesiace potom, čo Kočner podal žaloby na TV Markíza o vyplatenie zmeniek. “V tom čase už bol príbeh o zmenkách vyfabulovaný,” tvrdí Tandlich.

Poukazuje tiež na rozpory medzi rozhovorom pre Sobotovičovú a výpoveďou na súde. Spomína napríklad pôžičku od Steinhubela alebo informácie od Svěchotu zo SIS.

15:56 Kočner tvrdí, že komunikácia z Threemy je zneužívaná na politické ciele.

Skryť Vypnúť reklamu

“Ani neviem koľkokrát bol Kočner, mafián, Threema spomenutí v politických debatách,” vraví Kočner. “Naposledy som sa zabavil v nedeľu, kde bolo vidieť, že niektorí politici sú naučení slušnému správania, napr. pán Ábel Ravasz hovorí pán Kočner, pani Nicholsonová hovorí iba Kočner. Jej meno ešte v tejto súdnej sieni ešte padne a ja sa na to teším,” vyhlásil Kočner.

Čítanie prepisu rozhovoru reportérky SME s Kočnerom

15:52 Kočner sa vyjadruje k prečítanému rozhovoru.

“S pani novinárkou som sa rozprával o tom, čo som neskôr povedal - myslím - aj na súde a aj vo svojej výpovedi tu. Spomenul som Lexu, Rezeša, 500 miliónov, ktoré nám vtedy ponúkali a to je presne to isté, čo stále, 20 rokov, tá história a kauza je podávaná stále rovnako, napriek tomu, že sa teraz pán Lipšic usmieva, je to tak, aj neskôr som hovoril presne tak, ako som povedal novinárke,” hovorí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

15:48 Obhajoba už viac ako hodinu číta prepis nahrávky rozhovoru medzi reportérkou SME Ninou Sobotovičovou a Marianom Kočnerom o kauze Gamatex, o zmenkách v ňom zatiaľ nič nie je.

15:13 Rozhovor Niny Sobotovičovej s Marianom Kočnerom sa číta už vyše 20 minút.

Súvisiaci článok Rusko v minulosti tvrdil, že Gamatexu nemusel platiť vôbec. Odrazu treba aj zmenky Čítajte 

14:47 Martin Pohovej číta zápisnicu o vydaní veci - DVD s nahrávkami rozhovor Pavla Ruska a Mariana Kočnera, ktoré nahrala reportérka denníka SME Nina Sobotovičová pre potreby svojej bakalárskej práce.

Sobotovičová príde vypovedať v utorok.

14:41 Obhajca Martin Pohovej číta zápisnicu o uznaní dlhu z roku 1998, ktorou Sylvia Volzová uznala dlh voči spoločnosti Gamatex.

Táto zápisnica ukazuje, že už v roku 1998 využíval Kočner “svojho” notára - zápisnicu totiž overil notár Miloslav Kováč, ktorý pre Kočnera pracoval vyše 20 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

V kauze Technopol Servis bol disciplinárne potrestaný za overenie fingovaného valného zhromaždenia spoločnosti, kde prišli Kočnerovi ľudia s ukradnutými a neplatnými akciami, pokuta nie je právoplatná.

14:33 Obhajcovia žiadajú, aby sa prokuratúra vysporiadala s ich dôkaznými návrhmi - vypočutie znalcov, ktorí extrahovali dáta z Kočnerovho iPhonu.

14:20 Súd vyhlásil desaťminútovú prestávku.

14:18 Samotný Kočner číta z vlastnej Threemy, ktorú spochybňuje: “Nezabudni, že ty si to videl,” číta Kočner vlastnú správu. Tvrdí, že Tóth videl stretnutia s advokátom Ernestom Valkom.

14:16 “Pán Tóth sa sám ponúkal, že pôjde svedčiť. Aj mne sa pán Tóth ponúkal, že pôjde svedčiť," hovorí Kočner.

Dodáva, že ponuku od Tótha odmietol, lebo bolo všeobecne známe, že mali kamarátsky vzťah.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ako tu zaznelo, tak pán Tóth by musel byť zbavený mlčanlivosti príslušníka SIS, ak by mal svedčiť o udalostaich z roku 1998 a neskôr,” tvrdí Kočner.

Nepriamo tak potvrdzuje autenticitu Threemy, pretože práve v nej sa uvádza, že Tótha by bolo treba zbaviť mlčanlivosti.

14:15 Komunikácia podľa šéfky právneho oddelenia TV Markíza Lucie Tandlich potvrdzuje, že zmenky boli falšované, a tiež vierohodnosť výpovede Petra Tótha.

Súvisiaci článok Kočner chcel ovládnuť Markízu. Čo s Ruskom hovorili v čase, kým prišli zmenky Čítajte 

"Obžalovaný sa snažil získať svedkov, vrátane samotného Tótha, aby vypovedali a potvrdili existenciu zmeniek. Uvedená komunikácia potvrdzuje, že lehota 2 rokov na vykonanie testov atramentu uplynula niekedy v januári alebo februári 2018 a teda zmenky boli (antedatovane) vyrobené v januári alebo februári 2016,” hovorí Tandlich.

Skryť Vypnúť reklamu

“Táto komunikácia potvrdzuje manažovanie ďalšieho postupu súdu v tomto konaní a manažovanie postupu sudcu Sklenku (konkurz TV Markíza atď.),” hovorí Tandlich.

14:09 “Pán Lipšic sa pýtal mojej dcéry, či som oboznámil ju alebo moju exmanželku o informácií, že sa na mňa chystá vražda. Nie, pretože som to považoval za vystrašujúce,” tvrdí Kočner.

Lipšic mu nahlas skočí do reči a povie: “Aj mne.” Ide o zjavnú reakciu na fakt, že Kočner je podozrivý z objednávky vraždy Daniela Lipšica a prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku.

“Neviem, čo by som dodal k tomu, čo prečítal pán Lipšic. Iba to, že sme nedozvedeli nič k falšovaniu zmeniek,” ukončil Kočner.

14:07 Kočner dostal priestor na vyjadrenie. Tvrdí, že tlačiareň, ktorú chcel od Šlachtovej, je veľkorozmerná tlačiareň na tlač projektov, nie na zmenky.

Skryť Vypnúť reklamu

“V tom čase boli zmenky už dávno na súde,” tvrdí Kočner.

“To, čo som si vypočul, je len politickou záležitosťou, kde sme sa k falšovaniu zmeniek nedozvedeli nič. Musím sa vyjadriť ešte k jednej veci,” reaguje Kočner.

14:03 Kočner svojej milenke Miriam Hatinovej píše, že jej niesol zmluvu na Ruskov byt.

“Vôbec nie je rozumné že býva vo Five Stars Residence,” píše mu Hatinová. Ide o doteraz nezverejnené správy. Hatinová Kočnerovi vysvetľuje, že sa dá ľahko odhaliť, že Rusko býva v byte jeho otca.

Zo správ vyplýva, že Hatinová a/alebo jej otec bol angažovaní v zabezpečovaní bytu pre Ruska. Kočner doteraz popieral, že by mal na jeho bývanie akýkoľvek vplyv.

13:57 “Keď to vyhrám, bude treba veľa rozdať,” píše Kočner cez Threemu pravdepodobne o úplatkoch za úspech v kauze zmenky.

Skryť Vypnúť reklamu

13:54 “S tým USB sa nepodarilo nič,” pýta sa Kočner Zsuzsovej 18. februára 2018, tri dni pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Správu práve prečítal Lipšic.

Podľa teórie obžaloby odovzdal Kočner USB kľúč s fotografiami zo sledovania Jána Kuciaka Zsuszovej a môže ísť teda o narážku na vykonanie vraždy Jána Kuciaka.

13:47 Lipšíc číta komunikáciu medzi Kočnerom a advokátom Matúšom Boľošom a Kočnerovou spolupracovníčkou Alenou Zsuzsovou.

Zo správ so Zsuzsovou vyplýva podozrenie, že operatívca Viktora Meluša nasadil na prípad zmenky najprv Kočner. Meluš kauzu upratal tak, že ju ani nezačal vyšetrovať.

Zo správ so Zsuzsovou tiež vyplýva podozrenie, že Kočner ovplyvňoval výpoveď Pavla Ruska v kauze zmenky.

13:37 Správy, ktoré Lipšic číta, ukazujú, že Para bol na stretnutí s bývalým šéfom NAKA Petrom Hraškom a dohováral mu o vyšetrovaní zmeniek.

Skryť Vypnúť reklamu

13:33 “Som Palovi na začiatku 100-krát povedal, že má držať jazyk za zubami,” číta Lipšic Kočnerovu správu, keď prvýkrát Pavla Ruska zadržala polícia.

13:32 Lipšic ďalej číta správu medzi Kočnerom a obhajcom Marekom Parom. Bavia sa v nej o dvojročnom výročí od podpisu nejakej zápisnice.

Podľa všeobecne akceptovanej chemickej metódy je možné vek atramentu skúmať práve dva roky dozadu.

13:30 Lipšic číta komunikáciu s Kočnerovou kumpánkou Janovou Šlachtovou, zháňal u nej tlačiareň. Tieto správy sú zverejnené prvýkrát. Ukazujú, že Kočner zháňal staršiu tlačiareň.

“Ahoj, prosím ťa, tú tlačiareň, ktorú sme mali požičanú pred rokom a pol od vás, máme šte k dispozícii?” Pýta sa Kočner Šlachtovej. “Máme tu mašinu?” Píše ďalej. “Dalo mi zabrať ju nájsť, ale áno,” odpovedá Šlachtová.

Skryť Vypnúť reklamu

13:28 Lipšic prečítal aj časť prepisov s Bödörom, kde Kočner potvrdzuje, že si písal so štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou a tiež sa v nej bavia o ovplyvňovaní súdu.

13:24 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic číta časť správ medzi Kočnerom a Petrom Tóthom.

Kočner sa ho v správach pýta, ako by vyzeral jeho výsluch k udalostiam z roku 1998, či by ho musela SIS zbavovať mlčanlivosti alebo nie.

Lipšic ďalej číta prepisy správ medzi Kočnerom a Norbertom Bödörom. Kočner od neho žiadal citlivé informácie na vyšetrovateľa zmenkového podvodu Jaroslava Lásku. “Neviem nič,” odpovedá Bödör.

13:21 Na súde sa opäť číta komunikácia z aplikácie Threema.

Na súde vypovedal Marián Kolník

13:19 “Svedok nepotvrdil žiadnu fabuláciu obžalovaného o kúpe TV Markíza. Ide o snahu obžalovaného dotvoriť legendu o údajných zmenkách predvolávaním svedkov, ktorý však nemajú ku skutku čo povedať,” reaguje Lucia Tandlich, šéfka právneho oddelenia TV Markíza.

Skryť Vypnúť reklamu

13:19 Kočner avizuje, že chce predvolať ďalších svedkov, ktorí celý tento príbeh majú potvrdiť. Kočner ich identitu zatiaľ nespresnil.

13:16 Kočner dostal slovo na záverečnú reakciu na Kolníka: “Ja si myslím, že sme sa stretli trikrát. Stretli sme sa na tému Markíza, pričom toto stretnutie bolo iniciované zo strany pána Kolníka, veľmi presne si pamätám, kde sme sa stretli,” hovorí Kočner. Opisuje miestno stretnutie, bolo to na Námestí SNP.

Kočner tvrdí, že Kolník prejavil záujem o kúpu spoločnosti, ak by táto spoločnosť mala licenciu TV Markíza.

“Bolo veľmi zvláštne, že sa pán Kolník, ako zástupca betonárne, zaujíma o niečo tak vzdialené ako je televízia. Ako som zistil neskôr, to stretnutie ma veľmi zaujalo, že pán Kolník pracoval v zahraničnej banke Credit Anstalt, povedal, že zastupuje určitú skupinu ľudí, investora, aby som bol presnejší, ktorý ma záujem s nami rokovať o kúpe spoločnosti, resp. O spoločnom postupe v budúcnosti (v kauze Gamatex, resp. Markíza, pozn.),” tvrdí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že sa zaujímal, kto je tento tajomný investor, meno pána Kolníka mi nebolo známe.

“Zistili sme, že tou osobou alebo tými osobami, je osoba pána Vicenna Hegedusa, ktorý mal vždy blízku ku KDH, niekde v médiách sa objavilo, že syn pán Hegedusa financoval založenie strany tu prítomného pána Lipšica,” tvrdí Kočner.

Kočner tvrdí, že mal pocit, že s Kolníkom sa stretli iba preto, aby bolo jasné, kto je pravý záujemca a investor, a aby nadobudol presvedčenie dostatočného finančného krytia.

13:09 Svedok Kolník zatiaľ nepovedal nič k zmenkám ani ku kauze Gamatex z roku 1998.

13:06 “Nikdy som nebol členom KDH, robil som jeden čas poradcu pánovi Figeľovi, on chcel, aby som mu vniektorých ekonomických veciach radil,” odpovedá Kolník na otázku aký vzťah mal s KDH alebo SDKÚ-DS.

Skryť Vypnúť reklamu

13:01 Výsluch vedie Kočnerov obhajca Michal Mandzák. “Nemám žiadny pomer k veci,” reaguje na svoj vzťah k údajným zmenkám.

Poznáte obžalovaných?, pýta sa Mandzák. “S pánom Kočnerom áno,” odpovedá Kolník.

“Nepamätám, myslím, že 2 až 3-krát sme sa stretli. Myslím si, že to bolo o nejakej firme, ktorá mala vzťah k TV Markíza,” opisuje bližšie Kolník vzťah po doplňujúcej otázke Mandzáka.

12:55 Marian Kočner už sedí na lavici obžalovaných, čaká sa na príchod svedka Mariána Kolníka.

Konlínk je bývalý šéf betonárni Lafarage (dnes Lafarge Holcim), ktorý v minulosti bol poradcom vtedajšieho ministra dopravy Jána Figeľa za KDH.

Pripisovali mu veľký vplyv na chod ministerstva. Kolníka navrhla predvolať obhajoba.

Kolník vraj koncom 90. rokov rokoval o kúpe televízie Markíza, práve to má byť motív, prečo ho navrhla obhajoba vypočuť.

Skryť Vypnúť reklamu

11:29 Vyhlásili obednú prestávku do 12:50.

Na súde čítali z komunikácie Threema

11:26 Čítať Threemu ide aj obhajca Mariana Kočnera Martin Pohovej. Je to zaujímavé rozhodnutie, lebo doteraz tieto prepisy spochybňovali.

Pohovej prečítal časť komunikácie, kde sa Tóth Kočnerovi priznáva, že išiel za psychiatrom. “Je to v rozpore s výpoveďou svedka Tótha,” reagoval na prečítané správy Kočner.

11:24 “Dozvedeli sme sa všeličo z komunikácie, ktorá nebola nikým a ničím potvrdená. Je to údajná komunikácia, ktorá sa nachádzala v telefóne, ktorý sa objavil nevedno ako. Ja len zdôrazňujem, že pán Tóth v rozličných konaniach vypovedá o trémafóne rozdielne,” tvrdí Kočner.

“Je to škandalizácia sudcov a justície, keďže sme sa nič nedozvedeli k § 270 TZ, tak účel musí byť iný a vidím za tým iba politiku,” tvrdí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

Reaguje aj predseda senátu Emil Klemanič. “Nezaujíma ma podpredseda národnej rady, vôbec ma to nezaujíma. Je mi úplne jedno, či niekto bude alebo nebude odvolaný,” komentuje Klemanič Kočnerove špekulácie, že dôvodom povolenia čítania Threemy je snaha odvolať podpredsedu parlamentu Martina Glváča.

Je pravda, že prokurátor na minulom pojednávaní čítal komunikáciu s Glváčom a naozaj v nej nie je ani zmienka o zmenkách.

Okrem toho bola čítaná aj komunikácia s novinárkou Martinou Ruttkayovou, tiež v nej neboli informácie o zmenkách.

Súvisiaci článok Aj kauza zmenky naznačuje, že Kočner mal na polícii imunitu Čítajte 

11:16 Z komunikácie tiež vyplýva, že Kočner mal vplyv na prvotné trestné vyšetrovanie kauzy zmeniek.

Operatívec Viktor Meluš úplne na začiatku prípad ani nezačal vyšetrovať, lebo nevidel žiaden trestný čin. “A handry pôjdu fajčiť,” uzavrel Kočner komunikáciu.

11:06 Kočner so Sklenkom riešia vianočné pozornosti pre všetkých pracovníkov konkurzného úseku a úseku obchodného registra.

Platiť to mal Kočner, ale Sklenka mal dostať účet, ak by sa niekto pýtal. Kočner sa takto snažil o to, aby Sklenkovi podriadení a kolegovia boli Sklenkovi zaviazaní.

Komunikácia Sklenka - Kočner potvrdzuje, že Kočner zháňal informácie o zmenkovej kauze TV Markíza, a tiež sa chystal na konkurz televízie potom, čo Markíza prehrá spor o jednu zo zmeniek v hodnote 8,3 mil. eur.

10:58 Prokurátor číta správy medzi Kočnerom a bývalým podpredsedom Okresného súdu Bratislava I. Vladimírom Sklenkom.

Súvisiaci článok Sudcovi Sklenkovi z Threemy dočasne prerušili výkon funkcie Čítajte 

Z vyše 80-tisíc správ, ktoré sa našli v Kočnerovej Threeme, si s ním Sklenka vymenil vyše 8000 správ.

Ide o rozsiahlu komunikáciu, v ktorej Kočner ovplyvňuje rôzne rozhodnutia súdov, Sklenku mu zo súdu vynáša informácie a komunikácia zachytáva aj údajnú korupciu - napríklad prevody na účet manželky Vladimíra Sklenku.

10:45 Prokurátor ďalej čítal komunikáciu s používateľom, ktorého mal Kočner uloženého pod emotikonom darčeka a menom “P”.

Ide pravdepodobne o niekoho z okolia Moniky Jankovskej (podľa polície ide o Denisu Lenártovú, Jankovskej kamarátku).

Správy potvrdzujú ovplyvňovanie súdneho rozhodnutia v kauze zmenky na Okresnom súde Bratislava V pred sudkyňou Zuzanou Maruniakovou.

10:38 Prokurátor ďalej čítal komunikáciu s Petrom Agentom Wolandom, čo je prezýva, pod ktorou mal Kočner uloženého Petra Tótha. Rozprávajú o zadržaní Pavla Ruska.

Z komunikácie vyplýva, že sa bavia o obvinení Ruska z objednávky vraždy jej bývalej obch. Spoločníčky Sylvie Volzovej.

Okrem toho sa rozprávajú o Tóthovom webe Ďatel.sk. Kočner v správach nahovára Tótha, aby on a jeho bývalí nadriadení v SIS vypovedali na súde v kauze zmenky a potvrdili, že o nich vedeli už v roku 2000.

10:32 Prokurátor prečítal prepis medzi Kočnerom a používateľom, ktorý je v Kočnerovom iPhone uložený pod emotikonom jazdca na motorke. Malo by ísť o Jozefa Dučáka.

Z prepisov správ vyplýva, že sa s Kočnerom rozprávajú o analýze papiera a zmeniek. Dučák Kočnerovi podľa správ vysvetľuje ako prebieha chemická analýza atramentu, chystajú spolu argumenty, ako spochybniť posudok V. Aginskeho, ktorý si objednala Markíza. Rozprávajú sa aj o starom papieri.

Kočner okrem toho avizuje Dučákovi, že mu bude volať Roman Stahl. Je to bývalý vyšetrovateľ kauzy Technopol Servis, v ktorej je Dučák obvinený za tunelovanie majetku rovnomennej spoločnosti.

10:25 Prokurátor Ján Šanta predložil písomnú dohodu o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom, na základe ktorej Europol robil forenznú analýzu Kočnerovho iPhonu. Šanta pokračuje v čítaní Threemy.

10:10 Vyhlásili krátku prestávku, po nej sa bude ďalej čítať prepis správ z aplikácie Threema.

Na súde vypovedala Kočnerova dcéra

10:03 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich považuje Kočnerovej výpoveď za úbohú snahu prekryť trestnú činnosť obžalovaného.

Tóth vypovedá o účasti obžalovaného na množstve skutkov, to, že si nepamätá na jednu komunikáciu, žiadnym spôsobom neznižuje dôveryhodnosť jeho výpovede.

Tandlich okrem toho tvrdí, že Kočnerova dcéra je od Kočnera ekonomiky závislá.

10:01 Kočnerova dcéra ukončila výpoveď.

“Pán Tóth vo svojej výpovedi klamal," povedal Kočner. Keďže bola jeho výpoveď neverejná, tvrdí, že nemôže povedať konkrétne v čom. Senát však podľa neho vie, kde Tóth klamal.

"Pán Tóth so mnou komunikoval prostredníctvom Slovenskej pošty a ja som s ním komunikoval tým istým spôsobom. (...) Navštívil ma advokát, ktorého mi poslal pán Tóth, vo svojich listoch ma jemne presviedčal o tom, aby som zmenil advokáta. Ja sám som sa rozhodol, že advokátov meniť nebudem,” znie záverečné stanovisko Kočnera.

09:53 Obhajca Marek Para číta správy medzi Petrom Tóthom a Kočnerovou dcérou.

Vyplýva z nej, že sa bavia o obhajobe Mariana Kočnera. Vôbec nie je zrejmé, ako súvisí so zmenkami.

Komunikáciou sa podľa Denníka N snažia ukázať, že Peter Tóth je klamár, lebo v minulosti vypovedal na súde, že v obhajobe Kočnera sa neangažoval.

Inak povedané, obhajoba sa snaží znížiť dôveryhodnosť Petra Tótha, aby tak súd neveril ani jeho výpovedi o falšovaní zmeniek.

09:48 Šéf senátu Emil Klemanič sa pýta Kočnerovej na Pavla Ruska. Odpovedá, že ho nepozná.

“Samozrejme, že sa zmenil, máte otca vo väzbe, plus ten mediálny tlak, nie je to nič príjemné,” odpovedá Kočnerova dcéra na otázku sudkyne Pamely Záleskej.

“To sú pocity, ja sa pýtam na živobytie,” dopĺňa sudkyňa. Opäť sa teda rieši otázka, z čoho Kočnerova dcéra žije.

09:45 Lipšic sa ďalej pýta, či jej Tóth zmieňoval, že Kočner od neho chce, aby ovplyvňoval Ústavný súd alebo Špecializovaný trestný súd v záujme prepustiť Kočnera z väzby. “Nie,” tvrdí Kočnerová.

Spomínal vám otec, že mala byť na neho objednaná vražda?, pýta sa Lipšic ďalej. “Nie,” odpovedá Kočnerová.

Lipšic sa pýta, aký vzťah mala s otcom. “Neviem čo vám mám odpovedať. Je to môj otec, mám s ním vzťah ako dcéra,” tvrdí Kočnerová.

Lipšic sa zaujíma, či riešili aj rodinné problémy. “V rodine sa riešia aj problémy,” odpovedá Kočnerová.

Máte vedomosť, že si váš otec nahrával niektoré rozhovory s vami? “Nie,” odpovedá Kočnerová.

09:43 Kto vybral správy, ktoré z vášho telefónu predložila obhajoba, pýta sa Lipšic.

Kočnerova dcéra veľmi nejasne odpovedá o svojej spolupráci s obhajobou. “Ja som poskytla komunikáciu na USB kľúči,” tvrdí Kočnerová.

09:39 Prokurátor aj právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic sa pýtajú na vynášanie motákov z väzby.

09:37 Šanta sa pýta, z čoho Kočnerová dcéra žije. Tvrdí, že okrem materskej má príjem zo živnosti a príjem má aj jej partner. Ide asi o tisíc eur (jej príjem).

Šanta sa pýta, či žije z nejakým zdrojov svojho otca, odpovedá nejasne, vysvetľuje, že jej otec je vo väzbe a žiadne peniaze jej neposiela.

“Nemám,” odpovedala na otázku, či má dispozičné právo k nejakému účtu Kočnera. Karolína Kočnerová tvrdí, že nevie v akej výške jej otec zanechal úspory.

09:35 Prokurátor Šanta sa pýta Kočnerovej, čo bolo zmyslom jej výpovede a naznačuje, že k zmenkám zatiaľ nič nepovedala.

Obhajoba otázku namietla, svedkyňa nemusí odpovedať. Prokurátor svedkyňu upozornil, že 31. septembra 2018 neexistuje.

09:30 Prokurátor Ján Šanta sa pýta, z akej iniciatívy prišla vypovedať.

“Z vlastnej. Bavili sme sa o tom, že máme nejakú komunikáciu s Tóthom, pýtali sa ma obhajcovia, či by som bola ochotná vypovedať a povedala som, že s tým nemám problém,” odpovedá Kočnerova dcéra a dodáva, že obhajcovia jej nič nehovorili o tom, čo konkrétne má objasniť.

09:27 “Zlom nastal vtedy, keď pán Tóth nazval môjho otca vrahom, čo bolo asi päť dní potom, čo zadržali podozrivých v prípade vraždy pána Kuciaka. (...) Začal mi rozprávať, že si to objednal môj otec. Vtedy som si povedala, že tento človek nie je normálny alebo neviem, ako môže takéto niečo povedať o svojom priateľovi,” vypovedá Kočnerová.

Tvrdí, že Tóth ich so sestrou a matkou nahováral, aby otca zanechali, vykašľali sa na neho a predali majetok.

“Bolo 31. septembra, pamätám si presne, pretože vtedy zomrela moja svokra,” hovorí Kočnerová o tom, kedy naposledy videla Tótha.

09:25 “Keď k nám chodil (pozn. Peter Tóth), často sa pýtal, či máme doma tajné skrýše, či vieme, kde tie zmenky sú,” tvrdí Kočnerová.

Obhajoba sa pýta na zdravotný stav Petra Tótha. Kočnerova tvrdí, že Tóth povedal, že “berie lieky psychiatrické alebo neviem aké”.

09:20 Kočnerova tvrdí, že Tóth sa zaujímal o kauzu zmenky. “Ja sama som bola zmätená a nevidela som, čo si mám myslieť. Mala som informácie iba od Petra sprostredkovane. Pýtala som sa ho, či on vedel či sú pravé alebo falošné alebo čo. On mi povedal, že veď on sa ponúkol ako svedok, že bude svedčiť v otcov prospech. Ale Tóth povedal, že Para (Kočnerov obhajca, pozn.) je čurák a odmietol ho. Veľakrát sa stalo, že Tóth písal, že sú to sračky, za ktoré otca držia vo väzbe,” tvrdí Kočnerova.

Kočnerova dcéra tiež tvrdí, že Tóth navrhoval ako obhajcu svojho známeho, podľa nej povedal, že "táto obhajoba je na figu".

"On povedal, že má pocit, že obhajoba sa uberá zlým smerom a bolo by treba stratégiu prekopať od základu,” tvrdí Kočnerova.

09:18 Karolína Kočnerova tvrdí, že komunikácia s Petrom Tóthom zintenzívnila po zadržaní otca vlani v júni.

09:17 Predseda senátu Emil Klemanič sa pýta, ako sa komunikácia z telefónu Karolíny Kočnerovej dostala k obhajobe Mariana Kočnera.

“Obhajcovia mi povedali, že by bolo dobré si tú komunikáciu uložiť a uvidíme, že čo,” povedala Karolína Kočnerová.

09:15 “Mne jedinej telefón nebol, bol odňatý mojej sestre, bol odňatý mojej mame. Napriek tomu, že zabezpečili všetky nahrávacie zariadenia, počítače, USB kľúče, môj telefón nevzali,” tvrdí Kočnerova o domovej prehliadke, ktorú polícia urobila vlani v Kočnerovej vile na Kolibe v Bratislave.

09:13 Ako sa zmenil váš vzťah s Tóthom po zadržaní Kočnera? “Zavolal mi, že otca zadržali a povedal, že by bolo dobré ísť domov a upratať tam. Nejak som to neriešili. Moja mama mu povedala, že u nás doma nič nie je a netreba tam upratovať. Kontaktovali sme preto upratovačku, aby ho pustila do domu (Tótha). Keď išiel do domu, pýtal sa, či sa kamerový záznam ukladá. Povedala som mu, že každý týždeň sa premazávajú. On (Tóth) žiadal, aby sa premazali okamžite. Tak sme to aj urobili, kontaktovali sme firmu, ktorá to hneď premazala,” vypovedá Kočnerová.

09:10 Kočnerova dcéra hovorí, že o kauze Gamatex nevie nič. Nezaujímala sa ani o civilné súdne konania, cez ktoré Kočnerova firma žiadala Pavla Ruska a Markízu vyplatiť štyri údajne falošné zmenky.

“Náš vzťah pred otcovým zadržaním bol sporadický, občas sme si napísali, ja som mu občas napísala k jeho článkom. On mne tiež občas písal, bavili sme sa o spoločenských témach, politike, nestretávali sme sa, nemali sme blízky priateľský vzťah,” hovorí Kočnerová o vzťahu s Petrom Tóthom.

09:07 Kočnerova dcéra ide vypovedať, nevyužila svoje právo príbuzného nevypovedať.

Príbuzný má podľa Trestného poriadku právo odoprieť výpoveď, ak by ňou spôsobil svojmu blízkemu trestného stíhania alebo postih.

09:00 Kočnerova dcéra Karolína už sedí na mieste pre svedkov, čaká sa na príchod obžalovaného Mariana Kočnera.

08:22 Novinári sa už schádzajú pred pojednávačkou na dvore Ústavu na výkon väzby Bratislava.

8:20 Na poslednom pojednávaní 28. októbra senát pripustil Threemu ako dôkaz. Prokurátor Ján Šanta následne prečítal komunikáciu Kočnera s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom.

Cez Threemu sa bratríčkujú, zlaďujú si svoje výpovede na súd a dohadujú sa, aké ďalšie podklady má Rusko dodať, aby Kočner na súde vyhral. Takýto postup je zvláštny, pretože Kočner v skutočnosti žaluje o vyplatenie zmeniek samotného Ruska a až potom televíziu Markíza.

Znamená to, že Rusko s Kočnerom spolupracuje, aby sám seba prinútil zaplatiť, alebo spolupracujú preto, aby spoločne okradli televíziu o 69 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako bude vyzerať pondelok 4. novembra?

 • Hlavné pojednávanie bude pokračovať o 9.00 hod., prítomný by mal byť aj Marian Kočner, ktorý je stíhaný vo väzbe,
 • Pavol Rusko dal už 28. októbra súhlas, aby sa tento týždeň pojednávalo v jeho neprítomnosti; Rusko a Kočner sa zatiaľ v tomto prípade v pojednávacej miestnosti nestretli
 • predseda senátu Emil Klemanič nečakane odvolal súhlas s online zvukovým prenosom, dôvody nevysvetlil, online zvukový prenos preto nebudeme vysielať,
 • doobeda príde vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, predvolala ju obhajoba, vraj má svedčiť o komunikácii s Petrom Tóthom,
 • poobede je predvolaný ďalší svedok, pravdepodobne Marián Kolník, bývalý vplyvný poradca KDH a niekdajší šéf betonárskej spoločnosti Lafarge Holcim, predvolala ho obhajoba, nie je známe, prečo,
 • v ostatnom čase sa budú čítať listinné dôkazy, bude sa pokračovať v čítaní správ z aplikácie Threema,
 • pojednávacia miestnosť sa nachádza v budove väzobného ústavu, preto sú tu zvýšené bezpečnostné opatrenia, novinári nebudú môcť mať telefóny, pre verejnosť je tu 70 miest, z toho 50 pre novinárov,
 • verejnosť nie je oddelená od súdu sklom, všetci sú teda v jednej miestnosti, miestnosť strážia príslušníci väzenskej stráže, kukláči nie sú prítomní.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal, ale ani ju neodmietol.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring, o zmenkách nevedela a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún, Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenie neprišiel, predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť, čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy, prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami. Po nej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Tóth, jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala. Vypovedať prišiel Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek. Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky. Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zľadovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 507
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 897
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 655
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 275
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 129
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 955
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 274
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 718
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 607
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza, Threema
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

13 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

8 h
Publicista Matúš Ritomský.

Je opodstatnené interpretovať dianie pomocou psychiatrických diagnóz?

21. jan
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

5 h

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

3 h
Riaditeľ zariadenia Arcus Juraj Briškár potvrdil nové úmrtia.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

3 h