BRATISLAVA. Smer, Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) či KDH mohol novembrový prieskumu agentúry Actly potešiť.
V jej meraní preferencií, ktoré si v rámci širšieho výskumu objednala verejnoprávna RTVS, získali v priemere o dve percentá viac, ako mávajú v iných prieskumoch od agentúr, ktoré sa tejto problematike dlhodobo venujú.

Hoci spravodajské médiá zvyknú prieskumy preferencií navzájom preberať, teraz tak nespravili, pretože Actly pravidelne politické prieskumy nerobí.
Všimla si to členka Rady RTVS Dóra Hushegyiová, ktorá za prieskum na minulo týždňovom zasadnutí kritizovala šéfa telerozhlasu Jaroslava Rezníka.
Ten jej oponoval, že Actly je objektívna agentúra a vy brali si ju preto, že chceli „osloviť inú agentúru ako najčastejšie citované a zároveň takú, ktorá neprijíma objednávky od politických strán“.
Jej šéfka a bývalá starostka bratislavského Starého Mesta za SDKÚ Tatiana Rosová hovorí, že namerali preto iné čísla, lebo na rozdiel od druhých agentúr nerobia telefonický zber dát, ale osobný.
Pred voľbami, zvlášť parlamentnými, sa zvyčajne začínajú objavovať firmy, ktoré bežne prieskumy preferencií nerobia a výsledky ich prieskumov sa odlišujú od dlhodobých priemerov iných agentúr. Parlamentné voľby budú na budúci rok na konci februára.
Pred voľbami v roku 2012 takto vzbudila pozornosť agentúra Prieskumy. Meranie preferencií politických strán zverejnila týždeň predtým, ako vôbec získala zápis v obchodnom registri. Prieskumu chýbali základné informácie o tom, ako k nameraným preferenciám prišla.
Aj takýmito zvláštnymi prieskumami argumentujú strany Smer, SNS, ĽSNS, ktoré koncom októbra schválili predĺženie zákazu na zverejňovanie prieskumov zo 14 na 50 dní. Ak by zákon začal platiť, Slovensko by sa dĺžkou moratória zaradilo medzi niekoľko diktátorských afrických štátov, kde je podobné obmedzenie.

Zákon však nepodpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Pridala sa tak ku kritike viacerých prieskumných agentúr, Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied alebo opozície, že takéto dlhé moratórium ohrozuje právo občanov na informácie a uberá im možnosti, na základe čoho sa pred voľbami rozhodovať.
V utorok tento týždeň zákaz prieskumov neschválil ani parlamentný ústavnoprávny výbor a aj niektorí poslanci z najsilnejšej parlamentnej strany Smer, napríklad Róbert Puci, pripúšťajú, že koalícii sa nemusí podariť prelomiť prezidentkino veto. Bude sa o ňom hlasovať na schôdzi, ktorá sa koná na prelome novembra a decembra.
Odhliadnuc od sporu o moratórium zaznieva v poslednom období vo verejnej debate otázka, ako rozlíšiť serióznu agentúru od neserióznej či dôveryhodný prieskum od nedôveryhodného.