SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Nový dôkaz potvrdzuje falšovanie zmeniek (minúta po minúte)

Ďalšie pojednávania budú v Pezinku.

Mafián Marian Kočner na súde. Mafián Marian Kočner na súde. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie na súde v kauze zmenky sme sledovali minútu po minúte

16:40 Pojednávanie sa skončilo. Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

16:38 Prokurátor Šanta navrhuje prečítať ďalšie štyri nové posudky z odboru ekonómie a pýta sa, či Kočner s Ruskom ako obžalovaní súhlasia s čítaním posudkov alebo trvajú na výsluchu svedkov. Táto otázka ostala nezodpovedaná.

Skryť Vypnúť reklamu

16:35 Senát naplánoval ďalšie termíny pojednávania: pojednávanie bude pokračovať 16. a 17. decembra, 8. januára, 27. januára, 10., 11. a 12. februára.

Ďalšie termíny zatiaľ súd nezvolil, pretože nie je jasné, či ich bude treba. Na 16. a 17. decembra nebude predvolaný žiaden svedok, budú sa iba čítať listiny.

"Dôvody, pre ktoré sa táto vec prejednáva vo väznici, odpadli. Toto pojednávanie sa vracia do Pezinka do budovy Špecializovaného trestného súdu," oznámil predseda senátu.

16:30 Čítanie nateraz skončilo, predseda senátu Emil Klemanič ide riešiť ďalšie procesné záležitosti.

Pojednávanie sa blíži ku koncu. Senát rozhodol o tom, že nebude prehrávať videonahrávku z brífingu Pavla Ruska spred Okresného súdu Bratislava V., ktorý rozhodoval o zmenkách v civilnom procese.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ostatné dôkazné návrhy necháva súd otvorené," povedal Klemanič

16:25 Naďalej sa čítajú listinné dôkazy a Kočner sa k nim vyjadruje. Ide o zmluvy a dokumenty ku kauze Gamatex a neskorším prevodom obchodných podielov v TV Markíza.

15:34 Pojednávanie pokračuje, obhajca Pohovej ide čítať listiny, zmluvu o prevode obchodného podielu medzi Jánom Kováčikom a Milanom Fiľom.

15:14 Obžaloba a právny zástupca TV Markíza dočítali listiny, priestor na čítanie asi dostane opäť obhajoba, čo znamená dlhé a monotónne čítanie celého obsahu listín, nielen ich podstatných častí.

Bola vyhlásená 10-minútová prestávka.

15:10 Kočner spochybňuje vykonané dôkazy. K burzovým hláseniam tvrdí, že nie je jasné odkiaľ sú (sú z oficiálnej webstránky americkej Komisie pre cenné papiere, kde sú tieto hlásenia zverejňované v súlade s americkým zákonom), tiež tvrdí, že v hláseniach nie sú zapísané aj mnohé iné skutočnosti a preto to, že zmenky sa tam nespomínajú, nič neznamená.

Skryť Vypnúť reklamu

K Drgoncovmu stanovisku tvrdí, že je účelovo vybraté a nech obžaloba číta aj všetky iné stanoviská, z ktorých vyplývalo ohrozenie televíznej licencie (z Drgoncovho stanoviska totiž vyplýva, že licencia TV Markíza ohrozená nebola).

14:48 Lipšic teraz číta preklad hlásení CME americkej burzovej komisii, ktoré v sebe zahŕňajú opis kauzy Gamatex a jej riešenia, ale žiadnu zmienku o zmenkách.

14:33 Pojednávanie pokračuje, právny zástupca Markízy Daniel Lipšic číta zápisnicu z rokovania televíznej licenčnej rady. Rady, ktorá sa týka kauzy Gamatex.

14:12 Šanta dočítal listinné dôkazy, teraz sa rieši, kto bude čítať ďalšie dokumenty. Bola vyhlásená krátka prestávka (10 minút) na prípravu obhajoby na čítanie.

14:00 Kočner spochybňuje Mgr. Barboru Geistovú Čakovskú, PhD., ktorá vypracovala znalecký posudok.

Skryť Vypnúť reklamu

Argumentuje proti nej, že nie je zapísaná v zozname znalcov (čo je pravda). Geistová Čakovská podľa verejne dostupných údajov pracuje na oddelení písmoznalectva a jazykovej expertízy na Kriminalisticko-expertíznom ústave, venuje sa jazykovej analýze. “Tento posudok má nejednoznačný záver. Na čo je nám takáto listina, keď nemôžeme klásť znalcovi otázky?” argumentuje Kočner.

13:53 Kočner namieta, že Šanta čítal posudok protiprávne, lebo ho neprečítal celý. Namieta tiež, že výskumníčka, ktorá robila posudok na Kriminalisticko-expertíznom ústave, nie je zapísaná v zozname znalcov ako písmoznalkyňa. “Ako mohla takéto niečo vytvoriť?” Pýta sa Kočner. “Tento posudok neobsahuje ani jedno uhlové porovnanie podpisov, sú tam nahádzané podpisy, tento posudok neobsahuje tabuľku s podpismi a ich porovnávanie, tak má totiž vyzerať písmoznalecký posudok,” tvrdí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

13:52 Znalec skúmal variabilitu podpisu a jeho zmeny, jednoznačne určil, že Aghove podpisy na údajných zmenkách z roku 2000 sú v skutočnosti jeho podpismi z roku 2015 alebo 2016 alebo blízkeho obdobia. Podozrenie, že zmenky boli podpísané v rokoch 2015 alebo 2016, vyplýva aj z Threemy.

13:47 Znalec mal k dispozícii podpisy Agha od roku 1998 do roku 2004, ide celkovo 234 podpisov. Ide novú informáciu, doteraz nebol známy výsledok tohto posudku.

13:46 Senát po argumentačnej prestrelke medzi prokurátorom a obhajobou rozhodol, že námietky obhajoby zamieta a prokurátor Šanta už číta znalecký posudok na podpisy Štefana Agha.

13:39 Prebieha diskusia medzi prokurátorom a obhajcom. Marek Para žiada, aby mu polícia vydala porovnávací materiál. “Keď chcete svoj súkromný znalecký posudok, majte si ho, ale zožente si porovnávací materiál, je ho od roku 1998 dosť,” hovorí odmerane Šanta.

Skryť Vypnúť reklamu

“Nehovorím o tom byť nápomocný, ale pýtam sa na dôvod, prečo sme ako obhajoba nemali k nim prístup? Aký ste mali legitímny cieľ?” pýta sa Para.

13:37 Súd po prestávke pokračuje.

Prokurátor Šanta ide čítať ďalší znalecký posudok, tentokrát ide o posudok Kriminalisticko-expertízneho ústavu na podpis Štefana Agha. Obhajca Marek Para, ktorý sa doobeda ospravedlnil, ale už je v pojednávacej miestnosti, čítanie tohto posudku namieta.

12:11 Bola vyhlásená obedná prestávka do 13:20 hod.

12:10 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich reaguje, že Aginského názor potvrdzuje, že všeobecne akceptovateľná metóda skúmania dokáže vek atramentu určiť len dva roky po nanesení atramentu na papier.

“Z Threemy vyplýva, že obžalovaný Kočner vedel o tomto hraničnom termíne a dovtedy znalecké skúmanie zmeniek zdržiaval,” povedala Tandlich.

Skryť Vypnúť reklamu

11:47 Šanta číta dodatočné vyjadrenie Valery Aginského k posudku obhajoby.

“Závery Masarykovej správy nemajú žiadnu výpovednú hodnotu o určení dátumu podpisu zmeniek,” tvrdí Aginsky o posudku Ústavu kriminalistiky a kriminológie, ktorý si objednala Kočnerova firma.

Spochybňuje aj metódu skúmania veku atramentu. “Uznávaná je v USA, v Európe sú jej kritici,” tvrdí Kočner.

Kočner útočí na Aginskeho aj cez to, že údajné robil experta pre KGB. “Keď to nie je pravda, tak sa mu ospravedlňujem,” vraví Kočner.

11:14 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich: “Znalec prišiel k záveru, že zmenky sú z roku 2000 bez toho, aby porovnával podpisy alebo čokoľvek iné. Prichádza k tomuto záveru iba na základe toho, že vylúčil technické falšovanie.”

Dodáva, že znalec síce potvrdil, že papier je z roku 2000, ale nie je to prekvapujúce, vzhľadom na to, že Threema potvrdzuje, že Kočner zháňal starý papier.

Skryť Vypnúť reklamu

11:13 Šanta číta štvrtý posudok, ktorý vypracoval Ústav kriminalistiky a kriminológie na objednávku Kočnerovej firmy.

Posudok na jednej strane tvrdí, že zmenky nie sú technicky falšované (napr. oskenovaním a pod.), na druhej znalecký posudok priznáva, že na skúmanie atramentu a veku papiera je neskoro.

11:12 Kočner sa bráni aj proti tretiemu posudku - z Ústavu súdneho inžinierstva, ktorý prečítal prokurátor Šanta. V ňom sa píše: “Je to nepravdepodobné, ale vylúčiť sa to nedá,” číta Kočner záver posudku.

Znalec v ňom porovnáva podpisy na zmenkách s asi 40 podpismi Pavla Ruska a vyriekol záver, že je nepravdepodobné, aby podpisy na zmenkách údajne z roku 2000 boli naozaj podpismi Pavla Ruska, ktoré používal v tom období.

Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich pripomína, že Ústav súdneho inžinierstva identifikoval, že podpisy na zmenkách z roku 2000 sú pravdepodobne z roku 2017.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomína aj správy z aplikácie Threema, podľa ktorých sa Kočner snažil zdržať dodanie dodatku k posudku Ústavu súdneho inžinierstva.

10:51 V pojednávacej miestnosti je napätá atmosféra. Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich totiž tvrdí, že Kočner je nesvoj hneď potom, čo sa čítajú posudky od expertov, na ktorých výsledok nemá vplyv.

Kočner sa bráni, že iba chce týchto znalcov vypočuť a klásť im otázky. Predseda senátu Emil Klemanič ich diskusiu stopol. Idú sa čítať ďalšie vyjadrenia znalcov.

10:46 Kočner namieta aj expertné vyjadrenie znalca z Veľkej Británie, ktorý sa vyjadroval k posudku Zelenkovej. Kočner tvrdí, že jej boli účelovo vybrané porovnávacie podpisy, oproti ktorým porovnávala pravosť podpisov Ruska.

“Prečo mi nie je umožnené klásť týmto znalcom otázky?” opakuje podráždene Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

10:36 Podľa informácií SME Mandzák s Kočnerom komunikujú cez WhatsApp o ovplyvňovaní znalkyne Zelenkovej a snažia sa s ňou dohodnúť stretnutie, aby na ňu tlačili cez jej rodinných príslušníkov.

10:33 Šanta ďalej číta expertné vyjadrenie odborníka na rukopisy z Veľkej Británie. Aj ten potvrdzuje podozrenie, že Pavol Rusko zmenky nepodpísal v roku 2000.

10:29 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich reaguje, že znalkyňa Zelenková nikdy posudok nedodala.

Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic navrhol, aby si senát vyžiadal z trestnej veci Kuciak-Kušnírova komunikáciu medzi Kočnerom a jeho obhajcom Michalom Mandzákom z aplikácie WhatsApp, ktorá podľa Lipšica ozrejmí, prečo Kočner podráždene žiada vypočuť Zelenkovú na tomto súde.

Kde je ten posudok? Nevyhovuje vám jeho záver?

Marian Kočner

10:26 Kočner tvrdí, že čítanie expertného názoru je účelové, pretože Markíza si objednala od Zelenkovej aj konkrétny znalecký posudok pre potreby tohto trestného konania.

Skryť Vypnúť reklamu

“Kde je ten posudok? Nevyhovuje vám jeho záver?” Pýta sa podráždene Kočner.

Prokurátor Šanta aj právny zástupca TV Markíza Lipšic sa usmievajú.

10:21 Súd rozhodol, že dokumenty sa prečítajú ako listinné dôkazy. Prokurátor Ján Šanta prečítal expertný názor Márie Zelenkovej, podľa ktorej je nepravdepodobné, že podpis Pavla Ruska je z roku 2000.

Marian Kočner reaguje, že tento posudok je nepoužiteľný pre toto trestné konanie, lebo Markíza si ho objednala pre civilný proces.

10:02 Súd vyhlásil prestávku, pretože vznikla námietková vojna ohľadne návrhu Šantu čítať expertné posudky k zmenkám ako listinný dôkaz, nie ako znalecký posudok. Znalecký posudok a listinný dôkaz sa totiž podľa Trestného poriadku vykonávajú ako dôkazy rozdielne. Po prestávke senát povie, či sa dokumenty budú čítať.

Skryť Vypnúť reklamu

Vypovedala Oľga Valková

09:55 Valkovej výsluch sa skončil, listinné dôkazy dnes ide čítať prokurátor Ján Šanta.

09:51 Valková viackrát opravuje klamstvá, ktoré Kočner vyslovuje počas svojho zhrňujúceho monológu. Predseda senátu Emil Klemanič vysvetľuje, že Kočner má právo na takýto monológ a nemôže ho opravovať.

09:39 Kočner má priestor na konečné vyjadrenie k výsluchu. Valkovej výpoveď zľahčuje slovami, že sa ako advokát nikdy nerozprával o konkrétnostiach ani s rodinou.

Pochytil sa s Valkovou, pretože tvrdí, že príhoda s čínskou reštauráciou nie je pravdivá. Valková argumentuje, že určite to je pravda. Kočner v záverečnom stanovisku opisuje svoje vzťahy s Valkom a Ladislavom Rehákom.

"Nevidím jediný dôvod, pre ktorý by sa pán Valko o tejto záležitosti bavil so svojou manželkou," tvrdí Kočner o kauze zmenky.

Skryť Vypnúť reklamu

09:23 Mandzák sa pýta na informácie o Ivanovi Beňačkovi, ktorý vypovedal v utorok. Valková hovorí o príhode, keď sa Beňačka ozval Valkovi po prepustení Valka z väzby v kauze Rehák. Ernest Valko Beňačku podľa Valkovej považoval za pochybného človeka, na stretnutie s ním si preto vzal novinárku Ľubu Lesnú.

Mandzák sa ďalej pýta, či Valková má vedomosť o tom, že by kancelária Valko & Partners robila analýzu zmluvy medzi Sylvou Volzovou a Ivanom Beňačkom o predaji obchodného podielu v Markíze.

Môj manžel sa vyjadroval v tom zmysle, že pán Kočner by mohol byť nebezpečný.

Oľga Valková

9:20 Výsluch doteraz viedol právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta, k slovu sa teraz dostal Kočnerov obhajca Michal Mandzák. Pýta sa na Sylviu Volzovú.

“Môj manžel mi spomínal, že ju zastupoval ohľadne Markízy. Viem, že sa nepohodli s pánom Ruskom a požiadala vtedy manžela o právne rady,” vypovedá Valková. “Ja si myslím, že to bolo hneď na začiatku toho sporu a predpokladám, že sa vzdal zastupovania, keď sa stal členom licenčnej rady,” vypovedá Valková.

Skryť Vypnúť reklamu

09:15 “Pána Kočnera si nevážil ako človeka, ktorý poctivo podniká. Myslím si, že ho mal za človeka, ktorý neférovo prichádza k peniazom, o čom svedčí aj jedna príhoda. Ja som pána Kočnera spoznala v čínskej reštaurácii, kde mal vulgárny výstup na čašníkov, kde ich nazval šikomookými opicami. Bolo to veľmi nepríjemné, išiel z toho až strach. Odišli sme potom. Môj manžel sa vyjadroval v tom zmysle, že pán Kočner by mohol byť nebezpečný,” vypovedá Valková o Kočnerovi.

09:12 Valková vypovedá, že o zmenkách sa prvýkrát dozvedela niekedy vlani v lete z médií.

Aká bola vaša prvá reakcia? “Čo sa týka zmeniek, to ma nechalo ľahostajnou. Vyrušilo ma, že pán Kočner označil môjho bývalého manžela ako niekoho, kto im radil a pripravoval toto. Vyrušilo ma to, pretože môj manžel by zákon neporušoval (Valko bol členom licenčnej rady, Kočner s Ruskom tvrdia, že im radil pri kauze Gamatex, čo by bol konflikt záujmov, pozn. red.),” vypovedá Valková.

Skryť Vypnúť reklamu

09:08 Začal sa 17. deň hlavného pojednávania v prípade zmeniek TV Markíza.

Vypovedá Oľga Valková, exmanželka zavraždeného Ernesta Valka. Tvrdí, že Ernest Valko mal ku Kočnerovi dešpekt.

“Nemám,” odpovedala Valková na otázku, či má informáciu, že by Valko radil Kočnerovi, Volzovej alebo Ruskovi ohľadne zmeniek.

Rusko a Kočner tvrdia, že práve Valko im navrhol riešenie kauzy Gamatex formou údajných zmeniek.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V utorok, 3. decembra (minúta po minúte zo 16. dňa), vypovedali svedkovia Pavol Varga a Ivan Beňačka. Varga je bývalý funkcionár spoločnosti Gamatex. Potvrdil, že o Markízu sa koncom 90. rokov zaujímala skupina okolo Mariana Kolníka a Vincenta Hegedusa a ponúkali za ňu aj 350 miliónov korún. Obhajoba sa tým snaží dokázať, že 80 miliónov korún, ktoré CME zaplatila za Gamatex, je málo a preto im na zvyšok peňazí vydal Pavol Rusko zmenky. Ibaže informácie o záujme o Markízu a zmenkách spolu nesúvisia. Beňačka je zas bývalý úradník ministerstva privatizácie, ktorý bol súdený za vydierania Kočnera. Na všetky otázky odpovedal, že si nepamätá.
 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd vtedy ešte komunikáciu nepripustil ako dôkaz.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom. Vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil, a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring. O zmenkách nevedela, a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún. Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenia neprišiel. Predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť. Čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy. Prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami. Po nej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Tóth. Jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala. Vypovedať prišiel Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek. Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky. Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zlaďovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur a tak prehrala aj TV Markíza.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha. Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal staršiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
 • V utorok 5. novembra (minúta po minúte z 12. dňa, zhrnutie z 12. dňa) vypovedal privatizér a bývalý majiteľ TV Markíza Milan Fiľo, ktorý o zmenkách nevedel, a ak by o nich vedel, pravdepodobne by do televízie neinvestoval. Vypovedal aj podnikateľ v médiách František Mojto, ktorý Kočnerovej firme Gamatex požičal koncom 90. rokov 35 mil. korún, o zmenkách tiež nevedel. Tretím svedkom v ten deň bola reportérka SME Nina Sobotovičová, ktorá s Ruskom a Kočnerom robila rozhovor vo februári 2017, keď už zmenky boli na súde, ale napriek tomu ani jeden z nich jej zmenky nespomenul a kauzu Gamatex opísali tak, ako bola dovtedy všeobecne známa – teda, že ju urovnala skupina CME výplatou 80 mil. korún.
 • V stredu 6. novembra (minúta po minúte z 13. dňa, zhrnutie z 13. dňa) vypovedal obchodník s informáciami Ivan Cvik, ktorý kedysi spolupracoval s Kočnerom. Potvrdil existenciu tzv. piatej zmenky, ktorá spochybňuje celý príbeh Kočnera s Ruskom a potvrdzuje tvrdenie obžaloby, že zmenky sú falošné. Kočner Cvikovu výpoveď využil, aby kompromitoval politikov a podnikateľov. Okrem toho sa čítali listinné dôkazy, ktoré súvisia s kauzou Gamatex.
 • V pondelok 18. novembra (minúta po minúte zo 14. dňa, zhrnutie 14. dňa) mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko na poslednú chvíľu stiahol súhlas s konaním procesu v neprítomnosti a na súd poslal PN-ku pre údajné problémy s chrbticou. Prokurátor Šanta to považuje za obštrukciu, navrhol preto väzobné stíhanie Ruska, k čomu sa senát nevyjadril. Ďalšie dva dni hlavného pojednávania v ten týždeň boli zrušené a výpovede svedkov presunuté na december.
 • V pondelok 2. decembra (minúta po minúte z 15. dňa) opäť mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko bol naďalej na PN-ke a oznámil hospitalizáciu a nedal súhlas na vykonanie znaleckého dokazovania v neprítomnosti. Čítali sa preto iba listinné dôkazy ku kauze Gamatex. Napriek pochybnostiam o kvalite tlmočenia, prečítala sa aj výpoveď bývalého viceprezidenta CME Frederica T. Klinkhammera, ktorý existenciu zmeniek poprel.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 656
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 171
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 444
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 239
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 800
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 608
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 237
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 843
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 538
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 748
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V Oválnej pracovni Bieleho domu už úraduje Joe Biden.

Biden mení americkú zahraničnú politiku.

26m
Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 231-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 801 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

11 h
Ladislav Bašternák čaká na súdne pojednávanie.

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

3 h

Poslanec Čepček z kotlebovského krídla OĽaNO už zasa podal na vlastnú päsť zákon na zákaz interupcií.

Neprehliadnite tiež

Keby farmári zosunutú masu pôdy pravidelne neodvážali, poškodila by veľký kravín.

Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie oznámil zámery novej Pracovnej skupiny.

1m
Učiteľ Slovenska

Veľké finále online na sme.sk o 16.30.

17 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) prichádza na rokovanie vlády 23. septembra v Bratislave.

Združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty vo výške 390-tisíc eur.

33m
Výstavba obchvatu Prešov, západ - Prešov, juh.

Súťaž na druhú etapu severného obchvatu chcú vyhlásiť na jar.

37m