SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Pustili nahrávku s Valkom, o zmenkách vypovedala prvá znalkyňa (minúta po minúte)

Ďalšie pojednávanie bude 27. januára.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...
 • Hlavné pojednávanie v prípade falšovania zmeniek TV Markíza pokračovalo 20. dňom.
 • Ďalšie pojednávanie bude pokračovať 27. januára.
 • Obžalovaný Marian Kočner nebol prítomný.
 • TU si môžete prečítať, ako prebiehalo hlavného pojednávanie doteraz.

Dianie na súde v kauze zmeniek sme sledovali minútu po minúte:

14:19 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

14:17 Pojednávanie sa skončilo, pokračovať bude 27. januára 2020. Medzitým bude Kočner čeliť obžalobe v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka.

Skryť Vypnúť reklamu

14:16 “Vyprosujem si, aby ste zo mňa robili človeka, ktorý simuluje. Mal som zaseknutý krčný nerv. Nie sme tu všetci kamaráti, ale také bolesti vám neprajem,” reagoval Rusko na debatu o tom, či nie je Nouzovského neúčasť súčasťou obštrukcie.

14:08 Obhajcovia a obžaloba diskutujú opäť o povahe znaleckých posudkov v súdnom konaní.

14:07 Senát a obhajoba práve riešia, či sa bude Nouzovský opätovne predvolávať. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic sa rečnícky pýta obhajcu Paru, či Nouzovského naozaj zabezpečia alebo ho zabezpčia tak, ako experta LaPorteho.

“Pán splnomocnenec, nepodsúvajte mi, že som ho (LaPorteho) nezabezpečil. Mal kúpenú letenku a prišiel by, ak by mu americká administratíva nedala pokyn, aby nechodil a vybavil si licenciu podľa Magnitského zákona,” reagoval Para.

Skryť Vypnúť reklamu

14:03 Pojednávanie pokračuje, znalec Milan Nouzovský z ČR neprišiel.

12:00 Pojednávanie bolo prerušené do 13:55 hod. Čaká sa, či príde znalec Milan Nouzovský z ČR.

11:57 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich: “Grafickou diagnostikou nebolo možné určiť vek zmeniek, čo nepotvrdzuje ani nevyvracia pravosť zmeniek. Podľa vyjadrení znalkyne je možné určiť vek zmeniek podľa chemickej analýzy (do dvoch rokov), kde odkazujem na komunikáciu Kočnera s jeho právnikom Šabíkom cez Threemu, kde sa bavia o tom, kedy uplynie dvojročné obdobie,” povedala Tandlich.

Pripomenula, že zmenky neboli dostupné na súde ako tvrdí Rusko, lebo Kočner si ich odtiaľ brával.

11:55 Pavol Rusko dostal priestor na záverečné vyjadenie: “Tento posudok nepotvrdzuje tvrdenia obžaloby, nepotvrdzuje falšovanie zmeniek.”

Skryť Vypnúť reklamu

Rusko opakuje, že nie sú s Kočnerom hlupáci. “Vy si myslíte, že v roku 2015 alebo 2016 sfalšujeme zmenky a potom ich donesieme na súd, aby ich ktokoľvek mohol chemicky preskúmať? Veď ten súd by netrval ani hodinu,” tvrdí Rusko.

Problém je, kým boli zmenky dostupné na Okresnom súde Bratislava V, Kočner v prvom rade zariadil, aby prvotné vyšetrovanie falšovania zmeniek išlo do stratena a keď sa kauzy neskôr chytil vyšetrovateľ Láska a prokurátor Šanta, tak potom Kočner zmenky vzal a bránil ich skúmaniu.

11:52 Sudkyňa Záleská ďalej znalkyňu požiadala, aby čo najjednoduchšie vysvetlila, čo je to technické falšovanie. Jabconová vysvetľuje, že ide v podstate o montáž rôznych segmentov, ktoré sú prebraté alebo prekopírované z iných zdrojov.

1:49 Sudkyňa Pamela Záleská sa pýta, ako dlho robí Jabconová výskumníčku na KEÚ a ako často sa počas toho obdobia revidovali výskumné metódy. Expertka robí na ústave 26 rokov a odpovedá, že za ten čas sa zásadne metódy nezmenili.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dlho by trvalo, ak by prišlo k prelomovému objavu na svetovej úrovni, jeho zavedenie do forenznej praxe na KEÚ, pýta sa sudkyňa. “Roky, najmenej tri,” odpovedá Jabconová.

11:25 Obhajca Marek Para sa opakovane pýtal, či Jabconová zistila na zmenkách niečo, čo by vylučovalo, že podpisy vznikli v roku 2000. Zástupca TV Markíza Daniel Lipšic otázku namieta, senát súhlasí a Parove otázky nepripúšťa.

Predseda Emil Klemanič tvrdí, že odpoveď je jasná v závere posudku a otázky vníma ako “snahu obhajoby dotlačiť znalkyňu k nejakej odpovedi”.

11:18 Podľa znalkyne nebolo možné grafickým skúmaním ustáliť vek zmeniek.

11:07 Znalkyňa povedala, že na papieri našla fragmenty pretlačeného písma. Tieto fragmenty však podľa nej nesmerujú k určeniu veku podpisu. Skôr to podľa nej indikuje to, že keď sa zapisovali rubopisy zmeniek, tak boli zmenky položené na sebe.

Skryť Vypnúť reklamu

11:02 “Podpisy boli vyhotovené písacími potrebami, nejde o reprodukcie. Podpis je vyhotovený z viacerých segmentov, kontúr. Podpisy neboli vyhotovené jedným ťahom,” vypovedá expertka. Vo väčšine prípadov boli podpisy urobené v troch ťahoch, v jednom prípade v štyroch ťahoch.

Potvrdila, že dokumenty boli podpísané až po vytlačení formulára zmenky (zmenka teda nebola vytlačená na dopredu podpísaný čistý papier).

10:59 Zmenky nie sú vytlačené na ceninovom papieri, ale na obyčajnom papieri formátu A4. Výskumníčka tvrdí, že papier nemá žiadnu individuálnu charakteristiku.

“Nie je možné sa vyjadriť k jeho pôvodu,” povedala Jabconová. Inak povedané, nie je možné povedať, či ide napr. o obyčajný kancelársky papier.

Zmenky boli vytlačené na tlačiarni, ktorá nanáša práškový toner (napr. laserová).

Skryť Vypnúť reklamu

10:51 Pojednávanie pokračuje, pracovníčka Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEÚ) je už na mieste pre svedkov.

Andrea Jabconová hovorí, že skúmala podpisy priamo na zmenkách.

10:02 Bola vyhlásená prestávka najneskôr do 10:34, kedy príde vypovedať výskumníčka z policajného Kriminalistického a expertízneho ústavu.

10:01 Prokurátor Ján Šanta požiadal súd, aby doručil Kočnerovi do väzby list z Privatbanky, ktorá list omylom poslala prokurátorovi.

10:00 Para sa práve sporí o vykonávanie dôkazov so senátom. Obhajca chce totiž čítať dokumenty, ktoré už čítané boli. Najprv chcel prečítať expertné vyjadrenie od Valery Aginského (expert TV Markíza) a potom Para navrhol, aby bol vypočutý znalec LaPorte k posudku Aginského (LaPorte je expert obhajoby).

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda senátu Klemanič povedal, že tie isté dokumenty sa čítať nebudú. "Vyložte si to, ako chcete, ak nerozumiete," povedal Klemanič.

9:52 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic chcel prečítať listiny - vyjadrenie experta Valery Aginského k posudku LaPorteho a tiež podklady, ktorým spochybňuje znalca Eduarda Jenča. Predseda senátu Emil Klemanič ho zastavil a prečítal list od znalca Jenča, v ktorom uviedol, že podľa zákona o znalcoch odmietol vykonať znalecký posudok pre Kočnera.

Kočnerova obhajoba chcela od Jenča posudok k Threeme.

9:40 Rusko žiada, aby si súd vyžiadal spis k TV Markíza z televíznej licenčnej rady, ktorý podľa neho potvrdzuje, že Valko sa v kauze angažoval, čo vyvracia jeho tvrdenie v nahrávke.

9:35 Rusko tvrdí, že Valko o všetkom vedel napriek tomu, čo tvrdí na nahrávke, ktorú súd pustil.

Skryť Vypnúť reklamu

Hral to tak, aby zostal čistý a aby vyriešil všetko, čo vyriešiť mal. On veľmi dobre vedel, čo sa chystá, mali to pripravené, dohodnuté. Toto nie je žiaden dôkaz, je to o šikovnosti Valka, ktorý vycúval z toho, čo na neho mohlo spadnúť.

Pavol Rusko o nahrávke, v ktorej Ernest Valko tvrdí, že Kočner nebol jeho klientom

“Hral to tak, aby zostal čistý a aby vyriešil všetko, čo vyriešiť mal. Opakujem ešte raz, 13. augusta sa nič nestalo (dátum, kedy Valko prestal pracovať pre Sylviu Volzovú, pozn. red.). On (Valko) veľmi dobre vedel, čo sa chystá, mali to pripravené, dohodnuté. Toto nie je žiaden dôkaz, je to o šikovnosti Valka, ktorý vycúval z toho, čo na neho mohlo spadnúť. Chcete mi povedať, že Valko, ktorý bol pri Volzovej celý čas, sa nepýtal, prečo má ochranku od Čongrádyho? Veď to je nezmysel,” tvrdí Rusko.

“Záznam potvrdzuje, že pán Valko nebol zapojený do kauzy zmenky. Jasne zo záznamnu vyplýva, že pán Valko neposkytoval služby spoločnosti Gamatex,” povedala šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich.

9:29 Senát prekvapivo povolil, aby sa prehral záznam zo spravodajstva TV Markíza, na ktorom je zachytené vyjadrenie advokáta Ernesta Valka, ktorý podľa príbehu Ruska s Kočnerom asistoval pri vzniku zmeniek. V skutočnosti Valko koncom 90. rokov pre TV Markízu povedal, že v kauze Gamatex sa už neangažuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie je prekvapivé preto, že doteraz senát odmietal všetky tzv. mediálne dôkazy - články, nahrávky a podobne. “Pán Kočner nebol mojim klientom, preto neviem, aké materiály má k dispozícii, ja som mu žiadne stanoviská nedával. Pani Volzovej som vypracovával dokumenty,” vyhlásil Valko.

9:25 “Tento dôkaz nebol vykonaný zákonným spôsobom, preto sa k nemu nebudem vyjadrovať,” reagoval obžalovaný Pavol Rusko k prečítanému LaPorteho posudku.

Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich pripomína, že z posudku nie je zrejmé, aký konkrétny dokument LaPorte skúmal (neskúmal zmenky, ale skúmal dohodu o vyplňovacom práve k jednej zo štyroch údajných zmeniek, pozn. red.).

Tandlich tiež pripomína, že aj LaPorte v posudku uvádza, že všeobecne akceptovateľnou metódou je možné vek atramentu skúmať iba dva roky po podpise, čo vylučuje presné datovanie zmeniek.

Skryť Vypnúť reklamu

Kočner podľa prečítanej Threemy falšoval zmenky okolo roku 2016, LaPorte ich skúmal až v roku 2018, teda po uplynutí dvoch rokov.

9:24 Para ešte pred čítaním vyhlásil, že udelenie licencie pre LaPorteho zo strany Ministerstva financií USA považuje za formalitu.

V skutočnosti ide o proces, v ktorom americká vláda skúma, či je licencovaný postup nevyhnutný a do akej miery môže pomôcť sankcionovanej osobe (v tomto prípade Kočnerovi) v nelegitímnej činnosti, za ktorú je daná osoba sankcionovaná podľa tzv. Magnitského zákona. Výsledkom licenčného procesu teda môže byť aj neudelenie licencie.

Nedávno USA vydali takúto licenciu pre prístavy v Lotyšsku, išlo o vyhrotenú situáciu, pretože americké sankcie proti lotyšskému politikovi a oligarchovi Aivarsovi Lembergsovi ohrozovali prevádzku tamojších prístavov, teda verejný záujem. Išlo o prvú licenciu podľa Magnitského zákona. Prípad ilustruje, že americká vláda nevydáva licencie automaticky.

Skryť Vypnúť reklamu

9:16 Predseda senátu Emil Klemanič reagoval tak, že dal prečítať LaPorteho znalecký posudok.

Dokument číta prokurátor Ján Šanta. Expertné vyjadrenie LaPorteho z roka 2018 neprineslo v kauze žiadny prelom. Potvrdzuje, že vek atrament je možné vedecky všeobecne akceptovateľnou metódou skúmať iba dva roky po podpise sporného dokumentu. To isté tvrdia aj experti, ktorých si objednala TV Markíza.

Obhajoba sa spolieha na LaPorteho tvrdenie, že „neexistujú dôkazy na podporu tvrdenia, že dva (skúmané) podpisy boli vykonané v inom dátume“ než v roku 2000. Na inom mieste dokumentu pritom LaPorte pripúšťa, že neexistujú ani dôkazy, ktoré potvrdzujú podpis zmeniek v roku 2000.

LaPorte navyše neskúmal sporné zmenky, ale iba dohodu, podľa ktorej bola jedna zo zmeniek vyplnená.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pre americké sankcie hrozí, že na súd s Kočnerom nepríde znalec z USA Čítajte 

9:13 “Dodnes nie sú známe dôvody, pre ktoré bol Kočner zaradený na Magnitského zoznam. Korektne sme upozornili pána LaPorteho, že pán Kočner na takomto zozname je. Až tesne pred hlavným pojednávaním nám napísal, že nemôže prísť.

Sám znalec sa predtým vyjadril, že môže prísť napriek tomu, že pán Kočner bol zaradený na Magnitského zoznam. Potom sa stalo to, že americká ambasáda v Bratislave zaslala nótu americkému ministerstvu financií a ministerstvo financií kontaktovalo znalca, že musí pred vycestovaním požiadať o licenciu, o túto licenciu pán LaPorte požiadal,” vysvetľuje Para.

Ide vôbec o prvé vyjadrenie Kočnerovho obhajcu k sankciám podľa tzv. Magnitského zákona.

“Domnievame sa, že ide o zásahy americkej administratívy do nezávislého priebehu súdneho konania,” tvrdí Para.

Skryť Vypnúť reklamu

9:09 Predseda senátu Emil Klemanič momentálne číta list Mariana Kočnera, ktorým dal súhlas na konanie v neprítomnosti.

Zároveň informoval o liste obhajcu Mareka Paru, podľa ktorého americký expert na datovanie dokumentov Gerald LaPorte nepríde, pretože Ministerstvo financií USA mu nevydalo licenciu podľa takzvaného Magnitského zákona, podľa ktorého USA sankcionovali Kočnera a šesť jeho firiem.

Para v liste uvádza, že LaPorte už o licenciu (povolenie americkej vlády, aby prišiel na Slovensko a vypovedal v Kočnerovej kauze, pozn. red.) požiadal, ale ešte nemá vyjadrenie Ministerstva financií USA.

9:00 Pojednávanie sa začalo, prítomný je iba obžalovaný Pavol Rusko.

08.30 V stredu od 9.00 hod. v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom, ktorí sú obžalovaní v súvislosti s falšovaním zmeniek televízie Markíza za 69 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Kočner na Špecializovaný trestný súd nepríde, informovala agentúra TASR. Dal súhlas na konanie v neprítomnosti.

V stredu boli naplánované výsluchy troch odborníkov. Geralda LaPorteho z USA, Adriany Jabconovej z policajného Kriminalistického a expertízneho ústavu a Milana Nouzovského z ČR.

LaPorte, ktorého prítomnosť prisľúbila zaistiť Kočnerova obhajoba, nakoniec nepríde, Ruskov obhajca Marek Para o tom súd informoval ešte v utorok. Dôvody nateraz nie sú známe.

Denník SME už skôr informoval, že LaPortemu zakazuje vypovedať v prospech Kočnera a za odplatu od jeho obhajcov Magnitského zákon, podľa ktorého Spojené štáty americké uvalili ešte v decembri sankcie na Kočnera.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňoval.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz (originál sa doteraz neobjavil).
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a správy audítorov z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom z aplikácie Threema, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd vtedy ešte komunikáciu nepripustil ako dôkaz.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom z aplikácie Threema. Vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil, a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring. O zmenkách nevedela, a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala.
 • Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún. Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenia neprišiel. Predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov. Čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy. Prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami.
 • Po Ťapákovej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Peter Tóth. Jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala.
 • Vypovedať prišiel aj Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek.
 • Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky.
 • Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zlaďovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur a tak prehrala aj TV Markíza.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha. Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal staršiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
 • V utorok 5. novembra (minúta po minúte z 12. dňa, zhrnutie z 12. dňa) vypovedal privatizér a bývalý majiteľ TV Markíza Milan Fiľo, ktorý o zmenkách nevedel, a ak by o nich vedel, pravdepodobne by do televízie neinvestoval.
 • Vypovedal aj podnikateľ v médiách František Mojto, ktorý Kočnerovej firme Gamatex požičal koncom 90. rokov 35 mil. korún, o zmenkách tiež nevedel.
 • Tretím svedkom v ten deň bola reportérka SME Nina Sobotovičová, ktorá s Ruskom a Kočnerom robila rozhovor vo februári 2017, keď už zmenky boli na súde, ale napriek tomu ani jeden z nich jej zmenky nespomenul a kauzu Gamatex opísali tak, ako bola dovtedy všeobecne známa – teda, že ju urovnala skupina CME výplatou 80 mil. korún.
 • V stredu 6. novembra (minúta po minúte z 13. dňa, zhrnutie z 13. dňa) vypovedal obchodník s informáciami Ivan Cvik, ktorý kedysi spolupracoval s Kočnerom. Potvrdil existenciu tzv. piatej zmenky, ktorá spochybňuje celý príbeh Kočnera s Ruskom a potvrdzuje tvrdenie obžaloby, že zmenky sú falošné. Kočner Cvikovu výpoveď využil, aby kompromitoval politikov a podnikateľov. Okrem toho sa čítali listinné dôkazy, ktoré súvisia s kauzou Gamatex.
 • V pondelok 18. novembra (minúta po minúte zo 14. dňa, zhrnutie 14. dňa) mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko na poslednú chvíľu stiahol súhlas s konaním procesu v neprítomnosti a na súd poslal PN-ku pre údajné problémy s chrbticou. Prokurátor Šanta to považuje za obštrukciu, navrhol preto väzobné stíhanie Ruska, k čomu sa senát nevyjadril. Ďalšie dva dni hlavného pojednávania v ten týždeň boli zrušené a výpovede svedkov presunuté na december.
 • V pondelok 2. decembra (minúta po minúte z 15. dňa) opäť mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko bol naďalej na PN-ke a oznámil hospitalizáciu a nedal súhlas na vykonanie znaleckého dokazovania v neprítomnosti. Čítali sa preto iba listinné dôkazy ku kauze Gamatex.
 • Napriek pochybnostiam o kvalite tlmočenia, prečítala sa aj výpoveď bývalého viceprezidenta CME Frederica T. Klinkhammera, ktorý existenciu zmeniek poprel.
 • V utorok 3. decembra (minúta po minúte zo 16. dňa) Rusko nastúpil do nemocnice. Vypovedal svedok Pavol Varga, ktorý chvíľku pôsobil vo firme Gamatex. Potvrdil Kočnerovu verziu, že o kúpu TV Markíza sa koncom 90. rokov zaujímal podnikateľ Marián Kolník z nadnárodnej cementárenskej firmy Lafarge, no zároveň potvrdil, že nakoniec sa nenašiel nikto, kto by Kočnerovi zaplatil za firmu Gamatex 350 miliónov korún.
 • Obhajoba sa výpoveďou Vargu snažila ukázať, že je logické, keď Rusko v roku 2000 vystavil štyri zmenky na 500 miliónov korún, pretože v tom čase podobné sumy ponúkali za televíziu iní záujemcovia. To z Vargovej výpovede nevyplýva.
 • Okrem toho vypovedal svedok Ivan Beňačka, niekdajší úradník ministerstva privatizácie, ktorý bol v minulosti súdený za vydieranie Kočnera. Celý čas troloval obhajobu, keď na jej otázky neustále odpovedal, že si na udalosti z 90. rokov nepamätá a na otázky prokurátora a právnych zástupcov TV Markíza potom odpovedal.
 • Ani v stredu 4. decembra (minúta po minúte zo 17. dňa, zhrnutie 17. dňa) nebol prítomný Pavol Rusko. Vypovedala bývalá manželka advokáta Ernesta Valka Oľga, ktorá povedala, že Valko vnímal Kočnera negatívne a nevie o tom, že by spolupracoval na urovnaní sporu o TV Markízu ako to tvrdia Kočner s Ruskom (tvrdia, že práve Valko mal prísť so zmenkami ako riešením celého prípadu).
 • „Vyrušilo ma, že pán Kočner označil môjho bývalého manžela ako niekoho, kto im radil a pripravil toto. Vyrušilo ma to, pretože Ernest by zákon neporušoval,“ hovorila Valková.
 • V 17. deň bolo kľúčové čítanie znaleckých posudkov z písmoznalectva a expertných vyjadrení k datovaniu veku atramentu. Obhajoba namietala, že posudky sa čítajú ako listinný dôkaz, nie ako znalecký posudok. Znamená to, že súd nepredvolal znalcov, aby boli k posudkom vypočutí. Posudky potvrdzujú, že zmenky neboli podpísané v roku 2000.
 • V pondelok 16. decembra sa vôbec prvýkrát stretli obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner v jednej pojednávacej miestnosti (minúta po minúte z 18. dňa). Nevydržalo to ani hodinu, Rusko náhle odišiel pre bolesti chrbtice a dal súhlas na konanie v neprítomnosti.
 • V 18. deň sa čítali listinné dôkazy, ktoré súviseli s kauzou Gamatex. Čítali sa aj dokumenty, ktoré už predtým čítal prokurátor Ján Šanta, ale obhajobe nevyhovovalo, že iba niektoré časti dokumentov, tak ich sama čítala celé. Súd dovolil prečítať aj dohodu o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom, ktorý vytiahol dáta z Kočnerových iPhonov. Kočner namietal, že tím vznikol pre vyšetrovanie väzieb na taliansku mafiu, nie pre vyšetrovanie Kočnera.
 • Ani v utorok 17. decembra (minúta po minúte z 19. dňa) nebol Rusko prítomný, prečítala sa komunikácia medzi Kočnerom a jeho obhajcom Michalom Mandzákom, ktorá naznačuje možné ovplyvňovanie znalkyne Evy Zelenkovej. Medzi obžalobou a obhajobou vzniklo niekoľko sporov o čítanie listín.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 3. Bývanie v meste predlžuje život
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 8. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 9. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 10. Bývanie v meste predlžuje život
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 701
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 19 125
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 310
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 688
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 335
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 251
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 843
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 585
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 475
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 6 854
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Počet hospitalizácií neklesá, koronavírus má aj Marián Kuffa (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Minister Marek Krajčí.
Pavol Rusko na procese v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Paula Moltzanová (v popredí) bola senzáciou paralelného obrovského slalomu v Lechu.
Cynická obluda

Matovič vo vlastnej pasci

Igor s koaličnými partnermi sa vybrali spraviť si pracovné stretko do nemocnice za parťákom Borisom.

Neprehliadnite tiež

Pendlerov čakajú sprísnené pravidlá na hraniciach

Tým, ktorí prekračujú hranice, pribudne povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom.

Posilnená policajná kontrola na hraniciach Slovensko - Rakúsko, kvôli teroristickému útoku vo Viedni.

Gröhling nedokáže garantovať testovanie všetkých žiakov

Samosprávy a minister školstva sa zhodli na testovaní relevantnej vzorky žiakov.

Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu.

Polícia varuje pred podvodníkmi sľubujúcimi výhru v žrebovaní

Zo stránky príde správa o výhre, no najskôr je potrebné zaslať číslo platobnej karty.

Problémy s hlučnými vrtuľníkmi nad Košicami nepominuli

Akadémia sa bráni, že urobila opatrenia.

Ilustračné foto.