SME
Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Kočner odmietol hovoriť o Kuciakovej vražde, Marček sa priznal (minúta po minúte)

Obžalovaní už stoja pred súdom.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Kliknite na infografiku pre jej zväčšenie. Kliknite na infografiku pre jej zväčšenie. (zdroj: SME/iGor Kovár, Adam Valček)

Dianie na súde s Kočnerom a spol. sme sledovali minútu po minúte:

19:26 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

19:19 Pojednávanie sa skončilo. Súd pokračuje zajtra.

19:13 Marček bude počas nasledujúcich dní neprítomný, súd vyhovel jeho žiadosti o konanie v neprítomnosti.

19:06 Obhajca Marčeka navrhol, aby súd zmenil dôvody jeho väzby (a zrušil kolúznu väzbu), pretože už neprichádza do úvahy ovplyvňovanie, nakoľko obžalovaní už dnes vypovedali.

Zároveň obhajca navrhol, aby bola na nasledujúce dni zrušená eskorta Marčeka na súd, pretože žiada (a dáva súhlas) na konanie vo svojej neprítomnosti.

19:03 Senát chce Kuciakovú vypočuť zajtra (v utorok), prítomné strany súhlasia. Ich súhlas bol nevyhnutný, pretože svedkovia by mali byť inak predvolávaný aspoň tri dni dopredu (aby bola lehota na prípravu zachovaná).

19:01 Nasledujú organizačné záležitosti. Senát by chcel vypočuť Kuciakovu matku, ale takýto návrh zatiaľ neprišiel, preto predsedníčka senátu vyzvala, nech sa k iniciatíve senátu vyjadria strany. Prokurátor sa chopil príležitosti a navrhol jej výsluch. “Bolo to len opomenutie, že to nie je v obžalobe,” povedal prokurátor Turan.

SkryťVypnúť reklamu

18:59 Výsluch svedkyne bol ukončený.

18:58 Na súde vzniklo nedorozumenie, pretože Molnárová si uplatnila náhradu svedočného za asi polhodinovú výpoveď. Predsedníčka senátu vyzvala jej splnomocnenca, aby jej situáciu objasnil. Nakoniec si uplatnila iba cestovné z Kolárova do Pezinka a naspäť.

18:55 Szabó dostal priestor na záverečné vyjadrenie. “Čo uviedla pani Silvia Molnárová, sa nezakladá na pravde, hlavne vo vzťahu k mojej osobe, pretože medzi nami je už dlhoročný spor,” hovorí. Ostatní obžalovaní sa nevyjadrili.

18:54 Otázky sa pýta Molnárovej aj Zsuzsovej obhajca, hoci Zsuzsová za Molnárovú vraždu obžalovaná nie je - týkali sa vedenia účtovníctva.

18:49 Bol Váš brat v kontexte s Ing. Szabóom, pýta sa predsedníčka senátu. Áno, kontaktovali sa telefonicky, odpovedá Molnárová.

SkryťVypnúť reklamu

“Asi spolu športovali, obaja chodili na judo,” odpovedá na otázku, či okrem pracovných aktivít mali aj nejaké spoločné voľnočasové aktivity.

18:48 Molnárovej výsluch sa blíži ku koncu, nasledujú otázky sudcov, obhajcov a obžalovaných.

18:43 Predsedníčka senátu druhýkrát napomenula svedkyňu, aby sedela riadne. Molnárová sa stále vyjadruje k vzťahovým záležitostiam a ekonomickej situácii jej brata.

18:40 Predsedníčka senátu napomenula Molnárovú, aby nebola rozvalená na stoličke pre svedkov, riadne si sadla a vypovedala smerom k súdu, nie smerom k prokurátorovi.

To je na súde častá chyba - svedkovia vypovedajú smerom k osobe, ktorá ich vypočúva, po správnosti by však mali odpovedať smerom k senátu.

18:35 Aj Molnárová hovorí o vzťahoch. Výpoveď využíva na to, aby sa opýtala obžalovaných, prečo zabili jej brata. Marčeka sa pýtala, či by zabil aj jeho syna, ak by s nim bol v dome.

SkryťVypnúť reklamu

Molnárová, zdá sa, pochybuje o motíve Marčeka so Szabóom. Hovorí, že Szabó má vysokú školu a nejde jej do hlavy, prečo pred vniknutím do domu nevypol poplašné zariadenia a prečo nevzali drahé hodinky, keď išli po majetkovom prospechu. “Zabili ho pre niečo iné,” tvrdí Molnárová. Výpoveď je tlmočená z maďarčiny.

Molnárová vyslovila podozrenie, že za vraždou boli obchodné záležitosti medzi jej bratom a osobou G. H., ktorá dala prvotný tip Marčekovi so Szabóom na vylúpenie Molnárovho domu.

18:28 Výsluch vedie prokurátor Turan. Molnárová hovorí, že Tomáša Szabóa pozná 25 rokov, Marčeka nie. “Tomi Szabó bol za posledný rok veľa s mojím bratom. Vedel o ňom veľa informácií,” hovorí Molnárová.

18:21 Pojednávanie pokračuje, vypovedať bude sestra zavraždeného podnikateľa Silvia Molnárová. Molnárová bude vypovedať s tlmočením z/do maďarčiny.

SkryťVypnúť reklamu

Pred chvíľkou odišla náhradná obhajkyňa Kočnera, informovala predsedníčka senátu.

Začína vypovedať Silvia Molnárová

18:12 Od poslednej prestávky uplynuli dve hodiny a desať minút, medzičasom vypovedali Szabó, Zsuzsová, Kočner a Langerová. Po krátkej prestávke bude vypovedať Silvia Molnárová.

18:08 Obhajcovia ani obžalovaní nemajú na Langerovú otázky. Senát sa pýta, prečo si nechával doma veľkú hotovosť? “Neviem, za akým účelom. Sem-tam prišiel niekto, kto chcel kúpiť forinty, tak ich predal, ale neviem sa k tomu vyjadriť,” odpovedala.

18:06 Langerová hovorí, že Molnár bežne držal v dome vyššiu hotovosť, hovorí o jednotkách tisíc eur a 20 miliónoch forintov (podľa aktuálneho kurzu 60-tisíc eur). Langerová povedala, že ich schovával v kúpelni. Aj Marček vypovedal, že so Szabóom dostali informáciu, že Molnár skladuje veľkú hotovosť v kúpeľni a preto sa ho rozhodli olúpiť a zabiť.

SkryťVypnúť reklamu

18:04 Langerová sa nevie vyjadriť, či Molnár poznal Marčeka.

18:01 Výpoveď Langerovej je plná vzťahových záležitostí. Jej výpoveď zatiaľ ilustruje iba motív vraždy (majetkový) a vzťah Molnára so Szabóom a Marčekom (oni dvaja priznávajú, že sa poznali).

17:56 Langerová rozpráva najmä o svojom vzťahu k Molnárovi, o jeho podnikateľských aktivitách, o tom, ako hospodáril s peniazmi. Vysvetľuje aj to, že sa rozišli v zlom.

17:45 Langerová hovorí, že Zsuzsovú ani Kočnera nepozná, Szabó aj Marček pracovali v Molnárovej firme.

17:43 Sudkyňa prečítala ako dôkaz dedičské rozhodnutie Okresného súdu Komárno, ktoré objasňuje, prečo tu vlastne Langerová je - je totiž správcom dedičstva, ktoré po Petrovi Molnárovi zdedil maloletý K. M., ich spoločné dieťa, pretože bol jediný dedič.

SkryťVypnúť reklamu

Začína vypovedať Langerová, matka Molnárovho dieťaťa

17:30 Daniel Lipšic reaguje, že neskoršia výpoveď vykazuje nižšie známky dôveryhodnosti, pretože môže svoje tvrdenia prispôsobovať dôkaznej situácii. Roman Kvasnica reaguje, že mlčanie je spôsob obhajoby, ktorý rešpektuje.

V pojednávacej miestnosti sa už nachádzajú všetci štyria obžalovaní. Kočner si presadol z miesta pre svedkov na lavicu obžalovaných.

Senát sa vrátil k Lipšicovmu návrhu z 19. decembra, aby sa Kočnerov duševný stav vyšetril v nemocnici pre odsúdených. “Bez vyjadrenia, ponechávame to plne na úvahe senátu,” reagoval prokurátor Juraj Novocký.

Para zopakoval svoje výhrady k návrhu z decembra - že Kočner nemá problém aj s klinickým vyšetrením, ale nie u Antona Heretika, ktorého posudok si vyžiadala polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčka senátu sa k dôkaznému návrhu (vyšetrenie duševného stavu Kočnera) nevyjadrila, senát pristúpil k výpovedi Viktórie Langerovej (matka Molnárovho dieťaťa). Dnes chce ešte súd vypočuť Silviu Molnárovú.

17:25 Najprv sa vyjadruje k tomu, že u neho doma našli 60 kusov nábojov. “Pochádza ešte z čias základnej vojenskej služby,” hovorí Kočner. Predsedníčka senátu ho prerušila, že Kočner priznal vinu a preto sa nebudú vykonávať dôkazy k jeho vine za nedovolené ozbrojovanie. “Táto situácia ma samozrejme mrzí, je to moja vina, že pri zbraňovej amnestii som ich mohol odovzdať, ale neurobil som to,” tvrdí Kočner.

“Vzhľadom k tomu, že môj obhajca a ja máme výhrady k obžalobe ako takej, nebudem sa vyjadrovať k obžalobe a nebudem odpovedať na otázky. Budem sa vyjadrovať počas pojednávania k jednotlivým dôkazom,” povedal Kočner.

SkryťVypnúť reklamu

17:23 “Z obžalovaných poznám iba pani Zsuzsovú. Nechcem nič viac dodať,” povedal Kočner.

17:22 Predsedníčka senátu informovala, že Kočner v prípravnom konaní vypovedal dvakrát. Výsluch bude viesť prokurátor.

Začína vypovedať Kočner

17:18 “Bez vyjadrenia,” komentoval jej výpoveď Marček.

Splnomocnenec Daniel Lipšic hovorí, že objektívne dôkazy, napr. Threema, sú v rozpore s tým, čo Zsuzsová vypovedá. “Domnievame sa, že akákoľvek ďalšia výpoveď obžalovanej Zsuzsovej po vykonaní ďalšieho dokazovania je jej právo, ale znižuje to dôveryhodnosť jej výpovede, pretože bude môcť prispôsobovať svoju výpoveď aktuálnej dôkaznej situácii,” hovorí Lipšic.

Advokát Roman Kvasnica hovorí, že síce nemá právo navrhnúť odstraňovanie rozporov, ale pripomína, že Zsuzsovej dnešná výpoveď je v rozpore s výpoveďami, ktoré urobila v prípravnom konaní (pred vyšetrovateľom).

SkryťVypnúť reklamu

Zsuzsovej výsluch sa ukončil. Ide vypovedať Marian Kočner. Aj obhajca Marek Para požiadal o krátku poradu so svojím klientom Kočnerom pred jeho výsluchom, senát mu vyhovel.

17:17 “Pán Kočner si nikdy u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal, nikdy sa nesprával tak, že by chcel niekomu fyzicky ublížiť,” povedala Zsuzsová.

Predsedníčka senátu zhrnula, že Zsuzsová ukončila spontánnu výpoveď a ďalej odmieta odpovedať na otázky.

17:15 Zsuzsová odmieta, že by jej Kočner kúpil auto. Upozorňuje, že pri domovej prehliadke sa našlo splnomocnenie pre Kočnera na prevzatie poistného plnenia za jej starý BMW X5.

“Nie je pravda, že by mi Kočner dal v živote nejaké auto alebo dovolenky alebo väčšiu sumu, všetky dovolenky boli darom pri sviatkoch mojej dcéry - Vianoce, vysvedčenie, narodeniny, a keďže to bolo dieťa, tak som chodila s ňou,” hovorí Zsuzsová.

SkryťVypnúť reklamu

17:11 “Pána Kuciaka ani slečnu Kušnírovú nepoznám. O pánovi Kuciakovi som vedela z médií v súvislosti s pánom Kočnerom, že na neho podal trestné oznámenie za vyhrážanie,” hovorí Zsuzsová.

“Za celé tie roky, ktoré sme sa poznali (s Kočnerom), viackrát som ho žiadala, aby som u neho mohla pracovať. Bolo mi nepríjemné, že v posledných rokoch prispieval na svoju krstnú dcéru. Opakovane mi povedal, že žiadnu prácu pre mňa nemá, resp. má, ale na Donovaloch alebo v Báči, ale to je pre mňa ďaleko. Ponúkol mi, že ak splatím exekúcie a budem čistá a predložím mu nejaký podnikateľský zámer a bude životaschopný, tak potom mi pomôže,” tvrdí Zsuzsová.

"V plnej miere vinu za tento skutok odmietam, v živote som si žiadnu vraždu neobjednala. Od pána Andruskóa som si objednala pizzu alebo denné menu v jeho reštaurácii, čistenie bazéna a prerábku izby mojej mamy."

Alena Zsuzsová

“Pán Kočner mi nikdy nedal žiadnu sumu na nič ani za nič,” hovorí v zjavnej narážke na desaťtisíce eur, ktoré jej Kočner podľa polície dal za vraždu Jána Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

17:07 Zsuzsová povedala, že nateraz sa vyjadrí iba krátko, a chce vypovedať opäť, keď bude vypočutý Zoltán Andruskó.

“V plnej miere vinu za tento skutok odmietam, v živote som si žiadnu vraždu neobjednala. Od pána Andruskóa som si objednala pizzu alebo denné menu v jeho reštaurácii, čistenie bazéna a prerábku izby mojej mamy. Všetky jeho tvrdenia sú absolútne klamstvá, čo počas tohto súdu dokážem,” tvrdí Zsuzsová.

“Čo sa týka akože dôkazov, tak tie dokážem vyvrátiť, že sú absurdné. Čo sa týka pánov Marčeka a Szabóa, tak tých vôbec nepoznám,” hovorí Zsuzsová.

17:05 “Kočner je môj veľmi dobrý priateľ a krstný otec mojej dcéry. Spoznala som ho začiatkom roku 2012. Zo začiatku to bolo nezáväzné flirtovanie, potom to bola hra kto z koho, a nakoniec, keď sme si vysvetlili, že kto sa prečo ako správal, kto koho ako skúšal, on si potvrdil to, že nie som žiadna zlatokopka, ja som si potvrdila, že ma za ňu nemá, tak sme sa stali veľmi dobrými priateľmi. V roku 2014 mi ponúkol - kvôli mojej chorobe - že sa stane krstným otcom mojej dcéry,” povedala Zsuzsová. Ide vôbec o jej prvé vyjadrenie ku vzťahu s Kočnerom.

SkryťVypnúť reklamu

17:03 Predsedníčka senátu pred výpoveďou umožnila, aby sa Zsuzsová poradila so svojimi obhajcami. Zsuzsová ide vypovedať. Výsluch vedie prokurátor Turan. “Obžalovaných okrem pána Kočnera nepoznám, prvýkrát som ich videla na súde v Banskej Bystrici,” hovorí.

16:56 Do pojednávacej miestnosti práve eskortovali Alenu Zsuzsovú, ktorá bude vypovedať ako ďalšia v poradí.

Začína vypovedať Zsuzsová

16:54 Senát dal priestor na vyjadrenie splnomocnencom k výpovedi Marčeka.

"Považujeme výpoveď Marčeka za dôveryhodnú, svojou výpoveďou si dokonca môže priťažiť, pretože pôvodná vyšetrovacia verzia označovala za strelca Szabóa. Ak by si chcel vymýšľať, tak určite by si nepriťažoval. Je pravda, že na mieste činu sa objavili určité rozpory, ale tie budú vysvetliteľné po vykonaní znaleckého dokazovania,” povedal Lipšic.

SkryťVypnúť reklamu

16:53 Szabóov výsluch trval menej ako 50 minút, Marčekov dve hodiny a 40 minút.

16:49 "Na otázky nebudem odpovedať," vyhlásil Szabó po tom, čo skončil spontánnu výpoveď. Využil tak svoje právo nevypovedať. Szabóov výsluch preto senát ukončil.

Marček reagoval na Szabóovu výpoveď: "Bez vyjadrenia."

Daniel Lipšic sa vyjadruje k Szabóovej výpovedi: "Považujeme jeho výpoveď za nedôveryhodnú, je tam posun od výpovede z prípravného konania, kde neustále prispôsobuje výpoveď novej dôkaznej situácii v záujme toho, aby nemusel priznať svoj podiel na úkladných vraždách,” povedal Lipšic.

Aj Kvasnica a právni zástupcovia pozostalých po Molnárovi považujú výpoveď Szabóa za účelovú.

16:47 Szabó stále pokračuje v tzv. spontánnej výpovedi, teraz sa vyjadruje k výrobe hlavní do zbrane. Zachytávanie Szabóovej výpovede je pomerne zložité, pretože nerozpráva jednu líniu, ale neustále preskakuje na rôzne zápletky.

SkryťVypnúť reklamu

16:26 Szabó sa ide vyjadriť k vražde Molnára: "Nemám s tou vraždou nič spoločné, neviem, prečo si to na mňa Marček vymyslel, v poslednej dobe sme spolu ani nevychádzali, na začiatku sme boli spolu cvičiť, potom už nie. Možno kvôli priateľke. Neskôr sa z neho stal úplný nervák, neviem, čo sa stalo,” hovorí Szabó.

Szabó tvrdí, že s Molnárom dobre vychádzali. "Nehovorím, že sme boli kamaráti, boli sme niečo medzi známym a kamarátom," tvrdí.

16:22 Szabó tvrdí, že Marček mu mal povedať, že prišiel k domu, kde videl dve už mŕtve telá, muža a ženu. Szabó mu vraj dohováral, aby to dali vedieť polícii.

Szabó sa zjavne snaží ponúknuť alternatívne vysvetlenie všetkých dôkazov, ktoré ho spájajú s vraždou - metadát, videozáznamov atď.

16:19 Szabó tvrdí, že mal informácie, že Kuciak je bývalý boxer.

16:16 Szabó priznáva, že Marčeka do Veľkej Mače doviezol, ale Marček sa potom podľa neho oddelil a vrátil sa do polhodiny a nepovedal, kde bol ani čo robil.

Szabó je pokojný, ale rozpráva pomaly a útržkovito.

16:09 Szabó začína rozprávať alternatívne vysvetlenie deja k vražde Kuciaka, ktoré bolo známe: hovorí, že Andruskó ho požiadal o prefackanie, resp. zbitie nejakej osoby, až neskôr vraj zistil, že je to nejaký mladý novinár. Andruskó povedal, že je za to 1500 eur.

Szabó tvrdí, že až neskôr mu Andruskó povedal, že ide o Jána Kuciaka. “Andruskó povedal, že zoženie presné údaje a nasledujúci deň sme za ním prišli a už mal presné údaje, meno, priezvisko. Ani neviem, či som videl, čo bolo v tom telefóne,” hovorí Szabó.

Szabó hovorí, že do Veľkej Mače šiel kúpiť babetu (motorku).

16:06 “Žiadny služobný pes nebol použitý v našom dome,” tvrdí Szabó a spochybňuje tvrdenie v obžalobe, že policajný pes našiel v jeho dome náboje. “Aj policajti sa rozprávali, že psy použiť nemôžu,” tvrdí Szabó. “Čo tam bolo uvedené zo strany policajtov, to nie je pravda,” tvrdí.

“Bohužiaľ som ich zabudol odovzdať,” hovorí o strelive, ktoré u neho bolo nájdené. “Vy ako policajt ste disponovali nábojmi do samopalu?” pýta sa prokurátor. Predsedníčka senátu prokurátora zahriakla a požiadala Szabóa, aby sa vyjadril najprv k obžalobe a skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu.

16:01 Začal výsluch Tomáša Szabóa, povedal, že vypovedať bude, ale nebude sa vyjadrovať k položeným otázkam.

Začína vypovedať Szabó

16:00 Po prestávke vznikol konflikt medzi médiami a senátom po tom, čo Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry uviedol, že Marčekova výpoveď je online. Neszméry nespresnil, kto ju zverejnil ani v akej podobe. Následne súd požiadal médiá, aby vysvetlili, kto vykonal zvukový prenos. Nikto sa neprihlásil, pretože nie je známe, že by niekto z médií robil živý zvukový prenos, ktorý bol zakázaný.

Viaceré redakcie však zverejňujú zvukový záznam alebo jeho útržky, potom, čo reportérka Aktuality.sk uviedla, že aj oni takto zverejnili záznam, predsedníčka senátu prikázala, aby bol “takýto zvukový prenos ukončený”.

Reportér denníka SME chcel následne požiadať, aby predsedníčka senátu spresnila, ako vníma rozdiel medzi zvukovým prenosom a zvukovým záznamom (Trestný poriadok to rozlišuje a zvukový záznam a jeho zverejnenie nie je zakázané, iba živý zvukový prenos v reálnom čase). Predsedníčka senátu reportéra SME ani nevyvolala.

“Ďalšia komunikácia so zástupcami verejnosti sa nepripúšťa,” povedala. V tomto momente teda nie je jasné, či médiá môžu zverejňovať zvukový záznam a jeho časti.

15:34 Po 2 hodinách a 40 minútach výsluchu bola vyhlásená krátka 15-minútová prestávka. Potom bude nasledovať výsluch Tomáša Szabóa.

15:33 Naďalej pokračuje výsluch Marčeka vo vzťahu k vražde Molnára.

“Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som im to vynahradil,” odpovedal Marček k otázke, aký má názor k požiadavkám na náhradu škody.

15:17 Molnára išli okradnúť a zabiť, lebo si mysleli, že má doma 70-tisíc eur. Nebola to pravda, ich lup bol asi tisíc eur.

15:13 Prečo ste vystrelili na Molnára dvakrát? “Pre istotu, rana istoty,” hovorí Marček. Takéto odpovede pozostalých vždy rozcítia.

15:08 Prokurátor sa pýta, prečo si mysleli, že budú potrebovať kliešte na drôtový plot. Marček vysvetľuje, že sa tam Szabó bol pozrieť.

15:05 Marček hovorí, že podnikateľa Molnára poznal, pracoval u neho vo firme.

15:02 “On si ľahol, pýtal som sa ho, či je ešte niekto v dome. Keď povedal nie, strelil som ho dvakrát do hlavy,” povedal Marček.

15:01 Marček pri výpovedi o Molnárovi znížil kadenciu slov pri vyjadrovaní sa, častejšie si spomína, čo môže byť spôsobené tým, že vražda sa stala už v roku 2016.

Marček tvrdí, že išlo o nápad Tomáša Szabóa, chceli mu ukradnúť peniaze. “Bol tam problém, že pán Molnár pozná pána Szabóa a tam padlo rozhodnutie, že pán Molnár musí zomrieť,” hovorí Marček.

Molnárova sestra aj matka jeho dieťaťa sú zlomené pri tejto výpovedi.

14:57 Prokurátor začal viesť výsluch Marčeka k vražde podnikateľa Petra Molnára v roku 2016.

Marček začína vypovedať o vražde Molnára

14:55 “Tá váha bola použitá presne na to, na čo bola objednaná,” odpovedá na Kvasnicovu otázku, prečo Tomáš Szabó objednával zlatnícku váhu.

14:49 Splnomocnenec Roman Kvasnica sa pýta na informácie zo sledovania Kuciaka, ktoré Marček dostal.

14:48 Marčekov výsluch trvá už takmer dve hodiny a týka sa zatiaľ iba Kuciakovej vraždy, Marček by mal vypovedať ešte k vražde podnikateľa Petra Molnára v roku 2016, ku ktorej sa tiež priznáva.

14:41 V čom vidíte rozpor, pýta sa sudkyňa. Para vysvetlil, že skôr hovoril iba o fotkách, teraz Marček rozpráva aj o podrobnom rozpise dňa. Sabová po dovysvetlení umožnila, aby sa rozpor odstránil.

14:38 Kočnerov obhajca Para navrhuje odstrániť rozpory, ktoré sa týkajú fotografií a informácií o Kuciakovi.

14:36 Kočnerov obhajca Marek Para sa pýta na porady o vražde medzi ním a Andruskóom. Opakovane sa pýta, či Andruskó pri zmene vražedného plánu reagoval okamžite alebo sa s niekym radil. Marček hovorí, že sa rozhodoval okamžite. “Tak, ako obyčajne,” vraví Marček.

14:30 Prečo ste usmrtili aj pani Kušnírovú, keď ste najprv zabili Kuciaka? Pýta sa Kochanská. “On padal dozadu, držal sa jednou rukou dverí a ona prišla, nebolo odtiaľ možné len tak odísť, nemal som na sebe kuklu,” hovorí Marček.

“Pán Andruskó nikdy nevedel, kto strieľal. Nemám informáciu, aká bola finančná situácia Andruskóa a nikdy som informáciu nemal,” vypovedá Marček.

14:28 Kedy sa obžalovaný Szabó dozvedel, že ste usmrtili Martinu Kušnírovú? Pýta sa Szabóova obhajkyňa Kochanská.

Marček povedal, že hneď po vykonaní. “Povedal, že v poriadku,” reagoval Marček na ďalšiu otázku obhajkyne.

14:26 Spomínal Andruskó rusky hovoriace osoby ako údajných objednávateľov, pýta sa Neszméry. “Áno. O tej osobe neviem vôbec nič, ani neviem, či vôbec existuje,” hovorí Marček.

Neszméry sa pýtal na konkrétne meno, ale predsedníčka senátu obhajcu hneď zahriakla. “To je navádzacia otázka,” povedala sudkyňa.

14:25 “Pán obhajca čítal to, kedy bola zadaná objednávka na tú zbraň. Samotná zbraň bola získaná až neskôr. Ja v tom rozpor nevidím,” hovorí Marček.

14:20 Neszméry chce odstrániť rozpory - v prípravnom konaní Marček hovoril, že zbraň zaobstaral niekedy v polovici roka 2017, teraz Marček vypovedal, že to bolo koncom toho roka alebo začiatkom roka 2018.

14:18 Zsuzsovej druhý obhajca Štefan Neszméry sa pýta, koľko zbraní bolo objednaných na skutok. Marček povedal, že jedna.

14:17 “Keď sme mu povedali, že zomreli dvaja ľudia, tak sa pousmial a povedal, že dobre. Pôvodne to malo byť tak, že Andruskó mal byť vodič, ale Szabó usúdil, že je nespoľahlivý, že by nebral telefón a nechal nás tam,” odpovedá Marček na otázky Zsuzsovej obhajkyne.

14:15 Marček hovorí, že Andruskó asi zbraň ani nevidel.

Marček vypovedá už vyše hodinu.

14:13 Zsuzsovej obhajkyňa Vestenická sa pýta, prečo by Andruskó žiadal vraždu prokurátora Žilinku. “Pán Szabó mi povedal, že on (Szabó) predpokladá, že tá likvidácia má byť pre Andruskóa preto, že pán Žilinka možno robí nejaké daňové veci pána Andruskóa,” hovorí Marček.

“Viem o príprave vraždy Žilinku, vražde Kuciaka a príprave vraždy prokurátora Šufliarskeho,” odpovedá na otázku, či im Andruskó bežne zadával takéto zákazky.

14:10 Prokurátor vybral z vozíka na dôkazy zaistené stopy, ukázal Marčekovi a všetkým obhajcom striebornú zlatnícku váhu, tmavú bundu a modré kombinačky.

Marček povedal, že ide o zlatnícku váhu, ktorú objednal Tomáš Szabó a bola použitá pri príprave striel na vraždu Kuciaka a Kušnírovej.

K bunde Marček povedal, že ide o bundu Tomáša Szabóa a mal ju aj na obhliadke vo Veľkej Mači asi 15. februára 2018.

“Kliešte patria mne, je možné, že s nimi bol rozobratý niektorý náboj. Ale nebol s nimi zložený, s týmito kliešťami sa to nedá uzatvoriť. Ja som tieto kliešte používal,” povedal Marček.

14:06 Senát rozhodol, že obžalovanému sa predložia na vyjadrenie váha, kliešte a bunda. Je to dôležité rozhodnutie, pretože senát tak vrátil do konania prvé vecné dôkazy, ktoré boli na predbežnom prejednaní vyňaté z dokazovania.

14:05 Prokurátor Juraj Novocký navrhuje, aby boli obžalovanému predložené váha, kliešte a bunda.

14:02 Sudkyňa sa opäť pýta, prečo druhýkrát vraždu vykonal a neupustil od toho. “Musím na to odpovedať? Pozrite sa, Tomáš Szabó, napriek všetkému, čo sa tu povedalo, je to moja rodina. Mal som sa rozhodnúť sám,” hovorí Marček. Nepovedal to síce explicitne, ale z jeho výpovede vyplýva, že na neho tlačil aj Szabó.

Sudkyňa Sabová sa pýtala preto, že Marček predtým povedal, že mal zdroj príjmov a nebolo preto jasné, prečo vraždu vykonali, keď tam bola Kušnírová, keď objednávka bola len na Kuciaka.

13:57 Marček tvrdí, že Szabó o zbrani určite vedel, lebo ju hádzal do rieky.

“Išli sme tam so zámerom zavraždiť Jána Kuciaka, ale keď som vstúpil do dvora, tak som tam videl dve osoby, tak som sa otočil a išiel preč,” odpovedá Marček na otázku, za akým účelom išli do Kuciakovho domu prvýkrát a prečo od konania upustili.

Sudkyňa sa ho pýta, prečo neupustili od protiprávneho konania aj druhýkrát, keď tam videl Kušnírovú. “Pretože Andruskó tlačil na to, že už to malo byť. Že čím skôr, ale Andruskó to hovoril vždy na všetko,” hovorí Marček.

"Uniesť človeka je nereálne, častejšie sú policajné hliadky na cestách. Keď nás zastavia, otvoríme kufor a tam človek, to nevysvetlíme. Bolo nereálne uniesť Kuciaka."

Miroslav Marček

13:55 “Potom už neboli obhliadky, ale pristúpili sme k vykonaniu popravy,” hovorí Marček. Vraždu už druhý- alebo tretíkrát nazval popravou.

13:51 “Uniesť človeka je nereálne, častejšie sú policajné hliadky na cestách. Keď nás zastavia, otvoríme kufor a tam človek, to nevysvetlíme. Bolo nereálne uniesť Kuciaka,” hovorí Marček.

Marček vraví, že dom si bol obhliadnuť aj samotný Andruskó.

13:48 Otázky sa teraz pýta predsedníčka senátu.

“Najprv to mal byť únos a následná vražda. V každom prípade sa to malo skončiť vraždou, ale tak, aby to telo nenašli,” hovorí Marček.

Szabó sa mal vyjadriť tak, že je ho nereálne prevážať? Pýta sa sudkyňa. Marček to potvrdil.

Sudkyňa sa pýta, kedy o tom komunikovali a kto bol prítomný. Marček hovorí, že v Andruskóovej pizzérii a bol tam aj Szabó.

13:46 Marček rozpráva o svojej frajerke, Martine R. Prokurátor sa tým snaží vysvetliť, aký je vzťah medzi Marčekom, Szabóom a Ronaldom R., ktorého spomínala obhajkyňa Zsuzsovej. Marček poprel, že by sa Ronald R. nejak podieľal na skutku.

13:43 „Niečo som použil na dlhy, niečo ste zadržali a z niečoho som žil. Pri domovej prehliadke ste vzali 4000 eur, boli skryté spolu so zbraňami,“ hovorí Marček.

V pojednávacej miestnosti síce nie sú prítomní ostatní obžalovaní, ale Marčekov výsluch podrobne sledujú ich obhajcovia a budú mať priestor sa ho aj pýtať.

13:38 Marček sa vyjadruje nielen k tomu, čo vnímal vlastnými zmyslami, ale komentuje aj niektoré zistenia z vyšetrovacieho spisu. Napríklad odmieta, že by bol so Szabóom vo Veľkej Mači, keď tam vraj Szabó chcel kúpiť nejakú motorku.

“Tú ulicu sme našli náhodou, bola to veľmi rýchla náhoda. Tá ulica bola slepá, ale v nutnosti by sa tade dalo prejsť,” hovorí o mieste činu v okolí domu Jána Kuciaka vo Veľkej Mači.

13:34 Telefón pána Szabóa sa našiel u neho doma, ja som svoj zahodil, asi 22. februára 2018, hovorí Marček o telefónoch, cez ktoré spolu komunikovali pri vražde.

„Píše o niečom, o čom nemá písať. Nepovedal mi, kto je objednávateľ. Vedeli sme, že je novinár, ale nepoznali sme jeho pravé meno a povedali nám, že Kuciak je jeho prezývka. Po vražde už bolo zbytočné zisťovať, čo píše a ako píše,“ hovorí Marček.

13:30 „Úprava strely sa robila, aby bola podzvuková, aby tam nevznikol ten tresk. Vzhľadom na to, že sa nedali robiť exaktné pokusy, tak som vždy o dva diely znižoval náplň a podľa toho sme zisťovali, ktorá je hlasná a ktorá má dobrú priebojnosť. Vážil som to na zlatníckej váhe,“ hovorí Marček.

Prokurátor sa pýta, akými nástrojmi strelu upravoval.

„Kombinovanými kliešťami, blickami, som to mal nastavené tak, aby som to vedel uzatvoriť. S tými modrými kliešťami, ktoré ste zobrali, to nie je možné,“ hovorí Marček.

Potvrdil tak závery obžaloby - kliešte, ktoré sa našli u neho doma, sú kliešte, ktorých mechanické stopy sa našli na nábojniciach z miesta činu.

13:27 Marček sa domnieva, že zbraň fungovala, ale tlmič asi spôsobil, že nefungovalo samoprebíjanie a bolo ju treba za každým výstrelom natiahnuť.

Tieto vyjadrenia sú dôležité, pretože na mieste vraždy sa našli náboje, ktoré vypadli asi technickou chybou zbrane.

13:26 “Dal som ranu istoty,” hovorí Marček pri otázkach, či bola zbraň streľbyschopná.

13:24 Zbraň, ktorú použili na vraždu Jána Kuciaka, pôvodne kupovali, aby zabili prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku, vypovedá Marček.

Potvrdil už zverejnenú informáciu, že Kuciaka mali najprv uniesť.

13:21 Informácie o Kuciakovi dostal tak, že to bol odfotený papier v mobile a boli veľmi podrobné, vyplýva z Marčekovej výpovede.

Čo bolo na fotkách, pýta sa prokurátor. “Kuciak bol o dosť chudší oproti tomu, čo sme spáchali ten zločin. Svietilo na tých fotkách svetlo, niekdy v letnom období to bolo,” vypovedá Marček.

Potvrdil, že na jednej z fotiek bol na autobusovej stanici. Ide o fotografie, ktoré sa našli vo vile Mariana Kočnera zo sledovania, ktoré organizoval Peter Tóth.

13:15 S Andruskóom sa zoznámili niekedy v roku 2015. „Vzťah je kamarátsky. Myslím si, že sme si až tak nedôverovali. S týmito vraždami mňa on priamo neoslovil, vždy oslovil pána Szabóa,“ tvrdí Marček.

Vyvpovedá, že Andruskó a Szabó sa asi zoznámili v čase, keď Szabó pracoval na polícii a riešil Andruskó. „Odišiel na vlastnú žiadosť, hovoril mi, že je to finančne zle ohodnotené,“ hovorí Marček o tom, prečo si myslí, že Szabó odišiel z policajného zboru.

Do výsluchu priebežne so svojimi upresňujúcimi otázkami vstupuje aj predsedníčka senátu Ružena Sabová. Ide najmä o otázky, aby Marček spresnil niektoré podrobnosti alebo časovo rámcoval svoje rozprávanie.

13:12 „Chcete niečo ešte ďalšie doplniť?“ pýta sa prokurátor. Aké vzťahy máte s ostatnými obžalovanými, pýta sa ďalej. Hovorí, že Szabó je jeho bratranec, s Andruskóom ho zoznámil on, Zsuzsovú nepoznal do zadržania, Kočnera vôbec nie.

"Zasiahol som ho do hrude. V kuchyni som trafil aj ju."

Miroslav Marček

13:09 „21. Februára sme sa tam vrátili, išli sme tam s pánom Szabóom, išli sme tam na Citroene Berlingo, vysadil ma na futbalovom ihrisku. Bolo zamknuté, počkal som v letnej kuchynke. Trvalo to dosť dlho. Potom sa spolu vrátili pán Kuciak aj pani Kušnírová. Ešte som tam chvíľku čakal, kým sa naskytne vhodná príležitosť. Tá sa naskytla, keď pani Kušnírová išla na záchod. Zasiahol som ho do hrude. V kuchyni som trafil aj ju,“ hovorí Marček.

Zlaticu Kušnírovú upokojuje sestra Petra Molnára Silvia. Rodičia Jána Kuciaka počúvajú výpoveď o poprave vlastného syna vo vzájomnom objatí. Výpoveď Miroslava Marčeka rozcítila aj prítomných novinárov.

Marček ďalej vypovedal podrobnosti o skutku a o odmene za skutok.

13:06 „Informácie o pánovi Kuciakovi, kedy chodí do práce, kedy chodí z práce, informácie o jeho bydlisku sme mali od pána Andruskóa. Odovzdal nám to na mobilnom telefóne. Boli tam aj informácie o aute. Ukázal nám aj zopár fotiek, možno dve alebo tri. S Tomášom Szabóom sme vykonali viackrát obhliadku miesta,“ vypovedá Marček.

„Zaobstarali sme si zbraň, ktorou bola vražda vykonaná,“ povedal Marček. Počas výsluchu je pokojný.

Marček sa priznáva, že v náboji znižoval objem pušného prachu, aby bola pri výstrele pomalšia.

13:03 „Chcem sa ospravedlniť poškodeným za ujmu, ktorú sme im spôsobili. Nič nedokáže nahradiť to, čo sme im vzali. Som si vedomý toho, čo sme spáchali. To, že som ich vídaval v televízii, bolesť ma prinútila zamyslieť sa. Je mi to ľúto,“ tvrdí Marček. Rodiny sú zronené. Zlatica Kušnírová plače.

13:02 Marček si sadol na miesto pre svedkov, okolo neho sú traja kukláči. Ruky má voľné, ale je spútaný spútavacou retiazkou (na nohy) a má ju pripnutú k spútavaciemu opasku.

Marčekov výsluch vedie prokurátor ÚŠP Vladimír Turan, ktorý spísal obžalobu.

13:00 Prestávka sa skončila. Ide vypovedať obžalovaný Marček. Výsluch sa bude konať oddelene - Kočnera, Szabóa a Zsuzsovú vyvádzajú z miestnosti.

Marček začína vypovedať o vražde Kuciaka a Kušnírovej

11:57 Bola vyhlásená hodinová obedná prestávka do 12:55. Začne vypovedať Miroslav Marček.

Načítavam video...

11:55 Súd vyhlásil, že sú splnené podmienky na pokračovanie v hlavnom pojednávaní a idú sa vykonávať dôkazy — idú sa vypočúvať obžalovaní, najprv Marček, potom Szabó, potom Zsuzsová a nakoniec Kočner.

Najprv sa musia vyjadriť, či vôbec budú vypovedať a či chcú oddelený výsluch od ostatných obžalovaných. „Budem vypovedať,“ povedal Marček. Vypovedať chce aj Szabó a Zsuzsová.

„Chcem požiadať o výsluch bezprostredne po vypočutí Zoltána Andruskóa,“ povedala Zsuzsová.

Zároveň podala námietku zaujatosti voči Danielovi Lipšicovi. „Pretože nehovoril pravdu Kuciakovcom, verejnosti a svetu. Pretože nielenže je naša komunikácia cez Facebook pravdivá, ale my sa aj poznáme,“ povedala Zsuzsová.

Lipšic povedal, že námietka je absurdná. To, že sú Zsuzsovej tvrdenia výmysel, potvrdzuje aj komunikácia medzi ňou a Kočnerom cez Threemu. Lipšic pripomenul, že Zsuzsová je stíhaná za objednávku jeho vraždy.

Prokurátor zároveň navrhol, aby sa obžalovaní vypočúvali samostatne (jeden oddelený od druhého).

11:46 Súd prijal zároveň vyhlásenie o vine Kočnera k nedovolenému ozbrojovaniu a rozhodol, že dokazovanie o jeho vine za tento skutok sa nevykoná. Vykoná sa iba dokazovanie, ktoré je nevyhnutné na určenie výšky jeho trestu za tento prečin (hroziaci trest jeden až päť rokov).

11:41 Súd rozhodol, že vyhlásenie o vine obžalovaného Marčeka prijíma. Znamená to, že ďalej sa bude rozhodovať už len o treste pre Marčeka, nie o vine.

Súd zároveň rozhodol, že sa nebude dokazovať Marčekova vina, ale budú sa vykonávať dôkazy, ktoré súvisia s výškou jeho trestu, náhradou škody či ochrannom opatrení (prepadnutie zbraní a iných vecí, ktoré boli zaistené pri domových prehliadkach).

11:38 K vyhláseniam o vine sa idú vyjadrovať splnomocnenci poškodených. Daniel Lipšic navrhol, aby súd ich vyhlásenia prijal. Roman Kvasnica tiež. To isté navrhli aj právni zástupcovia Silvie Molnárovej a Viktórie Langerovej (keďže Marček sa v plnom rozsahu priznal aj k vražde podnikateľa Molnára).

11:36 Za prečin nedovoleného ozbrojovania (ak by bol sám o sebe) hrozí Kočnerovi trest jeden až päť rokov.

Kočner na všetky otázky predsedníčky senátu odpovedal kladne, či neodvolateľne priznal vinu za to, že protiprávne skladoval náboje vo svojej vile na Kolibe.

11:34 Teraz pristúpi súd k vyhláseniam o vine Kočnera vo vzťahu k nedovolenému ozbrojovaniu. Toto je skutok, ku ktorému sa Kočner priznal, nesúvisí s vraždou Jána Kuciaka:

11:30 „Obžalovaný Miroslav Marček vyhlásil, že je vinný zo spáchania všetkých skutkov v obžalobe, ktoré sa mu kladú za vinu,“ povedala predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová.

Súvisiaci článok Polícia obvinila Kočnera a Szabóa z nedovoleného ozbrojovania Čítajte 

Sabová sa teraz pýta Marčeka, že boli dodržané jeho práva, či rozumie obžalobe a skutku a ďalšie otázky, ktoré sú nevyhnutné na priznanie viny. Ak všetky zodpovedá kladne, súd bude ďalej rozhodovať už len o treste pre Marčeka. Pri treste sa zohľadní skutočnosť, že sa k skutku priznal.

Priznali ste sa dobrovoľne, pýta sa Sabová. „Áno,“ odpovedal Marček. „Konštatujem, že obžalovaný Marček na kladené otázky odpovedal áno a to po predchádzajúcom poučení, že súdom prijaté vyhlásenie o vine je neodvolateľné a nenapadnuteľné odvolaním ani dovolaním,“ povedala Sabová.

K vyhláseniu o vine sa ide vyjadriť prokuratúra.

„Navrhujem, aby súd prijal vyhlásenie o vine v celom rozsahu. Zároveň navrhujem, aby súd rozhodol, že dokazovanie vo vzťahu k týmto skutkom obžalovaného (Marčeka) sa nevykoná a zároveň navrhujem, aby súd rozhodol, že sa vykoná jeho výsluch k skutkom ostatných obžalovaných,“ povedal prokurátor Juraj Novocký.

11:20 „Som nevinná,“ povedala Zsuzsová.

„Nebudem podávať vyhlásenie,“ povedal Szabó.

„Som vinný v bode 1 (vražda Kuciaka),“ povedal Marček.

„V bode 3 priznávam vinu, v bode číslo 1 (vražda Kuciaka) som nevinný,“ povedal Kočner.

Bod 3 obžaloby, ku ktorej sa Kočner priznal, je nedovolené ozbrojovanie - pri domovej prehliadke sa totiž našli u neho náboje, na ktoré nemal povolenie.

Marček priznal vinu k bodom 1, 2, 5 a 6 (vražda Kuciaka, nedovolené ozbrojovanie, vražda podnikateľa Molnára v Kolárove).

11:16 Pred vyhlásením sa obžalovaní radia so svojimi obhajcami.

11:14 Obžalovaní teraz vyhlásia jedno z troch vyhlásení: som nevinný, som vinný alebo nepopieram spáchanie skutku. Ak niekto z nich prizná vinu alebo nepoprie skutok, súd to bude považovať za priznanie sa k skutku a potom by sa viedlo dokazovanie už iba o výške trestu, nie o vine.

11:10 Po poučeniach sa začnú obžalovaní postupne vyjadrovať k obžalobe.

Vyhlásenia o vine

11:07 Predsedníčka senátu sudkyňa Sabová práve číta obžalovaným základné poučenie — majú právo vypovedať, ale nemusia, nikto ich nemôže nútiť k priznaniu. „Máte možnosť podrobne sa k obžalobe vyjadriť,“ povedala.

Ide o základné poučenie obžalovaných - majú právo predkladať dôkazy, radiť sa s obhajcom a tak ďalej.

11:05 Právny zástupca Kušnírovej Roman Kvasnica navrhol, aby súd zaistil nárok poškodeného - spomína 24 zmeniek, ktoré Kočnerovi vystavila firma Penta Funding, ide dokopy o 12 miliónov eur.

Tieto cenné papiere sú pritom zaistené už v trestnom konaní, v ktorom je Kočner obvinený za daňový podvod na Donovaloch. Kvasnica sa však snaží, aby súd zakázal Privatbanke, resp. Penta vyplatiť tieto zmenky.

Momentálne sú totiž zmenky zaistené iba akoby v papierovej podobe, ibaže ich papierovú podobu polícia nezaistila, lebo nie je známe, kde sa nachádzajú.

Ak by so zmenkami prišiel ktokoľvek iný než Kočner, hrozilo by, že Penta, resp. Privatbanka by peniaze vyplatila.

Senát sa k návrhu nateraz nevyjadril.

11:01 Pojednávanie pokračuje.

10:43 Súd prerušil hlavné pojednávanie na 20 minút.

10:41 Právny zástupca Silvie Molnárovej povedal, že si uplatňuje majetkovú aj nemajetkovú škodu - v tomto prípade ju žiada iba od Szabóa a Marčeka, pretože iba oni sú obžalovaní za vraždu jej brata. Jej výšku nespresnil.

Následne predsedníčka senátu Ružena Sabová prečítala, že Molnárová si uplatňuje náklady na pohreb (cca. 2000 eur) a nemajetkovú ujmu vo výške 60-tisíc eur.

Matka Molnárovho dieťaťa Viktória Langerová si neuplatnila nárok na náhradu majetkovej alebo nemajetkovej ujmy, povedal jej právny zástupca. Sudkyňa Sabová následne prečítala uznesenie Okresného súdu Komárno, podľa ktorého Langerová bola vymenovaná za správkyňu Molnárovho dedičstva.

10:33 Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica uviedol, že aj ona si uplatňuje náklady na pohreb svojej dcéry. Zároveň si uplatňuje nemajetkovú ujmu — vo výške jeden milión eur.

Kočner sa počas prednesov Lipšica a Kvasnicu mierne usmieva.

10:31 „Uplatňujeme si majetkovú aj nemajetkovú ujmu. Táto vražda otriasla Slovenskom a svetom, a je preto prirodzené, že médiá sa o to zaujímajú a informujú o tom. Čo je šokujúce, že jeden z obžalovaných mal pred vzatím do väzby informácie o úkonoch polície ešte pred ich vykonaním,“ hovorí Daniel Lipšic, právny zástupca Kuciakovcov.

"Prišli o najvýnimočnejší vzťah v živote."

Daniel Lipšic, právny zástupca Kuciakovcov

Kuciakovci si uplatňujú majetkovú náhradu — náklady na pohreb Jána Kuciaka a nemajetkovú ujmu, takzvané bolestné.

„Prišli o najvýnimočnejší vzťah v živote. Poškodení navrhujú, aby súd zaviazal obžalovaných, aby zaplatili každému z poškodených 500-tisíc eur, teda obaja si uplatňujú nemajetkovú škodu vo výške jeden milión eur,“ povedal Lipšic.

Opäť sa menia kukláči, pojednávanie počas výmeny stráže pokračuje bez prerušenia.

Náhrada pre poškodených

10:26 Kočnerov obhajca zároveň povedal, že k tretiemu skutku považuje obžalobu za dôvodnú. Ide o nedovolené ozbrojovanie, kedy pri domovej prehliadke boli v Kočnerovom dome nájdené náboje do zbraní, na ktoré nemal povolenie (ale zároveň množstvo zbraní a streliva, na ktoré povolenie mal).

10:22 „Obžalobu považujeme za nedôvodnú. Prokuratúra necháva viaceré alternatívne vysvetlenia otvorené. Na jednej strane prokurátor tvrdí, že si mali odovzdať peniaze, ale neexistuje dôkaz, ktorý by to preukazoval,“ tvrdí Kočnerov obhajca Marek Para.

Para vyčíta obžalobe, že prokurátor navrhol zhabať Kočnerovo Bentley, ale v obžalobe nie je jasné, ako malo byť toto vozidlo zapojené do skutku.

10:21 Kochanská hovorí, že Marček tvrdí, že Kuciaka strelil do hlavy a hrude. „Ale dokazovanie to nepotvrdilo,“ povedala.

Marčekov obhajca sa k obžalobe nevyjadril.

10:19 „Na mieste, kde došlo k usmrteniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Tomáš Szabó nikdy nebol,“ povedala Kochanská.

Výpoveď Miroslava Marčeka, ktorý je vykonávateľom vraždy, považuje za nedôveryhodnú. „Snaží sa tým získať čo najnižší trest,“ povedala obhajkyňa.

Počas hlavného pojednávania chce poukázať na rozpory vo výpovediach. Je všeobecne známe, že vo výpovediach Marčeka sú dodnes nevysvetlené rozpory.

„V priebehu vyšetrovania bola ustálená ďalšia osoba, ktorá je podozrivá zo skutku a to Ronald R.,“ tvrdí Kochanská.

10:16 Szabóova obhajkyňa Ivana Kochanská tvrdí, že Szabó sa necíti byť vinný za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Nijak na tomto skutku neparticipoval. Konanie pred vraždou nesmerovalo k vražde, čo vyplýva z dokazovania,“ tvrdí.

Obžalobu za vraždu podnikateľa Molnára odmietol v celom rozsahu. Znamená to, že Szabó pripúšťa, že pred vraždou pomáhal Marčekovi, ale nesmerovalo to k vražde.

Zsuzsová podľa polície najprv plánovala Kuciaka uniesť, až neskôr sa z toho stala vražda.

10:14 „Je tu enormný tlak médií, je nepochopiteľné, že média dopredu vedeli o plánovaných úkonoch trestného konania a vedeli o obsahu týchto úkonov. Je nepochopiteľné, že médiá majú k dispozícii celý vyšetrovací spis,“ tvrdí Neszméry.

10:12 „Napriek rozsiahlemu dokazovaniu v prípravnom konaní považujem obžalobu za nezákonnú a nedôvodnú,“ tvrdí Zsuzsovej druhý obhajca Štefan Neszméry. „Skutok sa stal, ale nebolo preukázané, kto ho spáchal.“

Celá obžaloba je podľa neho postavená na výpovedi „dnes už svedka“ Zoltána Andruskóa. „Už na začiatku roka 2019 bol pán Andruskó dohodnutý na výške trestu v prípade, že bude vypovedať proti obžalovaným,“ tvrdí Neszméry.

"Skutok sa stal, ale nebolo preukázané, kto ho spáchal."

Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry

Spochybňuje dôveryhodnosť Andruskóa. „Je to kajúcnik, ktorý je schopný povedať čokoľvek iba preto, aby dostal čo najnižší trest. Sú tu neustále zmeny (jeho) výpovedí. Zo strany orgánov činných v trestnom konaní bol inštruovaný, ako má dopĺňať svoju výpoveď. Boli porušené základné zásady trestného konania,“ vyhlásil Neszméry.

10:09 „Spis je doslova zahltený množstvom úradných záznamov, ktoré nemajú žiadnu dôkaznú hodnotu. Nemôžu plniť funkciu plnohodnotného dôkazného prostriedku,“ tvrdí Vestenická.

Množstvo úradných záznamov pritom senát z dokazovania nateraz vylúčil.

10:08 „Ktorý dôkaz svedčí o tom, že magister Kočner si mal skutok objednať u mojej klientky? Žiaden neexistuje. Je mi ľúto, že k skutku došlo, ale nie je možné tvrdiť, že ho spáchala moja klientka. Všetky tvrdenia voči mojej klientke sú postavené iba na tvrdeniach svedka Andruskóa,“ tvrdí Vestenická.

"Je mi ľúto, že k skutku došlo, ale nie je možné tvrdiť, že ho spáchala moja klientka."

Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická

„Aj rekonštrukcia, ktorá bola vykonaná, vyvrátila to, čo bolo do jej vykonania prezentované. Nikto nemal záujem sa tomu venovať,“ tvrdí.

Rozpráva veľmi rýchlo a nie je možné písomne zaznamenať všetky jej vyjadrenia, Vestenická má ohromnú kadenciu slov.

10:05 „Podľa môjho názoru je táto obžaloba vo vzťahu k pani Zsuzsovej nedôvodná a absolútne nezákonná, je to svojvoľný úkon. K podaniu tejto obžaloby došlo pod veľkým tlakom, nikto neočakával iný výsledok. Je tu mediálna a štvavá kampaň proti mojej klientke,“ tvrdí Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická.

Číta veľmi rýchlo. Vyčíta prokurátorom, že v obžalobe chýbajú právne úvahy prokuratúry, iba formálne preberali získané dôkazy a znenia zákona.

„Nemali záujem preverovať tvrdenia už svedka Andruskóa, svedok opakovane menil svoje výpovede, menil ich za pochodu a závažne. Pán Andruskó, dnes už svedok, využil systém obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní. Podotýkam, že sa to v prípade tohto svedka nedeje iba v tejto trestnej veci,“ tvrdí Vestenická.

10:02 Prokurátor dočítal obžalobu, idú sa k nej vyjadriť obhajcovia obžalovaných.

Vyjadrenia obhajcov k obžalobe

9:55 Prokurátor práve číta právnu kvalifikáciu skutkov, teda, že ide o vraždu, nedovolené ozbrojovanie, porušovanie domovej slobody a tak ďalej.

Súvisiaci článok Prečo má Kočner oblek a nemá putá s retiazkou? (otázky o procese) Čítajte 

9:52 Silvia Molnárová, sestra zavraždeného podnikateľa, sa rozplakala, keď prokurátor prečítal časť obžaloby, podľa ktorej ho vrahovia prinútili ľahnúť si, postavili sa nad neho, opýtali sa ho, či je niekto ďalší v dome a po tom, čo im povedal, že nie, strelili ho do hlavy.

9:48 Práve sa menia kukláči, menia sa zhruba raz za hodinu.

Čítanie obžaloby naďalej pokračuje. Prokurátor práve číta časť obžaloby, ktorá sa týka vraždy podnikateľa z Kolárova Petra Molnára v roku 2016.

9:40 Matka Martiny Kušnírovej Zlatica pri čítaní plače, prokurátor práve číta časť obžaloby o vykonaní vraždy Martiny. Zronení sú aj rodičia Jána Kuciaka.

9:38 Predsedníčka senátu Sabová práve obžalovaným číta poučenie o tom, že môžu ešte iniciovať konanie o dohode o vine a treste. „Nemám záujem konať o dohode o vine a treste so žiadnym obžalovaným,“ povedal prokurátor Juraj Novocký. Dohodu odmietli aj všetci štyria obžalovaní.

Prístúpilo sa k čítaniu obžaloby, číta ju prokurátor ÚŠP Juraj Novocký.

Keď prokurátor číta slová obžaloby, že Kočner si mal objednať Kuciakovu vraždu, pretože mu prekážala jeho novinárska činnosť, Kočner neprejavuje žiadne emócie - počúva. Zsuzsová si robí poznámky.

Súvisiaci článok Kočner a jeho podsvetie bojujú o to, ako strávia zvyšok života Čítajte 

Prokurátor číta všeobecne známe informácie o tom, ako si mal Kočner objednať vraždu Kuciaka, ako ju mala Alena Zsuzsová sprostredkovať za 70-tisíc eur (z toho 20-tisíc ako odpustenie dlhu), vykonávateľmi boli podľa obžaloby Szabó a Marček, obžaloba opisuje, ako sa na skutok pripravovali, chodili po Veľkej Mači a mapovali si terén.

Čítanie obžaloby

9:33 Súd čoskoro ukončí úvodnú fázu procesu, ktorej podstatou je zistenie prítomnosti a oznámenie o tom, kedy boli doručené predvolania na hlavné pojednávania a či je zachovaná lehota na prípravu na hlavné pojednávanie.

Sú námietky proti tomu, aby sa hlavné pojednávanie konalo dnes, pýta sa predsedníčka senátu sudkyňa Sabová. Od prítomných zaznelo nie. „Neevidujem žiadne výhrady,“ zhrnula.

9:31 Na pojednávaní je aj tlmočníčka do maďarčiny, pretože sestra zavraždeného podnikateľa Molnára Silvia vyhlásila, že nevie dobre po slovensky.

Prítomní sú tiež obaja dozoroví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.

Predsedníčka senátu zároveň informovala, že medzi dôkazmi sú utajované skutočnosti.

9:22 Sudkyňa Sabová informuje, že predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban rozhodol, že prípadné práva a povinnosti predsedu súdu v tejto kauze bude využívať podpredseda súdu Roman Puchovský.

Dôvodom je, aby sa minimalizovalo akékoľvek podozrenie z konfliktu záujmov, nakoľko Kočnerova náhradná obhajkyňa Natália Trubanová je dcéra predsedu súdu. Trubanovú vybral Kočnerovi počítač náhodným výberom.

Súvisiaci článok Začína sa proces s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka. Vypočujú aj Haščáka či Bödöra Čítajte 

9:18 Na pojednávaní, za Marianom Kočnerom a jeho obhajcom Marekom Parom, sedí obhajkyňa Natália Trubanová. Túto obhajkyňu mu zvolil súd ako náhradnú ohajkyňu pre prípad, že Slovenská advokátska komora pozastaví Parovi činnosť pre podozrenia, ktoré vyplynuli zo správ medzi Kočnerom a Parom, ktoré polícia zaistila v Kočnerovej aplikácii Threema.

Trubanová sa zatiaľ nebude zapájať do Kočnerovej obhajoby, iba v prípade, že by Para z procesu vypadol.

9:12 Obžalovaní sedia rovnako ako v decembri pri predbežnom prerokovaní, Alena Zsuzsová sedí na opačnej strane lavíc obžalovaných než Kočner. Medzi nimi sú Marček a Szabó a niekoľko kukláčov.

Prehľad aj s popisom toho, kto kde sedí, si môžete pozrieť tu.

9:07 Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová nedala súhlas na zvukový prenos. „Aby nebol rušený priebeh hlavného pojednávania a zároveň preto, aby nemohli byť poškodené práva strán,“ povedala Sabová.

Zároveň neumožnila novinárom, ktorí s rozhodnutím nesúhlasia, aby podali návrh na tzv. senátne rozhodnutie.

„Verejnosť nemá právo podávať návrhy,“ povedala Sabová. Trestný poriadok pritom umožňuje, aby návrh na tzv. senátne rozhodnutie podal ktokoľvek, kto sa cíti byť opatrením predsedu senátu dotknutý.

9:01 Senát prišiel do pojednávacej miestnosti, hlavné pojednávanie sa začalo. Miestnosť stráži do 10 kukláčov a do 15 ďalších príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Načítavam video...

Začiatok hlavného pojednávania

8:43 Na súde sú už aj obhajcovia a právni zástupcovia rodín, rovnako i rodičia zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

8:38 Každú chvíľu pustia novinárov do pojednávacej miestnosti, hovorkyňa súdu práve dáva základné poučenia aj zahraničným novinárom. Tí totiž nemusia byť zo svojich krajín zvyknutí, že tváre sudcov a prokurátorov je zakázané zverejňovať.

8:09 Medzi novinármi to ožilo, práve privážajú spis do pojednávacej miestnosti.

8:00 Kontrolou už prešla väčšina novinárov, v nasledujúcich chvíľach prídu do budovy obhajcovia, právni zástupcovia pozostalých a do pojednávacej miestnosti eskortujú obžalovaných.

Zatiaľ nie je známe, či ich bude možné fotiť počas príchodu alebo až vnútri, médiá sa v tomto riadia pokynmi strážnikov a hovorkyne súdu.

7:50 Hoci do začiatku pojednávania zostáva ešte viac ako hodina, miestnosť pre novinárov je už takmer plná.

7:20 Miestnosť pre médiá sa začína zapĺňať, už sú tu aj prví zahraniční novinári. Proces sa začne asi o sto minút.

7:14 Prví novinári sú už v budove súdu, od siedmej hodiny sa začala vykonávať bezpečnostná kontrola a postupne ich púšťajú dnu.

Na pojednávanie sa akreditovalo takmer sto novinárov, z toho štyri desiatky sú zo zahraničia, najmä z Česka, Nemecka a Poľska, ale zástupcov poslali aj britská agentúra či francúzske a americké noviny.

6:51 Na súd už dorazili všetci štyria obžalovaní.

6:34 Podľa EČV dodávok sa zdá, že na súde sú už Kočner, Marček a Szabó.

Čakanie na začiatok hlavného pojednávania

6:15 Zbor väzenskej a justičnej stráže uzatvoril areál Špecializovaného trestného súdu, novinári čakajú na ulici pred bránou. Nie je preto možné fotiť eskortu obžalovaných. Dosiaľ prišli do objektu tri dodávky väzenskej stráže.

Novinárov pustia do areálu pravdepodobne až o 7:00, kedy sa začne bezpečnostná kontrola novinárov pri vstupe do budovy.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 2. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 2. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 6. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 7. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 696
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 622
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 250
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 629
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 366
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 783
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 020
 8. Tatiana Žideková: Som dobrá mama, hejterov už neriešim 1 547
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda NR SR a Sme rodina Boris Kollár

Matovič hovorí, že Kollár naletel Ficovi.


a 1 ďalší 3 h
Adam Sýkora v zápase Slovensko - Kanada na MS 2022 v hokeji.

Adam Sýkora má za sebou debut na MS.


2 h
Zasiahnuté obrnené vozidlá pri rieke Donec.

Rusko sa sústredí na Luhanskú oblasť.


2 h
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje 82. deň.


a 6 ďalší 15 h
SkryťZatvoriť reklamu