SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Kuciakovi kolegovia ukázali na Kočnera, súd rozhodne o Threeme (minúta po minúte)

V stredu prídu všetci obžalovaní.

Načítavam video...

Dianie na súde v prípade Kuciakovej vraždy sme sledovali minútu po minúte:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

16:21 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:20 Pojednávanie skončilo. Proces pokračuje zajtra od 9.00 hod. Na súd budú predvedení vštetci štyria obžalovaní, budú pokračovať ich výsluchy. Zároveň prídu vypovedať dvaja členovia Kočnerovho sledovacieho komanda.

16:16 Daniel Lipšic momentálne diktuje listiny, ktoré majú dokazovať zákonnosť získania Threemy.

Ide o nevyhnutné podklady pre rozhodovanie senátu o prípustnosti Threemy ako dôkazu.

16:15 Výsluch Koczkása bol ukončený, nikto okrem prokurátora nemal otázky a nikto sa k jeho výpovedi nechcel vyjadriť. Pojednávanie sa blíži ku koncu.

16:03 Ani pri Koczkásovi nebolo najprv zrejmé, prečo vlastne svedčí, ukázalo sa to až po pár minútach.

Koczkáš vypovedá, že Tomáš Szabó rozširoval nepravdivé informácie o Petrovi Molnárovi, za ktorého vraždu je obžalovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Koczkás napríklad tvrdí, že mal v obci rozšíriť, že Molnár chodil do Budapešti a tam si preberal od rôznych ľudí peniaze za rôzne sáčky, malo ísť o drogový biznis.

15:49 Výsluch Meszárosa bol ukončený bez vyjadrení Szabóa. Ide vypovedať Peter Koczkás.

15:45 “Vedel som, že pracoval ako policajt a neskôr sa zistilo, že pracoval aj na lodi, podľa mňa až potom neskôr prišiel do firmy,” hovorí o Szabóovi Meszáros.

15:39 Pýta sa sudkyňa Ružena Sabová. Odkedy ste poznali Tomáša Szabóa? “Zhruba desať rokov to môže byť, bola to vzdialená známosť.”

Čo ste o ňom vedeli? Ako by ste ho charakterizovali? “Normálny, taký priemerný človek,” odpovedá.

15:39 Pýta sa obhajca Tomáša Szabóa. Bránka bola odomknutá alebo zamknutá? “Bola zamknutá. Ja som tú bránku odomkol.”

Skryť Vypnúť reklamu

Dvere boli zamknuté alebo odomknuté? “Neviem, dvere boli zatvorené a neskúšal som ich otvárať.”

15:37 Poznali ste situačný plán domu? Chodievali ste dnu? “Nie, nepoznal,” odpovedal Meszáros.

S kým býval vtedy pán Molnár? “Neviem.” Bol v dome po vašom príchode ešte niekto? “Nie, nikto.”

Čo znamená, že boli rozbité dvere? “Pri kľučke bolo sklo a to sklo bolo rozbité.”

Bolo to špeciálne sklo alebo obyčajná tabuľka? Bolo priehľadné? “Obyčajné sklo, bola tam ozdoba, nedalo sa vidieť dnu.”

15:35 Mali ste od neho (Petra Molnára) požičané peniaze? “Nie.” Komunikovali ste s ním o peniazoch? “Nie.” Kto vás prijímal? “On (Peter Molnár).”

Na akej pozícii ste tam pracovali? “Na pozícii šofér/údržbár, pracujem tam naďalej.” Mali ste tam osobitné postavenie? Mali ste väčšiu dôveru pána Molnára? “Nie, nemal som, bol som rádový pracovník.”

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo ste mali kľúč od Molnárovej brány? “Lebo som upravoval záhradu.” Ako často? “Raz za mesiac.”

15:34 Prokurátor sa pýta na veľkosť firmy, v ktorej Meszáros pracoval. Svedok odpovedá, že to bola stredne veľká firma.

Prokurátor sa pýta, či firma prosperovala, či dostával výplatu načas.

Meszáros hovorí, že podľa neho bola firma zisková, výplatu dostával načas. Viete, či držal doma väčšie sumy peňazí?

“Neviem.” Poznáte Zoltána Andruskóa? “Nie.” Aký vzťah mal Tomáš Szabó a Peter Molnár? “Neviem.”

15:20 Meszáros je podľa vlastnej výpovede asi prvým svedkom, ktorý v roku 2016 prvýkrát prišiel k Molnárovmu vykradnutému domu.

Našiel rozbité dvere. Zavolal potom Silvii Molnárovej, sestre zavraždeného. Molnárová mu povedala, aby ju vyzdvihol v práci.

To urobil a potom sa vrátili do domu. Prehľadali ho spolu, potom počul Molnárovej krik, pretože našla nehybné telo Petra Molnára.

Skryť Vypnúť reklamu

15:19 Meszáros vypovedá, že Szabóa a Marčeka pozná. S Marčekom chodil do školy v jednom autobuse. Prokurátor informoval, že ho bude vypočúvať k vražde podnikateľa z Kolárova Petra Molnára.

15:15 Výpoveď Zsolta Meszárosa tlmočia. Slovensky hovorí minimálne.

15:10 Predsedníčka senátu Ružena Sabová zároveň informovala, že dnes po skončení pojednávania plánuje senát poradu o pondelkovom návrhu na vykonanie dôkazu - zaistenei komunikácie v aplikácii Threema. “Súd oznámi výsledok zajtra,” povedala.

15:09 Ide vypovedať Zsolt Meszáros.

15:08 Roman Kvasnica komentuje výsluch svedka: “Budeme mať na neho ďaleko viac otázok potom, čo bude oboznámený obsah komunikácie medzi niektorými obžalovanými,” povedal.

14:59 Pýta sa Roman Kvasnica. Zo stretnutí ste mali aký dojem o majetkových pomeroch pani Zsuzsovej?

Skryť Vypnúť reklamu

“Pôsobila na mňa ako normálna žena, prišli slušne oblečené. Neviem,” povedal Vachna.

Na akých autách jazdila? “Biely mercedes, z tých novších modelov GLE alebo to novšie SUV,” vypovedá Vachna.

Videli ste ju aj na iných vozidlách? “Myslím si, že ani nie.” Rozprávali ste sa o pôvode toho vozidla? “Asi nie. Akurát spomenula v nejakej debate, že má nejaké staršie vozidlo a plánuje ho predať a zadovážiť si nové,” odpovedá.

Hovorila vám to, keď prišla už na novom vozidle? “Po nakontaktovaní som ju prvý polrok vôbec nevidel, takže neviem, aké vozidlo vtedy mala.” Viete, kto to fotil, bol grafik a tlačil tú plachtu? “Nie.”

14:56 Pýta sa Daniel Lipšic. Povedala vám, čo od vás očakáva, keď vám spomínala, že v kauze zmenky sú zmenky pravé a sú tam znalecké posudky?

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS Čítajte 

“Možno očakávala, že sa chce vyrozprávať. Ja nikoho nepoznám. Načrtla tú tému, ale ja som s ňou o tom nerozprával,” hovorí Vachna.

Kedy to bolo? “Mohlo to byť v čase, keď pána Kočnera vzali do väzby,” hovorí Vachna.

Komunikovali ste osobne alebo cez telefón? “Nepamätám si.” Stretli ste sa so Zsuzsovou aj v Komárne a kedy? “V Komárne asi raz, to bolo nejaký hotel alebo tak, som tam aj nocoval. Myslím, že len raz,” hovorí Vachna.

Kde ste mali to stretnutie v Komárne? “Myslím, že v reštaurácii. Ona prišla s dcérou, ja som prišiel so známou,” odpovedal.

Kedy to asi bolo? “Mohla to byť jeseň, ale nie som si istý,” tvrdí Vachna. Spomínala vám pani Zsuzsová, odkiaľ má finančné zdroje? “Spomenula, že má nejaké podnikateľské aktivity s tým, že keď sa jej narodila dcéra, tak sa začala jej venovať viac. Tie peniaze neviem či z nejakej firmy, neviem to konkrétne. Chcel som tým povedať, že tie peniaze si asi odkladala." vypovedal Vachna

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 Zatiaľ nikto priamo nepovedal, prečo sa tak podrobne rieši billboard, ale z otázok Zsuzsovej obhajkyne Júlie Vestenickej vyplýva, že ona kontext chápe.

Denník N informoval, že dôvodom môže byť správa medzi Zsuzsovou a Kočnerom, ktorá znela: “Idem do BA pre plachtu co zvesili z bigboardu lebo Azariy ju chce pouzit ako pozadie stanku na vystave a potom ju vyvesit na budovu dielne vo Svidniku.”

Ide o správu, ktorú Zsuzsová poslala Kočnerovi cez aplikáciu Threema 22. februára 2018, jeden deň po vražde Jána Kuciaka.

Z výpovede Vachnu však vyplýva, že to nie je pravda, pretože Zsuzsová plachtu (billboard) neriešila, ale prišla Vachnovi do Svidníka kuriérom.

Andruskó pritom vypovedal, že práve 22. feburára 2018 mu Zsuzsová odovzdala peniaze za vraždu.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Metadáta získané políciou zas dokazujú, že Zsuzsová v ten deň išla do Bratislavy pre peniaze od Kočnera za vraždu.

Správa o plachte teda môže byť krycou legendou a prokurátor chce týmto výsluchom dokázať, že správa z Threemy má v skutočnosti iný význam, než že by Zsuzsová naozaj išla do Bratislavy pre placthu.

Zsuzsová a Kočner podľa zachytenej komunikácie opakovane riešili modelingovú kariéru Zsuzsovej dcéry.

14:42 Viete, kto billboard zvesil? “Neviem.” Vedela pani Zsuzsová presný deň, kedy bude billboard zvesený? “Tiež neviem.”

14:41 Kontaktovali ste pani Zsuzsovú pred zvesením billboardu? “Kontaktovali sme sa viackrát, pretože ten prvý mesiac hradila ona. Počas diskusií ona navrhla, či by sme nechceli, aby tam ostal aj druhý mesiac,” hovorí Vachna.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 Ide sa pýtať Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická. V ktorom čase bol billboard vyvesený? “Myslím si, že buď to bol november/december 2017 alebo december/január 2018, bola zima a boli Vianoce,” hovorí Vachna.

14:37 “Neviem, k čomu by jej to bolo. Nebola z jej strany ani takáto požiadavka,” odpovedal Vachna na otázku, či si Zsuzsová chcela niekedy v budúcnosti prevziať uskladnený billboard.

14:36 Rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už nie sú pritomní, sú tu ich právni zástupcovia. Nie je tu ani rodina Petra Molnára a jej právnici.

14:33 Vachna opisuje billboard, na ktorom je nafotená Zsuzsovej dcéra. Vachna hovorí, že momentálne je u nich v sklade. Billboard bol použitý, lebo so Zsuzsovou sa na narodeniny jej dcéry dohodli, že mesiac zaplatí nájom billboardu ona, druhý mesiac Vachnova spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Príbeh volavky Zsuzsovej. Biznis, politika a vraždy Čítajte 

Prokurátor sa podrobnejšie pýta na skladovanie zveseného billboardu a jeho opis. “Bol to taký materiál ako plachty na kamión,” hovorí Vachna.

14:24 Pýta sa prokurátor Vladimír Turan. Kedy presne vás oslovila? “Presne neviem. Mohol to byť rok 2017, asi druhá polovica,” odpovedá Vachna.

Prečo oslovila práve vás? “Tým, že sme jedineční na Slovensku, tak som tomu neprikladal váhu. Mesačne nás oslovia piati-šiesti záujemcovia,” hovorí Vachna.

“Máme dieľnu na východe, robíme aj svoje modely, ale šijeme pre zákazníkov, ktorí si niečo vyberú z našej kolekcie alebo si sami niečo navrhnú,” pokračuje.

U pani Zsuzsovej to ako bolo? “To, čo sme mali na showroome, tak sa tam išla pozrieť do Bratislavy, aké šaty by sa jej páčili. Podľa toho sa vyberajú určité modely šiat,” hovorí Vachna.

Skryť Vypnúť reklamu

14:21 Vachna povedal, že z obžalovaných pozná iba Alenu Zsuzsovú. Poznajú sa zhruba od polovice roka 2017.

“Pani Zsuzsová nás oslovila, že by chcela spropagovať svoju dcéru. Zastavila sa v Bratislave na showroome s vižázistkou a fotografkou, vybrali si šaty a potom išli nafotiť, tie fotky vyšli celkom dobre,” hovorí Vachna.

14:14 Maroš Vachna je majiteľom módnej značky a agentúry Natasha Azariy.

14:06 Pojednávanie pokračuje. Bude vypovedať Maroš Vachna, Zsolt Meszáros a Petra Koczkása.

13:04 Bola vyhlásená obedná prestávka do 14.00.

Súvisiaci článok Kočner predsa len niečo po sebe zanechá Čítajte 

13:03 Kvasnica: “Svedkovia jednoznačne a jasne označili jedného z obžalovaných, ako osobu, ktorá bola ohrozená na majetku novinárskou činnosťou Jána Kuciaka,” hovorí.

“V rámci zisťovania pohnútok sme pokročili mimoriadne dopredu,” dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

13:01 Daniel Lipšic: “Boli to dôležité kamienky do mozaiky o motíve obžalovaného Kočnera, ale aj zdôveryhodnenie dvoch kľúčových svedkov. Napríklad tvrdenie svedka Petra Tótha, že Kočner sa obával o zhabanie majetku. Zoltán Andruskó vypovedal aj o príprave vraždy Maroša Žilinku, ktorý podpísal znovuotvorenie prípadu Donovaly. Andruskó vypovedá o príprave vraždy Žilinku od samého začiatku, hoci nebolo v tom čase, keď Andruskó podľa vlastných slov dostal objednávku na Žilinkovu vraždu, známe. Andruskó si nemohol toto meno vymyslieť,” hovorí Lipšic.

12:59 Nikto nemal ďalšie otázky, obžalovaný Szabó ani obhajcovia sa nevyjadrili.

Daniš: Kuciaka zavraždili, pretože sa nedal zastrašiť

12:58 Mal Kuciak záujem prezentovať svoje zistenia orgánom činným v trestnom konaní? “Neviem o tom, myslím si, že nemal ambíciu vyťažovať orgány činné v trestnom konaní a myslím si, že tam nebol ani spätný tok, že by svoje zistenia vynášal, resp. donášal orgánom činným v trestnom konaní,” hovorí Daniš.

Skryť Vypnúť reklamu

Neuvažoval o spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní? “Neuvažoval,” doplnil.

12:50 Daniš teraz opakuje, čo predchádzajúci svedkovia ohľadne telefonátu Kočner-Kuciak z roku 2017, kedy mu Kočner hrozil diskreditáciou. “Keďže Ján Kuciak sa zastrašiť nenechal, tak ho to nakoniec stálo život,” povedal.

Súvisiaci článok Tótha vypočúvali osem hodín. Kočner tvrdí, že klame (minúta po minúte) Čítajte 

12:48 “V deň, keď sa našli telá zavraždených, mi zavolal Peter Tóth. Chcel akože vyjadriť úprimnú sústrasť. Mal som pocit z toho telefonátu, že ma chcel vyťažovať, napríklad, že aké sú nálady v redakcii, ako budeme v rámci redakcie vyšetrovať...” hovorí svedok Daniš o telefonáte od jedného z kľúčových svedkov.

12:47 “Ján Kuciak znepríjemňoval Marianovi Kočnerovi život, komplikoval jeho obchodné aktivity,” hovorí Daniš.

12:44 Daniš vypovedá komentátorským spôsobom.Ten dôvod vraždy nebol taký plochý, ako sa to objavuje v médiách. Určite to neboli len jeho články. Ján Kuciak bol jediný človek, ktorý dokázal rozkryť zahraničné schránkové firmy, napr. IIHL, ktorá obchodovala s hotelmi na Donovaloch a neoprávnene zinkasovala vratku DPH. Ján Kuciak preukázal, že za kupujúcim stojí Kočner," vypovedá Daniš.

Skryť Vypnúť reklamu

"Preukázal to z verejne dostupných zdrojov. Predpokladám, že aj na základe týchto zistení Jána Kuciaka bolo možné obviniť Mariana Kočnera za kauzu Donovaly. Nešlo len o obvinenie samotného Kočnera, je to aj o tom, že mu hrozilo prepadnutie majetku, hrozilo stíhanie jeho spolupracovníkom, hrozilo stíhanie jeho vyšetrovateľom Barochovskému a Jombíkovi,” pokračuje.

12:42 “V redakcii sme si uvedomovali, že pracuje na nebezpečných kauzách. Okrem Kočnera to boli určite veci, ktoré sa týkali úplatkov pre dvojicu Kaliňák-Počiatek, pracoval aj na kauzách okolo Bödörovcov. Mám vedomosť aj o tom, že Ján Kuciak disponoval aj tonou materiálov na skupinu Penta,” hovorí Daniš.

12:35 “Mariana Kočnera poznám od roku 1998, kedy sa pokúšal ovládnuť TV Markízu. Odvtedy som s nim udržiaval veľmi sporadický kontakt,” povedal Daniš.

12:31 Dömeovej výpoveď skončila, ide vypovedať komentátor Aktuality.sk Dag Daniš.

Dömeová: Kočner chcel Kuciaka zastaviť

12:29 “Bol to neuveriteľne dobrý a láskavý človek. Ak ma aj niečo naučil 150-krát, tak keď som za ním prišla, tak ma to naučil znova,” hovorí Dömeová.

“Bola za tým snaha Mariana Kočnera zastaviť človeka, ktorý si o jeho transakciách vie nazbierať informácie z verejných zdrojov a dokáže mu privodiť aj hrozbu trestného stíhania,” vypovedá.

Súvisiaci článok NAKA opätovne odmietla stíhať Kočnera za vyhrážanie sa Kuciakovi Čítajte 

12:27 Na ktorej najvýznamnejšej kauze vo vzťahu ku Kočnerovi pracoval Kuciak, pýta sa Lipšic.

“Donovaly, pretože Janko a jeho analýza boli tou hybnou silou, pre ktorú boli vymenení vyšetrovatelia a začalo sa stíhanie nanovo,” hovorí Dömeová.

12:27 “Rozprávali sme sa o tom telefonáte, kedy sa mu Marian Kočner vyhrážal. Pýtala som sa ho, či sa nebojí. Povedal, že sa nebojí. Potom mi spomínal, že jeden zo zdrojov v kauze Welten, sa s ním chce stretnúť v Maďarsku, pretože sa bál ísť na Slovensko,” hovorí Dömeová.

12:26 Dömeová hovorí, že v roku 2017, keď Ján zverejnil gro článkov o Kočnerovi, bola na materskej, preto spolu na konkrétnych veciach o Kočnerovi nespolupracovali, predtým spolu spolupracovali.

12:24 Dömeová hovorí, že sa s Kuciakom poznala od roku 2014, keď obaja pracovali v Hospodárskych novinách.

Potom sa stretli v Aktuality.sk. “Pracovali sme spolu na článkoch o Panama Papers alebo o financovaní SDKÚ,” hovorí.

“Viem, že písal o kauze Technopol, o Donovaloch a podvodoch s hotelmi, viem, že písal o kauze Welter, viem, že písal o zmenkách a na ďalšie si nespomínam,” pokračuje Dömeová.

12:21 “S Marianom Kočnerom som sa stretla jedenkrát, ešte keď som pracovala pre Aktuálne.sk, možno deväť alebo desať rokov dozadu, s kolegom sme s ním robili online rozhovor. Spomínam si, že potom som s ním ešte raz telefonovala,” vypovedá Dömeová.

12:20 Výsluch Petroviča skončil, ide vypovedať Annamária Dömeová. Okrem nej bude ešte vypovedať Dag Daniš.

Načítavam video...

Motív mal Kočner, vypovedal šéf reportérov Petrovič

12:14 Aký bol motív jeho vraždy, pýta sa Lipšic. “Myslím si, že motív mal Marian Kočner, ktorý nedokázal zastaviť, že (Kuciak) získava informácie o jeho transakciách,” odpovedá Petrovič.

12:07 Pýta sa aj na reláciu Na pranieri. “To bol presne prejav Mariana Kočnera. Namiesto toho, aby odpovedal, tak volil útok na novinárov. Nebolo to prvýkrát. Som presvedčený, že aj to Lipšicove stádo (úniky údajnej komunikácie novinárov) má s tým niečo spoločné,” hovorí Petrovič.

12:06 Kočnerov obhajca Para sa pýta na Petra Tótha. Petrovič vysvetľuje, že ho pozná ešte od ranných novinárskych začiatkov.

12:00 Mala Kuciakova publikačná činnosť vplyv na Mariana Kočnera? “Áno,” hovorí Petrovič. Aj on hovorí rovnako ako Bárdy a Vagovič o analýze prípadu Donovaly, kde na základe článku od Kuciaka došlo k výmene vyšetrovateľov a obvineniu Kočnera.

11:59 Akým témam sa venoval? “O väčšina slovenských oligarchov, o Poórovi, Širokom, Brheľovi, o pozadí strany Sieť, o SDKÚ. Vôbec sa nešpecializoval iba na Kočnera, robil rôznorodé témy. Niekedy písal o Bödörovcoch,” hovorí Petrovič.

11:55 “Predovšetkým Marek Vagovič bol znepokojený tým telefonátom,” hovorí Petrovič o telefonáte Kočner-Kuciak.

“Janko bol znepokojený už počas toho hovoru, aj sa v ňom Kočnera pýta, že keď sa mu vyhráža zastrašovaním, tak to robila mafia,” vypovedá.

Súvisiaci článok Obvinení v kauze vraždy exprimátora Hurbanova zostávajú vo väzbe Čítajte 

11:51 Petrovič rekapituluje témy, ktoré súviseli s Kočnerom a od 90-tych rokov sa im ako novinár venoval.

11:50 Mal som vedomosť asi od roku 2012, že takáto osoba existuje, pretože som ako novinár pokrýval tu na Špecializovanom trestnom súde proces so Štefanom Kaluzom v súvislosti s vraždou primátora Hurbanova. Od konca 90. rokov poznám meno Marian Kočner,” vypovedá po prestávke šéf reportérov Aktuality.sk Ján Petrovič.

Vagovič: Kuciak ohrozoval Kočnerovo podnikanie

11:25 Obhajcovia ani obžalovaný Szabó nevyužili právo vyjadriť sa k Vagovičovej výpovedi. Bola vyhlásená krátka 15-minútová prestávka.

11:19 “Som na sto percent presvedčený, že Marian Kočner je objednávateľom vraždy,” odpovedal Vagovič na otázku Lipšica, kto mal motív zavraždiť Kuciaka.

Načítavam video...

11:18 Pred alebo po vznesení obvinenia Kočnerovi, vyjadrovali ste sa o jeho vine alebo nevine, pýta sa Kočnerov obhajca. Vagovič tvrdí, že si na nič také nepamätá a tvrdí, že “sme novinári, nie prokurátori a sudcovia“.

11:14 Aké informácie máte o projekte Na pranieri? “Vedeli sme o tom, lebo Marian Kočner to avizoval, že bude na novinárov zverejňovať špinu,” hovorí Vagovič.

Predsedníčka senátu Sabová opakovane napomína Vagoviča, aby na otázky odpovedal stručne a jasne, pretože vypovedané informácie viackrát opakuje a rozpráva obšírne.

11:10 Obžalovaný Szabó sa rozpráva so svojou obhajkyňou. Jozef Kuciak st. a Jana Kuciaková (rodičia Jána Kuciaka) sa držia za ruky.

11:08 Vagovič hovorí, že Kuciakovi záležalo aj na kybernetickej bezpečnosti, spomedzi reportérov Aktualít najčastejšie šifroval svoj telefón či počítač.

11:05 Vagovič opakuje, čo vypovedal už Bárdy - o charaktere Jána Kuciaka a jeho pracovných metódach.

11:04 “Neviem o tom, že by sa osobne konfrontovali mimo tej tlačovky,” hovorí Vagovič. Opakuje to, čo Bárdy - že spolu komunikovali emailom.

11:03 Vagovič počas výpovede spomenul svoju knihu Umlčaní, pri ktorej príprave sa dozvedel o čudnej správe, ktorú Kočner poslal Kuciakovi na Vianoce 2017.

11:01 Vagovič zopakoval, že Kuciak pracoval najmä s otvorenými zdrojmi.

10:56 Aj Vagovič pripomína Kuciakov kľúčový text proti Kočnerovi. Ide o analýzu uznesenia o zastavení stíhania v kauze Donovaly.

Súvisiaci článok Hotel Šport poslúžil Kočnerovi nielen pri spore s Unipharmou Čítajte 

Kuciak preukázal, že Kočnerovi vyšetrovatelia v uznesení klamali.

Prokuratúra potom vyšetrovateľov vymenila a prípad sa otvoril opäť, momentálne je v ňom Kočner obvinený.

10:55 Čo ho motivovalo, aby sa venoval Kočnerovi? “Na prvý článok si nespomínam, ale asi niečo našiel vo verejných zdrojoch,” hovorí Vagovič a opakuje, že Marian Kočner bol osobou verejného záujmu pre svoje styky na politikov, prokurátorov a podsvetie. “Bolo logické, že sa snažil zistiť, či nepácha trestnú činnosť,” hovorí Vagovič.

10:54 “Ja som Jána Kuciaka spoznal v roku 2014 v rámci súťaže začínajúcich novinárov. Bol som mentorom tímu, ktorého bol členom. Pracovali na téme o zdravotníctve. Na prvom stretnutí ma zahltil množstvom dát. Najprv sme začali publikovať články v magazíne .týždeň, písali sme o Brhelovi, o zdravotníctve, nákupe ultrazvukov. Mňa potom oslovil Peter Bárdy do Aktualít a ja som mu odporučil Jána Kuciaka a Veroniku Šmiralovú. Peter mi navrhol, aby som vytvoril investigatívny tím, ktorého členom by bola aj Annamária Dömeová. Vytvorili sme ho,” vypovedá Vagovič.

10:53 Mali aj iní respondenti reakcie na Kuciaka ako Kočner? “Nespomínam si, ale raz jeden človek od Bödörovcov, myslím, že pán Strápek hrozil, že si zistí, na akej škole pracuje a bude mu tam robiť problémy,” hovorí Vagovič.

“Nebolo to toho typu, ako sa mu dostalo od Mariana Kočnera,” hovorí Vagovič.

10:47 “Veľa písal (Ján) o Miroslavovi Výbohovi a Jozefovi Brhelovi,” tvrdí Vagovič.

10:47 Vagovič nazval Kočnera potkanom, ktorý bol zahnaný do kúta.

Predsedníčka senátu Sabová ho napomenula, aby nevkladal do svojej výpovede svoje hodnotiace úsudky, následne sa preto ospravedlnil.

10:46 “On bol jeden z mála novinárov, ktorý prinútil ľudí ako Výboh, Široký alebo Poór, aby odpovedali na otázky. Ja som bol v tomto na ňom aj hrdý, že prinútil takýchto ľudí, ktorí novinárov zväčša ignorovali, že mu odpovedajú,” hovorí Vagovič.

10:45 Vagovič hovorí svojim pohľadom to isté, čo už povedal Bárdy. No povedal napríklad, že hoci Kuciakovi redakcia ponúkla ochranu, myslí si, že to mal urobiť štát po vyhrážkach od Kočnera. “Tu zlyhal štát,” hovorí Vagovič.

10:44 Pretože na súde je iba jeden zo štyroch obžalovaných, je tu aj menej kukláčov a uniformovaných príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

10:40 Vagovič vypovedá, že aj po telefonáte Kočner-Kuciak sa mu Kuciak venoval, hoci ich vzťah bol vyhrotený. Posledný článok o Kočnerovi zverejnil pred smrťou.

“Ján Kuciak výrazne ohrozoval jeho beztrestnosť a jeho obchodné aktivity,” hovorí Vagovič.

Súvisiaci článok Ján Kuciak nemal v detstve ani počítač, vyrástol z neho analytik Čítajte 

10:39 “Vážnejšia potom bola tá nahrávka, ten telefonát. Keď nám púšťal nahrávku, tak mi prebehol mráz po chrbte. Ja som s ním veľa diskutoval, že by mal celú nahrávku zverejniť. Nechcel, aby to bolo vnímané ako ich osobný spor,” hovorí Vagovič.

“Povedal som, že je to vo verejnom záujme zverejniť, aj v záujme jeho ochrany,” dodáva.

10:35 “Ján Kuciak bol taký novinár, že keď našiel niečo vo verejných zdrojoch, tak sa tej téme venoval dovtedy, kým nevyskladal celý ten obraz. Mal podozrenie, že Kočner robí rôzne typy podvodov. Skladal preto obrázok o jeho podnikaní. Na prvý pohľad sa môže zdať, že 23 článkov je veľa, aj sme sa bavili, že by mohol spájať témy do väčších celkov, aby ani Marian Kočner nemal podozrenie, že je voči nemu zaujatý. Ich vzťah bol dlho neutrálny. V prvej fáze boli tie odpovede slušné. Ich vzťah sa postupne vyhrocoval. Prvý moment prišiel na tlačovej konferencii (ohľadne Donoval). Bolo vidno, že Kočner je z toho nervózny a neumožnil mu klásť ďalšie otázky,” hovorí Vagovič.

“Keď prišiel do redakcie, tak sme na neho boli hrdí, pretože zatlačil do kúta človeka, ktorý sa na každom kroku chválil svojim IQ. Ján Kuciak nemal právne ani ekonomické vzdelanie a napriek tomu držal krok s podvodníkmi,” hovorí Vagovič.

10:32 “Záber jeho (Jánových) tém bol široký, nebol to len Marian Kočner, hoci je pravda, že Kuciak sa v roku 2017 intenzívnejšie venoval Kočnerovi, myslím, že tých článkov bolo 23,” hovorí Vagovič.

Upozorňuje, že intenzívne sa venoval aj Bödörovcom, Miroslavovi Výbohovi, Jurajovi Širokému alebo Vladimírovi Poórovi. “Spolu sme písali aj o finančnej skupine Penta a kauze Gorila,” hovorí Vagovič.

10:31 "Potom sme sa stretli už len náhodne niekedy v roku 2017, bola hustá premávka na Prievozskej a stretli sme sa na semafóroch v aute. Videl som, že tam vášnivo gestikuluje. Zbadal som Kočnera, tak som otvoril okno a on mi povedal, že keby vedel, že som to ja, tak ma nepustí. Bolo to už v čase, keď sa mu venoval Ján Kuciak,” hovorí Vagovič.

10:29 Vagovič hovorí, že ako novinár sa s Kočnerom v minulosti (2007 alebo 2008) stretol, iniciatíva išla od Kočnera, malo ísť o nejaký článok o politikovi a Kočner mu dal tip na tému.

“Najprv bolo cítiť z jeho strany rešpekt, potom sa ten vzťah začal meniť, keď som sa začal venovať Dobroslavovi Trnkovi. Viem, že mi volal, keď som v týždenníku .týždeň publikoval sériu článkov o Trnkovom majetku. Vtedy mi volal, že on v Trnkovom dome bol a nie je to tak, ako to píšem. Vtedy som pochopil, že ich vzťah je bližší. Naposledy mi volal v roku 2012 alebo 2013," vypovedá Vagovič.

10:28 Ide vypovedať Marek Vagovič.

Kočner Kuciaka vystrašil, vypovedal Bárdy

10:24 Pýta sa Daniel Lipšic. Písal Ján Kuciak alebo chcel písať o nejakom ruskom podnikateľovi? “V minulosti áno, ale bola to jedna marginálna téma, ktorá sa týkala vrtuľníkov. Nemám vedomosť o tom, že by sa neskôr ruským podnikateľom venoval,” hovorí Bárdy.

10:23 Poznali ste Martinu Kušnírovú? “Vedel som, že Ján má partnerku, vedel som, že si ju chcie vziať, viem, kedy sa zasnúbili a viem, že sa sťahovali do Mače a kúpili tam dom,” hovorí Bárdy.

Zlatica Kušnírová výpoveď ťažko znáša. Kočnerov obhajca Para si číta listiny. “Osobne som sa s Martinou nestretol,” hovorí.

10:23 Kto iný mohol mať motív na umlčanie Jána Kuciaka? “Viete, je to pre mňa strašne ťažké. Do 26. februára som si nemyslel, že ktokoľvek môže mať motív zavraždiť novinára pre jeho prácu. Preto sme niektoré veci neriešili z pohľadu bezpečnosti. Neviem si predstaviť, kto by si mohol objednať vraždu novinára,” hovorí Bárdy.

“Domnievali sme sa, že tí Taliani by mohli chcieť zabrániť tomu, aby článok vyšiel. Ponúkal som Jánovi, že keď bude chcieť, tak ho schovám,” hovorí Bárdy.

10:22 Pýta sa prokurátor Vladimír Turan. Venoval sa Kuciak zmenkám? „Áno, pretože bolo verejným tajomstvom, že Kočner mal mať zmenky spoločnosti Penta Funding,” hovorí Bárdy.

V ktorých denných časoch sa Ján Kuciak stretával so svojimi zdrojmi? “Viem toho veľmi málo, pretože nie je to niečo, čo by ma do vraždy zaujímalo, stretával sa s nimi cez deň,” hovorí.

Máte informáciu, že by sa pripravoval s niekým na stretnutie v noci? “Neviem o tom.”

Aký ste mali pocit z telefonátu Kočner-Kuciak? “Urobil by som to isté, čo urobil Ján Kuciak. Podal by som trestné oznámenie na tohto človeka,” hovorí.

Vyplývali z toho telefonátu, že by Kočner mohol mať nejaké ďalšie informácie o Jánovi Kuciakovi?

“Kočner mohol mať záujem, aby získal informácie o Jánovi Kuciakovi. Kým som nevidel tie vzťahové diagramy z polície, netušil som, ako ďaleko mohli pri pátraní po informáciách zájsť,” hovorí Bárdy.

10:15 Ešte aké ďalšie témy týkajúce sa Kočnera mal Ján Kuciak rozpracované?

“Robil na notárovi, ktorý bol blízky Kočnerovi (Miloslav Kováč, pozn. red.),” hovorí Bárdy. “Priebežne na ňom pracoval,” hovorí.

10:13 Aký dopad mal obsah telefonátu Kočner-Kuciak na pána Kuciaka? “Jano sa ho zľakol. My sme naozaj nebrali Kočnera ako niekoho, kto môže takéto veci hovoriť len tak. Asi sme to všetci podcenili alebo zle vyhodnotili. Ak by sa dnes odohral ten telefonát, tak novinár, ktorému by sa to stalo, má pridelenú ochranku,” hovorí Bárdy.

10:12 Kvasnica sa Bárdyho pýta, ako vníma Haščákove vyjadrenie, že Kuciak si plní domáce úlohy.

“V našej redakcii platí, že redaktori neplnia ničie zadania. Ak sa on sám rozhodol, že bude robiť na Kočnerovi, tak to robil absolútne samostatne a slobodne. Konzultoval s nami niektoré veci. V žiadnom z prípadov, na ktorých robil, nebol manipulovaný do niečoho, čo robiť nechcel,” hovorí Bárdy.

10:11 Aký vplyv mali články Jána Kuciaka na činnosť orgánov činných v trestnom konaní vo vzťahu k Marianovi Kočnerovi?

“Okrem prípadu Donovaly, kde došlo k výmene vyšetrovateľa a obnove vyšetrovania, nemám pocit, že by orgány činné v trestnom konaní reflektovali na články Jána Kuciaka,” vypovedá Bárdy. Kuciak v analýze uznesenia Kočnerových vyšetrovateľov našiel preukázateľné lži, preto polícia vyšetrovanie obnovila.

10:10 Bol niekedy Ján Kuciak v sídle skupiny Penta? „Áno, bol tam minimálne raz, vtedy, keď mu Kočner telefonoval. Pretože tam sídli aj spoločnosť Mecom,” hovorí Bárdy.

Súvisiaci článok Penta si zavolala Kuciaka a krátko na to sa mu ozval nervózny Kočner Čítajte 

“Bola to téma, že páni Forisch a Žiaran sa snažili získať majetok spoločnosti Mecom. Penta a jej manažéri sa na tomto stretnutí snažili vysvetliť postoj k tomuto problému, snažili sa vysvetliť, že oni sú v práve v spore s pánmi Forischom a Žiaranom,” hovorí Bárdy.

“Plus-minús o 13.00 skončilo stretnutie v Mecome, zhruba o dvadsať minút píše Kočner Kuciakovi odpoveď na otázky o Inkasnom servise a asi o päť minút mu Kočner volal,” hovorí Bárdy.

10:08 Pýta sa Roman Kvasnica. Viete popísať o čom bola tlačová konferencia Mariana Kočnera, na ktorej sa Kuciak pýtal otázky Kočnera?

“Nepamätám sa, prečo tú tlačovku Kočner zvolal. Ale určite viem, že Ján mu tam v priamom prenose vysvetľoval, ako Kočner vystupoval v jednotlivých firmách, ktoré boli zapojené do karuselových podvodov na Donovaloch. Vysvetľoval mu, že Kočner bol vystopovateľný v tých firmách, hoci Kočner sa snažil toto spojenie zakryť,” vypovedá Bárdy.

10:04 Čo je podľa vás motív vraždy, pýta sa Lipšic. “Marian Kočner mohol mať motív zavraždiť Jána Kuciaka,” vypovedá Bárdy.

10:03 “Ján Kuciak bol stelesnené dobro. On to nerobil pre peniaze, on to robil pre vyšší princíp,” hovorí Bárdy.

Zlatica Kušnírová sa rozplakala. “Bol to extrémne priateľský človek, ktorý pomáhal mne a kolegom,” hovorí.

“Bol veľmi milý a ľudský nielen v práci, ale aj v súkromí,” hovorí.

Akými vyššími princípmi bol vedený? “Dobrom a spravodlivosťou. To je to, čo vedel, že nás oddeluje od divočiny a od krajín, v ktorých by sme nechceli žiť,” hovorí Bárdy.

10:02 Mali ste obavu, že Ján Kuciak a jeho kolegovia môžu byť sledovaní? “Žijeme s predstavou, že sa to môže diať. Neurobili sme protiopatrenia,” hovorí Bárdy.

10:00 Pýta sa Daniel Lipšic. Aké ďalšie Kočnerove kauzy riešil Ján Kuciak? “Asi aj Glance House, Inkasný servis a neviem si na všetko spomenúť,” odpovedá Bárdy.

10:00 Ako ste vnímali obsah telefonátu a čo urobila redakcia? “Bol som znepokojený, pretože som Mariana Kočnera považoval za nebezpečného človeka. Preto som o tom informoval právneho zástupcu a generálneho riaditeľa. Poradili sme Jánovi aj to, aby si na Kočnera dával pozor. Ja som ani nepredpokladal, že by Kočner mohol nájsť na Kuciaka alebo jeho rodinu nejakú špinu. Boli sme aj kamaráti a vedel som, že sa nedá nájsť nič kompromitujúce, bol to veľmi slušný človek,” vypovedá Bárdy.

“Neboli zo strany redakcie urobené žiadne špeciálne protiopatrenia,” hovorí.

9:59 Za akých okolností ste sa dozvedeli o telefonáte Kočner - Kuciak? Od koho? Čo bolo obsahom telefonátu?

“Pamätám si to veľmi presne. Bol na off-the-record stretnutí s predstaviteľmi spoločnosti Mecom (člen skupiny Penta) a Kočner mu volal potom. Ján ma o tom informoval. On mi potom pustil aj nahrávku toho telefonátu,” hovorí Bárdy.

Čo ste si vypočuli? “Kočner tam vysvetľuje, že Ján Kuciak je zlý človek, Kočner tam hovorí, že bude zbierať špinu na Kuciaka a jeho rodinu,” hovorí Bárdy.

9:58 Reagoval Marian Kočner alebo jeho zástupcovia na tieto články a akým spôsobom? “Nemám informácie, že by jeho právnici niečo riešili. Kočner reagoval akurát tým telefonátom, emailom vo vzťahu k Jánovi,” hovorí.

Boli podávané žaloby? “Neviem o tom,” hovorí Bárdy.

9:57 Pýta sa predsedníčka senátu Ružena Sabová. Zaznamenali ste nejaké kompromitujúce informácie o Jánovi Kuciakovi? “Nie,” odpovedal Bárdy

V akom období Ján Kuciak napísal články o Marianovi Kočnerovi?

“Bolo to najmä v roku 2017. Ten počet je preto taký vysoký, pretože vtedy sme hľadali formu, ako to budeme publikovať - či budeme zverejňovať každé zistenie, hoci aj menšie, alebo budeme robiť menej väčších článkov so súhrnom zistení,” vysvetľuje Bárdy.

“Boli to články, ktoré sa týkali najmä kauzy Donovaly, Technopol Servis a Báč,” pokračuje Bárdy.

9:56 Zachytili ste spustenie reláciu Na pranieri? „Áno, bolo to veľmi neprofesionálne. Jej zmysel som nechápal, pretože to nedávalo ani zmysel z pohľadu kompromitácie novinárov. Vyzeralo to tak, že Kočner si chcel za každú cenu kopnúť do novinárov,” hovorí Bárdy.

Poznáte Petra Tótha? “Nikdy som sa s ním nestretol, evidujem ho. Nemá ma veľmi v obľube. Nemám na neho názor,” hovorí Bárdy.

9:55 “Keďže sme nepredpokladali, že by nás niekedy niekto chcel dať zabiť, tak sme sa skôr obávali žalôb alebo trestných oznámení, to je to najhoršie, čo sme očakávali,” odpovedá Bárdy na ďalšie Parove otázky.

Robili ste nejaké opatrenia? “Konzultovali sme to s právnikmi,” hovorí Bárdy.

9:54 Ide sa pýtať Kočnerov obhajca Marek Para. Kontaktoval Ján Kuciak po tlačovej besede s Kočnerom alebo po telefonáte ešte Mariana Kočnera?

“Nespomínam si, že by po tom telefonáte Kočnera ďalej konfrontoval. Ak si spomínam, tak Kočner kontaktoval Kuciaka pred Vianocami 2017,” hovorí Bárdy.

9:49 “Máme niekoľko žalôb a trestných oznámení zo strany spoločnosti Bonul,” hovorí Bárdy.

Norbert Bödör pritom v pondelok na výsluchu povedal, že on ako fyzická osoba žiadne žaloby nepodával.

Načítavam video...

9:48 “Ján Kuciak sa venoval spoločnosti Bonul pomerne rozsiahlym spôsobom. My sme sa snažili zdokumentovať všetky štátne zákazky, ktoré má Bonul, aby sme zostavili zoznam všetkých inštitúcií, ktoré Bonul stráži, aby sme tak ilustrovali, že tu vzniká paralelná polícia alebo bezpečnostná zložka. To bola naša ústredná myšlienka. Z toho nám vypadli iné témy, napríklad téma eurofondov na (Bödörovu) firmu Pivnica Radošina,” hovorí Bárdy.

“Ani neviem, čo všetko sme publikovali,” hovorí.

9:46 Bárdy hovorí, že za nebezpečnú tému považoval aj témy okolo Bonulu a rodiny Bödörovcov. “Neboli tam priame hrozby, skôr sa vyhrážali súdmi a žalobami,” hovorí Bárdy.

9:45 Čím vás Kuciak zaujal? “Rozhodli sme sa, že budeme viac investovať do investigatívnej žurnalistiky a Ján bol talentový a mladý analytik. Nebol pošpinený vzťahmi. Držal si odstup, nevytváral si väzby. Necítil ani k Marianovi Kočnerovi nenávisť alebo niečo podobné. Bral ho ako podnikateľa, ktorý z jeho pohľadu nepodniká čestne a preto sa rozhodol, že bude zbierať a vyhodnocovať informácie o jeho podnikaní,” hovorí Bárdy.

Obžalovaný Tomáš Szabó si počas Bárdyho výsluchu čosi píše do poznámok, zo strany verejnosti nie je jasné, či si píše poznámky alebo kreslí.

9:44 Akým iným témam sa venoval Ján Kuciak, ktoré pre neho mohli byť nebezpečné? “Určite je to talianska mafia na východe. Práve v tom týždni, keď bol zavraždený, mal cestovať na východ a získavať od nich stanoviská k zisteniam,” hovorí Bárdy.

9:43 Pokračoval niekto v jeho práci? “Prebral prax zahraničných novinárov a zdieľal cez cloud svoje zistenia a dokumenty, čiže sme sa k tomu do veľkej miery vedeli dostať aj bez toho, aby sme mali počítač Jána Kuciaka,” hovorí Bárdy.

Pokračoval niekto v publikačnej aktivite Jána Kuciaka? “Rozhodli sme sa zdieľať jeho dáta ostatným slovenským redakciám, aby tie témy mohli pokračovať,” hovorí Bárdy.

9:42 Bárdy vysvetľuje, že Kuciak podával stovky žiadostí o informácie podľa infozákona ročne.

“Takto sa dožadoval informácií od polície, prokuratúry, súdov, pozemkového fondu, katastrálnych úradov. Boli to desiatky až stovky listov, ktoré poslal,” hovorí.

Kam mu tá pošta chodila? “Časť mu chodila do práce, časť domov do Veľkej Mače. Viem, že mal niekde aj P. O. Box,” hovorí Bárdy.

Čo sa stalo so všetkou tou poštou, čo po ňom zostala? “Veľká časť bola zdigitalizovaná, Ján Kuciak si to skenoval, bolo to uložené v pracovnom a súkromnom počítači. Nemám vedomosť, že by ostali nejaké listy na jeho pracovisku,” hovorí Bárdy.

9:41 Od koho ste získali informácie o tom, ako polícia vybavila Kuciakove oznámenie? “Od neho, on neskôr zverejnil k tomu aj status. Bol sklamaný,” hovorí Bárdy.

Kuciakove trestné oznámenie polícia promptne nevybavila, asi 40 dní si toto oznámenie rôzne zložky polície vymieňali.

9:39 Koľko článkov napísal o Marianovi Kočnerovi? “Neviem to číslo, ale bude to rádovo v desiatkach,” odpovedá Bárdy.

Ako Kuciak vnímal vystúpenia Kočnera voči sebe? “Jano bol dosť nervózny keď sa vrátil z tej tlačovky. My sme mu hovorili, že to bolo z Jánovej strany veľmi presvedčivé a ukázal Kočnerovi, že jeho podnikanie môže byť dosledované aj niekým iným než policajtmi,” hovorí Bárdy. Hovorí aj o telefonáte medzi Kočnerom a Kuciakom z roku 2017.

“Informoval som právnika vydavateľstva a šéfa vydavateľstva, zverejnil som k tomu komentár a požiadal som Jána, aby išiel podať trestné oznámene, čo nakoniec urobil,” pokračuje Bárdy.

9:38 “Bolo zrejmé, že Kočner sa necíti v tom čase komfortne,” hovorí Bárdy o práci Jána Kuciaka.

“Myslím si, že keď Ján Kuciak chcel získať informácie z Kočnerovho okolia, tak si najprv musel získať ich dôveru. Ján bol profesionál a nebol osobne zangažovaný v týchto veciach, bral to profesionálne ako verejnú službu, tak si získal ich dôveru. Neviem tie mená a ani ich vedieť nechcem, pretože nechcem ohrozovať ochranu zdrojov v redakcii,” pokračuje Bárdy.

9:37 “Ján Kuciak telefonoval Marianovi Kočnerovi. Chceli sme reakciu Kočnera k zisteniam, ktoré zistil. Telefonovali si spolu, písali si maily. Potom bol ten známy telefonát z roku 2017. Predchádzal mu email s Kuciakovými otázkami,” hovorí Bárdy.

9:36 Máte informácie o tom, že by sa niekto iný venoval rovnakým témam? “Občas sme ponúkli konkurencii, aby sme spoločne robili na témach. My sme boli veľmi otvorení, aby sa spolupracovalo. To bol aj náš plán, spojiť analytikov zo slovenských médií, aby sme mohli byť užitočnejší,” odpovedá Bárdy.

“Nebolo nič prekvapivé, že spolupracovali s kolegami zo SME alebo z Trendu, ide o Adama Valčeka zo SME (pozn. red.: Adam Valček je spoluautorom tejto minúty po minúte) a Zuzanu Petkovú a Xéniu Makarovú z Trendu, ktoré sú teraz v Nadácii Zastavme korupciu,” vypovedá Bárdy.

9:33 Ako často ste komunikovali? Usmerňovali ste ho? “Najštandardnejší spôsob, akým sme komunikovali bol, že on prišiel s nejakou zaujímavou témou alebo zisteniami a potom sme sa dohodli, či na tom budeme robiť a kto na tom bude robiť, ale teda zväčša na tom robil on. Keďže zistení bolo veľa, tak sme sa dohodli, že ma bude informovať iba o zásadných zisteniach, aby som nebol zahltený,” hovorí Bárdy.

Vysvetľuje pracovný rozvrh redakcie - ako Ján Kuciak písal články, ako ich najprv poslal na pripomienkovanie šéfredaktorovi, či je článok zrozumiteľný a následne ho Kuciak editoval spolu s Marekom Vagovičom.

9:30 Kto sú najbližší spolupracovníci? “Ťažko povedať, skôr to bol on, kto nám pomáhal, ak sme potrebovali získať nejaké informácie,” hovorí Bárdy.

Vypovedá, že Kuciak konzultoval informácie, ktoré odhalil, s kolegami, aby ich spoločne pretransformovali do čitateľsky zrozumiteľného jazyka.

9:28 Čo motivovalo Kuciaka, aby si venoval Kočnerovi? “Snaha očistiť spoločnosť a snažil sa o to, aby tí ľudia čelili spravodlivému konaniu. Tým, že Kočner bol všeobecne známy od 90. rokov, tým, že sa snažil ovládnuť Markízu, objavil sa na mafiánskych zoznamoch, tušili sme, že nezarába peniaze úplne zákonne, tak sme sa mu venovali. Ján Kuciak si ho vzal ako záujmovú osobu aj preto, že bol najzdatnejší čo sa týka finančných transakcií, išlo o sofistikované transakcie,” odpovedá Bárdy.

“Ján Kuciak tým, že bol tak zdatný vo vyhľadávaní, vedel spájať jednotlivé informácie, tak to bol dôvod, prečo sa práve on venoval Kočnerovi,” pokračuje Bárdy.

9:26 “Ján Kuciak ako investigatívny novinár spadal v štruktúre zamestnancov podo mňa, upriamoval sa najmä na trestnú činnosť, ktorá sa týkala prania špinavých peňazí alebo daňových káuz. To je dôvod, prečo narazil na Mariana Kočnera, ktorému sa venoval asi jeden rok. Venoval sa téme karuselových podvodov s hotelmi na Donovaloch, transakcií okolo golfového areálu Báč,” vypovedá Peter Bárdy.

“Jánovou výhodou bolo, že dokázal dohľadávať informácie vo verejných zdrojoch. Nespoliehal sa na to, čo mu donesie zdroj, ale sám si tieto dáta vyhľadával, preto sa dozvedel napríklad o dražbách, ktoré sa týkali Kočnera,” hovorí Bárdy.

“Takisto prišiel aj na chyby, ktoré sa týkali vyšetrovania karuselových podvodov na Donovaloch. Tým, že sa orientoval v spisoch a prostredníctvom infozákona získal mnoho dôležitých informácií, tak napríklad v kauze Donovaly to malo taký dôsledok, že prokurátor tam vymenil vyšetrovateľa a opäť sa ten prípad začal vyšetrovať (momentálne je v kauze Kočner obvinený, poz. red.),” vypovedá Bárdy.

Načítavam video...

9:18 Najprv vypočujú šéfredaktora Aktuality.sk Petra Bárdyho, potom šéfa investigatívy Mareka Vagoviča, potom Annamáriu Dömeovú, následne Jána Petroviča a nakoniec Daga Daniša.

Pokračuje sa v oddelených výsluchoch, čo znamená, že v pojednávacej miestnosti je iba ten svedok, ktorý práve vypovedá, ostatní čakajú pred pojednávaciou miestnosťou.

9:14 Sabová momentálne identifikuje svedkov a poučuje ich o ich právach a povinnostiach.

9:13 Sabová ďalej tvrdí, že verejnosť a médiá sú povinné rešpektovať pokyny Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Ide pravdepodobne o reakciu na pondelkovú výmenu názorov medzi novinármi a strážnikmi - keď sa fotografi snažili dostať na chodbu z press centra, aby nafotili Norberta Bödöra a Jaroslava Haščáka.

Napätie medzi novinármi a strážnikmi sposobil aj fakt, že Haščáka nebolo možné fotiť, pretože strážnici ho hneď po príchode do budovy vzali na druhé poschodie, kde nie je možný prístup verejnosti, hoci ostatní svedkovia sa počas prestávok zdržiavajú na chodbe pred pojednávacou miestnosťou.

Sudkyňa Sabová zároveň novinárov pokarhala, aby po sebe po odchode poupratovali.

9:04 Predsedníčka senátu Ružena Sabová práve poučuje verejnosť, aby nezverejňovali tváre sudcov bez ich súhlasu, a stiahli fotografie, ktoré sú zverejnené.

Sudkyňa nespresnila, kde boli ich tváre zverejnené. Hovorí, že ona sama si to všimla a aj jeden z členov senátu.

9:00 Pojednávanie pokračuje, zo svedkov sú prítomní Ján Petrovič, Annamária Dömeová, Marek Vagovič a Dag Daniš.

8:20 Prišli už aj ďalší svedkovia a Kuciakovi kolegovia Ján Petrovič a Annamária Dömeová.

8:08 Medzi novinárov prišiel Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk, ktorý bude doobeda vypovedať ako svedok.

7:41 Pojednávanie sa začne o jeden a pol hodiny. Novinári prechádzajú od 7.00 hod. bezpečnostnou kontrolou na vstupe do budovy a združujú sa v press centre.

Ešte pred siedmou eskortovali do Pezinka obžalovaného Tomáša Szabóa, ktorý bude na súde prítomný ako jediný z obžalovaných.

Utorok na súde

V utorok chce Špecializovaný trestný súd vypočuť osem svedkov, prevažne kolegov zavraždeného novinára Jána Kuciaka z redakcie spravodajského servera Aktuality.sk.

Šéfredaktor Peter Bárdy alebo vedúci investigatívneho tímu Marek Vagovič majú vysvetliť na akých témach Kuciak pracoval a ako ho Kočner v roku 2017 zastrašoval. Vypovedať budú aj ďalší Kuciakovi kolegovia.

Vypovedať má prísť aj predstaviteľ modelingovej agentúry, cez ktorú chcela Alena Zsuzsová obsadiť svoju dcéru.

Podvečer majú vypovedať dvaja svedkovia k vražde podnikateľa z Kolárova Petra Molnára z roku 2016, za ktorú sú v rovnakom konaní obžalovaní Miroslav Marček a Tomáš Szabó.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 2. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 6. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 978
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 816
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 4 611
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 258
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 548
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 494
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 284
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 052
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 848
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 816
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obsah ampulky sa musí vystrieknuť, ale mimo, aby bol dôkaz, že je prázdna, opisuje zdroj Korzára, ako sa to môže diať.

Lekárka: Robí sa to. Zisťovali sme ako.


a 2 ďalší 11 h
Termín začatia rekonštrukcie Slaneckej nepozná zatiaľ ani verejnosť a ani DPMK. Magistrát informoval Košičana o termíne od 4. októbra.

Primátor čaká s termínom na Remišovú.


11 h
Skryť Zatvoriť reklamu