PEZINOK. "Už im nebolo za čo platiť. Napriek tomu sme radšej kúpili Gamatex, aby bol raz a navždy pokoj. Nedostali asi toľko, koľko si na začiatku predstavovali, ale bolo to dosť na to, aby boli spokojní."
Tak vo februári 2017 opisoval bývalý generálny riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko finálne urovnanie obchodného sporu so spoločnosťou Gamatex, ktorú vlastnili Marian Kočner a Štefan Agh.

Aktuálny súdny spor v kauze zmenky televízie Markíza je pokračovaním udalostí z roku 1998, počas ktorých Rusko s Kočnerom stáli proti sebe.
Teraz spoločne sedeli na lavici obžalovaných za falšovanie cenných papierov, v tomto prípade zmeniek.
Špecializovaný trestný súd v Pezinku ešte 27. februára 2020 rozhodol, že sú vinní. Obom vymeral trest 19 rokov za mrežami. Obe strany sporu sa voči rozsudku odvolali a prípad tak skončil na Najvyššom súde. Ten v utorok potvrdil verdikt Špecializovaného trestného súdu. Rusko s Kočnerom sú tak právoplatne odsúdení na 19 rokov odňatia slobody.
Ako vlastne vznikla kauza zmenky a vedel o nich niekto okrem Ruska a Kočnera? Potvrdil niektorý zo svedkov verziu obžalovaných?
Ako mohla zo sporu o Markízu vzniknúť kauza zmenky?
Celú televíziu Markíza, ako ju poznala verejnosť, v skutočnosti tvorili dve spoločnosti.
Firmu Markíza - Slovakia, ktorá získala vysielaciu licenciu, vlastnili rovným dielom Rusko so svojou spoločníčkou Sylviou Volzovou.

Proces televízneho vysielania však zastrešovala Slovenská televízna spoločnosť, v ktorej mala Markíza — Slovakia 51-percentný podiel a zvyšný 49-percentný balík vlastnila americká CME so sídlom na Bermudách.
Už keď Rusko v roku 1994 televíziu zakladal, obrátil sa so žiadosťou o pomoc na viacerých vplyvných ľudí. Jednému z nich, Silošovi Pohankovi, v zmluve sľúbil, že za pomoc pri získaní vysielacej licencie dostane menšinový podiel v Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá ešte len mala vzniknúť.
Markíza — Slovakia v roku 1995 licenciu získala, no Pohanka sa podielu v Slovenskej televíznej spoločnosti nedočkal, pretože Rusko ho predal americkému investorovi CME. Pohanka si preto nárokoval od Markízy — Slovakia, teda od Ruska s Volzovou, aspoň 50 miliónov korún, čo bola pokuta uvedená v zmluve za nedodržanie dohody.
Ani tie mu Rusko nevyplatil a tak Pohanka v roku 1997 predal túto nevyrovnanú pohľadávku Aghovmu a Kočnerovmu Gamatexu za symbolickú korunu. Pokuta sa pritom pre úroky za ten čas vyšplhala na 80 miliónov korún.
Keďže však ani Gamatex peniaze vymôcť nedokázal, za spolupráce Volzovej, ktorá dlh bez Ruskovho vedomia firme priznala, Markízu exekvoval. Kočner s Aghom sa tak nakrátko stali majiteľmi televízie.