SME
Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Zlu stačí, aby sme boli ticho, odkázali rodičia Jána a Martiny (minúta po minúte)

Spomienkové akcie sa konali po celom Slovensku.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomienkové zhromaždenia za Jána a Martinu sme sledovali minútu po minúte:

20:05 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20:00 Na Jána a Martinu nespomínali len na Slovensku, ale aj v Brne.

Skryť Vypnúť reklamu

Myšlienkou protestu bola najmä výzva, aby Slováci išli voliť. "O týždeň máme najdôležitejšie voľby, ktoré demokratická krajina môže mať," povedal vo svojom prejave jeden z organizátorov Dávid Pásztor. Ešte predtým vyzval k minúte ticha.

So svojím prejavom v Brne vystúpili vedúci Katedry žurnalistiky Masarykovej univerzity Jakub Macek, politológ Peter spáč, riaditeľ rádia Proglas Martin Holík a aktivisti z Brno za slušnosť a Milion chvilek pro demokracii.

Podľa odhadov ČTK sa zhromaždenia zúčastnilo okolo tristo ľudí.

19:55 Tragickú udalosť si pripomenuli aj ľudia v Žiari nad Hronom.

Pietna spomienka na Námestí Matice slovenskej sa niesla v komornom duchu, k pamätnej tabuli venovanej tejto dvojici nosili Žiarčania kvety a sviečky.

Skryť Vypnúť reklamu

19:10 "Nikto nevie, čo bude ďalej nasledovať. Koho život bude ohrozený, ak sa nejaký chamtivý hlúpy magor rozhodne vraždiť. A hlavne, ak mu to dovolia tí, ktorí spravujú krajinu. Ale predovšetkým,ak to dovolíme my, občania tohto štátu, povedal Ivan Sýkora z Občianskeho združenia Berkat v Prievidzi.

Cestu na prievidzké námestie slobody si v piatok našli približne tri stovky ľudí.

19:06 Desiatky ľudí si prišli Jána a Martinu uctiť do centra historickej Kremnice.

"Udalosť, ktorú si dnes pripomíname, prekročila všetky mysliteľné hranice. Je úplne mimo akýchkoľvek štandardov, ktoré by v slušnej spoločnosti bolo možné tolerovať," povedal usporiadateľ spomienky Zdenko Gális z občianskeho združenia 1115.

V príhovore k zhromaždeným pripomenul, že spomienka je apolitická, na záver ich iba vyzval, aby v parlamentných voľbách využili svoj hlas.

Skryť Vypnúť reklamu

19:00 V Trenčíne sa pri pamätníku zavraždených mladých snúbencov na Štúrovom námestí stretlo asi sto ľudí.

Organizátor pietnej spomienky Michal Štefkovič prítomným prečítal list od otca zavraždeného Jána Kuciaka.

Martina chcela zmeniť svet, chcela Slovensko urobiť lepším.

Noémi Beljak Pažinová, vedúca Katedry archeológie UKF v Nitre

18:56 "Bola presne taká, ako o nej píšu. Pracovitá, skromná. Často sa červenala, pretože bola trémistka. Ale bola tiež nesebecká a veľmi húževnatá,“ povedala o Martine Kušnírovej na spomienkovej akcii vo Zvolene Noémi Beljak Pažinová, ktorá vedie Katedru archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Kušnírovú učila a dobre poznala. Martina vyštudovala univerzitu pred šiestimi rokmi a tri roky pracovala s Beljak Pažinovou na archeologickom výskume na Pustom hrade aj na blízkej Peťuši.

„Martina chcela zmeniť svet, chcela Slovensko urobiť lepším," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

18:45 Medzi rečníkmi na spomienkovej akcii v Žiline sa objavili aj známy moderátor Matej "Sajfa" Cifra s manželkou Veronikou.

Vo svojom prejave nabádali prítomných k pokračovaniu "v misii", ktorú zavraždený novinár so svojou snúbenicou začali.

"Poďme budovať novú spoločnosť a poďme ju budovať hlavne pre Jána a Martinu. Chceme spoločnosť, v ktorej sme si všetci rovní a v ktorej si mocní nevybavujú rozsudky a beztrestnosť. Spoločnosť, ktorá sa nebojí priznať si svoje chyby a poučiť sa z nich. A či sa nám to páči alebo nie, aj spoločnosť, ktorá si váži svojich politikov, lebo si ich volíme," povedali.

18:32 „Stretnime sa aj 29-ho februára aj pri volebných urnách,“ znie odkaz iniciatívy Za slušné Slovensko z pódia na Námestí Slobody.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nikdy nesmieme zabudnúť na Jána a Martinu,“ vyzvali na záver organizátori.

Hymnu opäť spieva Juraj Benetin. Ľudia počas spievania hymny opäť zdvihli nad hlavy svietiace mobily.

Zhromaždenie na Námestí SNP v Bratislave sa skončilo.

18:26 Na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa zišlo napriek nevľúdnemu počasiu okolo 600 ľudí.

Inka Krajčovič z iniciatívy Za slušné Slovensko prečítala list Jozefa Kuciaka. Ďakuje v ňom ľuďom za podporu, ktorou pomohli rodine prekonať veľkú stratu. "Máme strach nielen o seba, ale hlavne o spravodlivosť," píše sa v liste.

18:24 „Dovoľte, aby sme vás pozdravili bublina,“ vravia herci Martin Huba a Rebeka Poláková.

Ľudia sa smejú a tlieskajú. Potom zdravia bratislavské bubliny v Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a iných slovenských mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

„Žijeme v slobodnej krajine, ale žijeme neslobodne, lebo sme obkľúčení politikmi. Používajme cit a rovné veci s láskou,“ vraví Poláková.

18:17 V Nitre si zavraždených mladých ľudí uctili zapálením sviečky pri Kostole Svätého Michala.

Na miesto, kde bola vystavená fotografia Jána a Martiny spolu s listom rodiny Kuciakovcov, prišlo viac ako 200 ľudí. Boli medzi nimi zástupcovia študentov, nitrianskych divadiel i samosprávy.

18:15 „Slovensko považujem za najlepšie miesto na svete. Slovensku však chýba dôvera v politiku aj vo svoje schopnosti,“ vraví Holanďanka z Haagu, ktorá žije už 14 rokov na Slovensku.

18:10 V Prešove vystúpil aj novinár Samo Marec. "Mne sa veľmi žiada hovoriť o tom, prečo sa to stalo, kto za to môže a čo by si za to zaslúžil. Ale ja si myslím, že to všetci vieme a po druhé, preto sme tu nezišli. Myslím, že toto je pietna spomienka a mali by sme si pripomenúť, ćo a pred dvoma rokmi stalo," povedal Marec.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho zomreli dvaja mladí ľudia preto, lebo Ján Kuciak sníval o inom Slovensku, ako o tom, na ktorom dnes žijeme.

17:59 Vystupujú zdravotné sestry, učitelia, vedci, ochranári, zástupcovia zahraničných Slovákov, cudzincov a vravia o problémoch, ktorým čelia. Vyzývajú na účasť vo voľbách.

Pridali sa aj ľudia z iniciatívy Mladí proti fašizmu. Juraj Vozár hovorí o svojich skúsenostiach ako Róm.

Pri moci sa udržali tí, ktorí úplne nepochopili, čo je sociálny štát,“ hovorí v narážke na Smer Marek Mach z iniciatívy Mladí proti fašizmu.

„Vidím tu ľudí, ktorí nikdy nebudú hádzať kamene do mamičiek s deťmi,“ pokračuje v narážke na LSNS.

„Sme síce postihnutí, ale hlas nenávisti vidíme a cítime,“ hovorí zástupca telesne postihnutých.

17:55 Tragická udalosť nás spojila, znie z pódia v Košiciach. Organizátori akcie prečítali list od Jozefa Kuciaka:

Skryť Vypnúť reklamu

"Zobrali nám našich anjelov. Zoznam káuz sa prepáčiť nedá. My nezabudneme. Prepojenia, ktoré sa odhaľujú, sú neuspokojivé. Stačí aby sme nehľadali pravdu a boli ticho. Túžba Jána a Martiny narazila na túžbu po moci a peniazoch. Už nikdy ich neobjímeme, ale vždy budeme bojovať za zachovanie ich odkazu. Nič nám ich už nevráti."

Organizátori Za slušné Slovensko stále trvajú na dôslednom vyšetrení vraždy a dôveryhodnú vládu.

17:50 Vystupuje novinárka Denníka N Monika Tódová. Vraví o nástenkovom tendri a o Ladislavovi Bašternákovi. Ľudia pískajú a kričia - zlodeji.

Dodáva, že aktéri viacerých káuz, o ktorých novinári písali sú už vo väzení, hoci politici tvrdili, že klamú.

„Sme slušní ľudia a iba sa snažíme písať pravdu,“ hovorí Tódová. "Iba vďaka vašej podpore sme to vydržali," prihovára sa ľuďom na námestí. Spolu s ňou na pódiu stoja Zuzana Petková a Xénia Makarová z nadácie Zastavme korupciu a investigatívny novinár SME Adam Valček.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sľubujem ti, že Monika zošalie,“ cituje Tódová Kočnera v komunikácii s Haščákom. „Nezošalela som,“ vraví.

17:41 Zbor Vesna spieva pieseň Aká si mi krásna. Ľuďom na Námestí Slobody zarepoval aj Vec.

17:40 “Dva roky a stojíme tu znova. Lebo ešte sme nedokončili to, čo chceli Jano a Martina,” hovorí v Prešove vedec Pavol Čekan.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Pripomíname si druhé výročie vraždy Jána a Martiny Čítajte 

17:31 Študenti Viktória a Filip sa prihovorili ľuďom na popradskom námestí.

"Nech je nám smrť týchto mladých ľudí mementom, že demokracia nie je samozrejmosť. Našim odkazom je nezabudnúť," povedali.

17:29 "Vláda je prepojená na organizovaný zločin. Keď novinára Jána Kuciaka potrebovali umlčať, zavraždili ho. Slobodná krajina je vtedy, keď sa novinári nemusia báť a my to nesmieme dopustiť," znie z pódia Košiciach. Nasleduje minúta ticha.

Skryť Vypnúť reklamu

17:26 Na pódium prišli rodičia Jána a Martiny. Ľudia začali tlieskať.

Posolstvo Kuciakovcov a Kušnírovcov číta herečka Táňa Pauhofová. Povedala, že je jej cťou byť ich hlasom. „Množstvo káuz, korupcie a dokonca vrážd sa prepáčiť nedá,“ vraví.

„Zlu skutočne stačí, aby sme nehľadali pravdu a boli ticho. Boli by sme nesmierne šťastní, keby sme aspoň na chvíľu okúsili to, čo plánovali. Všetkým chceme vysloviť jedno veľké Ďakujeme.“ Pauhofová hovorí, že aj my všetci ďakujeme rodičom Jána a Martiny.

17:18 Zhromaždenie v Prešove sa začalo minútou ticha. Ako prvý sa Prešovčanom za novinárov prihovoril novinár Michal Frank.

V Rožňave sa zasa číta list od rodín Kušnírovcov a Kuciakovcov, napísaný jeho bratom Jozefom. Píše sa v ňom, že pre rodiny je neznesiteľné brutálne odlúčenie, ktoré spôsobila vražda ich milovaných. To, čo im dáva silu je, že v tom nie sú sami, cítia podporu mnohých ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločné vyhlásenie iniciatív Slovenska číta Ela Klementová. Apeluje sa v nej, že je dôležité nepodľahnúť strašeniu vonkajším ohrozením, ktoré v nás chcú vyvolať ľudia, ktorí sa boja straty moci a privilégií postavenia. Dôležité je obnoviť dôveru v inštitúcie, politikov a ľudí navzájom.

17:14 Traja predstavitelia cirkvi Daniel Pastirčák, brat Félix a Juraj Dovala prednášajú spoločne ekumenické vyhlásenie.

Pravda a láska musia zostať nahé, ako ty Kriste pred Pilátom. Brutálne zlo nás prebudilo k spoločnému dobru, znie vo vyhlásení.

„Zlo sa nedá poraziť ďalším zlom. Zlo porazíme jedine pravdivosťou a dobrom, chce to len čas a odhodlanie,“ vraví Dovala.

„Ak chceme zmeniť svet, musíme zmeniť sami seba. Ďakujem novinárom, ktorý hľadajú pravdu a skúmajú ju,“ vraví brat Felix.

Skryť Vypnúť reklamu

17:10 Začalo sa aj spomienkové zhromaždenie v Košiciach. Pri Dolnej bráne sa zišli stovky ľudí. V Rožňave ich prišlo asi 150.

17:05 Na Námestí Slobody sa začalo zhromaždenie Za Jána, za Martinu a za slušnú krajinu. Pódiu dominuje most, ktorého piliermi sú kamene s tvárami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na moste je napísané: Spojili nás.

„Nikdy nesmieme dopustiť, aby sa niečo takého zopakovalo,“ hovorí Karolína Farská. Pamiatku Jána a Martiny si účastníci spomienky následne pripomenuli minútou ticha.

17:00 Posledné minúty prichádzajú na Námestie Slobody veľké zástupy ľudí. Zrejme idú z protestu, ktorý o 16-tej organizovalo SAS. Na námestí sú najmä mladí ľudia a mladšia stredná generácia. V pohotovosti je aj sanitka.

16:50 Necelých desať minút pred začiatkom spomienky na počesť Jána a Martiny je na Námestí Slobody v Bratislave niekoľko stoviek ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

16.45 Spomienkové zhromaždenie sa v Košiciach síce ešte nezačalo, Košičania však už pália sviečky pri fotografii Martiny a Jána.

Aj kolegovia z Korzára sledujú dianie na zhromaždeniach v Košiciach, Prešove, Poprade i ďalších mestách na východe minútu po minúte. Viac sa dočítate tu.

16:45 Lucia Ďuriš Nicholsonová poďakovala všetkým, ktorí prišli. Doplnila, že zmena príde iba s politikmi. O 17-tej začína na Námestí slobody zhromaždenie Za slušné Slovensko.

16:30 „Marian Kočner si mohol myslieť, že stojí nad zákonom. Tak ako Ján a Martina chceli, aby sme zdvihli hlavy, nechceli by, aby sme ten boj vzdali. Aby sme za pár dní dobojovali ten boj proti mafii, ktorá ovládla náš štát. Vyberte si slobodne, je široká a dobrá ponuka,“ povedal na spomienke Igor Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

16:23 Po rodičoch Jána a Martiny vystúpil Juraj Šeliga a Andrej Kiska zo strany Za Ľudí. "Nestojíme tu dnes ako politici, ale ako občania krajiny, ktorú ovládla mafia,“ hovorí Šeliga. Poviem len dve slová, doplnil ho Kiska. „Nikdy nezabudneme.“

16:19 Zlatica Kušnírová hovorí o tom, ako naposledy volala s dcérou. Počas prejavu sa rozplakala, ale pokračuje ďalej.

„Pozerali do hlavne pištole, čo môže byť horšie? Ďakujem, že na nich nezabúdate. Pamätajte na budúci týždeň, prečo tu dnes stojíme,“ hovorí Zlatica Kušnírová.

16:17 „Nebudem viesť žiadne dlhé reči. Chcem požiadať, aby ste sa zúčastnili volieb a rozhodovali sa hlavou a srdcom,“ hovorí otec Jána Kuciaka. „Myslím, že každý príčetný bude vedieť, koho má voliť,“ doplnil.

16:11 Môj syn je tiež synom investigatívneho novinára. A môjho syna tiež nechal lustrovať Kočner, aby našiel špinu na jeho otca, hovorí Lucia Ďuriš Nicholsonová. Na Námestí SNP sa zišlo približne dvesto ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

16:08 Pietnu spomienku otvoril prejavom režisér Nikita Slovák. Predstavil video, na ktorom odznela báseň, ktorú napísal pre Jána a Martinu.

16:00 Na Námestí SNP v Bratislave sa na začala spomienka, ktorú organizuje strana SaS. Inštalovali tu pamätník s kovovým srdcom, kde ľudia zapaľujú sviečky.

15:10 "Stále verím, že sa stane nejaký zázrak a vráti sa," hovorí Jana Kuciaková. Aj po dvoch rokoch od vraždy má jeho matka na sebe čierne šaty, ktoré si ženy obliekajú, keď držia smútok.

Napriek rozruchu, ktorý do ich života priniesla vražda ich syna, sú radi, že sa naňho a jeho snúbenicu nezabudlo. Viac sa dočítate v našej reportáži zo Štiavniku.

14:30 Polícia a záchranári našli telá Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v nedeľu o pol jedenástej večer 25. februára 2018.

Na miesto vyrazili po tom, ako Kušnírovej matka polícii nahlásila, že sa s dcérou niekoľko dní nevie spojiť.

Denník SME zrekonštruoval, ako prebiehalo policajné vyšetrovanie

13:53 Zavraždeného novinára si v Bratislave uctilo aj 15 veľvyslancov. Udialo sa tak na Námestí SNP, kde má dvojica pomník.

Na spomienke sa zúčastnili veľvyslanci USA, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Kanady a iných krajín.

"V tento smutný deň spomíname na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Zomreli, pretože Ján bojoval za pravdu. Viac ako kedykoľvek musíme chrániť slobodu médií a bojovať proti korupcii," uviedla americká veľvyslankyňa Bridget Brink.

11:30 Pamiatku si uctievajú aj umelci. " A stále sa nám marí, že si tu s nami Ján a úsmev v tvojej tvári pokojne pláva k nám." To sú slová piesne venovanej Jánovi a Martine , ktorú naspievali Milan Lasica, Nora Ibsenová, Emma Drobná, Erik Šulc a Robert Pospiš.

Skladba má názov Predstavujem si krajinu.

Načítavam video...

10:50 "Mladí ľudia, ktorí plánovali svadbu a spoločný život, zomreli rukou vraha, ktorý chcel umlčať pravdu. Ak si objednávatelia vraždy mysleli, že smrť odradí ostatných novinárov v odhaľovaní celospoločenských káuz, prerátali sa. Čo nestihol dokončiť Ján Kuciak, dokončia iní," uviedla prezidentka, ktorá si Jána a Martinu uctila vo Veľkej Mači.

Slovensko si v piatok 21. februára 2020 pripomína druhé výročie zavraždenia novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Súvisiaci článok Ľudia vyjdú opäť do ulíc. Kde budú v piatok protesty? Čítajte 

Pri tejto príležitosti sa v desiatkach slovenských miest budú konať zhromaždenia Za slušné Slovensko.

"Pozorne sledujeme vyšetrovanie vraždy, ako aj všetkých káuz, o ktorých Ján Kuciak písal.

Nezabúdame a opäť vyjdeme na námestia - za Jána, za Martinu a za slušnú krajinu," píšu na svojom facebooku organizátori protestov.

Okrem zhromaždení Za slušné Slovensko sa bude v piatok v Bratislave na námestí SNP konať aj Pietna spomienka na Jána a Martinu, za ktorou stojí politická strana Sloboda a Solidarita v spolupráci s rodinou Jána a Martiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 768
 2. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 548
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 4 198
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 184
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 937
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 920
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 617
 8. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 014
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 763
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V súvislosti s korupciou bol priateľ Roberta Fica Miroslav Výboh vyšetrovaný v Rakúsku, stíhanie nakoniec zastavili.

NAKA zadržala niekoľko osôb.


4 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 na Slovensku.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 541 obetí.


a 4 ďalší 14 h
Predseda vlády Eduard Heger dostal nedávno druhú dávku vakcíny AstraZeneca proti ochoreniu Covid-19. Na zábere sedí v čakárni aj so svojím synom v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Štátna kampaň by mala trvať do 15. októbra.


20 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Kubíková patrí k najvýznamnejším historičkám umenia na Slovensku.


TASR 12m
Očkovanie.

Na Slovensku už dominuje delta variant.


TASR 31m
Ilustračné foto.

Vakcína na ochorenie ešte neexistuje.


TASR 47m
Sokol rároh.

Sokol rároh je vo svete považovaný za najkritickejší druh.


TASR 57m