SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Sme rodina chce obranu, dopravu a post vicepremiéra (minúta po minúte)

Pokračovali rokovania o novej vláde.

Načítavam video...

Igor Matovič skladá novú vládu, povolebné rokovania sme sledovali minútu po minúte:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

15:05 Minútu po minúte z vývoja situácie po voľbách sme uzavreli. Ďakujeme vám za pozornosť. Dianie okolo budúcej vlády budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár po stretnutí s Čaputovou

14:43 Sme rodina trvá na tom, že obsadí post predsedu parlamentu. "Sme druhá najsilnejšia strana, patrí nám to," povedal Kollár.

14:35 Kollár považuje za kľúčové, aby strany plnili svoje predvolebné sľuby. Trvá na tom, že výstavba nájomných bytov je na Slovensku realizovateľná.

Súvisiaci článok Kollár trvá na výstavbe nájomných bytov, prezradil tipy na ministrov Čítajte 

14:30 Kollár kritizoval Kisku za vyjadrenia o tom, že budúca vláda má mať vysoký morálny a odborný kredit.

"Ja si myslím, že morálny kredit mám," hovorí Kollár k výčitkám Andreja Kisku, ktorý by radšej vládu zostavil bez Sme rodina. "Je veľmi komické keď to hovorí pán Kiska," dodal.

O Kollárovi sa hovorí ako o budúcom predsedovi parlamentu. V minulosti mal pri tom kontakty s ľuďmi z podsvetia.

SkryťVypnúť reklamu

14:25 Kollár hovorí, že má záujem vo vláde obsadiť tri posty: ministerstvo obrany, dopravy a post vicepremiéra pre investície a informatizáciu.

Ministerstvo obrany, kde by Sme rodina nominovala Milana Krajniaka, na ministerstvo dopravy chce nominovať svojho ekonomického experta Štefana Holého.

Meno nominanta na post vicepremiéra zatiaľ strana neoznámila, ale tvrdí, že na post má odborníka.

14:22 Čaputová sa stretla s Borisom Kollárom. Predseda hnutia Sme rodina po stretnutí povedal, že opozičné strany dostali od ľudí mandát na zmenu.

Načítavam video...

14:10 Béla Bugár chce po neúspechu Mosta-Híd vo voľbách rokovať s SMK o spoločnom postupe po voľbách. SMK sa návrhu vyjadrí po zvolení nového predsedníctva.

Matovič sa stretol s Kiskom

14:06 Líder OĽaNO verí, že sa mu podarí jedenásť predvolebných otázok z ankety presadiť do vládneho programu.

SkryťVypnúť reklamu

13:55 Vznik štvorkoalície závisí od Za ľudí. Strana má výhrady k účasti Sme rodina vo vláde. SaS a hnutie Borisa Kollára sú otvorené spolupráci.

Kiska si však uvedomuje, že trojkoalícia by mala len krehkú väčšinu. Strana sa rozhodne vo štvrtok.

13:49 "Som optimista," tvrdí Matovič na otázku, či sa mu podarí zostaviť vládu. Líder OĽaNO verí, že vo štvrtok bude všetko jasné.

13:45 Prípadné otvorenie hodnotových otázok v budúcej vláde je podľa Matoviča o dohode budúcich koaličných strán.

"Naďalej zo strany OĽaNO platí, že nepôjdeme do vlády, ktorá chce presadiť registrované partnerstvá či napríklad uvoľnenie drogovej politiky," povedal Matovič.

Súvisiaci článok Matovič by chcel vo vláde Kiskových ľudí, hovorili o protikorupčnej jednotke Čítajte 

13:40 Vyjednávací tím o budúcej koalícii strany Za ľudí budú tvoriť okrem Kisku aj Veronika Remišová a Juraj Šeliga.

SkryťVypnúť reklamu

Mená ďalších dvoch členov ešte strana doplní.

13:37 O obsadení postov budúcich ministrov Kiska povedal, že ministrom by mal byť čo najväčší možný odborník s morálnou integritou.

"Žiadne mená ani posty však dohodnuté nie sú," zdôraznil Matovič.

13:35 Matovič a Kiska sa zhodli, že majú ambíciu, aby nová vláda mala nulovú toleranciu ku korupcii.

Líder OĽaNO by chcel vytvoriť protikorupčnú jednotku, ktorá by preverovala členov vlády aj ďalších nominantov.

13:30 Kiska tvrdí, že strana Za ľudí má prísne kritéria na každého člena budúcej vlády. Musia na nich byť podľa exprezidenta kladené vysoké požiadavky.

13:29 Matovič po stretnutí s Kiskom hovorí, že veľmi rád by chcel získať stranu Za ľudí do vlády. Lídri strán si na stretnutí prešli priority a aj to, akú krajinu by chceli zo Slovenska spraviť.

SkryťVypnúť reklamu

13:28 Prezidentka sa už zhovára s lídrom Sme rodina Kollárom o zostavovaní koalície.

13:00 Matovič zverejnil na facebooku fotku svojho mobilu s textom: "Prepáčte, trošku nestíham". Neprečítaných má viac ako 30-tisíc emailov a vyše štyristo esemesiek.

12:21 V súvislosti so slovami Kisku, že by preferoval budúcu vládu bez Sme rodina, Matovič pred stretnutím s exprezidentom uviedol, že "niečo v médiách počul, no nevie, či to bol oficiálny postoj".

"Budeme sa rozprávať, slobodne," povedal Matovič pri vstupe do hotela, v ktorom majú obedovať.

12:02 Kiska sa stretol s Matovičom. Exprezident už skôr povedal, že bude klásť veľa otázok ohľadom štýlu vládnutia, aj toho ako by sa vláda vysporiadala s prípadným otvorením hodnotových otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Sulík po stretnutí s prezidentkou

11:45 Nápad stavať 25-tisíc nájomných bytov ročne, s ktorým prišla Sme rodina, Sulík opäť kritizoval.

Hovorí, že na Slovensku nie je dosť stavebníkov, ktorí by toľko bytov postavili, v hlavnom meste, kde ich treba nie je dostatok voľných pozemkov, ktoré na pod sebou Slovenský pozemkový fond.

"Nie je to ani za čo postaviť," hovorí Sulík s tým, že Slovensko nechcú ešte viac zadlžiť. "Nechceme skončiť ako Grécko, s týmto nebudeme súhlasiť," dopĺňa Sulík.

11:37 Sulík tvrdí, že SaS bude rešpektovať, ak by si líder Sme rodina, teda druhej najsilnejšej strany, vybral post predsedu parlamentu.

Súhlasí však s Kiskom, že minulosť kandidátov na ministrov treba preveriť.

Načítavam video...

11:35 SaS má záujem byť súčasťou vlády, povedal Sulík po stretnutí s Čaputovou. Akceptoval by aj vládu s Borisom Kollárom. SaS má podľa Sulíka záujem byť súčasťou vlády v akejkoľvek kombinácii.

SkryťVypnúť reklamu

"Nejdeme si nič podmieňovať ani na nič tlačiť. Nechceme vytvárať ďalšie komplikácie pre vznik vlády," hovorí Sulík.

Šéf SaS súhlasí s rozdelením počtu ministerstiev, strane by podľa Sulíka pripadli dve ministerstvá. OĽaNO by malo osem, Sme rodina tri a Za ľudí dve.

Sulík sa s prezidentkou stretol v paláci vôbec prvý raz. "Je to milá a šarmantná dáma," povedal.

11:08 Čaputová prijala v paláci predsedu SaS Richarda Sulíka.

11:06 Líder Za ľudí Andrej Kiska zatiaľ o nomináciách na ministerstvá, o ktorých sa špekuluje, že by ich Za ľudí mohla získať, Kiska hovoriť nechcel.

"Úprimne má zamrzelo, že som na jednej strane od pána Matoviča počul, že si nemáme posielať odkazy cez médiá a hneď večer sa dozviem, že by som mal byť ministrom zdravotníctva alebo práce a sociálnych vecí."

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kiska: Budem sa Matoviča veľa pýtať, vláda má mať morálny kredit Čítajte 

10:59 Kiska by uprednostnil vládu bez Kollára.

"Ja som bol presvedčený o tom, že by sme mali zostavovať vládu pokiaľ by sa dala bez pána Kollára. Ale toto rozhodnutie je na pánovi Matovičovi," povedal Kiska.

Na otázku, či je možné , že skončia v opozícii hovorí, že sú si vedomí obrovskej zodpovednosti voči krajine, svojim voličom aj voličom strán, ktoré sa nedostali do parlamentu.

Vo štvrtok bude mať Za ľudí zasadnutie predsedníctva. Na základe jeho záverov by mal Kiska dostať mandát rokovať s Matovičom o vstupe do vlády.

"Potom už bude oficiálne jednanie o tom, za akých podmienok a ako by sme očakávali náš priamy vstup do vlády," hovorí Kiska.

10:54 Richard Sulík pokračuje ako predseda SaS. Potvrdil tiež, že v novej vláde je pripravený zaujať exekutívnu pozíciu.

SkryťVypnúť reklamu

10:52 Šéfkou poslaneckého klubu novozvolených poslancov Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) bude Anna Zemanová, podpredsedom Roman Foltin, ktorý zatiaľ nie je poslancom, ale náhradníkom.

Nominantom strany na post podpredsedu parlamentu bude Martin Klus, ktorý túto funkciu vykonáva aj v končiacom parlamente.

Vyjednávací tím na koaličnej rade budú tvoriť dvaja stabilní členovia Richard Sulík a Branislav Gröhling, tretím bude podľa potreby niekto z trojice Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ján Oravec a Eugen Jurzyca.

Kiska po stretnutí s Čaputovou

10:48 Líder Za ľudí Kiska nepovedal, či by vo vznikajúcej vláde prijal post ministra zdravotníctva. Neodpovedal jasne ani na otázku, či sa vidí skôr v parlamente alebo v exekutívnej funkcii.

10:42 "Sme pripravení pomôcť zostaviť silnú a stabilnú vládu," povedal Kiska v prezidentskom paláci po stretnutí s prezidentkou. Očakáva, že vláda bude mať silný odborný i morálny kredit.

SkryťVypnúť reklamu

Exprezident sa vyhol odpovedi na otázku, či by zvažovali odchod do opozície. Kiska naznačil, že má stále výhrady voči Sme rodina v koalícii, nebol však konkrétny.

Nepovedal ani to, či by mu na čele parlamentu Boris Kollár prekážal. Výhrady chce povedať Igorovi Matovičovi, podľa vlastných slov mu bude klásť veľa otázok.

"Budem klásť veľa otázok ohľadom štýlu vládnutia, ohľadom toho, ako by sa vláda vysporiadavala s prípadným otvorením hodnotových otázok. O tom, ako by mala nová vláda pristúpiť, nazvime to, k priamej demokracii, to znamená, na koľko by boli záväzné referendá a iné ankety," hovorí Kiska.

Stretnutie s Matovičom bude mať podľa Kisku informatívny charakter. "V tejto chvíli neexistujú žiadne požiadavky z našej strany," hovorí Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

10:30 Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany SaS, rovnako ako Juraj Droba do nového parlamentu nenastúpi. Naďalej bude pôsobiť ako europoslankyňa.

10:18 Igor Matovič sa na poludnie stretne s Andrejom Kiskom.

Súvisiaci článok Nicholsonová zo SaS zostane v Bruseli, do parlamentu nejde ani Droba Čítajte 

10:11 Líder Za ľudí Andrej Kiska prišiel do Prezidentského paláca za prezidentkou Zuzanu Čaputovou. Rozprávajú sa o zostavovaní vládnej koalície.

Prezidentka v pondelok povedala, že Matoviča poverí zostavením vlády až po tom, ako sa stretne s ostatnými stranami.

Na pláne má v utorok prezidentka stretnutie aj so šéfom SaS Richardom Sulíkom a predsedom Sme rodina Borisom Kollárom.

10:08 Prezidentka prijíma v paláci lídrov Za ľudí Andreja Kisku, Sme rodina Borisa Kollára a SaS Richarda Sulíka.

Hovoriť s nimi bude o ich záujme vstúpiť do koalície.

9:56 Prezidentka by mala o desiatej hodine prijať v Prezidentskom paláci Andreja Kisku.

SkryťVypnúť reklamu

9:35 Predseda Strany maďarskej komunity József Menyhárt a členovia republikového predsedníctva strany odstúpili zo svojich funkcií.

Maďarskú komunitnú spolupatričnosť, na ktorej kandidátke sa uchádzala o podporu aj SMK, volilo 3,90 percenta voličov a do parlamentu sa nedostala.

Súvisiaci článok Matovič vyzerá v novej role obstojne Čítajte 

Do aprílového zvolania snemu strany, kde majú zvoliť nového predsedu a najvyšších funkcionárov SMK, post dočasného koordinátora strany zodpovedného za prípravu snemu a chod strany bude zastávať predseda republikovej rady Peter Šry.

9:23 Rokovania Matoviča s prezidentkou, ako aj signály od Kollára, SaS a Za ľudí ohlasujú bezproblémový vstup do novej politickej reality.

Ak nevyskočia nečakané komplikácie – a zatiaľ nevidieť, odkiaľ by sa vzali, dá sa povedať, že rokovania o postficovskej vláde sú na dobrej ceste.

SkryťVypnúť reklamu

Píše o prvých povolebných dňoch komentátor Peter Schutz.

9:04 Iná alternatíva nie je, povedal Korzáru o vláde s Matovičom podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský.

"Každá strana vstupuje do volieb s tým, že ich vyhrá a presadí svoj program. Ak ich nevyhráte, je vašou prioritou stať sa súčasťou vládnej koalície. My sme ich nevyhrali, ale môžeme sa stať súčasťou koalície, chceme ísť do vlády a presadiť náš program.“

8:45 Igor Matovič zopakoval, že jeho ambíciou je mať vo vláde ústavnú väčšinu.

Medzi prvými ústavnými zmenami, ktoré chce presadiť, je zavedenie povinných bezpečnostných previerok sudcov.

„Pre očistu súdnictva je mimoriadne dôležité zaviesť povinné nespochybniteľné previerky sudcov, aby ľudia mali pocit, keď sa vyskytnú pred súdom, že sudca nie je kúpený. To je alfa a omega,“ zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vláde by tiež chcel riešiť aj otázku finančných skupín a ich pôsobenie v médiách a v zdravotníctve. O konkrétnych krokoch sa však chce najprv rozprávať s budúcimi partnermi.

BRATISLAVA. Rokovania o zostavení novej vlády budú pokračovať aj v utorok.

Súvisiaci článok Do pár dní to bude jasné, hovorí Matovič o možnej štvorkoalícii (minúta po minúte) Čítajte 

V pondelok sa líder víťaznej strany Igor Matovič stretol s predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom a neskôr aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Prezidentka po stretnutí vyhlásila, že najskôr sa chce rozprávať s lídrami ďalších strán, ktoré by mohli byť súčasťou vlády - Andrejom Kiskom (Za ľudí), Richardom Sulíkom (SaS) a Kollárom. Až potom udelí poverenie na zostavenie vlády.

Čaputová všetkých troch lídrov prijme v utorok - o 10:00 príde do Prezidentského paláca Kiska, o 11:00 Sulík a o 13:30 Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes by sa mal zároveň Matovič stretnúť s Kiskom, aby sa rozprávali o prioritách budúcej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
 7. Hladinka smeruje do Košíc!
 8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 939
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 807
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 681
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 044
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 974
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 026
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 168
 8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fanúšikovia počas holandského derby Ajax Amsterdam - Feyenoord Rotterdam.

O osude stretnutia rozhodne vedenie súťaže.


TASR 8 h
Španielsky útočník Álvaro Morata (v strede) sa teší z gólu do siete Realu Madrid.

Real Sociedad je s deviatimi bodmi na 7. mieste.


TASR 8 h
Zranenie hviezdneho hráča PSG Kyliana Mbappého.

Milan Škriniar odohral celý zápas.


TASR 7 h
Libor Hudáček v drese Třinca.

Za Kometu skóroval Kristián Pospíšil.


TASR 9 h
SkryťZatvoriť reklamu