SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Matovič predstavil štyri princípy, na ktorých sa lídri dohodli (minúta po minúte)

Diskutovať majú o spoločnej vláde.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Igor Matovič má poverenie na zostavenie vlády, povolebné dianie sme sledovali minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

19:06 Richard Sulík povedal, že sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať efektivitou v podnikateľskom prostredí.

"Nebudeme rušiť sociálne výhody, ktoré boli zavedené," povedal Boris Kollár.

19:03 Kiska potvrdil, že pri okrúhlom stole sa bavili aj o prerozdelení ministerstiev 8-3-2-2, ktoré sa strane Za ľudí pred stretnutím veľmi nepozdávalo. Uviedol, že to bolo prvé stretnutie a detaily sa doladia neskôr.

19:00 Kollár poďakoval Kiskovi za to, že sa do možnej koalície pridal.

"Som veľmi rád, že to naše predsedníctvo jednomyseľne odsúhlasilo," povedal exprezident v reakcii.

18:55 "Chceli sme postaviť základy našej spolupráce," povedal po stretnutí lídrov potenciálnych koaličných strán, Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Avizoval, že sa dohodli na tom, že akýkoľvek výdavok akéhokoľvek ministerstva nad milión eur nechá vláda posúdiť Útvaru hodnoty za peniaze. Tento princíp sa má týkať aj tajných projektov.

Druhý princíp, na ktorom sa dohodli, je "čo nie je tajné, je verejné", povedal šéf OĽaNO.

Boris Kollár podľa Matoviča prišiel s návrhom, ktorý má zabezpečiť efektívnu kontrolu vlády opozíciou a nebudú blokovať poslanecké prieskumy.

Predmetom stretnutia bol aj už včera avizovaný fond na podporu investigatívnej žurnalistiky.

18:15 Lídri strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa stretli pri okrúhlom stole.

17:22 Matovič zvolal na pondelok stretnutie v Národnej banke Slovenska kvôli masívnej výstavbe nájomných bytov, ktorú má ako programovú prioritu Sme rodina.

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutie pozval okrem lídrov strán aj odborníkov a ekonómov zo Slovenska a Rakúska.

Matovič chce počuť, či má takýto návrh potenciál a či je možné získať financie na takéto verejné investície.

17:06 Hodnotové otázky nebudú podľa Matoviča súčasťou programového vyhlásenia.

Pri riešení ochrany života budú mať poslanci voľnú ruku.

16:58 Smer ako najsilnejšia opozičná strana dostane podľa Matoviča jedno kreslo podpredsedu parlamentu.

Líder OĽaNO bude nomináciu Smeru rešpektovať, bol by radšej, ak by strana nominovala Pellegriniho než Fica.

16:55 Za OĽaNO by mali byť vo vyjednávacom tíme Igor Matovič, Eduard Heger a Jaroslav Naď, v prípade potreby sa pridajú odborníci z hnutia.

Súvisiaci článok Matovič chce ústavne garantovať apolitickosť verejnoprávnych médií Čítajte 

16:50 OĽaNO chce v budúcej vláde prioritne riešiť aj nezávislosť a apolitickosť verejnoprávnych médií.

SkryťVypnúť reklamu

Igor Matovič tvrdí, že treba ústavným zákonom garantovať, aby sa mohli verejnoprávne médiá za každej vlády správať absolútne apoliticky.

16:48 Matoviča prekvapilo, že v strane Za ľudí nie sú spokojní s rozdelením ministerských postov. Verí, že strana neuvažuje o troch ministerstvách, lebo by tak popierali výpočty.

Líder OĽaNO hovorí, že v minulých voľbách mala strana s podobným výsledkom len jedno ministerstvo. Prerozdelenie rezortov medzi strany však nevníma ako problém.

16:45 Strana Za ľudí si podľa Matoviča vyhlásením o tom, že do vlády nepôjde za každú cenu necháva otvorené zadné dvierka.

16:43 Matovič je rád, že Za ľudí pochopili objednávku voličov a rozhodli sa rokovať o koalícii. OĽaNO urobí všetko preto, aby sa strany dohodli a pustili sa do očisty Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

16:38 Lídri strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, sa stretnú vo štvrtok večer o 18.00 v reštaurácii Hradná hviezda.

Matovič v nej už pred časom rezervoval stôl pre spoločné rozhovory opozície.

16:04 "Trošku to trvalo ... a štvorlístok je kompletný," napísal Igor Matovič na facebooku po oznámení Za ľudí, že začnú rokovať o vstupe do vlády.

15:57 "Kiska je pred začiatkom vyjednávania o štvorkoalícii v mimoriadne prekérnej situácii," komentuje povolebný vývoj Peter Tkačenko.

Načítavam video...

Za ľudí začnú rokovať o vstupe do vlády

15:50 Kiska sa nechcel vyjadriť k tomu, či ostane pôsobiť v parlamente alebo pôjde do exekutívy, jeho pôsobenie bude predmetom ďalších rozhovorov.

Kiska označil samého seba za "najmenší problém". "Najdôležitejšie z celého toho, o čom sa dnes rozprávame, je, čo je dobré pre krajinu, potom, čo je dobré pre našu stranu a pre hodnoty, ktoré zastupujeme," povedal Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

15:48 V strane nie sú podľa Kisku nadšení z rozdelenia ministerských postov v pomere 8:3:2:2.

"Niektoré ministerstvá majú väčšiu hodnotu ako iné," povedal Kiska. Strana by pri tomto rozdelení získala dve ministerstvá.

15:46 Kiska pred tlačovkou telefonoval s Matovičom a požiadal ho, aby sa ešte vo štvrtok lídri strán stretli.

15:40 Veľa otázok je podľa Kisku stále otvorených. Predseda Za ľudí tvrdí, že do vlády nepôjde za každú cenu. To, že strana začne rokovať neznamená, že vstúpi do vlády.

„Akonáhle by sme mali pocit, že sa tam má dostať niečo, s čím zásadne nesúhlasíme, túto otázku otvoríme," povedal Kiska.

15:36 Strana Za ľudí začne rokovať o vstupe do štvorkoalície. Rozhodlo o tom predsedníctvo strany.

Súvisiaci článok Za ľudí vstúpi do rokovaní o vládnej koalícii s OĽaNO, Sme rodina a SaS Čítajte 

„Jednomyseľne sme rozhodli, že začneme oficiálne rokovania o vstupe do koalície so stranami OĽaNO, SaS a Sme rodina,“ vyhlásil Kiska

SkryťVypnúť reklamu

"Pre nás je podstatné, aby sa podarilo presadiť náš program v oblasti boja proti korupcii, pomoci regiónom, pomoci sociálne slabším a pevne ukotviť Slovensko v zahranično-politickej orientácii" povedal Kiska.

Kiska zopakoval, že je dôležité, aby mala vláda vysoký morálny a odborný kredit.

Prípadná štvorkoalícia by mala v parlamente 95 kresiel. Mohla by tak prijímať aj ústavné zmeny. Na ich prijatie je potrebných aspoň 90 hlasov. O ústavnú väčšinu sa usiluje líder OĽaNO a budúci premiér Igor Matovič.

15:22 Tlačová konferencia strany Za ľudí, na ktorej by mala ohlásiť, či vstupuje do koalície, by mala byť o hodinu skôr. Pôvodne ju plánovali približne o 16:30.

15:11 Igor Matovič bude mať po oznámení rozhodnutia strany Za ľudí tlačovku.

SkryťVypnúť reklamu

Za ľudí rokovalo o vstupe do koalície

14:37 Nová vláda urobí veľkú službu transparentnosti, ak pretlačí novelu infozákona, píše šéfredaktorka SME Beata Balogová k návrhu Matoviča platiť investigatívnych novinárov.

14:33 Časť vyjednávacích tímov budúcej koalície je už známa. OĽaNO zatiaľ o menách neinformovalo.

Vyjednávací tím SaS bude mať troch členov, stabilnými členmi budú predseda Richard Sulík podpredseda strany Branislav Gröhling. Tretí bude prítomný podľa potreby. Buď to bude Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ján Oravec alebo šéf výboru SaS pre program Eugen Jurzyca.

Vo vyjednávacom tíme hnutia Sme rodina bude vždy prítomný predseda Boris Kollár. V závislosti od témy si prizve k sebe aj niektorého z odborníkov.

Za ľudí okrem predsedu Andreja Kisku majú zastupovať Veronika Remišová a Juraj Šeliga. Mená ďalších dvoch vyjednávačov oznámi strana neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

14:31 Podpredsedníčka Za ľudí Jana Žitňanská si myslí, že strana dostala mandát na to, aby sa podieľala na zmene krajiny.

"Máme silné nominácie, silnú predstavu," povedala Žitňanská.

14:15 Líderka Kresťanskej únie hovorí, že nemajú za cieľ zákaz interrupcií, hlasovať by chceli o tejto otázke slobodne.

Ako sa pozerá na koalíciu? Neprekáža jej minulosť Borisa Kollára? A hlasovala by s Kotlebom za zákaz interrupcií? Čo hovorí na obavy liberálov, že do parlamentu prišli ultrakonzervatívci?

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedníčkou Kresťanskej únie Annou Záborskou.

14:06 Polícia začala dve trestné stíhania v súvislosti s predvolebnými videami, na ktorých sa objavuje exprezident a šéf strany Za ľudí Andrej Kiska.

Od 13. februára sa na internete objavili celkovo tri videá, ktoré majú dokazovať, že Kiska pri kúpe pozemkov vo Veľkom Slavkove vedel, že ich získava podvodne.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Polícia začala trestné stíhania vo veci predvolebných videí Kisku Čítajte 

V dvoch z týchto videí vystupuje aj samotný exprezident, ktorý sa v nich rozpráva s popradským podnikateľom Michalom Šuligom.

14:00 "Ja si myslím, že sa to schváli," hovorí o vstupe Za ľudí do formujúcej sa koalície člen predsedníctva Za ľudí Marek Hattas. To rozhoduje o pripojení sa do štvorkoalície.

"Dúfam, že dnes spravíme dobré rozhodnutie," hovorí s tým, že verí, že v koalícii bude aj strana Za ľudí. Strana sa podľa neho o vstupe do koalície rozhoduje ešte stále preto, že ide o zásadnú vec, ktorú si treba premyslieť.

"Hlavné obavy sú o to, či to bude fungovať, ako bude vyzerať programové vyhlásenie vlády, aké posty budú na ministerstvách," povedal.

13:51 "Prvoradá je krajina," hovorí Juraj Šeliga zo Za ľudí na otázku, či sú v strane naklonení trojkoalícii či štvorkoalícii. "Ideme o tom rokovať," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladá sa, že rokovanie predsedníctva bude trvať približne do štvrtej.

13:31 Ondrej Dostál na facebooku napísal, že vláda s účasťou strany Za ľudí by bola pre Slovensko lepšou alternatívou ako bez nej.

Dostál tvrdí, že voči Matovičovi a Kollárovi možno mať výhrady. Koalícia, ktorá teraz vzniká, nevzniká podľa neho preto, aby umožnila pokračovanie vlády korupcie, oligarchie a mafie, ale preto, aby s ňou skoncovala.

"Nebude to dokonalé, nebude to bez chýb, určite sa budeme často chytať za hlavu, ale je to zásadný rozdiel," napísal Dostál.

Matovič a Kollár o povolebnom vývoji

13:00 Lídra OĽaNO mrzia slová Ivety Radičovej, že budúci koaliční partneri začali rokovania hádkami a delením postov.

12:57 Matovič tvrdí, že s Veronikou Remišovou, ktorá odišla z OĽaNO do strany Andreja Kisku, nemá problém.

SkryťVypnúť reklamu

12:54 Ak by Za ľudí nevstúpila do koalície s SaS, OĽaNO a hnutím Sme rodina, ministerstvá by sa delili podľa výsledku strán vo voľbách, povedal Matovič.

O niektoré ministerstvá však strany podľa neho nemajú záujem.

Súvisiaci článok Bude klub OĽaNO stabilný? Obráťte sa na vešticu, reaguje Matovič Čítajte 

12:43 Matovič v RTVS kritizuje médiá, že sa snažia vytvoriť obraz toho, ako sa možní koaliční partneri iba hádajú.

12:42 Kollár sa v utorok stretol so Sulíkom, diskutovali o rozdielnych názoroch na ekonomické programy strán. Znova budú rokovať v pondelok.

12:40 Líder hnutia Sme rodina tvrdí, že v prípade Za ľudí ide pri požiadavkách na morálny kredit vlády len o zástupnú tému a strana si chce vylepšiť pozíciu.

"Ja mám fotky, Kiska má videá s mafiánmi," tvrdí Kollár o svojich kontaktoch s mafiánmi. Kiskove videá mu neprekážajú, lebo mu ide o vytvorenie vlády.

SkryťVypnúť reklamu

12:33 Kollár telefonoval s Matovičom pred rokovaním s Kiskom. V relácii RTVS Z prvej ruky povedal, že výsledok rokovania s Kiskom nepozná.

12:30 Matovič sa po stretnutí s Kiskom presunul do RTVS. V diskusnej relácii Z prvej ruky sa stretol s Borisom Kollárom.

Matovič po stretnutí s Kiskom

12:16 Matovič informoval Kisku o predošlých stretnutiach, začal líder OĽaNO brífing.

Anketa:
Pre Slovensko je lepšia:
Štvorkoalícia
3517
Trojkoalícia bez Za ľudí
2159
Hlasovalo: 5676
Hlasovanie otvorené:
od: 04.03.2020 18:52

S Kiskom si tiež prešli ľudí, ktorých strana do možnej vlády ponúka. „Ja verím, že po stretnutí predsedníctva, povie strana Za ľudí áno," povedal Matovič.

Ak sa však predsedníctvo Za ľudí rozhodne nejsť do vládnej koalície s OĽaNO, SaS a Sme rodina, podľa Matoviča vznikne trojkoalícia. Líder OĽaNO zároveň avizoval, že sa vo štvrtok večer stretnú lídri strán, a to buď vo štvorici, prípadne v trojici.

SkryťVypnúť reklamu

12:07 Matovičova iniciatíva v oblasti investigatívy môže byť riskantným riešením, tvrdí Asociácia na ochranu novinárskej etiky.

Návrh sa nestretol s úplným pochopením ani zo strany Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

"Ďakujeme, že na nás Igor Matovič myslí, ale my si neprosíme. Kam dlhodobo vedie veľkorysá štátna podpora nezávislých médií, si môžete pozrieť v Maďarsku," píše centrum na sociálne sieti.

11:54 Premiéra Pellegriniho trápi, ako sa skladá budúca vládna koalícia. Trápi ho tiež, že Matovič chce založiť fond na investigatívnu žurnalistiku, ktorá by plnila v budúcej vláde úlohu protikorupčnej jednotky. Povedal to pred rokovaním vlády.

"Trápi ma, že nový pán premiér chce za štátne peniaze kupovať novinárov zo štátneho fondu. Pre mňa je neprípustné, aby za peniaze štátnych daňových poplatníkov kupoval časť investigatívnej novinárskej obce," uviedol Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Podotkol, že ho tiež "vyrušujú" prvé mená, ktoré znejú pri nových potenciálnych ministroch.

Načítavam video...

Matovič rokoval s Kiskom

11:26 Rokovanie Kisku a Matoviča sa skončilo. O niekoľko minút budú mať tlačovú konferenciu.

11:00 Novozvolení poslanci Národnej rady si slávnostne prevezmú osvedčenie o zvolení v utorok 10. marca.

10:36 Remišová odmietla hovoriť o tom, že by mala mať záujem o post ministerky zahraničia. „O postoch sme vôbec nerokovali, ani o menách,“ uviedla.

Podľa nej strana už hovorila v súvislosti s tvorbou novej koalície o výhradách k hodnotovému smerovaniu Slovenska a zahranično-politickému ukotveniu.

„Ak chceme očistiť Slovensko od mafie, nemali by byť na ministerstvách ľudia, ktorí sú sponzori Smeru,“ podotkla.

10:20 Do centrály Za ľudí, kde rokuje Matovič s Kiskom o zostavení koalície, dorazila aj Veronika Remišová (Za ľudí) spolu s Jaroslavom Naďom a Eduardom Hegerom z OĽaNO.

"Určite sa chceme dohodnúť, to vám môžem povedať z presvedčenia," povedala novinárom.

10:17 Matovič skonštatoval, že strana Za ľudí očakávala vo voľbách lepší výsledok.

"Rozhodol sa vstúpiť do straníckeho ringu a tu sa počítajú čísla, ktoré si vydobyjete vo volebný deň," odpovedá Matovič na otázku, či by Kiskovi ako exprezidentovi neprenechali post predsedu parlamentu.

10:12 Matovič verí, že Andrej Kiska aj Veronika Remišová zo Za ľudí si "uvedomujú čo sľúbili ľuďom pred voľbami a cítia, čo očakávajú ich voliči".

Líder OĽaNO dúfa, teda, že sa ku koalícii pridajú. Zároveň však opakuje, že vládnuť budú vedieť aj bez Za ľudí.

"Keď sa však rozhodnú zostať v opozícii spoločne s Kotlebom a Ficom, tak my sa určite zariadime. Osemdesiattri ľudí dokopy sme už vyskladali, čiže povedzme si, že budúca vláda pevné verím, že existuje," povedal Matovič pred rokovaním.

10:07 Jedna k jednej, tak vidí líder OĽaNO Igor Matovič šance sa zostavenie trojkoalície či štvorkoalície.

Matovič je už v centrále strany Za ľudí, kde bude rokovať s Andrejom Kiskom.

Súvisiaci článok Aká je minulosť Borisa Kollára, ktorý je pre Matoviča menším zlom Čítajte 

9:15 Fotky z dovoleniek, zápisy kontrarozviedky aj svedecké výpovede hovoria o tom, že šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár mal styky s bratislavskou mafiou. S mafiánmi sa pritom nielen kamarátil, ale aj podnikal.

Kollár napriek tomu tvrdí, že mafiánom nikdy nebol. Už roky opakuje, že sa síce so zavraždeným bossom Petrom Steinhübelom kamarátil v detstve, ale na jeho neskorších mafiánskych aktivitách sa nepodieľal.

Tomu, aká je minulosť Borisa Kollára, ktorý je pre Igora Matoviča pri skladaní vlády menším zlom, sa venuje článok Romana Cuprika.

8:52 "Dnes sa dozvieme, či si strana Za ľudí vyberie vládu s OĽaNO, SaS a Sme rodina ... alebo radšej pobyt v opozícii so SMERom a ĽSNS," píše na svojom facebooku v príspevku s titulkom Dilema Igor Matovič.

"Budeme radi, ak si dobre vyberú."

8:30 V strane Za ľudí si uvedomujú dôveru, ktorú od voličov dostali, rovnako ako zodpovednosť za krajinu aj úskalia toho, s kým by vládli alebo s kým by boli opozícii. Píše to Kiska na svojom facebooku.

"Všetko má svoje za aj proti. Premýšľame, diskutujeme o tom v strane od nedele permanentne. Celé hodiny, celé dni. Verejne sme sa úmyselne trošku odmlčali. Vieme, že naše rozhodnutie môže mať zásadný vplyv na to, akým smerom sa bude Slovensko uberať," tvrdí Kiska.

Exprezident pripomína, že Matovič dostal od nich niekoľko otázok, na ktoré by dnes mali dostať odpoveď. Aj od toho závisí, ako sa rozhodnú.

"Uvedomujeme si, koľko mandátov naša strana získala a naše prípadné postavenie vo vláde, ale aj v opozícii. Prechádzame si všetky možné scenáre a dopady nielen na stranu, ale najmä pre krajinu. Či už vo vláde budeme alebo nie, sme veľmi radi, že sme boli súčasťou príbehu, keď sa podarilo zastaviť Ficov Smer."

7:35 Matovič sa stretne s Kiskom o 10:00. Po skončení stretnutia budú obaja lídri informovať médiá na tlačovom brífingu.

BRATISLAVA. Už dnes môže byť jasnejšie, či a najmä v akej podobe sa podarí zostaviť vládu Igorovi Matovičovi. Líder víťazného hnutia OĽaNO v stredu dostal poverenie od prezidentky Zuzany Čaputovej.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Kollár dostal väčšiu dôveru ako Kiska, Matovič ho nechce odstrkovať Čítajte 

Vo štvrtok sa bude konať predsedníctvo strany Za ľudí, ktoré má svojmu predsedovi Andrejovi Kiskovi autorizovať rokovanie o vstupe do koalície.

Kiska uprednostňuje vládu bez šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára, Matovič však chce vládu s Kollárom, aby mala ústavnú väčšinu.

Ešte pred začiatkom predsedníctva by sa mal Kiska stretnúť s Matovičom.

Možný budúci premiér už v stredu hovoril s Kollárom a Richardom Sulíkom.

Po stretnutí s Kollárom Matovič zopakoval, že cieľom je vládnuť s podporou ústavnej väčšiny. Na adresu kritikov Kollára uviedol, že "ľudia rozhodli".

"Čakáme na pána Kisku, ako sa rozhodne," doplnil Kollár s tým, že bude rád, ak sa podarí štvorkoalícia, ale šiel by aj do trojkoalície, ak sa Kiska rozhodne inak.

Načítavam video...

Dôležité informácie o voľbách 2020

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Zvonenie v ušiach?!
 2. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 3. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 4. Všetkým lepí pred voľbami
 5. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 6. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 7. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 8. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 224
 2. Všetkým lepí pred voľbami 9 459
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 689
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 587
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 124
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 238
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 773
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 860
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu