BRATISLAVA. Premiér Peter Pellegrini (Smer) predpokladá, že rúška pre lekárov v súvislosti s koronavírusom by mali byť na sklade cez víkend. Informoval o tom pred štvrtkovým zasadnutím vlády.
"Vláda požiadala štátne hmotné rezervy, aby použili mimoriadne ustanovenie zákona o verejnom obstarávaní," uviedol Pellegrini.
Pellegrini: Nerobme paniku

Dodal, že podľa jeho informácií sa vo štvrtok rokuje a robí prieskum trhu s vybranými firmami, ktoré by vedeli dodať ochranné rúška. Štát sa ich pokúsi nakúpiť za čo najlepšiu sumu, povedal Pellegrini.
"Nerobme paniku, že musí päť miliónov ľudí behať s rúškami po krajine," podotkol Pellegrini.
Premiér tiež poznamenal, že privátne ambulancie mali rozmýšľať a zaobstarať si rúška skôr. "Nemôžeme všetko robiť na úkor štátu. Štát sa musí postarať o štátne a verejné zariadenia, ale ak tých rúšok bude dosť, poskytneme ich aj súkromným lekárom," hovorí Pellegrini.
Má aj dohodu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ak by bolo treba rúška okamžite poskytnúť, tak Maďarsko ich Slovensku dodá.
Na hraniciach budú informovať o víruse
Od piatku do nedele budú na štátnych hraniciach opäť spomaľovať dopravu, aby cestujúcich prichádzajúcich z Rakúska či Talianska preventívne informovali o tom, čo robiť, ak by sa u nich začali prejavovať symptómy naznačujúce riziko infekcie koronavírusom.
Po štvrtkovom rokovaní vlády to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer). Potvrdila, že naďalej sa vykonávajú kontroly na letiskách. Ocenila prácu ústredného krízového štábu, ktorý zriadili na základe uznesenia Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky na konci februára.
"Jediný problém, ktorý sa rieši, je zabezpečenie materiálno-technických prostriedkov pre Správu štátnych hmotných rezerv, aj v tomto prípade však vláda urobila potrebné kroky. Všetky procesné kroky riešime, štáb pracuje komplexne a širokospektrálne," uviedla Saková.
Zamestnanci ministerstiev obmedzia cestovanie
Pellegrini vydal vo štvrtok pokyn ministerstvám, aby v súvislosti s koronavírusom obmedzili zahraničné pracovné cesty zamestnancov na nevyhnutné minimum. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor úradu vlády.
Aktuálna situácia okolo koronavírusu bola témou štvrtkového rokovania vlády. "Členovia vlády sa oboznamujú nielen od predsedu vlády, ale aj od svojich zahraničných partnerov s najčerstvejšími informáciami, ktoré sú k dispozícii tak, aby ich mohli ďalej komunikovať," uvádza úrad vlády.
Česko a Maďarsko zaviedli opatrenia
Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje Slovákov na opatrenia, ktoré v súvislosti s koronavírusom prijali Česká republika a Maďarsko. Rezort diplomacie o tom informoval na svojej webovej stránke.
V Česku sú zrušené všetky lety z Číny, Kórejskej republiky a z najviac postihnutých oblastí v Taliansku. Na letisku v Budapešti a Debrecéne bolo zavedené meranie teploty, lety medzi Milánom a Debrecénom sú obmedzené.
„Od 9. februára 2020 až do odvolania sú zrušené všetky priame lety z a do Číny a od 5. marca 2020 z a do Kórejskej republiky a zo všetkých letísk na území regiónov Emilia Romagna, Piemont, Lombardia a Benátsko v Taliansku.
Svetový pohár v Biatlone, ktorý je plánovaný v Novom Meste na Morave 5. - 8. marca 2020, sa uskutoční bez divákov,“ informuje rezort diplomacie.
Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky občanom, ktorí sa vracajú z postihnutých oblastí, odporúča, aby po dobu minimálne 14 dní sledovali svoj zdravotný stav a v prípade, že vykazujú príznaky ochorenia, kontaktovali lekára telefonicky a poradili sa o ďalšom postupe.
Štátny zdravotný ústav zriadil informačnú telefonickú linku v súvislosti s koronavírusom na telefónnom čísle: +420 724 810 106 a +420 725 191 367.
Slováci, ktorí sa nachádzajú na území Maďarska, môžu 24 hodín denne kontaktovať bezplatnú linku a kontaktovať aj Národné centrum verejného zdravia v Budapešti prostredníctvom emailu koronavirus@bm.gov.hu či telefonicky +36 80 277 455 a +36 80 277 456.
Národné centrum tiež odporúča občanom, ktorí sa vracajú z postihnutých oblastí, aby po dobu 14 dní sledovali svoj zdravotný stav a v prípade, že vykazujú príznaky ochorenia kontaktovali telefonicky lekára.
„Letisko v Budapešti zaviedlo meranie telesnej teploty pre pasažierov z Talianska, Číny a z Kórejskej republiky. V prípade výskytu zvýšenej teploty musia byť cestujúci pripravení na ďalšie lekárske vyšetrenia. Na letisku v Debrecéne sú do 16. marca 2020 obmedzené lety medzi Milánom a Debrecénom a taktiež sa meria telesná teplota všetkým pasažierom, ktorí prilietajú do krajiny,“ uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
Rezort diplomacie odporúča Slovákom, aby sa pred cestou do zahraničia zaregistrovali. Urobiť tak môžu na stránke MZV.
Ďalšou možnosťou je stiahnutie mobilnej aplikácie Svetobežka, ktorá je dostupná pre zariadenia s Androidom a IOS. V aplikácii sú dostupné informácie, ktoré môžu byť dôležité pred vycestovaním, kontakty na zastupiteľské úrady v zahraničí a taktiež je prostredníctvom nej možné sa zaregistrovať pred cestou do zahraničia.
Lekárska fakulta prerušila do pondelka výučbu
Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Juraj Šteňo nariadil vo štvrtok z preventívnych dôvodov prerušiť výučbu do pondelka (9. 3.).
Reagoval tak na prípad zahraničného študenta s príznakmi infekčného ochorenia. TASR o tom informovala hovorkyňa UK v Bratislave Lenka Miller.
"Vzhľadom na výskyt koronavírusu v ostatných krajinách berie Univerzita Komenského situáciu vážne, a preto pre istotu prijíma toto opatrenie s cieľom predísť aj najmenším pochybnostiam," uviedla Miller.
Na zlepšenie prevencie a ochranu zdravia prijala Univerzita Komenského viacero opatrení.
"V spoločných priestoroch, v sociálnych zariadeniach vrátane priestoru pred učebňami a na internátoch umiestnila dezinfekčné prostriedky, zvýšila mieru dezinfekcie priestorov a umiestnila informačné letáky o spôsoboch zníženia rizika nákazy," dodala hovorkyňa.
Na Slovensku bolo negatívnych 306 vzoriek
Už 306 vzoriek, ktoré na Slovensku testovali na ochorenie COVID-19, je negatívnych. Na Slovensku tak doteraz nový koronavírus nebol potvrdený. Vo štvrtok poobede o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.
Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky.
Typickými príznakmi sú teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie.
Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález - zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza dva až 14 dní, priemerne šesť dní.