BRATISLAVA. V piatok na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy koronavírusom a do pondelka nasledovalo zatváranie škôl a škôlok či masové rušenie verejných podujatí.
Rozsiahle preventívne opatrenia sa týkajú prevažne hlavného mesta a západného Slovenska, keďže z tohto regiónu pochádza väčšina potvrdených prípadov nákazy.

V pondelok podvečer ich bolo spolu sedem, z toho jeden prípad v Martine a jeden v Košiciach.
Mimoriadnymi opatreniami sú 14-dňový zákaz všetkých verejných podujatí, ale aj povinná karanténa pri príchode z rizikových krajín.
Na týždeň zostanú zatvorené všetky bratislavské základné, umelecké aj materské školy a takmer všetky univerzity.
Podobné opatrenia, hoci zatiaľ v menšom rozsahu, prijímajú okrem hlavného mesta aj ďalšie regióny.
Mimo prevádzky zostávajú aj divadlá, zoologické záhrady či mestské plavárne.
„Aj keď sa môžu opatrenia javiť drasticky, urobiť ich musíme a úspech závisí aj od individuálnych rozhodnutí,“ povedal bratislavský primátor Matúš Vallo (PS).
Školy a škôlky hlavné mesto a bratislavská župa zatvorili najmä preto, že sa potvrdil prípad nákazy vodičky MHD či učiteľky materskej školy v Ružinove. Je možné, že učiteľka chorobu rozšírila ďalej.
Škôlku na Palkovičovej uzavreli v pondelok. "Avšak koncom minulého týždňa mohlo dôjsť k šíreniu choroby medzi jej zamestnancami a deťmi v škôlke,“ pripustil starosta mestskej časti Martin Chren.
Rozsiahle opatrenia hneď po identifikovaní prvých prípadov by mali zamedziť masívnemu rozšíreniu ochorenia Covid-19 po celom Slovensku. Úrady chcú predísť situácii, ktorá nastala v Taliansku, kde počet nakazených stúpol do nečakaných čísel a pohybuje sa nad 7300 prípadmi.
Čísla zo zahraničia pritom naznačujú, že nástup ochorenia je rýchly a prekonáva podobné epidémie ako SARS či MERS. Potvrdila to aj situácia v Česku, kde vzrástol počet nakazených za osem dní z jedného na 35 ľudí.

Na Slovensku zatiaľ nejde o epidémiu koronavírusu a krízový štáb hovorí o potrebe zachovať pokoj a nešíriť paniku. Premiér Peter Pellegrini zo Smeru napríklad vyzval, aby Bratislavu nenapodobnili školy vo zvyšku Slovenska a nezatvárali.
„Masívne zatváranie škôl spôsobuje podstatne väčšie problémy pre náš priemysel, pretože tí ľudia, ktorí sú doma s deťmi, potom chýbajú na pracovnom trhu,“ povedal Pellegrini.
Rozhodnutie, ako sa škola zachová, je na zriaďovateľovi. Keďže hlavný hygienik Ján Mikas ani ministerstvá zatiaľ nenariadili ďalšie zatváranie škôl, vyučovať môžu aj v doterajšom režime.
Posilňovne aj nákupné centrá fungujú
Striktné nariadenia pre štátne a samosprávne zariadenia sa súkromných inštitúcií netýkajú. V hlavnom meste napríklad zostávajú v prevádzke nákupné centrá či fitnescentrá alebo bazény v sieti posilňovní Golem.
Rizikové krajiny
Čína
Taliansko
Irán
Južná Kórea
pri návrate z nich je povinná 14-dňová karanténa
jej nedodržanie sa bude trestať pokutou 1660 eur
Keďže hygienici ich zatiaľ nevyzvali, aby prevádzky zavreli, riešenie vidia vo zvýšenej ostražitosti a hygiene.
„Obmedzenie prevádzky centra nechystáme, kým nás na takýto krok nevyzvú príslušné autority,“ odkázali zástupcovia nákupného centra Aupark pre SME. Rovnako aj ďalšie centrum Central dodalo, že zvýšilo intenzitu či dôslednosť upratovania.
Podobne reagujú aj siete posilňovní Fit up! a Fit Inn, ktoré sa zatiaľ nechystajú obmedziť prevádzku.
„Zvýšili sme priebežnú a dôkladnejšiu dezinfekciu strojov, každú hodinu pravidelne vetráme priestory posilňovne, ale aj skupinových cvičení pred tréningom a po ňom,“ opísala postup siete Fit up! Jana Trellová. Klientov sieť vyzýva, aby doliečili doma, ak sa necítia dobre.
Na sebaobmedzenie a dobrovoľnú karanténu vyzývajú ľudí viaceré inštitúcie. Zakázané sú návštevy v nemocniciach či domovoch sociálnych služieb, keďže práve starším ľuďom pri ochorení na Covid-19 hrozí najväčšie riziko.
Pellegrini vyzval, aby deti zo škôl s prerušenou prevádzkou neopatrovali ich starí rodičia. "Priebeh choroby je u starších ľudí najťažší a zvyšovalo by sa tým riziko ďalšieho šírenia nákazy."
Zároveň rodičov upozornil, aby ponechali deti doma a nepúšťali ich s kamarátmi na voľnočasové aktivity, pretože tým by sa iba prenieslo riziko zo škôl inam.
„Treba zostať doma a vyhýbať sa kontaktu s inými ľuďmi,“ zhrnul hlavný hygienik Mikas.
Povinná karanténa
Slovensko podľa vzoru z Česka pristupuje aj k povinnej 14-dňovej karanténe po návrate zo štyroch vybratých krajín - Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu.
Každý, kto odtiaľ pricestuje, musí zostať dva týždne izolovaný v domácom prostredí bez ohľadu na to, či sa cíti dobre, alebo nie.

Izolácia sa nevzťahuje len na daného človeka, ale aj na jeho najbližších, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti. Podľa Úradu verejného zdravotníctva počas karantény nestačí len nevychádzať z domu, ale treba aj zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov.
Kto karanténu nedodrží, môže mať z toho problémy.
„V takom prípade sa dopúšťa priestupku na úseku verejného zdravotníctva a hrozí mu pokuta až 1659 eur,“ zhrnula hovorkyňa úradu Daša Račková.
Úrady by v takom prípade mohli postupovať aj podľa Trestného zákona, ktorý hovorí o trestnom čine šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Hrozí zaň jeden až päť rokov väzenia.
O tomto postupe sa hovorí napríklad pri prípade z Nitry, na ktorý upozornil lekár Fakultnej nemocnice v Nitre Peter Visolajský.
Do tamojšej nemocnice prišiel počas jeho služby rodič s dieťaťom v horúčkach. Hoci dieťa malo príznaky už štyri dni, rodič najskôr zatajoval, že boli na lyžovačke v Taliansku. Medzičasom s rodinou prišli do kontaktu viacerí zamestnanci nemocnice, ktorí teraz môžu skončiť sami v karanténe.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu

Beata
Balogová
