BRATISLAVA. Nemocnice v Malackách a vo Veľkom Krtíši vravia, že nemajú ani pre svojich zdravotníkov ochranné prostriedky, najmä respirátory a rúška.
Malacká nemocnica sa ich snažila získať od Správy štátnych hmotných rezerv, ale neúspešne. Veľkokrtíšska od iných nemocníc alebo za vysoké ceny od distribútorov. Zatiaľ s neveľkým úspechom.

Ministerstvo zdravotníctva vraví, že štátne rezervy majú v skladoch zásoby respirátorov aj chirurgických rúšok.
Nemôžu ich však podľa tajomníka pandemickej komisie Antona Tencera dodávať, lebo vláda pre koronavírus ešte nevyhlásila krízovú situáciu.
Hovorkyňa premiéra Patrícia Macíková vraví, že zásoby zo štátnych rezerv ešte neuvoľnili, lebo ich o to nepožiadala žiadna nemocnica.
Nesúhlasí s tým hovorkyňa malackej nemocnice Slavomíra Šindelářová, ktorá tvrdí, že to urobili, ale štátne rezervy na požiadavku neodpovedali.
Nemocnica je pritom neďaleko obce Kostolište, v ktorej minulý týždeň lekári zistili nákazu koronavírusom u trojčlennej rodiny.
Do utorka večera bolo nakazených jedenásť slovenských občanov vrátane štvorčlennej rodiny, ktorá je v karanténe v Kittsee.
Malacky a Veľký Krtíš v ohrození
"Minulý piatok, keď sa na Slovensku vyskytol prvý potvrdený pacient, sme požiadali Štátne hmotné rezervy o urýchlené dodanie špeciálnych respirátorov FFP3, keďže sme najbližšie k ohnisku nákazy," vysvetľuje hovorkyňa malackej nemocnice Šindelářová. "Dodnes nám neboli dodané napriek našim urgenciám."
Respirátory sa nemocnici podľa nej podarilo získať. "No máme obmedzené množstvo. Máme zásoby najviac na desať dní," vraví hovorkyňa.
Ďalšie opatrenia pre koronavírus
- v najbližších dvoch týždňoch sa nebudú konať bohoslužby, potvrdili viaceré cirkvi (spovedať sa však bude),
- prímestská doprava v bratislavskej župe začína od stredy jazdiť v prázdninovom režime,
- bratislavská župa prerušila prevádzku zariadení sociálnych služieb, ktoré poskytujú ambulantnú a týždennú starostlivosť,
- čaká sa, čo so zatvorenými školami, župa by v stredu mala povedať, či zavreté školy od pondelka začnú opäť učiť, alebo sa výluka výučby predĺži,rozhodujúce slovo bude mať hlavný hygienik,
- na pohreboch sa v Bratislavskom kraji môžu zúčastňovať výlučne blízke osoby, ostatným pohrebná služba Marianum odporúča, aby poslali len kvety,
- ministerstvo vnútra žiada ľudí, aby nechodili hromadne do klientskych centier, keďže mnohí v utorok využili voľný deň na vybavovanie dokladov a podobné úkony,
- bratislavské výstavisko Incheba expo ruší všetky akcie naplánované do 23. marca,
- bratislavský maratón má nový termín, z apríla sa presúva na 5. a 6. septembra.
Nemocnica sa snaží zohnať aj ochranné rúška, jednorazové obleky, ochranné okuliare, respektíve štíty. "Začína nám dochádzať aj dezinfekcia," pokračuje Šindelářová.
Distribútori podľa nej už nemajú rezervy a nie je možné ich zohnať na Slovensku.
"Štátne hmotné rezervy nezabezpečili dostatok všetkých ochranných pomôcok a nemocnice si ich zháňajú vlastnými silami v obmedzenom množstve."
Jednou z nich je aj nemocnica vo Veľkom Krtíši.
Námestníčka riaditeľa Drahomíra Šaranková vraví, že aj im chýbajú ochranné prostriedky. Snažia sa ich získať napríklad od väčších nemocníc, ale ani tie ich nemajú nazvyš.
Veľkokrtíšska nemocnica ich preto kupuje od distribútorov. Napríklad jedno rúško v časoch bez infekcie stojí 16 eur, veľkokrtíšskej nemocnici sa teraz podarilo podľa námestníčky jedno zohnať za 30. Inak stoja aj päťdesiat, hovorí o situácii na trhu.
Problém je podľa Šarankovej aj v tom, že mnohé ochranné prostriedky zostali zablokované v kamiónoch na cestách v zahraničí.
Najväčšie univerzitné a fakultné nemocnice tvrdia, že ochranných pomôcok majú dosť. Niektoré však dodávajú - zatiaľ.
V tejto situácii niektorých šéfov zdravotníckych zariadení nasrdil utorňajší list šéfa služobného úradu ministerstva zdravotníctva Jozefa Ráža ml., že zásoby ochranných pomôcok si mali urobiť už skôr a ak ich nemajú, majú si ich zabezpečiť. Ale tak, aby sa nedostali do mínusu.
Ráž vysvetľuje, že sa naňho obracajú nemocnice, aby im zabezpečil ochranné prostriedky. Ministerstvo je však podľa neho regulátorom, a nie tým, kto má nemocniciam zháňať rúška a respirátory.
Viaceré zdravotnícke zariadenia podľa neho podcenili situáciu. V skladoch mali menšie zásoby, ako mali podľa predpisov mať, vraví.
Nesúhlasí s tým napríklad Šaranková, ktorá tvrdí, že ochranné prostriedky sa nemocnica vo Veľkom Krtíši snaží zabezpečiť už niekoľko mesiacov, ale bez väčšieho úspechu.
Zamrznuté štátne rezervy
Hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová vraví, že štátne rezervy vo svojich skladoch zdravotnícke pomôcky majú.

V plnom počte podľa požiadaviek ministerstva majú aj chirurgické rukavice, návleky na obuv a 10-tisíc litrov dezinfekčného roztoku.
"Správa štátnych hmotných rezerv tieto pomôcky nemôže distribuovať, ak nie je vyhlásený krízový stav, zákon jej to neumožňuje," vysvetľuje tajomník pandemickej komisie, ktorý chodí aj na zasadnutia Ústredného krízového štábu. "Pomôcky, ktoré zabezpečuje štát zo svojich rezerv, sú na prípad, až sa vyhlási krízová situácia, napríklad núdzový stav, potom sa môže rozdeľovať to, čo bude treba," spresňuje Tencer.
Vláda o vyhlásení krízového stavu zatiaľ nehovorí. Jej hovorkyňa Patrícia Macíková pre SME len povedala, že zásoby uvoľnia vtedy, ak ich o to požiada nejaká nemocnica, ktorá ich nezoženie zo zásob inej. Vraj sa to zatiaľ nestalo.
"Na utorkovom zasadnutí krízového štábu všetci zúčastnení hovorili, že so zdravotnými pomôckami nemajú problémy," hovorí Macíková.
Všetky prípady chýbajúcich zdravotníckych pomôcok v nemocniciach bude podľa nej riešiť krízový štáb, ktorý by mal opäť zísť vo štvrtok.
Otázky vyvoláva aj to, prečo Štátne hmotné rezervy začali obstarávať ďalšie zásoby ochranných prostriedkov, až keď sa na Slovensku vyskytol prvý prípad koronavírusu.
Štátne rezervy na to do uzávierky neodpovedali. Nejasné je aj to, kedy im dodatočné zásoby ochranných prostriedkov dodajú.
"Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ostatnými zložkami situáciu rieši aktívne tak, aby všetky zásoby boli doplnené v čo najkratšom možnom termíne," hovorí Eliášová.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu

Beata
Balogová
