BRATISLAVA. Na štvrtkovom ústrednom krízovom štábe sa bude zvažovať aj nariadenie zatvoriť všetky školy a školské zariadenia na 14 dní.
Pred rokovaním vlády o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nákazy novým koronavírusom. Vyjadril aj sklamanie nad prístupom pravoslávnej cirkvi, ktorá nemieni zrušiť omše.

Premiér tiež avizoval, že na rokovaní vlády pravdepodobne rozhodnú o odporúčaní mestám a obciam, aby sa mestské polície sústredili na kontrolu verejných priestranstiev a upozorňovali ľudí, najmä deti a študentov, aby opustili obchodné domy a nestretávali sa napríklad v parkoch.
"Toto budeme musieť dnes požiadať, aby aj mestské polície nejakým výchovným spôsobom fungovali," uviedol novinárom premiér s tým, že jediným spôsobom, ako sa ochrániť, je nechodiť medzi ľudí.
Vláda v stredu podľa Pellegriniho slov bude rozhodovať o vyslaní 200 vojakov, aby armáda poskytovala súčinnosť Policajnému zboru pri riešení týchto situácií.
Na rokovaní vlády by sa tiež podľa Pellegriniho malo rozhodovať o nákupe špeciálnych prístrojov na umelú ventiláciu. Pripomenul, že v nemocniciach sa možno budú musieť odkladať aj plánované operácie.
Pravoslávna cirkev omše neruší
Prístup Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, že omše nezruší a bude pokračovať v pití z jedného kalicha, považuje Pellegrini za sebecký.
Ako v stredu odkázal, ak bude pravoslávna cirkev v tom tvrdohlavo pokračovať, on prvý bude iniciovať aj postihy. Pripomenul, že na ohrozenie verejného zdravia sú paragrafy.

Napriek požiadavkám Úradu verejného zdravotníctva SR prijať opatrenia na prevenciu pred šírením koronavírusu Pravoslávna cirkev na Slovensku vyhlásila, že považuje za nevyhnutné pripomenúť svojim veriacim nevyhnutnosť rovnocenného zabezpečovania svojich duchovných a materiálnych potrieb.
„Je vhodné všetkým tým, ktorí sa obávajú, že by sa mohli pri spoločných bohoslužbách nakaziť bozkávaním sv. ikon alebo prijímaním z jedného kalicha, zdôrazniť nasledovné: sv. Eucharistia nebola, nie je a nikdy nebude príčinou choroby a smrti, ale práve naopak – je ustavičným zdrojom nového života v Christovi, odpustenia hriechov a uzdravenia duše a tela," uviedla cirkev vo svojom vyhlásení.
„Mrzí ma, som prekvapený a veľmi sklamaný z postoju pravoslávnej cirkvi, pretože cirkev tu má byť na to, aby ľuďom pomáhala a nie nato, aby v záujme sebeckého dodržiavania si nejakých tradícií ohrozovala verejné zdravie," podotkol.
Ako dodal, existujú paragrafy a ak by došlo k nejakému ohrozeniu, štát môže voči takýmto organizáciám, ktoré nerešpektujú zákon, použiť paragrafy ohrozenia verejného zdravia.
„Odkázal som im, že takto voči nim môžeme postupovať. Nezdá sa mi, že toto je zodpovedné k veriacim. Oni by mali ísť príkladom a nie verejne vyhlasovať, že všetci budú piť z jedného kalicha a bozkávať ikony. Veď to vyzerá, akoby chceli naschvál, aby sa šírila nákaza," prízvukoval.
Pravoslávnu cirkev zároveň vyzval, aby prehodnotila svoje rozhodnutie a pridala sa k ostatným cirkvám, ktoré 14 dní nebudú vykonávať hromadné podujatia v kostoloch.
Konferencia biskupov Slovenska opatrenia v súvislosti s koronavírusom rešpektuje. V utorok oznámila, že v slovenských kostoloch sa najbližšie dva týždne nebudú konať verejné katolícke bohoslužby.
Rovnako reagovala aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku, ktorá na svojej stránke oznámila, že Služby Božie a všetky hromadné podujatia v ECAV sa konať nebudú do odvolania.
Islamská nadácia na Slovensku agentúru SITA v stredu tiež informovala o svojom rozhodnutí do odvolania pozastaviť konanie spoločných piatkových modlitieb v centre Córdoba v Bratislave.
Hygienik: Zákaz hromadných podujatí je jedným z najefektívnejších opatrení
Zákaz hromadných podujatí je jedným z najefektívnejších opatrení na zabránenie vzniku epidémie. Je rovnako jedným z dôležitých nástrojov na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom na Slovensku.
Zdôraznil to hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý tak zdôvodnil zákaz svätých omší a ostatných cirkevných obradov.
"Cieľom tohto dočasného opatrenia, ktorým sa okrem iných hromadných podujatí zakázali aj iné bohoslužobné zhromaždenia za účasti veriacich, je, že v prípade svätých omší ide o podujatia, na ktorých sa vo väčšom počte zhromažďujú osoby, ktoré sú koronavírusom najviac ohrozené, napríklad seniori, ľudia trpiaci rôznymi chronickými ochoreniami a u ktorých je riziko nakazenia väčšie a následný priebeh ochorenia má zväčša ťažký priebeh a štatisticky najčastejšie vedie k smrti," vysvetlil Mikas.
Nový koronavírus sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, v ťažkých prípadoch aj zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím.
Ľudia majú využívať najmä telefón
Premiér tiež informoval, že počet operátorov na infolinkách sa zvýši, pomôcť by mali napríklad študenti končiaci medicínu či doktorandi.
Upozornil, že občania majú v prípade problémov volať prednostne svojmu obvodnému lekárovi. Pellegrini požiadal lekárov, ako aj sestričky, aby dvíhali telefóny.
Podľa premiéra je pripravený aj vládny špeciál, ktorý môže odletieť do krajín, kde by bolo možné nakúpiť respirátory.
Pellegrini je pripravený byť osobne prítomný na palube lietadla, pokiaľ by sa vyskytli diplomatické problémy, v tejto chvíli nie sú podľa neho dôležité sankcie, je ochotný potrebné pomôcky nakúpiť aj v Rusku.
Testovacích sád je a bude dosť
Testovacích sád na nový koronavírus je a bude dosť, vo štvrtok pribudnú ďalšie, ubezpečil Pellegrini pred stredajším rokovaním vlády.
"Testujeme každého, u koho je testovanie potrebné," uistil. Pripomenul, že sa prijímajú opatrenia, aby sa testovalo nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Premiér verí, že situácii pomôže aj využitie rýchlotestov.
"Podľa nich budeme vidieť, či prípadov infikovaných narastá alebo nie," upozornil. Doterajší pomalý nárast a relatívne nízky počet potvrdených prípadov na Slovensku je podľa neho výsledkom i promptných reštriktívnych opatrení na úrovni štátu a krajov. Priznal, že "stále sme ešte len na začiatku".
Preto aj opätovne vyzval obyvateľov k zodpovednému správaniu. "Ak niekto pociťuje počiatočné príznaky, cíti, že to má ľahší priebeh, nech ostane doma. Nech nevychádza von, nejde osobne za lekárom, ale kontaktuje ho telefonicky," zdôraznil premiér.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Ako postupovať pri podozrení na nákazu
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu