BRATISLAVA.Preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijali aj ministerstvo spravodlivosti a súdy. Opatrenia platia do 23. marca a prijali ich počas zasadnutia Krízového štábu pod vedením jeho predsedu, ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd).
Zúčastnil sa na ňom aj zástupca Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie ministerstva spravodlivosti.
Zrušili plánované porady, školenia a cesty
Rezort spravodlivosti zrušil všetky plánované pracovné porady, školenia, zahraničné služobné cesty. Tuzemské pracovné cesty sa budú riešiť individuálne.

Zároveň platí zákaz prijímať návštevy v priestoroch rezortu. „Z opatrení takisto vyplýva, že zamestnanci, ktorí prejavujú príznaky choroby, sa musia zdržiavať doma. Podateľňa ministerstva bude zabezpečená zdravotníckymi pomôckami a dezinfekčnými prostriedkami. Zamestnanci majú podľa nariadenia uprednostňovať elektronickú alebo telefonickú komunikáciu, osobná komunikácia je možná len vo výnimočných prípadoch, ktoré neznesú odklad," uvádza tlačová správa.
Centrum právnej pomoci zatvorí svoje konzultačné strediská. Na webovej stránke ministerstva budú informovať o spôsobe kontaktu s konzultačnými strediskami.
Súdy majú obmedziť pohyb verejnosti vo svojich priestoroch. Budú dôsledne kontrolovať účel vstupu osôb do budovy. Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže dostanú od vedenia súdov zoznam účastníkov konania a predvolaných osôb.
Do priestorov súdu sa obmedzí vstup osobám, ktorých účasť na pojednávaniach a iných úkonov súdov nie je nevyhnutná. „Výnimka platí pre osoby, ktoré idú doručiť podanie do podateľne. Im však bude umožnený vstup len na nevyhnutný čas a do daných priestorov. Informačné centrá súdov budú poskytovať informácie len elektronicky alebo telefonicky," dodáva rezort.
Zároveň platí odporúčanie zvážiť uskutočnenie pojednávaní a iných úkonov súdov a prihliadať ma žiadosti o odročenie pojednávania zo zdravotných dôvodov, resp. z dôvodov súvisiacich so šírením ochorenia COVID-19.
Súdy tiež umožnia osobám pri účasti na pojednávaniach a iných úkonoch používať dezinfekčné prostriedky a ochranné pomôcky. Okrem toho je nevyhnutné zabezpečiť pre všetkých zamestnancov súdov, ktorí prichádzajú do styku s verejnosťou, primerané dezinfekčné a ochranné pomôcky.
Opatrenia prijal aj Zbor väzenskej a justičnej stráže
Preventívne opatrenia prijal aj Zbor väzenskej a justičnej stráže. Ako už informovali, platí zákaz návštev obvinených a odsúdených vo väzniciach až do odvolania.
Všetkým vstupujúcim osobám do všetkých ústavov a zariadení merajú telesnú teplotu bezkontaktným teplomerom, pričom platí, že osobám s teplotou vyššou ako 37,5°C s príznakmi ochorenia COVID-19 alebo osobám, ktoré odmietnu meranie teploty, zamedzia vstupu do ústavu.
V prípade orgánov činných v trestnom konaní, sudcov, obhajcov, advokátov či iných osôb poskytujúcich právnu pomoc sa zváži zamedzenie vstupu. V prípade povolenia poskytne ústav vstupujúcim rúško na tvár.
Vojakom pozastavili zahraničné cesty
Profesionálni vojaci majú pre výskyt nového koronavírusu pozastavené zahraničné služobné cesty a návštevy. Do úvahy pripadá aj zrušenie či presunutie niektorých aktivít. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.
Profesionálni vojaci sú informovaní o základných hygienicko-epidemiologických opatreniach. Ako uviedla Capáková, situácia v rámci jednotiek a útvarov je vyhodnocovaná v spolupráci s Vojenským ústavom hygieny a epidemiológie, ktorý zároveň vydal všeobecné pokyny, ako predchádzať nákaze týmto vírusom.
Výskyt nového koronavírusu ovplyvní aj plán vojenských cvičení. "Do úvahy pripadá aj zrušenie jednotlivých aktivít, prípadne ich presunutie na neskoršiu dobu. V súčasnosti sú už napríklad pozastavené zahraničné služobné cesty aj návštevy," načrtla hovorkyňa.
Vojaci pôsobiaci v zahraničných misiách zatiaľ podľa Capákovej problémy nehlásia. "Jeden prípad sa vyskytol v Afganistane, avšak u civilnej osoby - z inej krajiny, mimo kontaktu s kontingentom," doplnila.
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, generál Daniel Zmeko, minulý týždeň v liste požiadal vojakov o zachovanie vysokej miery profesionality.
"Nepodliehajme dezinformáciám a falošným správam, buďme v každej situácii zodpovedným vzorom pre rodinu, známych i širokú verejnosť. Rovnako tak neprepínajme sily, ak sa necítime v zdravotnej kondícii, vráťme sa do nej pod dohľadom ošetrujúcich lekárov," napísal.
Zároveň ubezpečil, že je v úzkom kontakte so šéfom vojenského zdravotníctva, hlavným lekárom ozbrojených síl, brigádnym generálom Vladimírom Lengvarským.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Ako postupovať pri podozrení na nákazu
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu