BRATISLAVA. Vláda by v stredu po medzirezortnej porade s odborníkmi mala v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyhlásiť mimoriadnu situáciu na celom území SR.
Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer) s tým, že mimoriadna situácia nebude znamenať obmedzenie osobnej slobody a pohybu ľudí, má však pomôcť zabezpečiť štátu potrebné materiálne zásoby.
Slobodný pohyb neobmedzia

"Toto je nástroj, aby sme si napríklad od firmy, ktorá má na sklade päť pľúcnych ventilátorov, mohli vynútiť dodanie a predaj týchto prístrojov štátu a nie súkromníkom," ozrejmil Pelelgrini, ktorý to prirovnal k vyhláseniu mimoriadnej situácie na úrovni regiónu, postihnutého prírodnou katastrofou.
"Naozaj to neznamená, že ľuďom obmedzíme pohyb, že nebudú môcť vychádzať v noci na ulicu, tam nie sme a dúfam, že ani nebudeme, " upozornil.
Vláda bude týmto spôsobom reagovať aj na nárast prípadov nákazy novým koronavírusom a ďalšie tri potvrdené prípady.
Premiér priblížil, že ide o dve ženy a jedného muža, ktorí boli v kontakte s nakazenou rodinou v Kitsee. Zdôraznil, že sú od začiatku v domácej izolácii a sú pod kontrolou.
"Toto je len začiatok, môžeme očakávať, že nárast bude väčší," povedal Pellegrini a opätovne vyzval verejnosť, aby brala situáciu vážne.
Pellegrini pripustil, že v súvislosti so šírením vírusu bude možno potrebné dať do karantény aj všetkých Slovákov pracujúcich v zahraničí pri ich návrate na Slovensko.
Naznačil, že štát možno v tejto súvislosti využije zariadnie MV SR v Gabčíkove.
Pellegrini: Testovacích sád je a bude dosť
Testovacích sád na nový koronavírus je a bude dosť, vo štvrtok (12. 3.) pribudnú ďalšie. Ubezpečil o tom predseda vlády SR a zastupujúci minister zdravotníctva SR Peter Pellegrini (Smer) pred stredajším rokovaním vlády.
"Testujeme každého, u koho je testovanie potrebné," uistil. Pripomenul, že sa prijímajú opatrenia, aby sa testovalo nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Premiér verí, že situácii pomôže aj využitie rýchlotestov.
"Podľa nich budeme vidieť, či prípadov infikovaných narastá alebo nie," upozornil. Doterajší pomalý nárast a relatívne nízky počet potvrdených prípadov na Slovensku je podľa neho výsledkom i promptných reštriktívnych opatrení na úrovni štátu a krajov. Priznal, že "stále sme ešte len na začiatku".
Preto aj opätovne vyzval obyvateľov k zodpovednému správaniu.
"Ak niekto pociťuje počiatočné príznaky, cíti, že to má ľahší priebeh, nech ostane doma. Nech nevychádza von, nejde osobne za lekárom, ale kontaktuje ho telefonicky," zdôraznil premiér.
Tisíc respirátorov pre lekárov
V priebehu stredy by malo byť k dispozícii pre lekárov približne 1000 vysokovýkonných respirátorov, z Českej republiky by prostredníctvom vládnej dohody malo prísť ďalších 9000 takýchto masiek.
Po stredajšom rokovaní to v súvislosti so zabezpečením ochranných pomôcok v boji proti novému koronavírusu uviedol predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura.
Potvrdil to aj predseda vlády SR Peter Pellegrini. "Je to typ respirátorov FFP4, teda vyššia rada ako FFP3, dostaneme ich aj s náhradnými filtrami, ktoré vydržia niekoľko dní," ozrejmil premiér.
Kičura priznal, že obstarávanie niektorých druhov ochranných pomôcok je problémové, týka sa to najmä najbezpečnejších respirátorov typu FFP3 a FFP2.
Problém komplikujú aj zavádzané limity niektorými štátmi na export takýchto komodít. SŠHR na obstaraní podľa jeho slov pracuje nonstop.
Policajtom budú pomáhať aj vojaci
Policajtom budú v súčasnej situácii ovplyvnenej šírením nového koronavírusu pomáhať pri zabezpečení verejného poriadku aj vojaci.
Návrh na denné vyčlenenie do 500 príslušníkov Ozbrojených síl SR na posilnenie Policajného zboru (PZ) v stredu schválila vláda.
"Sily a prostriedky PZ už nepostačujú na plnenie všetkých opatrení, ktoré treba prijať na zabezpečenie verejného poriadku v súvislosti s opatreniami v boji proti novému koronavírusu," ozrejmili predkladatelia návrhu - ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer) a minister obrany Peter Gajdoš (SNS), využitie zákonnej možnosti vyčlenenia profesionálnych vojakov na pomoc polícii.
Prijaté opatrenie má platnosť do konca roka 2020.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Ako postupovať pri podozrení na nákazu
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu