BRATISLAVA. Naša vlastná disciplína je kľúčovou podmienkou na prekonanie nákazy.
V mimoriadnom piatkovom príhovore to v súvislosti so šírením nového koronavírusu na Slovensku povedal premiér Peter Pellegrini (Smer).
Bezpečnostné opatrenia
Zdôraznil, že Slovenská republika robí všetko pre to, aby prispela k zníženiu šírenia ochorenia COVID-19.
Na zodpovednosť preto vyzval aj verejnosť. Apeloval na občanov, aby dodržiavali bezpečnostné opatrenia, pripomína tiež potrebu solidárnosti.

"Naša vlastná disciplína je kľúčovou podmienkou na prekonanie nákazy. Majme na pamäti jednoduché pravidlo: 'Ako sa budeme správať dnes, tak bude pandémia vyzerať o dva týždne,'" zdôraznil premiér s tým, že každý občan môže prispieť k zlepšeniu situácie vlastnou zodpovednosťou.
Premiér zdôraznil, že Slovenská republika a jej orgány robia maximum pre to, aby svojich občanov chránili pred následkami nákazy.
"Okrem opatrení ústredného krízového štábu konajú i obce, mestá a župy," doplnil s tým, že každé zdravotnícke zariadenie sa stará o to, aby malo dostatok ochranných pomôcok, prístrojov i lekárov.
Odmieta umelé vyvolávanie paniky
Pellegrini odmieta umelé vyvolávanie paniky a jej zneužívanie na politické ciele.
"Sme v situácii, na akú sa nikdy nedá vopred dôkladne pripraviť," podotkol s tým, že s pandémiou takéhoto rozsahu zatiaľ Slovensko nemá skúsenosť.
Verejnosť vyzval, aby rešpektovala bezpečnostné opatrenia a nariadenia. "Nejde tu o žiadnu svojvôľu štátu, ale výlučne o snahu zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu vírusu na Slovensku," zdôraznil.
Pripomenul potrebu obmedziť sociálne kontakty a tráviť čo najviac času doma, dôkladne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, pretože umývanie si rúk a používanie dezinfekčných prostriedkov nás chráni pred ochorením.
"Nehanbime sa nosiť ochranné rúška alebo odmietnuť osobný kontakt a podávanie si rúk s našimi kolegami a priateľmi. Sú to všetko kroky, ktoré sú v prospech celej spoločnosti, a nikto nás za ne nemôže odsudzovať," dodal.
Zdôraznil potrebu solidarity
Rovnako vyzval ľudí, aby sa správali tak, akoby každý, s ktorým prídu do styku, mohol byť nakazený infekčnou chorobou a oni ju od neho nechceli dostať.
Zároveň by mal každý podľa jeho slov konať tak, akoby bol sám nositeľom choroby a nechcel nakaziť ostatných.
Zdôraznil tiež potrebu solidarity. Premiér vyzval ľudí, aby pomáhali svojim susedom napríklad s nákupom za dodržiavania všetkých hygienických pravidiel.
"Podeľme sa o rúška, ktorých sme pre seba kúpili viac, no inde možno chýbajú," poznamenal.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Ako postupovať pri podozrení na nákazu
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu