SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Pribudlo 11 nových prípadov, PSA preruší výrobu aj na Slovensku (minúta po minúte)

Ministerstvo odporúča necestovať.

Načítavam video...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Situáciu okolo koronavírusu budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

19:53 Rusko zakáže od stredy vstup všetkým cudzincom. Toto dočasné opatrenie má platiť do 1. mája.

19:45 Na 53 mŕtvych stúpol v Británii počet obetí nákazy, čo je o 18 viac ako v nedeľu. Počet infikovaných dosiahol v Británii 1543 osôb.

19:41 V dvoch nových prípadoch koronavírusu z okresu Svidník ide o brata nakazeného poslanca z Giraltoviec, ktorému ochorenie potvrdili v sobotu, a ďalšieho muža z obce Kapišová.

19:25 Nákaza sa nevyhýba ani hollywoodskym hviezdam. Pozitívny test oznámila ukrajinská herečka Olga Kurylenková - bond girl z Quantum Of Solace a herec Idris Elba.

19:20 Na Slovensku by sa koronavírusom malo nakaziť hlboko pod 40 percent populácie.

Vyplýva to z prognózy vývinu tohto ochorenia u nás, ktoré urobil Inštitút zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva. Výsledky analýzy naznačil premiér Pellegrini. Štyridsať percent populácie sú dva milióny 180-tisíc obyvateľov Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pellegrini: Nakaziť sa môže hlboko pod 40 percent obyvateľstva Čítajte 

Tento podiel premiér však označil za dobrý, nakoľko v iných krajinách hrozí, že sa koronavírusom nakazí až 80 percent obyvateľov.

Epidémia by mala vrcholiť na 60. deň po identifikácii prvého prípadu. Vychádza to na prelom apríla a mája.

"V tom najhoršom dni sa môže nakaziť 40-tisíc ľudí denne." Avšak väčšina ochorení bude mať ľahký priebeh, doplnil Pellegrini.

Následne by mala na tejto úrovni zotrvávať 15 až 20 dní. Po osemdesiatom dni by počty nakazených mali klesať.

Inštitút zdravotnej politiky predstaví analýzu v utorok.

19:04 Ministerstvo zahraničných vecí odporúča Slovákom necestovať do žiadnej krajiny sveta >>>>

18:58 Všetky tri slovenské továrne nemeckého automobilového koncernu Volkswagen kvôli epidémii prechodne zastavujú výrobu.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúre DPA to potvrdila hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovičová Makayová. Produkciu od utorka preruší aj španielska divízia VW - Seat.

V pondelok boli závody v Bratislave, Martinu a v Stupave ešte v prevádzke.

18:53 Pandémia zasiahla aj do práce novinárov. Pozrite si, ako sa fungujeme v SME.

Načítavam video...

18:41 Švajčiarska vláda vyhlásila v rámci boja proti šíreniu nákazy stav núdze na území celej krajiny, ktorý potrvá do 19. apríla.

18:33 Dobrovoľník Neal Browning dostáva ako druhý v poradí vakcínu proti koronavírusu počas klinickej skúšky vakcíny, ktorá sa začala vo výskumnom ústave v americkom meste Seattle.

Účastníci sa nemôžu nakaziť, pretože injekcie, ktoré dostanú, neobsahujú samotný vírus. Cieľom je výlučne overiť, že tieto vakcíny nepreukazujú znepokojujúce vedľajšie účinky, čo by umožnilo uskutočniť väčšie testy.

SkryťVypnúť reklamu

18:25 Španielsko zatvorí svoje pozemné hranice, aby zastavilo šírenie epidémie.

Zatvorenie hraníc vstúpi do platnosti už o polnoci a do krajiny budú vpustení iba španielski občania, ľudia s trvalým pobytom alebo akreditovaný diplomatický personál a tiež osoby v prípadoch spôsobených nepredvídateľnými okolnosťami.

18:22 V Taliansku podľahlo nákaze ďalších 349 ľudí, čím sa počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v tejto krajine zvýšil na viac ako 2000.

18:20 Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval všetkých občanov, aby sa "zdržiavali doma". Najväčšia ekonomika Európy zároveň oznámila nové celoštátne obmedzenia na spomalenie šírenia koronavírusu.

V krajine musia zatvoriť všetky bary, kluby, divadlá, zoo, verejné plavárne, ihriská či nevestince. Potvrdila to kancelárka Merkelová. Obchody s potravinami alebo lekárne zostanú otvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Kancelárka zdôraznila, že vláda sa bude usilovať o to, aby súbor opatrení na spomalenie postupu epidémie mal čo najmenší dopad na ekonomiku.

18:16 Vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici boli nútení uzatvoriť oddelenie pneumológie a ftizeológie, zdravotnícky personál je v povinnej 14-dňovej karanténe.

Súvisiaci článok Rooseveltova nemocnica uzavrela oddelenie pneumológie Čítajte 

Potvrdila to hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje s tým, že na oddelení bola hospitalizovaná pacientka, u ktorej vyšiel pozitívne test na koronavírus.

65-ročná pacientka z Banskej Bystrice je momentálne hospitalizovaná na oddelení infektológie.

18:10 V slovenskej lekárskej komunite vznikla iniciatíva, ktorá vytvorila v spolupráci s tímom programátorov mobilnú aplikáciu Zostaň zdravý. Jej cieľom je spomaliť a zastaviť šírenie nákazy COVID-19. Aplikácia dodáva množstvo užitočných dát, potrebných na zvládnutie epidemickej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

18:02 WHO označila pandémiu koronavírusu za definujúcu zdravotnícku krízu našej doby a vyzvala jednotlivé štáty, aby otestovali každý podozrivý prípad.

17:24 Arménsko vyhlásilo celoštátny stav núdze a oznámilo aj ďalšie opatrenia na zabránenie združovaniu ľudí či cestovné obmedzenia.

17:13 Kým sú ochranné rúška nedostatkový tovar, mnohí ľudia sa rozhodli vyrobiť si rúško podomácky.

Aký materiál je na provizórnu ochranu najvhodnejší, naznačuje staršia štúdia, ktorú zverejnil úzko špecializovaný časopis Disaster Medicine and Public Health Preparedness.

Štúdiu však nerobili ako súčasť výskumu koronavírusu.

Aká je efektívnosť domácich materiálov v zachytávaní vírusových častíc sa dozviete tu >>>>

17:07 Jedna z alternatívnych taxislužieb Bolt vypla v pondelok popoludní svoje služby. Ešte dopoludnia zákazníkov po Bratislave prevážala.

SkryťVypnúť reklamu

17:04 Obmedzenie pohybu ľudí zostava zatiaľ v rovine odporúčania. Vláda je však pripravená sprísniť aj toto opatrenie.

Núdzový stav, ktorý od pondelka platí pre štátne nemocnice, sa má rozšíriť na všetky segmenty, ktoré sa týkajú zdravotníctva, bez ohľadu na vlastníctvo.

Doposiaľ prijaté opatrenia štátu ostávajú v platnosti, budú však mierne modifikované.

Povolí sa napríklad fungovanie práčovní a čistiarní, pneuservisov, autoservisov a odťahových služieb. Fungovať budú môcť aj taxislužby, budú však môcť prevážať len tovar, nie osoby. Viac si môžete prečítať tu >>>>

16:57 Na Slovensku pribudlo v pondelok 11 prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia Covid-19 teda stúpol na 72.

Po zasadnutí ústredného krízového štábu to oznámil premiér Pellegrini s tým, že doteraz 1523 vyšetrených má negatívny nález.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

16:55 Železničná spoločnosť Slovensko pozastavuje prevádzku IC vlakov, nebudú premávať ani autovozne, do odvolania sa zatvoria ja zákaznícke centrá.

16:51 Predsedníčka Európskej komisie EK Ursula von der Leyenová navrhla 30-dňové obmedzenie cestovania do členských krajín EÚ v snahe obmedziť šírenie koronavírusu.

"Čím menej cestovania, tým menej vírusu môžeme prenášať," zdôraznila šéfka exekutívy EÚ. "Preto navrhujem hlavám štátov a vlád, aby zaviedli dočasné obmedzenie pre cestovanie do Európskej únie, ktoré nie je nevyhnutné," odkázala von der Leyenová.

16:46 V Českej republike boli prví traja ľudia vyliečení z nákazy. Všetci boli pacientmi nemocnice v Ústí nad Labem.

16:39 Ministerstvo zahraničných vecí vyzýva občanov, aby sa na Slovensko vrátili individuálne, ak je to možné.

SkryťVypnúť reklamu

"Budeme sa snažiť, v rámci našich reálnych možností, preveriť, aké sú možnosti návratu do vlasti organizovaného štátom, ktoré však majú svoje kapacitné limity. Naďalej preto dôrazne vyzývame našich občanov na individuálne návraty všade tam, kde je to možné," uviedol rezort diplomacie.

16:30 Novozvolení poslanci si budú musieť pred vstupom do rokovacej sály počas ustanovujúcej schôdze vydezinfikovať ruky, nasadiť ochranné rukavice a rúška na tvár.

16:26 Automobilka PSA zatvorí svoj závod aj na Slovensku, a to presne od 19. marca od šiestej hodiny ráno, teda po skončení nočnej zmeny.

Súvisiaci článok V automobilke PSA v Trnave zastavia výrobu Čítajte 

Denníku SME to potvrdil hovorca spoločnosti Peter Švec.

Dovtedy sa musí fabrika pripraviť na zastavenie výroby. Švec dodal, že doteraz nemali v trnavskej automobilke potvrdený ani jeden prípad koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

16:21 Súčasný katalánsky premiér Quim Torra oznámil, že má pozitívny test na nový koronavírus a od nedele je v izolácii v premiérskej rezidencii v Barcelone.

15:46 Univerzitná nemocnica Bratislava prijala karanténne opatrenia pre 27 zdravotníckych pracovníkov. Zároveň vykonala dezinfekciu priestorov na Klinike úrazovej chirurgie Nemocnice akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch, na ktorej sa nachádzal lekár s nových koronavírusom.

Potvrdila hovorkyňa UNB Eva Kliská s dôvetkom, že lekár sa vrátil zo zahraničného pobytu. Na prípad upozornil Denník N.

"Hneď ako sme sa dozvedeli o tejto mimoriadnej udalosti, prijali sme všetky bezpečnostné opatrenia, vedúce k ochrane zdravia personálu a pacientov. Situáciu sme konzultovali s regionálnym hygienikom," povedala Kliská.

SkryťVypnúť reklamu

15:37 Spracovatelia a prvovýrobcovia mlieka žiadajú štát o pomoc pri zabezpečení ochranných prostriedkov pre svojich zamestnancov i pracovníkov logistiky.

Spracovatelia mlieka urgentne potrebujú dodávky osobných ochranných pomôcok, hlavne rúšok. Prvovýrobcom už začínajú chýbať okrem rúšok aj dezinfekčné prostriedky.

15:24 Francúzska automobilka PSA preruší výrobu vo všetkých európskych závodoch.

Koncern uviedol, že do 27. marca zatvorí všetky európske závody pre šírenie nového koronavírusu. "Predseda predstavenstva a členovia krízového štábu sa rozhodli uzavrieť všetky produkčné závody," píše sa v stanovisku PSA.

Reakciu fabriky v Trnave zisťujeme. Podľa vyhlásenia PSA by však mali trnavský závod zatvoriť 19-ho marca.

15:20 Prvý prípad nákazy potvrdila Tanzánia.

SkryťVypnúť reklamu

15:16 Časť personálu Kliniky pediatrie a neonatológie v trenčianskej Fakultnej nemocnici je v nútenej karanténe.

Súvisiaci článok V karanténe je aj 15 zamestnancov pediatrie v Trenčíne Čítajte 

Dve pacientky z Nového Mesta nad Váhom – matka s dcérou, ktorým potvrdili koronavírus, boli štyri dni hospitalizované na tomto oddelení.

„Personál pediatrie, ktorý prišiel do kontaktu s pacientkami, u ktorých sa potvrdilo uvedené ochorenie, je v nariadenej karanténe,“ informovala nemocnica.

15:10 V Prešove je veľká časť reštaurácií zatvorených. Otvorených ostalo len niekoľko podnikov, ktoré ponúkajú obedové menu. Ľudia sa však do nich nehrnú, keďže mesto je oproti bežným dňom takmer vyľudnené.

Súvisiaci článok V Prešove vydávajú reštaurácie jedlo do obedárov. Zákazníkov vítajú s rúškami Čítajte 

„Dnes sme vyviezli obedy firmám, ktorým dodávame stravu. Ľudí, ktorí k nám prichádzajú, tých riešime spôsobom výdaja cez okienko. Nechodí veľa ľudí, väčšina z tých, čo k nám prichádza, je buď z obchodov, ktoré nie sú zatvorené, alebo z bánk či poisťovní. Aj tie sú však sú v obmedzenom režime a nemajú plný počet zamestnancov. Takže nie je toho veľa, ale zatiaľ sme tu,“ povedal majiteľ jednej z prevádzok Slavomír Gurčík.

SkryťVypnúť reklamu

V bežné dni vydávali približne 300 až 350 obedov, teraz klesli približne na tretinu.

15:07 Tisíce lekárnikov či sestier má stále problém s nedostatkom ochranných pomôcok na výkon svojho povolania.

Potvrdila to prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Rovnako to uvádza aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární.

Lazorová vyzvala Pellegriniho, aby urýchlene zabezpečil zdravotníkom, ktorí sú v prvej línii ohrozenia nákazou novým koronavírusom, dostatok ochranných a osobných prostriedkov potrebných na poskytovanie bezpečnej zdravotnej starostlivosti.

Súvisiaci článok Jedna katastrofa za druhou. SND v 100. sezóne musí vyzývať na pomoc aj divákov Čítajte 

15:05 Riaditeľ Slovenského národného divadla Peter Kováč vydal príkaz o predĺžení uzatvorenia historickej a novej budovy SND ako aj Umelecko-dekoračných dielní SND minimálne do 30. marca.

SkryťVypnúť reklamu

SND upozorňuje, že takýto neplánovaný výpadok financií ohrozí malé i veľké scény bez rozdielu.

Aj preto sa na divákov obracajú s výzvou s názvom Podajte kultúre záchranné koleso a ponúkajú aj niekoľko možností, ako byť záchranným kolesom.

15:00 Wall Street sa po otvorení prudko prepadla a obchodovanie bolo dočasne prerušené. Nepomohlo ani nedeľňajšie výrazné uvoľnenie menovej politiky americkou centrálnou bankou.

Výrazne sa oslabili aj európske akciové trhy, ktoré sa nachádzali v mínuse o viac ako deväť percent.

14:59 Turecko pozastavilo až do odvolania hromadné modlitby v mešitách - vrátane dôležitej piatkovej modlitby. Približne 90-tisíc mešít však zostane otvorených pre jednotlivcov, ktorí si želajú modliť sa individuálne.

14:43 Súkromné laboratóriá Medirex sú pripravené testovať vzorky na koronavírus SARS-CoV-2. Upozorňujú však, že ide výhradne o diagnostiku pre potreby štátu, nie o preventívne testovanie individuálnych záujemcov.

SkryťVypnúť reklamu

14:33 Opatrenia prijímajú aj viaceré letecké spoločnosti. Ryanair uzemní v najbližších siedmich až desiatich dňoch väčšinu svojich lietadiel. K rovnakému kroku pristupuje aj britská nízkonákladovka easyJet.

Súvisiaci článok Ryanair nevylučuje uzemnenie všetkých lietadiel Čítajte 

Koncern IAG, materská spoločnosť aerolínií British Airways a Iberia, oznámil, že na nasledujúce dva mesiace zredukuje prepravnú kapacitu minimálne o tri štvrtiny.

Výrazné zredukovanie prepravnej kapacity oznámila aj Air France-KLM.

Spoločnosť Laudamotion ruší všetky lety od 16. marca do 8. apríla. V prípade, že máte na tento dátum letenku, spoločnosť vám buď vráti peniaze, alebo let bezplatne prebookuje na inokedy.

14:00 Od druhej hodiny zasadá ústredný krízový štáb.

13:57 V pondelok dopoludnia sa po Hlavnej ulici v Košiciach prechádzalo len niekoľko ľudí.

Väčšina obchodov je od rána zatvorená. Z prevádzok na Hlavnej ulici zostali otvorené len lekárne, drogérie a potraviny. Pozrite si, ako to tam vyzerá.

13:36 Na Slovensku pribudli v pondelok zatiaľ dva prípady ochorenia COVID-19. Potvrdil to premiér Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Čaputovou.

Jeden prípad je z Trnavy a jeden z Trenčína, spresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. "Za dnešný deň bolo okrem toho doteraz riešených 107 ďalších vzoriek s negatívnym výsledkom," doplnila.

13:35 Ustanovujúca schôdza Národnej rady bude v piatok - dosluhujúca vláda vtedy podá demisiu, novú vládu vymenuje prezidentka v sobotu. Čaputová tiež oznámila, že akceptuje všetky nominácie do Matovičovej vlády >>>>

13:32 Syna sudkyne Moniky Jankovskej prepustili z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, nakoľko jeho testy na koronavírus boli negatívne.

Súvisiaci článok Monika Jankovská ide do väzby Čítajte 

Pre denník SME to potvrdila hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Jankovského hospitalizovali v zdravotníckom zariadení minulý týždeň po tom, čo ho v meste pod Urpínom na parkovisku pri prevádzke rýchleho občerstvenia zrazilo auto.

Zdravotníkom sa priznal, že sa nedávno vrátil z Talianska. Tým, že nebol v karanténe ale sa bol pozrieť na proces so svojou mamou, porušil predpisy.

13:27 Minister financií Ladislav Kamenický uvoľnil prostriedky pre Správu štátnych hmotných rezerv v celkovej výške 63 miliónov eur na nákup ochranných pomôcok.

13:11 Minister hospodárstva Peter Žiga predstavil 13 ekonomických opatrení, ktoré majú pomôcť podnikateľom zvládnuť situáciu okolo nákazy.

Súvisiaci článok 13 opatrení, ktoré plánuje vláda prijať, aby odškodnila firmy Čítajte 

Súčasťou opatrení by malo byť okrem iného odloženie podávania daňového priznania, a tým aj platby dane z príjmu za minulý rok pre všetkých daňovníkov na 30. júna tohto roku, ale napríklad aj odklad platenia splátok bankám.

V tejto situácii minister naznačil, že sa rokuje o možnosti odpustiť bankám platenie bankového odvodu. Samostatne zárobkovo činné osoby by taktiež mohli dostať odklad platenia sociálnych a zdravotných odvodov, radikálne by sa mal zjednodušiť príspevok na udržanie pracovného miesta a zmenami by mali prejsť aj podmienky OČR.

Všetky ekonomické opatrenia vlády nájdete tu >>>>

13:10 Ďalších 129 obetí nákazy oznámil Irán, čo je zatiaľ najvyšší počet za jeden deň. Celkový počet úmrtí v krajine je 853.

"Všetkých žiadame, aby k vírusu pristupovali veľmi vážne a v žiadnom prípade sa nepokúšali cestovať do žiadnej z provincií," povedal hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva.

Súvisiaci článok Rúška dodajú štátu i neznáme firmy. Jedna vznikla v januári Čítajte 

13:09 Podľa Centrálneho registra zmlúv podpísala Správa štátnych hmotných rezerv v nedeľu tri zmluvy na dodávku 20 650 000 chirurgických rúšok. Spolu za chirurgické masky podľa podpísaných zmlúv zaplatí trom spoločnostiam 27 474 139,20 eura.

Rúška dodajú štátu i neznáme firmy. Jedna vznikla v januári, viac zisťovali kolegovia z Indexu >>>>

13:06 Učitelia a riaditelia škôl si medzi sebou odovzdávajú rady, ako majú učiť žiakov a študentov doma.

Na sociálnej sieti vznikla skupina Zavretá škola – ako učiť doma, učitelia využívajú aj webstránku EduPage.

Okrem toho sa postupne sprístupňujú aj viaceré bezplatné vzdelávacie obsahy.

Skupina Zavretá škola - ako učiť doma má v súčasnosti viac ako 13-tisíc členov.

12:53 Ministerstvo vnútra v sobotu otvorilo prvé Karanténne centrum v Gabčíkove.

Určené je občanom, ktorí nemajú po návrate zo zahraničia podmienky na strávenie 14-dňovej karantény bez ohrozenia svojej rodiny či blízkych. Aktuálne je v ňom umiestnených 34 klientov.

"Po príchode je každý klient zaregistrovaný do elektronickej registrácie, ktorá umožňuje online sledovanie stavu v karanténnom centre, ako aj priebežné informovanie kompetentných orgánov," priblížil hovorca ministerstva vnútra Peter Lazarov.

12:41 Spoločnosť PSA Groupe necíti výpadok v dodávkach dielov a ani v dopyte po vozidlách vyrábaných v závode v Trnave. Informoval o tom hovorca spoločnosti Peter Švec.

V závode majú prísne preventívne hygienické opatrenia, aby chránili zdravie zamestnancov.

"Veľmi pozorne sledujeme situáciu. Spolupracujeme s vládou aj mestom Trnava a podľa toho sa budeme rozhodovať aj ďalej," uviedol Švec.

12:35 Desať belgických politických strán sa dohodlo na pozastavení rokovaní o vytvorení novej federálnej vlády, pričom do konca leta, na dobu šesť mesiacov, udelilo súčasnej vláde na čele s premiérkou Sophie Wilmesovou "osobitné právomoci".

12:32 V Španielsku pribudlo za posledných 24 hodín takmer tisíc nových prípadov nákazy.

Ich celkový počet sa tak zvýšil na 8744.

O deväť stúpol aj počet obetí a dosiahol tak číslo 297, oznámil koordinátor pre núdzové situácie na ministerstve zdravotníctva Fernando Simón.

12:31 Americká spoločnosť pre zdieľanie ubytovania Airbnb vzhľadom na pandémiu zavádza politiku úplnej refundácie rezervácií po celom svete.

Spoločnosť uviedla, že rozšíri rušenie rezervácií na všetky krajiny sveta. To umožní hostiteľom aj hosťom zrušiť rezervácie bez poplatkov alebo sankcií.

12:26 Približne 70 percent Japoncov neverí, že v lete sa uskutočnia olympijské a paralympijské hry v Tokiu.

Ukázal to prieskum, ktorý zverejnili Kjodo News.

12:20 Maďarsko zatvára svoje hranice, cez ktoré budú môcť prechádzať iba maďarskí občania. Všetky podujatia budú od polnoci zakázané.

11:58 Opatrenia sprísňujú aj slovenské železnice.

Po novom je cestujúci počas celej cesty vlakom povinný mať nepretržite zakrytý nos aj ústa rúškou alebo aspoň šálom či šatkou.

Pri nedodržaní tohto opatrenia má vlakvedúci právo cestujúceho z prepravy vylúčiť, informujú železnice.

11:50 Národné centrum zdravotníckych informácií pripravilo stránku virus-korona.sk >>>>

Webstránka okrem základných informácií o novom koronavíruse, príznakoch ochorenia, preventívnych a protiepidemických opatreniach ponúka aj oznámenia o aktuálne platných nariadeniach štátu a inštitúcií.

11:47 Zábery z dronu ukazujú takmer prázdnu diaľnicu v Baranzate neďaleko Milána.

Načítavam video...

11:41 Ministerstvo dopravy prijalo ďalšie opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu.

Nasledujúcich 14 dní budú preto uzavreté prevádzky - pracovísk emisnej kontroly, pracovísk kontrol originality, pracovísk montáže plynových zariadení, technických služieb, autoškôl, prevádzkovateľov školiacich stredísk základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku niektorých vodičov.

11:34 Vjazd na urgentný príjem na bratislavských Kramároch strážia vojaci.

11:28 Nie všetkým sa podarilo kúpiť si ochranné rúško v lekárni, mnohí ľudia sa teda rozhodli vyrobiť si ho doma.

Prinášame postup krok za krokom, ako si môžete ušiť rúško aj doma >>>>

11:19 Bahrajnské ministerstvo zdravotníctva ohlásilo prvé úmrtie na nový koronavírus v krajine. Obeťou je žena vo veku 65 rokov, ktorá sa už liečila na predchádzajúce ochorenia.

11:07 Na ministerstve zdravotníctva zasadal krízový štáb. Zúčastnil sa ho aj Pellegrini, ktorý je poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

11:04 Už takmer 170-tisíc ľudí sa nakazilo novým koronavírusom, na celom svete si podľa agentúry Reuters pandémia vyžiadala 6 509 životov.

10:55 Mesto Martin dočasne uzatvára mestský úrad s výnimkou vybavenia pohrebov a nariaďuje vstup do prostriedkov mestskej hromadnej dopravy výhradne s ochranou tváre.

"Do autobusov nebude možné vstúpiť bez rúška, šatky, šálu alebo inej vhodnej alternatívy. Okrem toho mesto Martin žiada o dôsledné dodržiavanie nariadení a opatrení, ktoré vydalo v posledných dňoch a tiež o dodržiavanie hygienických pravidiel," dodala hovorkyňa mesta.

10:50 Bratislavské Nové Mesto zatvorilo areál prírodného kúpaliska Kuchajda. Dôvodom sú preventívne opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom.

Od minulého týždňa je zároveň pozastavená premávka lanovej dráhy medzi Železnou studničkou a Kamzíkom.

10:48 Finančná správa k už prijatým opatreniam na obmedzenie šírenia koronavírusu pridala aj preberanie daňových priznaní v bratislavskej Petržalke v mobilnej kancelárii.

10:39 V nemeckej spolkovej krajine Bavorsko vyhlásili s okamžitou platnosťou stav núdze >>>>

10:27 Všetkým návštevníkom, ako aj zamestnancom Bieleho domu budú od v snahe sprísniť preventívne opatrenia vzhľadom na šírenie koronavírusu merať telesnú teplotu.

Trumpove výsledky testu na koronavírus boli negatívne. V USA jednotlivé štáty i mestá postupne sprísňujú opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

10:20 Plénum Najvyššieho súdu, ktoré malo vyriešiť zastupovanie predsedu a podpredsedu súdu, je zrušené.

"Zasadnutie pléna NS SR, ktoré sa malo konať 17. marca sa na základe rozhodnutia Sudcovskej rady NS SR, neuskutoční z dôvodu zvýšenia bezpečnostného rizika šírenia nového koronavírusu. Zasadnutie pléna sa odročuje na neurčito," informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

10:11 Poľské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 25 nových prípadov nákazy, celkový počet infikovaných v krajine sa zvýšil na 150.

V Maďarsku počet nakazených stúpol na 39 >>>>

10:03 Pandémia koronavírusu vo Francúzsku je "veľmi znepokojivá" a "prudko sa zhoršuje".

Súvisiaci článok Situácia vo Francúzsku sa prudko zhoršuje, nakazených pribúda Čítajte 

S odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho hlavného hygienika Jérôma Salmona o tom informovala agentúra AFP.

"Počet nakazených sa zdvojnásobuje každé tri dni. Chcem, aby si naši občania uvedomili, že sú nakazení, ktorí sa nachádzajú na jednotkách intenzívnej starostlivosti, pričom sú ich už stovky," vyhlásil Salmon pre rozhlasovú stanicu France Inter.

Podľa najnovších údajov, ktoré boli zverejnené v nedeľu, sa vo Francúzsku nakazilo už 5423 ľudí, z ktorých 127 zomrelo.

Za 24 hodín počet potvrdených prípadov nákazy vzrástol o 900 a počet mŕtvych o 36. A až 400 osôb muselo byť pre ťažký priebeh ochorenia hospitalizovaných.

9:45 Prevádzka na všetkých hraničných priechodoch na slovensko-ukrajinskej hranici bude pre medzinárodnú osobnú dopravu pozastavená.

Prevádzku podľa hovorkyne Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach Agnesy Kopernickej dočasne, "do stabilizácie epidemiologickej situácie", pozastavila Štátna pohraničná služba Ukrajiny.

Prechod cez štátnu hranicu bude umožnený len za účelom "prepravy osôb s cieľom zabezpečenia ochrany národných záujmov alebo s plnením medzinárodných záväzkov a tiež predstaviteľov diplomatických inštitúcií a humanitárnych misií".

Opatrenia začnú platiť v pondelok o 23:00, sprejazdnenie priechodov avizuje polícia na 3. apríla.

9:42 Maďarský minister vnútra Sándor Pintér sa musel podrobiť epidemiologickému vyšetreniu.

Počas víkendu totiž vysvitlo, že minulú stredu sa stretol s marockým ministrom dopravy a vodohospodárstva Abdalkádirom Amarom nakazeným koronavírusom.

Podľa agentúry MTI Pintér nemá žiadne príznaky ochorenia, ale v súlade so zdravotnými predpismi aj v jeho prípade vykonali potrebné vyšetrenia.

9:37 Americký Federálny rezervný systém a ďalšie významné centrálne banky podnikli agresívne kroky v podobe rozsiahleho núdzového zníženia úrokových sadzieb a ponuky lacných peňazí v boji proti pandémii, ktorá vyvolala paniku na trhoch a ochromila veľké časti svetovej ekonomiky.

9:33 Ruskí predstavitelia rozhodli o uzatvorení hraníc s Bieloruskom.

Ruský premiér Mišustin upozornil, že Rusko postupne zatváralo svoje hranice podľa toho, ako sa nákaza šírila - najprv tak urobilo s Čínou a inými ázijskými krajinami a neskôr zastavilo lety medzi Ruskom a krajinami EÚ.

Súvisiaci článok Šicko: Keď napíšu Kramáre, že nemajú rúška, je to naozaj problém Čítajte 

9:30 Podnikateľ Šimon Šicko z herného štúdia Pixel Federation organizuje skupinu ľudí na pomoc s nedostatkom ochrany proti koronavírusu.

Výzvou cez Facebook začal zisťovať, čoho je nedostatok, ako sa to dá získať a kto by to mohol zaplatiť.

V priebehu niekoľkých hodín s tímom vytvoril platformu pod názvom Kto pomôže Slovensku.

Webstránka zatiaľ obsahuje jednoduchý formulár pre žiadateľov o pomoc a zároveň možnosť pre firmy ale aj jednotlivcov pomôcť – finančne alebo napríklad zabezpečením konkrétneho materiálu či vybavenia alebo kontaktami na dodávateľov.

9:25 V domácej liečbe je aj primátorka Prešova Andrea Turčanová, po návrate zo služobnej cesty z Bruselu leží doma so zápalom pľúc.

Jej zástupca Vladimír Feľbaba však nemá informácie o tom, že by mal zdravotný problém nejako súvisieť s koronavírusom.

9:21 V súvislosti s výskytom koronavírusu u mestského poslanca v Giraltovciach zasadal v nedeľu vo Svidníku okresný krízový štáb.

Súvisiaci článok V Giraltovciach je po kontakte s poslancom v karanténe 58 ľudí Čítajte 

"Prvotný kontakt s chorým malo 58 ľudí. Všetci sú v karanténe," informoval predseda okresného krízového štábu Jozef Baslár.

Podľa jeho slov sa na prípadný zvýšený počet chorých pripravuje nemocnica i radnica.

9:13 Novozámocká radnica sa snaží zmapovať situáciu osamelých ľudí a seniorov odkázaných na pomoc iných.

Primátor mesta Otokar Klein sa dohodol s jedným z obchodných reťazcov, že od pondelka bude mestský úrad zabezpečovať nákup a dovoz základných produktov. Do domácnosti ľudí, ktorí pomoc potrebujú, im budú dovážané prostredníctvom sociálneho taxíka.

9:07 Bezpečnostná operatívna jednotka Horskej záchrannej služby vykonala počas víkendu kontroly v lyžiarskych strediskách vo Vysokých Tatrách. Konštatovala pozitívny prístup a uzatvorenie samotných prevádzok, ako aj reštauračných zariadení.

"Menej úspešne však dopadla kontrola správania sa jednotlivcov, ktorí vnímajú všeobecné odporúčania ako priestor na športové a rekreačné aktivity," upozornili horskí záchranári.

9:04 Na pracoviská klientských centier vpustia len občanov s rúškom, šálom alebo obdobnou ochranou tváre.

Opatrenie vydalo ministerstvo vnútra v záujme ochrany zdravia všetkých občanov, ako aj pracovníkov klientskych centier a Okresných úradov.

Takisto platí, že úradné hodiny v klientských centrách sa od dnes skracujú na tri hodiny, a to od 8:00 do 11:00 každý pracovný deň.

9:00 Banskobystrický samosprávny kraj po dohode s dopravcami pristupuje k ďalším opatreniam a odporúčaniam.

Okrem toho, že autobusy oddnes premávajú v režime školských prázdnin, pribudnú v nich vytlačené letáky s usmerneniami pre cestujúcich.

Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie kraja Lenka Štepáneková, kraj vyzýva cestujúcich v autobusoch k noseniu rúšok a dopravcom chce pomôcť s ich obstaraním pre vodičov. Zakázané je tiež sedieť na sedadlách v prvom rade za vodičom.

8:50 Magistrát hlavného mesta Bratislavy pozastavil všetky výberové konania vrátane výberových konaní na pozície riaditeľov mestských organizácií. Prerušenie výberových konaní sa týka aj pozícií riaditeľa Mestskej knižnice v Bratislave a Múzea mesta Bratislavy.

Verejné a neverejné vypočutie uchádzačov výberovou komisiou uskutoční mesto po ukončení mimoriadnej situácie.

8:48 Kým Volkswagen avizuje prerušenie výroby, košická fabrika U. S. Steel zatiaľ podobný krok v pláne nemá.

Súvisiaci článok U. S. Steel Košice o obmedzení výroby pre koronavírus neuvažuje Čítajte 

"Výroba ocele je veľmi odlišná od výroby automobilov a zmeny v našej výrobe sú oveľa zložitejšie z hľadiska technického aj bezpečnosti práce. Ak by sme neprevádzkovali zariadenia v súlade s ich špecifikami, určitá časť nášho výrobného procesu by bola natrvalo poškodená," uviedol hovorca firmy Ján Bača.

"Navyše, náš závod dodáva energie a pitnú vodu okolitej komunite a musíme zaistiť pokračovanie týchto dodávok," vysvetlil hovorca.

8:44 Hygienici v Olomouckom kraji rozšírili opatrenia a uzavreli už 21 obcí.

Opatrenie platí od pondelka tretej hodiny ráno. Svoje obce nesmú opustiť desaťtisíce ľudí a zakázaný je aj vstup na ich územie.

"Vzhľadom na výrazné šírenie koronavírusu v tejto oblasti hrozí závažné rozšírenie nákazy z ohniska, preto je nevyhnutné zakázať pohyb fyzických osôb v rámci týchto katastrálnych území," cituje krajskú hygienickú stanicu portál TN.cz.

8:39 Prímestská autobusová doprava na území Žilinského kraja prechádza do obmedzeného režimu prevádzky. Spoločnosť SAD Žilina, ako jeden z dvojice
dopravcov na území kraja, bude jazdiť v prázdninovom režime.

Po víkende zostávajú zatvorené aj všetky klientske centrá.

8:30 Odbory žiadajú zastavenie výroby vo veľkých slovenských fabrikách.

"V tejto zhoršujúcej sa situácii vo svete a na Slovensku, očakávame od všetkých kompetentných, že urobia to správne rozhodnutie na ochranu života a zdravia všetkých zamestnancov a rozhodnú o okamžitom prerušení práce v závodoch. Nič nie je dôležitejšie ako zdravie zamestnancov a našich rodín," konštatuje podpredseda Moderných odborov AIOS Peter Mrázik.

Upozorňuje však, že odbory nevedia rozhodnúť o prerušení prác v miestach svojho pôsobenia. "Aj keď by sme si to ako súčasť preventívnych opatrení veľmi želali, Zákonník práce nám to neumožňuje. Opakovane sme však o to žiadali zamestnávateľov už aj v predchádzajúcich dňoch," poukazuje Mrázik.

8:25 Americké metropoly New York aj Los Angeles zatvárajú všetky bary a reštaurácie. Zatvorené budú tiež nočné kluby, kiná, divadlá a koncertné haly.

Viaceré preventívne opatrenia prijalo Turecko. Od pondelka budú dočasne zavreté bary a nočné kluby, šírenie vírusu sa snažia dostať pod kontrolu aj uzavretím škôl a univerzít a tiež pozastavením letov do viacerých krajín.

V nedeľu v krajine zriadili karanténne miesta pre viac ako 10 300 ľudí, ktorí sa vracajú z pútí z pútnických miest v Saudskej Arábii.

8:13 Španielsko v rámci opatrení nasadí v postihnutých oblastiach armádu.

Príslušníci vojenskej zásahovej jednotky UME, zameranej na pomoc pri katastrofách, budú rozmiestnení v oblastiach, ktoré sú považované za ohniská nákazy. Patrí medzi ne hlavné mesto Madrid, ale aj mestá Sevilla, Valencia, Zaragoza, León a dva z Kanárskych Ostrovov.

Španielsko je momentálne druhou najzasiahnutejšou krajinou v Európe. Nakazených je viac ako 7750 osôb, na vírus zomrelo už 288 ľudí.

Súvisiaci článok Bratislavský Volkswagen pre koronavírus zatvorí fabriku Čítajte 

8:00 Volkswagen Slovakia sa pripravuje na prerušenie výroby do odvolania. Rozhodnutie sa týka všetkých troch závodov automobilky na Slovensku, v Bratislave, Martine a Stupave.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Makayová, Volkswagen pristupoval k situácii v súvislosti so šírením koronavírusu od začiatku s plnou vážnosťou.

"Dúfali sme, že doposiaľ zavedené zásadné opatrenia všetkých európskych vlád povedú k zmierneniu následkov rozšíreného koronavírusu a že už v priebehu tohto víkendu príde vzhľadom na okolnosti k primeranému upokojeniu situácie. To sa, žiaľ, nestalo. Požiadať koncern o prerušenie výroby považujeme za aktuálnych okolností za najzodpovednejšie riešenie," uviedol predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg.

7:45 Klinická skúška vakcíny zameranej na ochranu proti koronavírusu sa začne v pondelok, uviedol predstaviteľ americkej vlády pod podmienkou anonymity, keďže testovanie zatiaľ nebolo verejne oznámené. Jeho vyjadrenie priniesla agentúra AP.

Americkí zdravotnícki predstavitelia uvádzajú, že úplné overenie potenciálnej vakcíny potrvá rok až rok a pol.

7:41 Nitrianska radnica pristupuje k ďalším opatreniam. Ich cieľom je v maximálnej možnej miere zamedziť stretávaniu sa ľudí.

Mesto začalo ešte cez víkend zatvárať detské ihriská. Tie budú označené páskami a informačnými letákmi.

Sprísňujú sa aj podmienky prepravy v MHD. V jej autobusoch sa už môžu viezť iba ľudia chránení rúškom, šálom, šatkou alebo inou vhodnou alternatívou.

7:15 Spoločnosť Jaguar Land Rover v nitrianskom priemyselnom parku s prerušením výroby v súvislosti s koronavírusom zatiaľ neuvažuje.

Súvisiaci článok Nakazených je 61 ľudí, Pellegrini vyhlásil núdzový stav pre zdravotníkov Čítajte 

"Každý výrobný závod Jaguar Land Rover v Spojenom kráľovstve aj v Európe je naďalej v plnej prevádzke. Podnikáme kroky na ochranu zdravia našich zamestnancov, ktoré je pre nás na prvom mieste. V tejto súvislosti sme zaviedli opatrenia, ktoré sú v súlade s nariadeniami vlády aj orgánov na ochranu zdravia, ktoré majú prispieť k zníženiu šírenia koronavírusu," vyjadrila sa manažérka pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová.

Automobilka v Nitre aktuálne zamestnáva vyše 2800 zamestnancov.

7:05 Českí hygienici v pondelok ráno úplne uzavreli dve mestá a jednu obec v Olomouckou kraji. Ľudia nemôžu z miest Litovel a Uničov a ani z obce Červenka odísť ani do nich vstúpiť, informoval server Novinky.cz.

Obe mestá a obec majú spolu 24-tisíc obyvateľov. V oblasti miest Litovel a Uničov evidovali k nedeľňajšiemu večeru 25 prípadov nákazy. Z celého Olomouckého kraja hlásili spolu 32 infikovaných.

6:00 Na Slovensku začali platiť sprísnené opatrenia prijaté vládou v nedeľu. Na 14 dní je zakázaný maloobchodný predaj a predaj služieb v prevádzkach.

Verejnosť má zároveň na 14 dní zakázané chodiť do prevádzok verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením.

Zákaz sa nevzťahuje na predaj mimo prevádzku stravovacích služieb. Ide napríklad o prevádzky rýchleho občerstvenia s výdajným okienkom alebo predaj pokrmov so sebou bez vstupu do prevádzky.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Univerzita Komenského v Bratislave: Výzva prijatá!
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 3. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť
 4. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 5. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz.
 6. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 2. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
 3. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 4. Statute of limitations in consumer relations
 5. As prices rise, purchasing the right office is essential
 6. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 7. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 8. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 27 937
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 345
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 862
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 396
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 687
 6. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 481
 7. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 038
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 826
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Beňová veľmi často hovorí o rôznych morálnych kompasoch.

O neznesiteľnej ľahkosti bytia v Smere.


27. nov
Zákopy v okolí Bachmutu.

Okupanti posielajú svojich pešiakov na istú smrť, aby odhalili ukrajinské palebné pozície.


43m
Predseda vlády Eduard Heger a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský počas tlačovej konferencie po dosiahnutí dohody o vyšších platoch lekárov.

Čím viac pôjde na platy, tým menej na inovácie.


6 h
Richarlison.

Zápas sledujeme online.


Sportnet 4 h
SkryťZatvoriť reklamu