BRATISLAVA. Viaceré nemocnice v Bratislave poskytujú už len akútnu, čiže neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Dôvodom sú bezpečnostné opatrenia pred šírením nového koronavírusu.
V najväčšej slovenskej nemocnici, v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), informovali o zrušení plánovaných operačných výkonov.
"Zrušenie operačných výkonov sa týka len takých výkonov, ktoré neohrozujú zdravie pacienta ani jeho zdravotný stav nezhoršujú. U pacientov, ktorých zdravotný stav je vážny, teda akútny, sú operačné výkony realizované, vrátane onkologických pacientov," uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.
Len akútne prípady
V prípade vopred naplánovanej kontroly u lekára UNB radí neabsolvovať takúto návštevu, ak nejde o akútne prípady.
"Vzhľadom na aktuálnu situáciu rozhodnutím generálneho riaditeľa NÚDCH, prechádza nemocnica na režim poskytovania iba akútnej zdravotnej starostlivosti. Všetky opatrenia robíme z dôvodu bezpečnosti našich pacientov, ako aj zamestnancov," informuje najväčšia slovenská detská nemocnica.
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) rovnako poskytuje svojim pacientom iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Potvrdila to jeho hovorkyňa Soňa Valašíková.

Obmedzenia sa týkajú aj návštev. NÚSCH má podľa jej slov vypracovaný aj krízový epidemiologický plán na súčasnú mimoriadnu situáciu.
"Ten sa bude postupne aktualizovať a revidovať. NÚSCH má pri vstupe zabezpečenú dezinfekciu rúk, ochranné rúška na tvár a meranie teploty. Až do odvolania nie sú povolené návštevy na všetkých lôžkových oddeleniach ústavu. Pripravené má aj tímy zdravotníckych pracovníkov, ktorí nastúpia do práce v prípade, že by aktuálna skupina lekárov a sestier mala nariadenú karanténu pre styk s osobou pozitívnou na nový koronavírus," uviedla Valašíková.
Rúška a dezinfekcia pre onkologických pacientov
V súvislosti so šírením nového koronavírusu na Slovensku prijal opatrenia aj Národný onkologický ústav (NOÚ).
"Pacientom, u ktorých to umožňuje zdravotný stav, sme presunuli termíny operácií a chirurgických zákrokov. Tí pacienti, ktorých zdravotný stav si návštevu nášho zdravotníckeho zariadenia vyžaduje - napríklad podávanie chemoterapie či rádioterapie, musia na ústach a nose nosiť rúško, respektíve iný alternatívny spôsob ochrany. Na recepciách máme pripravené dezinfekčné prostriedky na dezinfekciu rúk," komentovala špecialistka pre styk s verejnosťou NOÚ Patrícia Kubicová.
Dodala, že obmedzili aj počet sprevádzajúcich osôb na maximálne jednu osobu. Pacientov ústav vyzval, aby si termín kontrol a observácií preobjednali.
Obmedzený režim v Malackách
Pozastavené je aj poskytovanie plánovanej zdravotnej starostlivosti ambulantnej, ako aj v lôžkovej časti v Nemocnici v Malackách, ktorej zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj.
"Niektoré plánované výkony je možné výnimočne zrealizovať, najmä v prípadoch, kedy by odloženie plánovanej zdravotnej starostlivosti mohlo spôsobiť zhoršenie alebo ohrozenie zdravotného stavu - je to však na rozhodnutí príslušného primára oddelenia, respektíve ošetrujúceho lekára a po zvážení bezrizikovosti pacienta z pohľadu možnej infekcie COVID-19," informuje malacká nemocnica.
"Nemocnica CINRE - Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, vrátane ambulancií, pracuje len v neodkladnom akútnom režime," informovala špecialistka marketingovej komunikácie CINRE Dobroslava Krajačičová.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu