BRATISLAVA. Koronavírus ohrozuje aj rodiny na okraji spoločnosti a štát na ich ochranu nie je pripravený.
Konštatuje to organizácia Človek v ohrození. Vzhľadom na pomalý postup štátu sa organizácia rozhodla vytvoriť takzvanú akčnú koordinačnú skupinu.
Tá spojila organizácie aj jednotlivcov, ktorí pracujú s vylúčenými komunitami a spoločne bojujú za spomalenie šírenia sa nového koronavírusu. Agentúru SITA o tom informovala mediálna koordinátorka organizácie Frédérique Halászová.
Organizácia zdôrazňuje, že v súvislosti so šírením koronavírusu sa v médiách často píše o najohrozenejších skupinách, ktorými sú seniori či ľudia s poruchami imunity.
Na Slovensku sú však ohrozené aj rodiny, ktoré žijú v generačnej chudobe.
„V mnohých komunitách nemajú prístup k tečúcej pitnej vode, nieto ešte k dezinfekčným či ochranným prostriedkom,“ vysvetľuje koordinátor z organizácie Človek v ohrození Peter Adam.
Dodáva, že rodiny žijúce na okraji spoločnosti sa ťažšie dostávajú k potrebným informáciám, sú často fyzicky odrezané od dedín či miest a majú limitovaný prístup k internetu.
„Keďže štát doteraz nebol schopný poskytnúť ochranné prostriedky, terénni pracovníci zatiaľ musia používať doma vyrobené rúška a my už niekoľko dní zbierame textilné rúška od dobrovoľníkov, ktorí ich doma šijú,“ hovorí Adam. V akčnej koordinačnej skupine pomáhajú aj zástupcovia neziskových organizácií, asistentov zdravia a mnohých ďalších. V skupine si vymieňajú najnovšie informácie, nápady na pomoc a koordinujú svoje aktivity.
Človek v ohrození tiež zostavil dotazník, v ktorom zisťuje potreby jednotlivých lokalít. Okrem toho komunikuje aj s hlavnými aktérmi v problematike vylúčených komunít, akými sú Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Zdravé komunity a Európska komisia.
Človek v ohrození sa podieľa aj na informačnej kampani #KoronaTeMerel, ktorú realizuje organizácia Zdravé regióny, v spolupráci s občianskym združením Bystriny. Kampaň má pomôcť šíriť potrebné informácie o prevencii a koronavíruse medzi obyvateľmi z vylúčených komunít.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) v nedeľu 15. marca na mimoriadnom zasadnutí vlády apeloval na urgentné potreby terénnych pracovníkov aj samotných komunít. Obce a mestá by mali uvoľniť prístup k pitnej vode v lokalitách, kde je teraz obmedzený a približne 50 lokalít by malo dostať cisterny s tečúcou pitnou vodou.
Urgentnú pozornosť si vyžaduje aj vyplácanie sociálnych dávok, ktoré musí byť zvládnuté bezpečne. Ministerstvo vnútra a štátne hmotné rezervy zároveň dostali pokyn na zabezpečenie rúšok a ochranných pomôcok pre terénnych pracovníkov v prvej vlne zásobovania.
Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia.
Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu a prijala ďalšie opatrenia, ktoré sú v platnosti od 16. marca. Ide o ďalšie zatváranie prevádzok, pričom platí, že sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. Počet infikovaných ľudí na nový koronavírus na Slovensku je aktuálne 72.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu