SME

Epidemiologická situácia komplikuje poisťovniam platby pre ambulancie

Lekári ordinujú prostredníctvom telefónu a predpisujú elektronické recepty.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) aj obe súkromné zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a ZP Union sa v novovzniknutej epidemiologickej situácii spôsobenej novým koronavírusom zaoberajú tým, ako budú vyplácať ambulantných lekárov.

Tí v posledných dňoch ordinujú prostredníctvom telefónu a predpisujú elektronické recepty (e-recepty).

Štátna poisťovňa hľadá riešenia

Ako uviedla hovorkyňa VšZP Slávka Gáborová, ordinovanie cez telefón a predpisovanie e-receptov sú bežnou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré majú podiel na celkovej úhrade za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V plnej miere však podľa VšZP nenahradia príjmy poskytovateľov z komplexného poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré je v súčasnosti obmedzené.

"VšZP preto intenzívne interne rokuje o ďalších možnostiach minimalizácie vplyvu súčasných obmedzení na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. V dohľadnom čase budeme vedieť poskytnúť konkrétne návrhy VšZP na riešenie tejto situácie tak pre ambulantný sektor, ako aj ústavné zdravotnícke zariadenia," povedala Gáborová s dôvetkom, že o riešení bude štátna ZP následne informovať.

PR špecialista Dôvery ZP Matej Štepianský na otázku, ako najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa bude riešiť vzniknutú situáciu, uviedol, že ZP Dôvera zvýšila úhrady za telefonické konzultácie.

Uznávať bude vyšetrenia u špecialistov aj bez výmenného lístka, aj porušenie preskripčných obmedzení, predĺžili platnosť poukazov na zdravotné pomôcky.

SkryťVypnúť reklamu

"Rozumieme, že za súčasnej epidemiologickej situácie dochádza k prerušeniu vykonávania preventívnych prehliadok. Garantujeme všeobecným lekárom pre dospelých, všeobecným lekárom pre deti a dorast i gynekológom, že túto skutočnosť ústretovo zohľadníme tak, aby nemala negatívny vplyv na príjmy ambulancií," komentoval Štepianský jedno z viacerých opatrení.

Paušálna mesačná úhrada

Hovorca súkromnej ZP Union Matej Neumann vysvetlil, že všeobecní lekári, teda tí pre dospelých aj pre deti, majú paušálne platby - kapitácie.

Všeobecných lekárov aj špecialistov súčasne ZP Union bonifikuje za využívanie e-receptu a poskytuje im asistenciu pri jeho aktivácii.

"Všetky ústavné zdravotnícke zariadenia z titulu aktuálnej epidemiologickej situácie redukujú počet poskytovaných plánovaných výkonov. Vďaka globálnym rozpočtom od Union ZP však o žiadne finančné výnosy neprichádzajú. Globálny rozpočet je totiž paušálna mesačná úhrada, ktorú Union zdravotná poisťovňa nemocnici platí bez ohľadu na počet poskytnutých výkonov," dodal Neumann.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 792
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 482
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 487
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 551
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 459
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 397
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 267
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 997
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

Vo svojom druhom zápase prehralo s Portugalskom.


a 1 ďalší
Alioune Sylla (Dunajská Streda) sa raduje po strelení gólu počas finále play off v Niké lige o Konferenčnú ligu.

Vo finále padlo dokopy päť gólov.


a 1 ďalší
SSC Neapol - Cagliari Calcio: ONLINE prenos zo zápasu 38. kola Serie A.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu záverečného, 38. kola talianskej Serie A: SSC Neapol - Cagliari Calcio.


Mads Pedersen.

Druhý preťal cieľovú pásku Belgičan Wout Van Aert.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu