BRATISLAVA. Pohyb ľudí na Slovensku sa podľa telekomunikačných operátorov znížil celkovo zhruba o 30 percent.
Po zasadnutí rokovania vlády a ústredného krízového štábu o tom v stredu informoval dosluhujúci predseda vlády Peter Pellegrini (Smer).
"Vidíme značný pokles pohybu ľudí, ktorí sa hýbu s mobilnými telefónmi," povedal Pellegrini.
Niektorí operátori podľa neho hlásia pokles až u polovice SIM kariet. Takíto ľudia sa pohybujú len v okolí svojho bydliska, tvrdí Pellegrini.
Ak by sa tento trend zmenil a ľudia by sa začali viac presúvať, je podľa premiéra pripravené vyhlásenie celoplošného núdzového stavu s obmedzením pohybu osôb.
Pripomenul, že o tom bude pravdepodobne rozhodovať až nová vláda Igora Matoviča (OĽaNO).
Ťažká úloha pre novú vládu
Celá nová vláda môže podľa Pellegriniho koncentrovať svoje sily na ochránenie ľudí pred vírusom a urobiť ako-také opatrenia, aby sa ekonomika nezrútila.
Pellegrini povedal, že keby bol aktuálne nastupujúci minister, tak by si "dobre rozmyslel, či by zobral funkciu ministra", pretože situácia je podľa neho vážna.
"Do piatka budeme môcť konštatovať, že sú zatvorené tri najväčšie automobilové fabriky na Slovensku, otázkou je, kedy to urobí aj tá žilinská," povedal premiér s tým, že ide o hlavné piliere slovenského priemyslu.
Podľa neho postupne môžu mať problém aj prepravcovia a subdodávateľské firmy.
"Držím novej vláde palce, pevne verím, že nový premiér Matovič si o každom jednom z tých ľudí, ktorých predstavil, myslí, že sú ľudia, ktorí tieto extrémne náročné situácie zvládnu.
Ak je presvedčený o tom, že to títo ľudia zvládnu, tak nech ich prezidentke oficiálne v sobotu predloží," uzavrel Pellegrini.
Kliknite sem ak sa vám graf nezobrazuje správne.
Rozšírili núdzový stav
Núdzový stav, ktorý bol od pondelka (16. 3.) vyhlásený pre štátne nemocnice, bude od štvrtka (19. 3.) platiť pre ďalšie subjekty, pôsobiace v zdravotníctve. Rozšírenie platnosti v stredu schválila vláda.

Podľa schváleného uznesenia na základe ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu sa platnosť núdzového stavu týka všetkých držiteľov povolenia na prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby.
Rozsah je rozšírený aj na Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho regionálne úrady, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a subjekty, ktoré s týmto úradom majú uzatvorenú zmluvu o zabezpečení vykonávania prehliadok mŕtvych tiel, takisto núdzový stav platí aj pre pohrebné služby.
"Nebude to platiť na ambulantný sektor, teda všeobecných lekárov, špecialistov v ambulanciách," dodal Pellegrini.
Pracovníci spomínaných úradov a inštitúcií zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk.
Očakávajú stotisíc rýchlotestov
Aktuálne je podľa Pellegriniho v nemocniciach dostatok prázdnych lôžok a doteraz nebolo potrebné presúvať žiadnu zdravotnícku techniku.
Premiér pripomenul, že aktuálne platí obmedzenie na plánované operácie, ktoré neohrozujú život, ako sú výmeny kĺbov alebo estetické operácie.
"Paradoxne, sa mohla atmosféra v nemocniciach mierne upokojiť, keďže sme zakázali operácie a čakáme, kedy príde prvý nápor. Viac času majú lekári, operatéri a aj sestry z operačných sál. Mali by sa pripraviť na to, že nápor ešte len príde," povedal premiér.
Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) potvrdila, že okolo stotisíc rýchlotestov na zisťovanie nového koronavírusu by mohlo prísť na Slovensko v stredu v noci alebo vo štvrtok 19. marca nadránom.
Hranicu z Maďarskom čiastočne otvoria
Saková poznamenala, že od štvrtka 19. marca od 6.00 h bude obnovený malý pohraničný styk na území do 30 kilometrov na slovensko-maďarských hraniciach.

"Občania Slovenska, ktorí žijú alebo pracujú na území Maďarska do 30 kilometrov, sa budú môcť pohybovať bez toho, aby museli dodržiavať 14-dňovú karanténu," povedala Saková s tým, že to isté platí aj pre maďarských obyvateľov na Slovensku.
Ministerka poukázala na to, že sa rieši aj aktuálna dopravná situácia v krajine, pretože pred hraničnými priechodmi sa tvoria rozsiahle kolóny.
Poznamenala, že rokuje s maďarským ministrom vnútra, aby sa kontroly na hraniciach buď posilnili, alebo zmiernili.
"Policajný zbor dostal úlohu vytvoriť cez Slovensko tranzitný koridor juh - sever alebo západ - východ," povedala Saková.
Ústredný krízový štáb rozhodol, aby všetky rezorty pripravili všetky rekreačné zariadenia vo svojej kompetencii pre prípad, že by sa tam museli umiestňovať ľudia zo zahraničia z dôvodu karantény.
Saková zároveň poznamenala, že Národnej rade SR odporúčajú preložiť opakované voľby do orgánov samospráv v niektorých obciach zo 4. apríla na neskorší termín.
Karanténa v Gabčíkove
Saková ďalej informovala, že rámci prvých testov, ktoré sa robia v prípade internovaných ľudí v karanténnom centre v Gabčíkove, je 40 negatívnych vzoriek.
Títo ľudia sú prepúšťaní zo zariadenia, naďalej však musia dodržiavať dvojtýždňovú karanténu nariadenú pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia.
V gabčíkovskom karanténnom centre bolo k pondelkovému (16. 3.) večeru umiestnených 155 občanov. Centrum zriadila sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR. Ubytovanie v karanténnom centre je bezplatné, platí sa za stravu.
V rámci opatrení na zabránenie šíreniu nového koronavírusu je povinný ísť do 14-dňovej karantény každý, kto sa vráti na Slovensko zo zahraničia. Pre občanov, ktorí karanténu nemôžu stráviť v domácom prostredí, či Slovákov, ktorí sa pomocou štátnych inštitúcií vrátia na Slovensko hromadne, by mali byť postupne k dispozícii aj ďalšie zariadenia Ministerstva vnútra SR na Donovaloch a v Liptovskom Jáne. V prípade veľkého náporu majú byť sprevádzkované aj ubytovne ďalších rezortov.
Armáda je pripravená
Ozbrojené sily SR sú v plnej pohotovosti pre riešenie mimoriadnej situácie.
Informoval o tom v stredu náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, generál Daniel Zmeko po rokovaní ústredného krízového štábu.
"Každý príslušník ozbrojených síl, ktorý aktuálne nie je chorý, je k dispozícii buď okamžite alebo maximálne do šiestich hodín. V praxi to znamená, že k dispozícii krízovému štábu je napríklad dnes viac ako 2800 osôb," uviedol Zmeko.
Na krízovom štábe v súvislosti s výskytom nového koronavírusu hovorili aj o možnostiach ozbrojených síl napríklad v podpore zásobovania, iných prepravných úloh. Doplnil, že ozbrojené sily sa orientujú na dve hlavné úlohy. Tou prvou je podpora policajného zboru, kde je k dispozícii 500 ľudí na zabezpečenie úloh podľa rozhodnutia krízového štábu.
Druhou je rozšírenie kapacít zdravotníctva. "Známy priestor Lešť, kde by sa mohlo umiestniť až 2500 osôb," konkretizoval Zmeko s tým, že ozbrojené sily si tiež ďalej plnia svoje úlohy, ktoré vyplývajú zo zákona. "A sme pripravení podieľať sa na akejkoľvek jasne definovanej úlohe," uzavrel Zmeko.
Zomrela infikovaná pacientka
Pacientka vo veku 84 rokov, ktorá bola v uplynulých dňoch pozitívne testovaná na koronavírus, zomrela.
Na tlačovej besede po zasadnutí vlády to povedal predseda Pellegrini.
Zdôraznil však, že žena mala viacero ochorení vrátane arterosklerózy, prekonaného infarktu a srdcového zlyhávania. Príčinu smrti tak určí až pitva.
„Nerád by som bol, aby sa začalo šíriť, že máme prvú obeť,“ povedal premiér.
Podľa Pellegrini naďalej platí, že SR registruje 105 pozitívne testovaných osôb.
Z tohto počtu je 35 hospitalizovaných. Ani jeden stav si nevyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu.
Niekoľko osôb potrebuje intenzívnu starostlivosť. Premiér dodal, že v poobedňajších hodinách sa ešte môže situácia zmeniť, keďže by mali byť známe výsledky ďalších testov.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu