BRATISLAVA. Na Slovensku pribudlo vo štvrtok 19 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 123.
Po zasadnutí vlády to oznámil dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že doteraz celkovo 2316 vyšetrených má negatívny nález.
V domácej izolácii v Bratislave sa nachádzajú dvaja muži, jeden z nich s cestovateľskou anamnézou z Anglicka. Dve ženy ležia na oddelení infektológie v Ružomberku. Obe mali cestovateľskú anamnézu v Česku.
Šesť mužov a dve ženy ležia vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Muž z Giraltoviec a muž z Prešova ležia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove.
Dvom ženám a jednému mužovi boli urobené domáce odbery v Bratislave. Kontakt s nakazenou osobou mala žena zo Štúrova, ktorá je momentálne v domácej izolácii.
Muž z Prešova, ktorý leží vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove, mal tiež kontakt s nakazeným človekom.
"Ak sa započíta aj prípad pani, ktorá zomrela, nie z dôvodu ochorenia COVID-19, tak je to spolu 124 prípadov," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Seniorka s koronavírusom pravdepodobne zomrela na infarkt
Pellegrini tiež po výsledkoch pitvy oznámil, že dôvodom úmrtia 84-ročnej seniorky, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus, bol s vysokou pravdepodobnosťou masívny infarkt myokardu.

"Na Slovensku v každom prípade ešte nemáme prípad úmrtia v dôsledku infikovania koronavírusom SARS-CoV-2," zdôraznil.
O úmrtí seniorky, v snahe zabrániť dezinfomáciám, hovoril Pellegrini v stredu po rokovaní vlády a ústredného krízového štábu. Upozornil na to, že hoci bola seniorka vzhľadom na kontakt s blízkymi, ktorí boli v postihnutých oblastiach v zahraničí, pozitívne testovaná na nový koronavírus, nie je možné automaticky spájať jej úmrtie s touto nákazou.
Seniorka podľa jeho slov trpela viacerými vážnymi zdravotnými ťažkosťami, vrátane vážnych srdcovo-cievnych ochorení.
Dorazili rúška a testy z Číny
Z Číny na Slovensko dorazilo milión jednorazových rúšok a 100-tisíc rýchlotestov na nový koronavírus, uviedol Pellegrini po pristátí vládneho špeciálu z Číny.
Nejde však o dodávku, ktorá súvisí s kontraktom Štátnych hmotných rezerv, tá sa ešte len má realizovať. Ide o iniciatívu ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer) a jej rezortu.
„V živote som tak neočakával pristátie lietadla, ako som ho očakával dnes," uviedol Pellegrini.
Premiér poďakoval čínskej strane za ochotu. Aj vďaka nášmu prístupu spred niekoľkých týždňov podľa neho patríme ku krajinám, ku ktorým sa tento tovar dostal.
„Držme si palce, aby v nasledujúcich hodinách pristáli ďalšie lietadlá z Turecka, opäť je to v gescii ministerky vnútra," konštatoval. Situácia by podľa neho mohla byť na niekoľko dní či týždňov dopredu upokojená.
Ako uviedla Saková, v tureckých dodávkach sú najmä respirátory FFP3 a FFP4. V procese sú ďalšie objednávky rúšok, niekoľko miliónov by podľa nej malo prísť v nasledujúcich dňoch.
Zdravotnícky materiál, ktorý k nám dorazil, smeruje na bezpečnostné sklady ministerstva vnútra. Rozdeľovať sa bude podľa pokynov rezortov vnútra a zdravotníctva.
„Už tento týždeň začala distribúcia niekoľko tisíc rúšok, ktoré už boli na sklade," konštatoval Pellegrini. Ako dodal, toto sú ďalšie, ktoré sú pripravené primárne pre tých, ktorí vykonávajú najdôležitejšie úlohy pre štát.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu