BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) muselo počas uplynulých dní požiadať štátne orgány o viaceré usmernenia a rozhodnutia.
V súvislosti s koronavírusom totiž v samosprávach vznikali nejasnosti, ktoré by mohli mať za následok aj prípadné porušenie zákona zo strany miest a obcí.
Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.
Obmedzenia cestovania a vyplácania dávok
Nejasnosti sa týkali napríklad zamestnancov, ktorí pri ceste do práce prekračujú štátne hranice alebo vyplácania sociálnych dávok obyvateľom.
Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček hodnotí napriek niektorým nejasnostiam opatrenia zo strany štátu pozitívne.
ZMOS v dôsledku nejasností požiadal o súčinnosť hlavného hygienika, ústredný krízový štáb, ministerstvá vnútra, hospodárstva, školstva a sociálnu poisťovňu. So štátnymi orgánmi sa dohodol na zasielaní dôležitých informácií.
Na svojej internetovej stránke zároveň zriadil špeciálnu sekciu, ktorá je venovaná aktuálnym informáciám v súvislosti s koronavírusom.
Úzka spolupráca s lekármi
Primátori a starostovia tak majú k dispozícii dôležité informácie od štátnych orgánov na jednom mieste. Usmernenia posiela mestám a obciam aj prostredníctvom mailovej komunikácie.

„Priebežne publikujeme aktuálne vyhlášky a závažné rozhodnutia. Všetky tieto a ďalšie informácie operatívne posielame samosprávam. Od víkendu podporujeme aj kampane lekárov, s ktorými úzko komunikujeme a do územia posielame informáciu spracovanú lekármi aj v maďarskom jazyku,“ povedal Michal Kaliňák.
Počúvať rady odborníkov
Napriek nejasnostiam hodnotí prezident ÚMS Richard Rybníček prácu ústredného krízového štábu a ním nariadené opatrenia pozitívne.
„Štát, v tomto prípade premiér Pellegrini (Smer-SD), zobral toto ohrozenie veľmi vážne a spravil veľmi dobrú prácu. Toto nie je politika ani preteky. Tu sme de facto jeden svet, jedna krajina, jedna planéta,“ povedal.
Prezident ÚMS, ktorý je zároveň primátorom Trenčína, vysvetľuje, že aktuálne je dôležitou úlohou štátu, samospráv aj občanov počúvať rady odborníkov.
„Situácia ohľadom pandémie koronavírusu sa mení zo dňa na deň podľa toho, aké informácie a odporúčania prichádzajú zo strany Svetovej zdravotníckej organizácie, vedcov a špecialistov, ktorí majú rovnaký záujem a snahu zmierniť následky pandémie. Našou úlohou je ich počúvať a byť nápomocní,“ dodal Rybníček.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu