SME

Od šitia rúšok cez mobilné aplikácie. Slováci si počas krízy pomáhajú

Štátu bezplatne pomáhajú aj firmy.

Dali si názov "tím obecného úradu Nýrovce" a v pláne majú ušiť 500 rúšok pre obyvateľov obce. Dali si názov "tím obecného úradu Nýrovce" a v pláne majú ušiť 500 rúšok pre obyvateľov obce. (Zdroj: Alica Csomor )

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

BRATISLAVA. Kým účtovníčka z obecného úradu Nýrovce neďaleko Nových Zámkov Alica Csomor strihá látku, jej kolegyne a miestny starosta Zoltán Fekete šijú záhyby a prišívajú gumičky. Výsledné rúška potom dezinfikujú parnou žehličkou a zabalia do papierového vrecúška.

Takto trávia voľný čas od vyhlásenia výnimočného stavu, keďže si dali za cieľ vyrobiť 500 rúšok, ktoré zadarmo rozdávajú miestnym obyvateľom.

SkryťVypnúť reklamu

„Včera, keď som si ľahla a zatvorila oči, videla som len biele plátno a nožničky. Ale stojí to za to, volajú nám starí ľudia a ďakujú, pretože do obchodu ich už ani bez rúšok nepustia,“ povedala pre SME Csomor.

Obecný úrad v Nýrovciach je len jeden z množstva prípadov, ako sa bežní ľudia rozhodli v čase tejto krízy pomôcť.

Súvisiaci článok Na Slovensku je už 123 prípadov nákazy, Taliansko má viac obetí ako Čína (minúta po minúte) Čítajte 

Šijú rúška, roznášajú potraviny susedom na dôchodku alebo poskytujú ubytovanie pre štátnych zdravotníkov, ktorých pre vírus presunuli mimo ich bydliska. Internet je v týchto dňoch plný ľudí, ktorí nezištne ponúkajú iným pomoc.

Týchto dobrovoľníkov sa snaží oslovovať aj iniciatíva Kto pomôže Slovensku, ktorá zisťuje, aké pomôcky chýbajú nemocniciam či rôznym zariadeniam. Potom hľadá ľudí, ktorí by ich boli ochotní darovať, vyrobiť či odniesť. Ide o rôzne rúška, respirátory, parné čističe a podobne. Zároveň aj robí finančnú zbierku.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia na Slovensku majú tendenciu sa zomknúť a aktivizovať v takýchto krízových situáciách. Ja už roky vďaka tomu čerpám energiu v práci v Dobrom anjelovi, ale aj rôznych iných situáciách a som celoživotným optimistom,“ hovorí Ľudmila Kolesárová, ktorá v iniciatíve Kto pomôže Slovensku hodnotí žiadosti.

Okrem takýchto miestnych iniciatív vznikajú aj celoslovenské projekty, ktoré napríklad cez internetové aplikácie informujú verejnosť o prevencii proti vírusu, poskytujú informácie pre nepočujúcich či pomáhajú s výučbou detí doma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ajťáci proti korone

Rýchla reakcia na koronavírus prišla z prostredia IT komunity, čo dokazuje aj webová stránka denníka SME, kde návštevník môže nájsť fialovú ikonu nástroja covid.chat. Ide o softvér slovenskej spoločnosti bot.media, ktorý poskytuje najnovšie správy o koronavíruse, diagnostike, karanténe a aj mapu šírenia vírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Zadarmo ho poskytujú firmám aj štátnym webom. Je už napríklad na webe ezdravotnictvo.sk, ktorý prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií, ale aj na stránkach viacerých obcí.

„Prvou bola obec Čiertižné, malá obec úplne na východe slovenska. Presne aj pre takéto obce je náš nástroj určený. Predpokladáme, že v obci nemajú kapacity vytvárať obsah, ale veľmi im záleží na jeho doručení,“ napísal na svojom facebooku slovenský dizajnér Dodo Dobrík, ktorý pomáha s vývojom.

Podobné nápady zbiera občianska iniciatíva hackvirus.sk, ktorá má v pláne s pomocou IT expertov najlepšie riešenia zrealizovať a už budúci týždeň zadarmo odovzdať ministerstvu zdravotníctva.

Slovenskí lekári zase s pomocou IT pracovníkov vytvorili aplikáciu Zostaň zdravý.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia je úplne anonymná. Používateľovi pridelí identifikačné číslo, ktoré následne uvedie pri odbere vzoriek. Výsledok testu uvidí používateľ na svojom zariadení.

Takto ľudia cez aplikáciu uvidia, či je v okolí 50 metrov niekto, kto bol pozitívne testovaný na vírus bez toho, aby vedeli o akú osobu presne ide.

Aplikácia zároveň sprehľadňuje objednávanie na testovanie a umožňuje zbierať štatistické údaje. Len vo štvrtok si ju stiahlo viac ako 60-tisíc ľudí.

Zaujímavým nápadom na pomoc živnostníkom a malým podnikateľom je zase webová stránka smesvami.sk.

Cez ňu môžu živnostníci, ktorí bežne nemajú profesionálne vytvorenú webstránku, ako kaderníčky, fitness tréneri a podobne ponúkať svoj tovar a služby, ako predplatné do budúcnosti. Môžu tak získať financie, na preklenutie obdobia v karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

Ako nebyť sám

Problémom, ktorému teraz slovenská verejnosť čelí, je však okrem vírusu aj izolácia.

Štrnásť dní doma môže pre niekoho znamenať viac obedov s rodinou, ale pre dôchodcu žijúceho hodinu autom od zvyšku rodiny to často znamená predovšetkým samotu.

Nehovoriac o ľuďoch s duševnými problémami, ktorí pre vyhlásenie mimoriadneho stavu nemôžu navštíviť svojho terapeuta.

Psychológ Marek Madro, ktorý vedie online linku pre mladých IPčko.sk na svojom facebooku upozornil, že skúšaná teraz nie je len imunita tela, ale aj duše.

„Aktuálne v karanténach a v izoláciách v našich bytoch budú vystavené skúškam aj naše vzťahy,“ hovorí Madro.

Súvisiaci článok Ako používať aplikáciu, ktorá má pomôcť spomaliť šírenie koronavírusu Čítajte 

Vyzval preto kolegov z tejto oblasti, aby našli spôsob ako poskytovať ľuďom pomoc na diaľku, pretože sami v IPčku zaznamenali nárast ľudí, ktorí ich kontaktujú s rôznymi stavmi úzkosti a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

„Existuje už aj iniciatíva odborníkov, ktorí sa snažia s ministerstvom zdravotníctva dohodnúť, aby takáto duševná pomoc bola poskytovaná na jednej webovej stránke. V čase tejto krízy by to bolo lepšie riešenie, než mať roztrúsené projekty, o ktorých sa ľudia nemusia dozvedieť,“ povedal Madro.

V Česku takto funguje projekt www.delamcomuzu.cz.

IPčko zároveň spustilo výzvu Dáme to, ktorá nabáda ľudí, aby sa ozývali svojim známym, spýtali sa ich, ako sa majú a rozprávali sa s nimi.

„Niekedy sa stretávame s ľuďmi, ktorí by si priali urobiť niečo pre ostatných a nevedia ako začať. Popritom si uvedomujeme, že len záujem a podpora môžu spraviť veľa, že zdanlivo malý čin môže mať obrovské dôsledky,“ píšu na webstránke.

Čo urobili politici správne

V záplave správ o tom, ako vláda Smeru rozhadzovala pred krízou peniaze, teraz jej chýba zdravotnícky materiál a predražene nakupuje rúška, zanikla aj jedna pozitívna informácia o slovenských politikoch.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomu, že v televízii pravidelne vidieť prezidentku či premiéra s rúškom, je pre verejnosť zakrývanie si tváre dnes úplne bežná vec. Dokonca, ak teraz nejaký politik príde na tlačovku bez rúška, okamžite za to čelí kritike. Takéto poctivé nosenie rúška nie je samozrejmosťou ani v zahraničí.

V takejto kríze je dôležité, ak známi ľudia udávajú pozitívne trendy a ostatní sa k nim potom sami pripoja, hovorí Kolesárová.

„Veľkú zásluhu na tom majú aj redaktori a moderátori s rúškami v televíziach. Ja žijem na dedine na východe a všetci u nás nosia rúška. Ešte pred týždňom by som tomu neuverila,“ hovorí Kolesárová.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Koronavírus SARS-CoV-2

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 955
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 962
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 444
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 929
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 338
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 416
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 119
  8. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 095
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský pred zápasom Slovensko - Kanada vo štvrťfinále MS v hokeji 2024.

Juraj Slafkovský neposilní slovenskú reprezentáciu.


FC ŠTK 1914 Šamorín - FC Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 24. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 24. kola MONACObet ligy: FC ŠTK 1914 Šamorín - FC Tatran Prešov.


Adam Sýkora

Pozrite si zostavy piatkového zápasu Slovensko - Francúzsko v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2025.


Richard Varga.

Slovensko dvakrát reprezentoval na OH.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu