SME
Pondelok, 10. august, 2020 | Meniny má VavrinecKrížovkyKrížovky

Vládu viac zaujímali voľby. Prečo kupujeme predražené rúška na poslednú chvíľu?

Respirátory sú drahšie ako v Česku.

Už bývalý premiér Peter Pellegrini a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková kontrolujú rúška, ktoré dorazili z Číny. Už bývalý premiér Peter Pellegrini a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková kontrolujú rúška, ktoré dorazili z Číny. (Zdroj: SITA)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

BRATISLAVA. Kým v lekárňach nedostatok rúšok pociťovali už koncom januára, vláda Petra Pellegriniho začala tento spotrebný zdravotnícky materiál riešiť až o mesiac neskôr.

Súvisiaci článok Ochráni vás rúško pred koronavírusom? Ako správne používať ochrannú masku Čítajte 

Sústredila sa skôr na kontrolu na letiskách a nákup diagnostických prístrojov, pretože vzorky podozrivých pacientov muselo Slovensko posielať do zahraničia. Navyše Pellegrini nevidel zmysel v tom, aby bežní občania tieto rúška nosili, skôr chcel zabezpečiť štátne nemocnice a ďalšie zariadenia. „Nerobme paniku, že musí päť miliónov ľudí behať s rúškami po krajine,“ povedal ešte 5. marca Pellegrini.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes prezentuje ako úspech to, že sa Slovensku vôbec podarilo nejaké rúška kúpiť hoci za niekoľkonásobne vyššiu cenu než pred krízou.

Predražené nákupy sa týkajú aj respirátorov. Tie nakúpili slovenské Štátne hmotné rezervy v jednom prípade až trikrát drahšie ako Česi a to už po vypuknutí krízy, upozornila Tranasparency International.

Na svojej poslednej tlačovej konferencii šéf štátnych rezerv Kajetán Kičura preniesol zodpovednosť za vzniknutú situáciu na vládu. Tvrdil, že materiál nakupovať mohol až po tom, čo vláda vydala uznesenie na doplnenie zásob. To sa udialo 27. februára, o týždeň neskôr ako napríklad v Nemecku.

„Ja osobne som osem rokov najviac strašil tým, že príde pandemická chrípka,“ vyhlásil k tejto téme Kičura a sťažoval sa, že ho doteraz na zasadnutiach komisií k tejto téme nikto nebral vážne.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári sa sťažovali

Až do polovice februára bol nový koronavírus skôr témou pre zahraničné spravodajstvo a slovenskí politici sa sústredili na predvolebnú kampaň než prípravu na možnú krízu.

Prvé opatrenia vláda urobila koncom januára, keď sa naplánovali cvičenia na bratislavskom letisku, hraničných priechodoch a nemocniciach. Zároveň zriadili telefónnu linku pre občanov.

(zdroj: Miro Mezei)

Problémom bolo aj to, že vzorky ľudí podozrivých na vírus Covid-19 posielali na analýzu do Nemecka. Ministerstvo zdravotníctva vedené premiérom Pellegrinim preto muselo rýchlo novú techniku kúpiť a prvé vzorky sa na Slovensku začali testovať od 3. februára. Stále však nešlo o opatrenia, ktoré by vybavili občanov rúškami alebo pripravili nemocnice a polikliniky na prílev pacientov, ktorí sú vysoko nákazliví aj pre ošetrujúcich lekárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda na svojich zasadnutiach riešila najmä predvolebné témy ako odmietnutie Istanbulského dohovoru alebo 13. dôchodok, ktorý tesne pred voľbami v skrátenom konaní navrhol Smer.

Rúška, respirátory a ďalší materiál sa dokonca zo Slovenska vyvážali na pomoc Číne, ktorá podľa agentúry AP vyrába polovicu svetovej produkcie chirurgických masiek a sama v tom čase nestačila pokrývať svoj vnútorný dopyt.

Nešlo však o vládny obchod, bola to súkromná iniciatíva slovenského podnikateľa s vínom Eduarda Šeba, ktorý vtedy po Európe skúpil zhruba 70 ton rúšok a ochranných odevov a za 30 miliónov eur ich predal do Číny. Tvrdil, že na tom obchode nezarobil a skôr šlo o pomoc krajine.

Materiálne takto Číne pomohla v priebehu februára aj česká vláda.

Nevedeli, čo potrebujú

Prvé takéto kroky na vybavenie nemocníc zo strany slovenskej vlády prišli po tom, ako sa vírus začal masívne šíriť v Taliansku, čo vyústilo do izolácie asi 50-tisíc ľudí na severe Talianska.

Skryť Vypnúť reklamu

Navyše na Pellegriniho tlačila aj Slovenská lekárska komora, ktorá lobovala za väčšiu ochranu lekárov pri hroziacej kríze.

Až dva dni pred voľbami vláda 27. februára zasadla a uložila ministerstvu zdravotníctva a štátnym rezervám, aby doplnili zásoby. Pre porovnanie ten istý krok urobila francúzska vláda už 23. februára.

Nájsť dodávateľov bol problém a o týždeň neskôr 3. marca vláda umožnila nakupovať tento materiál bez riadnej súťaže a postupovať priamym rokovacím konaním.

Súvisiaci článok Mistrík: Nemôžeme testovať, koho nám napadne Čítajte 

Takýto pomalý postup vysvetľoval Kičura aj tým, že najprv si museli ujasniť, aké ochranné pomôcky potrebujú. Rúško síce poskytuje nositeľovi nejakú ochranu, ale slúži najmä na to, aby nakazený neohrozoval ostatných. Pre lekárov bolo dôležitejšie zabezpečiť respirátory, ktoré sú na rozdiel od obyčajného rúška navrhnuté tak, aby garantovali bezpečné utesnenie medzi tvárou a respirátorom.

Skryť Vypnúť reklamu

„Táto požiadavka prišla až vtedy, keď sa vedelo, aký prostriedok konkrétne dokáže chrániť tých ľudí a to sú tie známe respirátory FFP3. To sme pred tým nemohli naskladňovať, pretože nikto nevedel, čo konkrétne potrebujeme,“ povedal Kičura.

Predražené nákupy

V situácii, keď celá Európa nakupuje ochranné pomôcky, nebolo pre slovenskú vládu jednoduché zohnať ich za bežnú cenu.

V nedeľu 15. marca premiér Pellegrini napríklad tvrdil, že Slovensko už malo zarezervované dva milióny rúšok na Ukrajine. Podmienkou však podľa neho bola platba v hotovosti.

„Už sme pripravovali hotovosť 1,2 milióna eur v kufri, aby sme sadli do vládneho špeciálu a jednoducho po ne išli. Prišiel tam priekupník z Nemecka, ktorý to celé preplatil a kúpil,“ povedal Pellegrini.

Kičura upozornil, že viaceré krajiny zaviedli embargá na vývoz zdravotníckych pomôcok, čo im prekazilo dohodnuté nákupy.

Skryť Vypnúť reklamu

„Všetko je to len off record, napríklad vám niekto pošle sms správu, že Česi nám to nepustia, Nemci nám to nepustia, Čína len na vládnej úrovni,“ povedal Kičura.

Súvisiaci článok Testujeme málo, aj keď testov je dostatok Čítajte 

Nakoniec rúška zohnali napríklad od odevnej firmy Zornica Banko Fashion, ale aj od neznámych firiem A-testing, Lacrop či Green Day, ktoré ich predali za niekoľkonásobne vyššiu cenu. Podobne to bolo aj s respirátormi.

Do Česka v piatok podľa Transparency International z Číny dorazilo 1,1 milióna respirátorov za tri milióny dolárov. Jeden respirátor FFP2 vyjde Česko na 68 českých korún, čo je asi 2,5 eura.

Slovensko naopak stále čaká na dodávku 600-tisíc respirátorov FFP2 od firmy Lacorp za viac ako trojnásobok českej ceny – 8,74 eura bez DPH za kus. Slovensko tak môže len za nákup tohto druhu respirátorov zaplatiť v porovnaní s Českom až o 3,7 milióna eur viac, upozornila mimovládka.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku denník SME, či nedošlo v tomto prípade k zlyhaniu kompetentných ľudí, ani Úrad vlády, ani Štátne hmotné rezervy neodpovedali.

Vzhľadom na podozrenia okolo nákupov by však na tieto otázky mali vedieť odpovedať, upozorňuje Transprarency.

„Je možné, že pri aktuálnej kritike Kičurovho úradu mu sem-tam niekto aj naozaj ukrivdí. Kritické otázky novinárov a verejnosti sú však vzhľadom na zjavné podcenenie situácie, ako aj Kičurovo doterajšie pôsobenie v úrade, plne namieste,“ píše mimovládka.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Syry aj bryndza. Farmu top kvality riadia domáci farmári
 2. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 6. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 10. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 1. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 2. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 3. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 4. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 5. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 6. Zdravie cirkvi
 7. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 8. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 9. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 10. Spojení navždy
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 256
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 726
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 17 405
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 449
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 751
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 354
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 191
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 178
 9. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 117
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 112
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.
Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Nízky počet testov je varovaním

Plošné reštrikcie sú definitívne mimo úvah reálnej politiky.

Peter Schutz.
Róbert Boženík.

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.

Podcast Dobré Ráno.

V pondelok bude horúco najmä na juhozápade

Meteorológovia vydali výstrahy.

Ilustračné foto.

V Dudinciach a Kamenici nad Hronom bolo cez víkend 35 stupňov

Najvyššia teplota cez víkend dosiahla väčšinou 30 až 34 stupňov Celzia.

Ilustračné foto