BRATISLAVA. Voľba dvoch zvyšných podpredsedov parlamentu, chýbajúcich predsedov výborov, ako aj nastúpenie náhradníkov je súčasťou programu druhej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá sa začne v utorok o 10. hodine.
Nominantom SaS na post podpredsedu parlamentu je Milan Laurenčík, za opozíciu kandiduje na tento post bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer).
Poslanci tiež majú voliť predsedov a členov zvyšných parlamentných výborov.
Na piatkovej ustanovujúcej schôdzi sa nepodarilo zvoliť Ľuboša Blahu (Smer) za šéfa ľudskoprávneho výboru, ani Mariana Kotlebu (ĽSNS) za predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. S ich kandidatúrou mali problém viacerí koaliční poslanci.
Podľa návrhu programu schôdze zverejnenom na webe národnej rady sa Kotleba aj Blaha o tieto posty uchádzajú opäť.
Za predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií má podľa návrhu programu kandidovať Richard Raši (Smer) a za predsedu výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu Peter Žiga (Smer).
Do parlamentu tiež majú v utorok nastúpiť náhradníci za poslancov, ktorí sa cez víkend stali členmi vlády.
Kotleba a Blaha nezískali dostatočnú podporu
Na ustanovujúcej schôdzi parlamentu Kotleba a Blaha neboli zvolení za šéfov výborov, pretože nezískali dostatočnú podporu zákonodarcov.

Blaha na ustanovujúcej schôdzi parlamentu minulý týždeň v piatok nebol v tajnej voľbe zvolený za predsedu ľudskoprávneho výboru. Za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom potrebný bol zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov.
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík označil Blahu za hanbu a prirovnal ho ku koronavírusu.
Kotlebu na ustanovujúcej schôdzi podporilo iba 47 poslancov, proti bolo 60 a zdržalo sa 26 poslancov. Nezískal teda ani hlasy celej opozície, ktorá má v parlamente dohromady 55 poslancov.
V prípade, že by Kotleba nebol opakovane zvolený, sa ĽSNS podľa jej podpredsedu Martina Beluského rozhodne, čo ďalej urobí.
Kotlebu neodsúhlasili, Beluského však zvolili
Poslanec vládnej SaS Ondrej Dostál sa na ustanovujúcej schôdzi pred hlasovaním vyjadril, že „doteraz bola prax, že fašistická strana nemá zastúpenie vo vedení výborov“.
Napokon poslanci Kotlebu neodsúhlasili. Druhého nominanta ĽSNS, Beluského, však poslanci zvolili za predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu.
Koaličné strany pred ustanovujúcou schôdzou ponúkli opozícii kreslá šéfov siedmich výborov. Ďalších dvanásť výborov si podelila koalícia.
Dôležité informácie o voľbách 2020

- Kompletné výsledky parlamentných volieb 2020
- Volebná mapa: Ako volili všetky okresy
- Volebná mapa: Ako volili konkrétne obce?
- Výsledky volieb v krajských mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín