SME

Aké sú rozdiely medzi rúškami a ako nosiť jednotlivé typy?

Dôležitý je nielen správny druh, ale aj pozorná manipulácia s rúškom.

Expremiér Robert Fico nosí v parlamente ako jeden z málla poslancov respirátor a nie rúško.Expremiér Robert Fico nosí v parlamente ako jeden z málla poslancov respirátor a nie rúško. (Zdroj: TASR)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Ak by sa v parlamente začal šíriť koronavírus a niektorý z poslancov by ochorel na Covid-19, k najlepšie chráneným zákonodarcom by patril šéf Smeru Robert Fico. Ako jeden z mála ľudí v parlamente totiž nosí respirátor, ktorý by mal zabezpečiť až 92-percentnú filtráciu vdychovaného vzduchu.

Súvisiaci článok Ochráni vás rúško pred koronavírusom? Ako správne používať ochrannú masku Čítajte 

Ochranné pomôcky používajú všetci poslanci, väčšinou však nosia rúška. Tie na rozdiel od respirátorov chránia najmä okolie nositeľa.

Rúška sú od stredy povinné pre všetkých ľudí na Slovensku, a to pri akomkoľvek pohybe mimo domácnosti. Nariadenie je súčasťou opatrení Úradu verejného zdravotníctva na zabránenie šírenia koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ochorení Covid-19 znižuje rúško riziko rozptylu infekčných kvapôčok pri kýchaní alebo kašľaní.

"Platí to najmä pre chirurgické rúško, ktoré zdravého človeka pred nákazou neochráni. Má určitý význam, no nemôžeme povedať, že by stopercentne zabránilo prenosu," vysvetlila epidemiologička a odborníčka na verejné zdravotníctvo Zuzana Krištúfková.

Ako jednotlivé typy rúšok chránia ich majiteľov pred nákazou a aký je vôbec rozdiel medzi nimi a rôznymi respirátormi?

Jednorazové rúška

Tento typ rúška je najzákladnejším typom ochrany, ktorý obyčajne dostať v lekárni či v zdravotníckych pomôckach. Štandardne ho využívajú mnohí zdravotníci pracujúci s pacientmi.

Práve pre ľahkú dostupnosť tieto rúška prakticky zmizli z lekární a obchodov už v prvých dňoch šírenia nákazy na Slovensku. Sto kusov bežne stojí dvadsať až tridsať eur, jedno jednorazové rúško teda vychádza na 20 či 30 centov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo väčších baleniach sa predávajú preto, že by sa mali vyhodiť hneď po použití, nech je akokoľvek krátke, alebo aj po výraznejšom znečistení či navlhnutí. Ak je aj nasadené rúško v dobrom stave, malo by sa používať nanajvýš osem hodín.

Podobne ako pri ďalších typoch rúšok platí, že chráni najmä okolie, nie nositeľa. Účinnosť sa zvyšuje, keď tesne prilieha.

Podoba týchto rúšok a ich zloženie závisí od výrobcov. Vyrábajú sa najjednoduchšie papierové typy aj dvoj- či trojvrstvové, ktoré majú obyčajne okrem filtračnej vrstvy na zachytávanie škodlivých látok aj ďalšiu vrstvu na pohlcovanie vlhkosti z vydychovaného vzduchu.

Úrad verejného zdravotníctva varuje, že tieto rúška by sa nemali počas nosenia chytať rukami, a to najmä preto, aby sa predišlo kontaminácii.

SkryťVypnúť reklamu

"Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti. Nikdy sa nemá odstraňovať uchopením rúška pokrývajúceho tvár," opisujú postup hygienici a dodávajú, že si potom treba umyť ruky.

Odporúča sa tiež hádzať použité rúška do biologického odpadu, nie do bežného komunálneho, ku ktorému by sa ešte mohli dostať iní ľudia.

Látkové rúška

Pre nedostatok jednorazových rúšok sa v posledných týždňoch rozšírili najmä plátené rúška, ktoré si mnohí ľudia šijú svojpomocne. So šťastím sa dajú zohnať aj v lekárňach, stoja päť až osem eur.

Výhodou látkových rúšok je možnosť ich opakovaného používania. Po opratí pri teplote 60 až 90 stupňov a následnom vyžehlení sú opäť sterilné a účinné.

V minulosti používali tento typ rúšok aj lekári, neskôr ich nahradili chirurgické, čiže jednorazové rúška. Tie sú dnes považované za účinnejšie, čo vychádza napríklad z britskej štúdie z roku 2013, ktorá vznikla v Health & Safety Laboratory. Uvádza, že svojpomocne vyrobené rúška sú dva- až trikrát menej účinné ako chirurgické rúška.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia však skúmala účinnosť proti prenosu chrípky, a nie koronavírusu.

Jednoznačnú odpoveď na to, ktoré rúška v súčasnosti uprednostniť, nemá ani šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

"Závisí to aj od toho, čo chceme dosiahnuť. Keď chceme chrániť samých seba pri tom, ako ideme po ulici, do obchodu alebo pri komunikácii s inými, tak je v princípe akákoľvek bariéra lepšia ako nič," hovorí.

Hoci možnosť nakaziť sa neodstráni napríklad aj pre nezakryté oči, akékoľvek rúško podľa Sukeľa znižuje riziko prinajmenšom o 70 percent.

Na výrobu pláteného rúška sa odporúčajú dve vrstvy látky, ktorá by mala byť husto tkaná, no zároveň priedušná, aby sa cez ňu dalo dýchať. Vhodné je napríklad bavlnené tričko.

Respirátory

Respirátor chráni na rozdiel od rúšok najmä človeka, ktorý ho využíva. Filtruje totiž vzduch až na úroveň malých častíc, vďaka čomu by sa do tela nemali dostať ani škodlivé baktérie a vírusy.

SkryťVypnúť reklamu

Respirátory preto využívajú najmä zdravotníci a lekári pracujúci s množstvom ľudí, pri ktorých je zvýšená pravdepodobnosť ochorenia Covid-19.

Existuje niekoľko druhov respirátorov. Rozdeľujú sa podľa ochrany, ktorú poskytujú. Najjednoduchšie (FFP1) chránia len pred prachom a v prostredí sťažujúcom dýchanie.

Pri súčasnej pandémii majú význam najmä respirátory typu FFP2, ktoré uvádzajú minimálnu účinnosť filtrácie 88 percent. Riziko nákazy sa pre ich nositeľa uvádza na úrovni nanajvýš osem percent.

Po prvotnom výpadku sú podľa Sukeľa vo viacerých lekárňach opäť relatívne dostupné. Ich cena sa v štandardných časoch pohybuje od päť do desať eur, v súčasnosti to môže byť aj o niečo viac. Obyčajným ľuďom by podľa neho mali stačiť.

Existujú ešte aj FFP3 respirátory, pri ktorých sa filtračná schopnosť blíži k 99 percentám.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre obyčajného človeka FFP3 respirátor nie je potrebný. Tým by mali byť vybavení zdravotnícki pracovníci – lekári, sestry, lekárnici, ktorí sú v prvej línii kontaktu s potenciálne nakazenými," vysvetľuje Sukeľ.

Vo väčšine lekární pritom v súčasnosti respirátry FFP3 ani nedostať kúpiť a problémy zohnať ich má aj štát. Tie, ktoré sa na trhu objavujú, majú podľa Sukeľa premrštené ceny, namiesto normálnych desiatich až pätnástich eur sa ich ceny blížia aj k štyridsiatim.

Aj respirátory sa delia na jednorazové a na typy s výmenným filtrom. Ten by sa mal po čase meniť, bez toho respirátor prestáva fungovať a hrozí aj nákaza plesňovým ochorením.

Štát pripravuje zákaz predaja respirátorov

Štát sa na základe rokovaní Ústredného krízového štábu rozhodol, že zakáže predaj respirátorov s ventilom, oznámil v sobotu minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

SkryťVypnúť reklamu

Krajčí tvrdí, že ide o špecifickú ochranu tváre, ktorá chráni jeho nositeľa pred vírusmi, ale nefiltruje vzduch, ktorý vydychuje.

Ľudí, ktorí už respirátory s ventilom vlastnia, minister požiadal, aby si naň pri nosení nasadili aj rúško.

O zákaze predaja respirátorov pre verejnosť má v najbližšom čase rozhodnúť vláda.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 762
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 954
  3. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 5 628
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 555
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 049
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 767
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 558
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 427
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na fotografii vpravo prednosta Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi Branislav Rusiňák. Druhý zľava je jeho stranícky kolega zo Smeru Juraj Drál.

Je to aj hra na voliča, vraví politológ.


22
Vo vnútri teplárne za zimným štadiónom.

Zdroje výroby tepla sú tri.


Výnimka sa vzťahuje na označené vozidlá prepravujúce utratené zvieratá.


TASR
Sto rokov knižnice.

Prispôsobuje sa moderným trendom.


TASR

Sportnet

Róbert Mak (Slovan) a Peter Kováčik (Železiarne) počas zápasu 3. kola nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul.

Slovan má v neúplnej tabuľke pred druhou Žilinou náskok desiatich bodov.


a 1 ďalší
Futbalisti FC Tatran Prešov.

Z výhry sa tešili Púchov aj béčko Žiliny.


TASR
Na snímke zľava Dávid Gallovič a Dominik Kružliak (obaja Košice).

Dunajská Streda otáčala priebeh zápasu, no nezvládla záver.


a 1 ďalší
Nórsky útočník Manchestru City Erling Haaland.

Incident sa stal pred domácim zápasom Premier League proti Southamptonu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu