SME

Slovensko má dvoch vyliečených z Covid-19, testovať sa bude viac

K vyšetreniu sa pripoja aj súkromné laboratóriá, oznámil Matovič.

Zľava hlavný hygienik Ján Mikas, predseda Asociácie súkromných laboratórií Slovenska Peter Lednický, minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), člen permanentného krízového štábu a expert na biochémiu Robert Mistrík počas tlačovej konferencie po kľúčovom stretnutí so zástupcami slovenských laboratórií 26. marca 2020 v Bratislave. Zľava hlavný hygienik Ján Mikas, predseda Asociácie súkromných laboratórií Slovenska Peter Lednický, minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), člen permanentného krízového štábu a expert na biochémiu Robert Mistrík počas tlačovej konferencie po kľúčovom stretnutí so zástupcami slovenských laboratórií 26. marca 2020 v Bratislave. (Zdroj: TASR)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Na Slovensku sú oficiálne vyliečení dvaja pacienti, ktorí boli nakazení novým koronavírusom.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Červené zóny pre nakazených

Zároveň dodal, že takzvané červené zóny pre nakazených pacientov sa pripravujú zatiaľ v nemocniciach v Bratislave, Košiciach a Martine.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Máme 10 nových prípadov, pred každou nemocnicou bude odberné miesto Čítajte 

Nakazený pacient, ktorému ustúpili príznaky ochorenia COVID-19, musí byť podľa ministra ešte dva týždne v karanténe.

Ak následne neprejavuje žiadne ochorenie, musí byť ešte dvakrát negatívne testovaný a napokon je vyhlásený za človeka, ktorý prekonal toto ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Krajčí nechcel pre ochranu osobných údajov špecifikovať vek a ďalšie informácie o dvoch vyliečených pacientoch.

Občania, ktorí boli v povinnej 14-dňovej karanténe napríklad z dôvodu, že sa vrátili zo zahraničia, sa budú môcť podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa vrátiť do normálneho života, ak neprejavujú žiadne príznaky.

Pripravené do siedmich dní

Nemocnice už sú podľa Krajčího pripravené na pacientov, ktorí budú potrebovať špičkovú zdravotnú starostlivosť. Červené zóny, teda bloky vyhradené len pre nakazených pacientov, by mali byť pripravené do siedmich dní.

V Bratislave má ísť podľa Krajčího o nemocnice aj pavilónové bloky, v Košiciach o jednu nemocnicu a v Martine vyhradia dva pavilóny.

"Budeme sa prispôsobovať situácii, pretože nikde nie je napísané, že zostanú len tie. Budú sa postupne rozširovať, bude sa to neustále prehodnocovať," priblížil minister.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sankcie za porušovanie nosenia rúška

K sankciám pre porušovanie nosenia ochranného rúška mimo svojho domu či bytu sa zatiaľ podľa hlavného hygienika nepristúpilo.

"Prijali sme opatrenie, aby si ľudia uvedomili dôležitosť nosenia rúška. Ak sa budú hromadiť prípady nedodržiavania týchto opatrení, nájdeme možnosti, ako sankcionovať týchto ľudí. Máme určité legislatívne možnosti, postupovali by sme v spojení s políciou," vysvetlil Mikas novinárom.

Dodal tiež, že ústredný krízový štáb bude rokovať aj o otázke spôsobu striedavej starostlivosti dieťaťa rodičmi.

Masívne testovanie rizikových skupín

Krajčí poznamenal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí, u ktorých chcú čo najskôr dokázať potenciálnu nákazu, aby sa dokázala nastaviť adekvátna liečba. "Potrebujeme testovať ľudí, ktorí potrebujú neodkladné operácie, takisto aj zdravotníkov," poznamenal minister.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér potvrdil, že denne sa na Slovensku robí málo testov, ich počet je potrebné zvýšiť. Doplnil, že doteraz išli na testy len ľudia, ktorí prešli kritériami a aj vtedy čakali na testy niekoľko dní.

Dôvodom podľa Matoviča bolo i to, že záchranári nemali ochranné pomôcky. Krajčí tvrdí, že týmto krokom sa zabezpečí "dostať epidémiu čo najdlhšie pod kontrolu".

Peter Lednický z Asociácie laboratórií Slovenska poznamenal, že denne súkromné laboratóriá môžu urobiť zhruba 1200 testov, pričom každý deň sa môže tento počet zvyšovať. Od budúceho týždňa by to mohlo byť už 2000.

Hlavný hygienik Ján Mikas poznamenal, že vďaka zapojeniu sa štátnych laboratórií sa skráti doba čakania na výsledok a zvýši sa aj kapacita vyšetrených vzoriek denne.

SkryťVypnúť reklamu

Odbery pred každou nemocnicou

Pred každou nemocnicou by podľa Matoviča malo pribudnúť vonkajšie odberné miesto, vďaka ktorému budú chránení pacienti, ktorí nemajú podozrenie na tento druh ochorenia.

Ako potvrdil, súkromné laboratóriá zabezpečia zvoz odobratých vzoriek do všetkých laboratórií bez ohľadu na to, či je štátne alebo súkromné.

Výsledok z testovania na nový koronavírus po novom podľa premiéra dostanú aj ľudia, ktorí budú mať negatívny výsledok, nielen tí, čo ho majú pozitívny. "Chceme, aby pozitívny výsledok oznamovali ľudia, ktorí sú na to vyškolení," povedal premiér.

Krajčí dodal, že informáciu o tom, že je pacient pozitívny na nový koronavírus, dostane aj jeho všeobecný lekár. "Jeho úlohou bude pozitívne testovaného pacienta v rizikovej skupine 65 plus každý deň kontaktovať," uzavrel minister zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Raši zdôraznil potrebu rýchlotestov

Podpredseda Smeru a bývalý vicepremiér Richard Raši zdôraznil potrebu plošného testovania pomocou rýchlotestov.

Raši si myslí, že podľa štvrtkových vyjadrení premiéra a zástupcov laboratórií sa už súkromné laboratóriá pripravujú aj na testovanie protilátok, čo je podľa neho rovnaký princíp, aký používajú rýchlotesty.

"Vďaka rýchlotestom budeme môcť otestovať oveľa viac ľudí, až desaťtisíce denne, aj tých, ktorí nemajú príznaky choroby," skonštatoval Raši s tým, že vďaka rýchlotestom je možné zachytiť nosičov nákazy, ktorými môžu byť napríklad zamestnanci po ukončení dvojtýždňového "home officu" či nútenej dovolenky.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Koronavírus SARS-CoV-2

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 859
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 975
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 931
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 837
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 055
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 472
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 343
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 185
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu