SME

Lieky by im mali predpísať na diaľku. Aké opatrenia platia pre seniorov

V obchodoch majú vyhradené hodiny na nakupovanie.

V zariadeniach pre seniorov nie sú návštevy pre koronavírus povolené.V zariadeniach pre seniorov nie sú návštevy pre koronavírus povolené. (Zdroj: AdobeStock)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Sú najzraniteľnejší, a preto by v čase, keď na Slovensku pribúda počet prípadov nakazených koronavírusom, mali byť obozretnejší ako ostatní.

Súvisiaci článok Vo svete sa nakazilo už viac ako pol milióna ľudí (minúta po minúte) Čítajte 

Seniori vo veku nad 65 rokov by mali vychádzať z domovov, len ak je to naozaj nevyhnutné, lieky by si mali dať predpísať na diaľku a zvyknúť by si mali aj na nakupovanie len v presne určenom čase.

Vláda prijala viaceré opatrenia, aby minimalizovala možnosť, že dôchodcovia ochorejú na Covid-19.

Analytici ministerstva zdravotníctva v nedávnej prognóze vypočítali, že až 43 percent nakazených medzi 70. a 79. rokom života bude potrebovať akútnu zdravotnú starostlivosť, teda umelú pľúcnu ventiláciu. Medzi osemdesiatnikmi dosahuje tento podiel až 70 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME pripravil pre seniorov sériu otázok a odpovedí, ako sa v čase koronavírusu správať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Mali by seniori vychádzať z domu?

Zatiaľ na Slovensku nie je zavedený zákaz vychádzania ani pre seniorov, hoci ide o najohrozenejšiu skupinu obyvateľov v súvislosti s Covid-19.

Seniorom nad 65 rokov však vláda odporúča chodiť von len vo výnimočných prípadoch - ak si napríklad potrebujú súrne nakúpiť. Premiér Igor Matovič tento týždeň nevylúčil, že ak seniori nebudú obmedzovať vychádzky, štát zváži, že im zakáže vychádzať z domu úplne.

V domovoch sociálnych služieb vychádzky a návštevy z bezpečnostných dôvodov povolené nie sú pre prípad, že by príbuzní dôchodcov boli nositeľmi vírusu. Keď však senior umiera, rodinu k nemu pustia.

Stacionáre, kde seniori trávili iba niekoľko hodín denne, v čase koronavírusu zatvorili.

SkryťVypnúť reklamu

2. Je povinnosť nosiť rúško?

Áno, toto nariadenie platí pre všetkých vrátane seniorov. Rúško si treba nasadiť okamžite, keď človek opúšťa svoje bydlisko.

3. Ako si dať predpísať lieky, keď mám obmedziť vychádzky?

Seniori, ktorí lieky užívajú dlhodobo, by sa mali v tomto období osobným návštevám lekární vyhnúť. Lekára môžu požiadať o vydanie elektronického predpisu.

Žiadať o to môžu cez e-mail, no stačí do ambulancie aj zatelefonovať. Požiadať by mali o elektronický predpis na čo najdlhší čas - pri väčšine liekov, napríklad na cukrovku, je to dávka na tri mesiace. Pri liekoch s obsahom omamných a psychotropných látok ide zväčša o dávku na jeden mesiac.

Lieky na elektronický predpis pre seniorov môže vyzdvihnúť v lekárni ich príbuzný či známy. Stačí, ak ukáže preukaz zdravotného poistenia daného pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

Ak lekár nechce vystaviť elektronický predpis, koná protizákonne, hovorí šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. V takom prípade radí kontaktovať zdravotnú poisťovňu, ktorá pacientovi pomôže nájsť lekára, ktorý elektronický predpis vystaví.

4. Majú seniori ísť k lekárovi, ak majú uňho dohodnutý termín?

Nie, ak to nie je nevyhnutné, a to platí aj vtedy, ak ide o lekárov špecialistov. Všetko však závisí od zdravotného stavu konkrétneho človeka.

Ministerstvo zdravotníctva odporúča dopredu zavolať do ambulancie a poradiť sa, či sa návšteva u lekára nedá odložiť.

5. Kedy môžu seniori nakupovať?

Pre seniorov sú na nákupy v potravinách vyhradené hodiny medzi deviatou až dvanástou predpoludním. Toto opatrenie má zabezpečiť, aby sa v obchodoch starší zákazníci nestretávali s ľuďmi, ktorí ráno odchádzajú do práce a podvečer sa vracajú späť.

SkryťVypnúť reklamu

V obchodoch už pribudli oznamy, ktoré na vyhradené hodiny na nákupy pre seniorov vo veku od 65 rokov upozorňujú. Premiér Igor Matovič začiatkom týždňa vyhlásil, že ak by niektorý z obchodov nedodržiaval pravidlá, štát je pripravený dať ho zavrieť do konca epidémie.

Obchodníci však zatiaľ čakajú, kým Úrad verejného zdravotníctva opatrenie vydá aj oficiálne. Dovtedy sa napríklad v Lidli spoliehajú na to, že zákazníci budú stanovené hodiny dodržiavať, dodáva hovorca Lidla Tomáš Bezák.

"Naši kolegovia usmerňujú zákazníkov, aby nariadenie rešpektovali," dodáva hovorca Tesca Peter Steigauf.

6. Ako sa dostanú seniori k potravinám, ak nechcú vychádzať von?

Ak je to možné, o pomoc by mali poprosiť svojich príbuzných. Môžu im nakúpiť alebo pomôcť s objednaním potravín na internete aj s donáškou domov - takúto službu ponúkajú napríklad siete obchodov Tesco alebo Delia.

SkryťVypnúť reklamu

O rozvoz je však taký veľký záujem, že voľné termíny v prípade Tesca sú až v druhej polovici apríla.

Obce a mestá postupne zriaďujú telefonické linky, kde dôchodcovia nájdu pomoc s nákupom liekov, potravín či hygienických potrieb alebo im dovezú teplý obed. O takejto možnosti sa treba informovať priamo na obecných či mestských úradoch.

Napríklad v bratislavskej Karlovej Vsi sa na takúto linku ozvalo za týždeň už zhruba 600 seniorov. "Záujem je veľký. Roznášať potraviny či lieky budú zamestnanci miestneho úradu, ale aj dobrovoľníci, ktorých sa prihlásilo zhruba tridsať," hovorí vedúci referátu opatrovateľskej služby Maroš Vasiľ.

Linku pre seniorov, kde im pomôžu s liekmi či potravinami, zriadilo aj mesto Bratislava (tel. č. 0800 24 2000) a ďalšie jeho mestské časti, ale napríklad aj Pezinok, Svit a ďalšie samosprávy.

SkryťVypnúť reklamu

7. Je bezpečné cestovať?

Seniori nemajú zakázané cestovať v MHD ani vo vlakoch, no aj tu platí, že vláda neodporúča starším vychádzať von, ak to nie je nevyhnutné. Dopravné prostriedky síce dezinfikujú, môžu v nich však stretnúť cestujúcich, ktorí sú nositeľmi vírusu.

Ak budú seniori využívať bezplatnú dopravu vlakmi, vláda zváži, že im ju napokon zruší, podobne, ako to dočasne urobila v prípade študentov.

8. Ako udržiavať kontakt s rodinou, so susedmi, známymi, keď sú seniori doma?

Príbuzní, ale aj susedia by sa mali zaujímať viac o seniorov vo svojom okolí, hovorí Táňa Sedláková, ktorá pracovala v Medzinárodnom centre klinického výskumu v Nemocnici svätej Anny a dnes pracuje na bratislavskom magistráte. "Seniori majú niekedy v sebe blok, nechcú byť na ťarchu, a preto o pomoc nežiadajú," hovorí Sedláková.

SkryťVypnúť reklamu

Príbuzní by im mali častejšie telefonovať a ak to seniori zvládnu, využívať by mali aj aplikácie s web kamerou, ako je napríklad Skype.

V Bratislave v súčasnosti žije zhruba 21-tisíc opustených seniorov. Ak potrebujú poradiť, zistiť či overiť si informácie, obrátiť sa môžu na telefonickú linku hlavného mesta 0800 24 2000.

Mesto už oslovilo aj Katedru psychológie na Univerzite Komenského a uvažujú nad spoluprácou. Od budúceho týždňa by mohli na linke mesta doplniť možnosť, aby sa seniori mohli zhovárať s psychológmi a poradiť sa s nimi, ak majú strach či obavy.

Informácie o nákaze môžu získať aj na telefónnom čísle Úradu verejného zdravotníctva - 0917 426 075.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Koronavírus SARS-CoV-2

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 942
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 958
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 538
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 912
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 166
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 401
  7. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 367
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 135
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Adam Sýkora

Pozrite si zostavy piatkového zápasu Slovensko - Francúzsko v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2025.


FC ŠTK 1914 Šamorín - FC Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 24. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 24. kola MONACObet ligy: FC ŠTK 1914 Šamorín - FC Tatran Prešov.


Momentka zo zápasu Kalinovo - Rimavská Sobota.

Systém súťaže sa mení po troch rokoch.


SkryťZatvoriť reklamu