Opustená zemeguľa v slnkom zaliatej synagóge a na nej maličkí ľudkovia, každý sám vo svojom svete. Či už je to žena na balkóne, rodinka v záhrade, alebo opustená rakva na planine.
Nečakane aktuálne dielo Glitch, ktoré pripomína dnešné pandemické dni, zostalo uväznené v žilinskej galérii Nová synagóga.
"Je paradoxom, že práve projekt, ktorý odkazuje na chyby ľudstva, nie je možné vidieť pre celosvetovú pandémiu a následnú karanténu," hovorí autor objektov, maliar Alex Zelina.
Je jedným z tých, ktorí publikujú svoje diela v galérii toho najaktuálnejšieho umenia dneška, online na facebookovej skupine CoronART.
Začalo sa to obrázkom výtvarníčky Ivany Šátekovej, na ktorom bola dievčina v myjavskom kroji s hlavou v zaváracej fľaši a nákupom korunovaným množstvom toaletného papiera. Ním odštartovala nová online galéria.
"Po týždni v karanténe som bola na sociálnych sieťach svedkyňou, ako sa hromadne rušia všetky výstavy a vernisáže, koncerty a mnohé skvelé projekty, ktoré ľudí stáli veľa peňazí a energie. Chcela som vytvoriť aspoň nejaký online priestor, aby tá kreatívna energia nevyšla nazmar a aby sa umenie neprestalo ďalej šíriť," hovorí Šáteková.

Myslela si, že z toho bude malá skupinka medzi jej kamarátmi výtvarníkmi.
"No akosi sa to začalo šíriť viac, než som dúfala a predpokladala. Vznikla tak inšpiratívna platforma, kde ľudia vystavujú svoje diela, tvorbu alebo obrazy iných umelcov, ktoré s témou koronavírusu súvisia."
Pre stránku spojili sily aj s francúzskou artdirectorkou, ktorá nezávisle od nej vytvorila podobný projekt na Instagrame.
"Veľmi sme si porozumeli v nastavení priorít. Ide o sprostredkovanie umenia ľuďom v temto neľahkom období, nejde nám o lajky,” hovorí Šáteková.
Návšteva vo fľaši
Pre Alexa Zelinu je toto obdobie mimoriadne zaujímavé a doslova nevie čo skôr.
"Za normálnych okolností máme na výber zo všetkých možných tém. Mali by nám byť blízke, aby sme ich vedeli premietnuť do tvorby a dokázali zaujať publikum.
Nie vždy a nie celé publikum to však aj zaujme. Teraz má celý svet jednu spoločnú tému. Každého z nás sa bytostne dotýka a závisia od nej naše životy," hovorí.
Ľuďom v karanténe napríklad ponúkol možnosť navštíviť svojich blízkych cez ním vytvorené malé rastlinné svety s obyvateľmi vo fľaši.