SME

Ktoré obchody sa otvárajú a prečo navrátilcov čaká štátna karanténa? (otázky a odpovede)

Sprísňujú hygienické kritériá.

Rozostupy dva metre a len obmedzený počet zákazníkov v predajni. Vláda zavádza nové opatrenia pri nakupovaní.Rozostupy dva metre a len obmedzený počet zákazníkov v predajni. Vláda zavádza nové opatrenia pri nakupovaní. (Zdroj: TASR)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Len za jediný deň platnosti obmedzení, ktoré od vypuknutia koronavírusovej krízy zaviedla vláda, prichádza štát o 70 miliónov eur.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 23 prípadov nákazy, vláda otvára niektoré predajne Čítajte 

Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) preto prichádza s novou sériou opatrení, ktoré otvoria niektoré obchody.

Spolu s tými, ktoré fungovali aj doteraz, budú musieť splniť sprísnené hygienické kritériá. Inak ich Úrad verejného zdravotníctva nechá opäť zavrieť.

"Ak sa to neosvedčí a nejaká prevádzka bude prísne podmienky ignorovať, zatvoríme ju. Ak sa to bude porušovať masovo, vrátime sa k doterajšiemu stavu," povedal na sobotnej tlačovej konferencii premiér Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME prináša sériu otázok a odpovedí pre lepšie zorientovanie sa v nových opatreniach vlády a Ústredného krízového štábu.

V nedeľu predsa mali byť všetky obchody zatvorené. Bude to tak aj naďalej ?

Vláda pôvodne počas nedieľ nariadila zatvorenie všetkých prevádzok, aby si zamestnanci oddýchli a priestory mohli vydezinfikovať.

Už od 29. marca ale nakoniec bude platiť výnimka pre pohotovostné lekárne, aby mali ľudia prístup k nevyhnutným liekom. Výdaj liekov je povolený len cez okienko bez vstupu do prevádzky.

Otvorené v nedeľu zostávajú aj veterinárne ambulancie. Všetky ostatné obchody vrátane potravín budú posledný deň v týždni zatvorené.

Vytvoril štát bezpečné podmienky na nákup pre nás, dôchodcov?

V drogériách a potravinách by ste od deviatej rána do poludnia nemali v obchode stretnúť mladšieho človeka ako 65 rokov. Štát nariadil v týchto hodinách prednostný nákup starším.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz boli otvorené len potraviny, drogérie, lekárne a trafiky. Ktoré obchody sa po novom otvárajú?

Otvorené budú od pondelka po novom aj očné optiky, leasingové služby, STK a emisie, Servis výpočtovej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantérie, servisy a predaj bicyklov, záhradkárske potreby, predajne so stavebninami, inštalačným materiálom, predajne farby a laky a železiarstva.

Budú otvorené aj veľké nákupné centrá?

Súvisiaci článok Vláda otvára ďalšie obchody, no za prísnych podmienok. Pozrite si zoznam nových opatrení Čítajte 

Veľké nákupné strediská budú aj naďalej fungovať v obmedzenom režime. Vyššie spomenuté prevádzky budú preto aj naďalej zatvorené, ak sídlia v obchodných domoch.

Otvorené v nich zostávajú naďalej len potraviny, drogérie, lekárne a trafiky.

Nové hygienické pravidlá tiež neumožnia otvoriť veľkým nákupným domom so špecifickým tovarom. Veľké predajne záhradkárskych potrieb či stavebnín budú aj naďalej zatvorené, hoci ich menší konkurenti už môžu otvoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa obáva, že v najväčších prevádzkach by aj pri obmedzeniach bolo príliš veľa ľudí naraz, čo by mohlo šírenie koronavírusu zrýchliť.

Čo nás čaká od pondelka pred potravinami, ak sa sprísňujú hygienické predpisy?

Zrejme sa budete musieť postaviť do radu pred obchodom. Štát totiž presne stanovil, koľko ľudí môže v jednom momente byť vo vnútri. Na 25 metrov štvorcových predajnej plochy bude musieť byť v prevádzke len jeden zákazník.

V praxi to znamená, že v najmenších potravinách pri dome budú môcť naraz nakupovať len jednotlivci, vo väčších najviac desiatky zákazníkov.

Pred vkročením do obchodu musí mať zákazník na sebe ochranné rúško a vydezinfikované ruky, prípadne rukavice. Prostriedky pre hygienu rúk má zabezpečiť samotný obchod.

V obchode budú povinné minimálne dvojmetrové rozostupy medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Týkajú sa nové pravidlá aj cestovania a prechodu cez hranice ?

Zatiaľ čo doteraz museli povinnú 14-dňovú karanténu v štátnych ubytovniach absolvovať len ľudia, ktorým cestu domov na Slovensko zabezpečil štát, po novom sa povinnosť má týkať všetkých. Z vyjadrení hlavného hygienika Jána Mikasa vyplýva, že každý po príchode zo zahraničia bude musieť zostať v ubytovniach štátu. Opatrenie má štát začať uplatňovať počas nadchádzajúceho týždňa. Presný dátum účinnosti však Mikas nepovedal. Opatrenie však v nedeľu na tlačovej konferencií potvrdil aj premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Karanténovaných v štátnych ubytovniach testujú prednostne. Hlavný hygienik Mikas tvrdí, že občania zo zahraničia sú rizikovou skupinou a takto ich dokážu skôr podchytiť, ak sú medzi nimi infikovaní koronavírusom. Prípadnú chorobu tak nezavlečú domov na ostatných príbuzných.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže štát zvýšil svoje testovacie kapacity na koronavírus, ľudí v štátnej karanténe testujú podľa Mikasa už po piatich až šiestich dňoch. V prípade negatívneho výsledku môžu zostávajúci čas karantény absolvovať následne doma.

Musím naďalej nosiť všade rúško ?

Od stredy platí povinnosť mať na sebe okamžite po opustení vlastného príbytku rúško, šál alebo akúkoľvek improvizovanú textíliu. Opatrenie platí nielen pri pohybe na vzduchu, ale aj v obchodoch.

Štát zároveň pripravuje zákaz predaja respirátorov s ventilom. Ide o špecifickú ochranu tváre, ktorá chráni jeho nositeľa pred vírusmi, ale nefiltruje vzduch, ktorý vydychuje.

Ľudí, ktorí už respirátory s ventilom vlastnia, minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) žiada, aby si naň pri nosení nasadili aj rúško.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 572
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 584
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 737
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 669
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 597
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 219
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu