BRATISLAVA. Parlamentné strany a hnutia zatiaľ nedelegovali členov Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.
Najneskôr 60 dní po vyhlásení výsledkov
Strany by mali členov oznámiť predsedovi parlamentu najneskôr 60 dní po vyhlásení výsledkov parlamentných volieb.
"Subjekty majú povinnosť oznámiť predsedovi NR SR mená a ďalšie náležitosti osôb - delegovaných členov štátnej komisie v lehote najneskôr 60 dní po vyhlásení výsledkov parlamentných volieb. V tejto veci už boli e-mailom zasielané jednotlivým subjektom listy. K dnešnému dňu však zatiaľ neevidujeme doručenie takéhoto oznámenia predsedovi NR SR," priblížila kancelária.
Štátna volebná komisia je nezávislým orgánom zriadeným na kontrolu financovania politických strán a hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb.
Kontroluje tiež financovanie a vedenie volebnej kampane.
Zastúpenie za koalíciu a opozíciu je rovnaké
Komisia má 14 členov. V zmysle zákona o podmienkach výkonu volebného práva delegujú desiatich členov politické strany, ktoré sa po voľbách dostali do parlamentu, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.
Zastúpenie členov za koalíciu a opozíciu je rovnaké. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie.
Okrem nich po jednom členovi deleguje predseda Ústavného súdu SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.
Dôležité informácie o voľbách 2020

- Kompletné výsledky parlamentných volieb 2020
- Volebná mapa: Ako volili všetky okresy
- Volebná mapa: Ako volili konkrétne obce?
- Výsledky volieb v krajských mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín