Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Slovenskí väzni vyrobili za necelý mesiac už 100-tisáíc ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom.
S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára.
Väzni ušili stotisíc rúšok
Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch - Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Uviedla to pre TASR hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

Pripomenula, že so šitím rúšok sa začínalo v dvoch ústavoch a postupne sa rýchlo rozbehla výroba aj v ďalších. Celkovo sa v súčasnosti na ich výrobe podieľa sedem ústavov, konkrétne Košice-Šaca, Banská Bystrica-Kráľová, Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom.
Do šitia rúšok sa na začiatku zapojilo 50 odsúdených, aktuálne na ich výrobe pracuje 122 väzňov.
"Výrobu rúšok sme testovali na bavlnenej látke, ktorej výhodou bola okamžitá dostupnosť. Vyrábali sa z nej totiž odevné zvršky a posteľná bielizeň pre potreby zboru. Ústavy však urýchlene objednávali stopercentnú bavlnenú tkaninu Domestic 145, z ktorej sa hromadne začali šiť rúška pre štátne rezervy. Táto látka sa používa v zdravotníctve a je vhodná na pranie pri vysokých teplotách a taktiež chemické čistenie. Tkanina sa nepretržite doobjednáva, keďže problémom je jej nedostatok na trhu," objasnila hovorkyňa ZVJS.
ZVJS pritom konštatuje, že doterajšia výroba rúšok pokryla základné potreby zboru a takmer všetky požiadavky Ministerstva spravodlivosti.
Rovnako sa uspokojila aj značná časť prvotných nárokov štátnych organizácií a subjektov spolupracujúcich pri zamestnávaní odsúdených.
Vo výrobe budú pokračovať
"Vo výrobe rúšok sa v najbližšom období bude určite pokračovať, aby sme zvládli odolať aj dlhšie trvajúcim nepriaznivým podmienkam a aby sme mohli podporiť zdravotníkov, prípadne samosprávy a ich obyvateľov," zdôraznila Kacvinská.
Pred pár dňami väzni začali vyrábať už aj ochranné štíty. Tie sa aktuálne vyrábajú v troch ústavoch - v Hrnčiarovciach nad Parnou, Banskej Bystrici a Košice-Šaca.
Sú prednostne určené pre pracovníkov v prvej línii, čiže zamestnancov nemocníc a uvažuje sa o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?