Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Ministerstvo obrany (MO) realizuje v 33 vybraných rómskych komunitách pilotné testovanie obyvateľov zamerané na prípadné šírenie nového koronavírusu.
Celkovo za posledné dva dni odobrali vzorky 244 ľuďom z rómskych osád, ktorí sa vrátili zo zahraničia. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.
Testy v Jarovniciach boli negatívne
V piatok (3. 4.) sa začalo s testovaním v Jarovniciach, kde je najväčšia koncentrácia Rómov, v tejto obci nemal podľa hovorkyne nikto z testovaných pozitívny výsledok na nový koronavírus.

V sobotu (4. 4.) otestovali 196 ľudí v Trebišove, Smižanoch, Kecerovciach, Zborove, Doľanoch, Hrabušiciach a Markušovciach. V nedeľu sa testuje v Krížovej Vsi, Batizovciach, Vechci, Ondavských Matiašovciach, Bôrke, Dobšinej a Žehre.
"Podľa expertízy epidemiológov sa vírus môže šíriť v rómskych osadách až trinásťkrát rýchlejšie, preto sme zaradili do zoznamu priorít aj vybrané rómske obydlia," skonštatovala hovorkyňa.
Odoberanie vzoriek v komunitách prebieha podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) bez akýchkoľvek problémov, pričom sa stretáva s pozitívnou odozvou aj u samotných obyvateľov.
"Vnímajú, že celá aktivita zo strany Ozbrojených síl je pre ich zdravie a bezpečnosť," povedal. Zároveň priblížil, že na odber vzoriek je v teréne nasadených celkovo do 200 profesionálnych vojakov z celých Ozbrojených síl.
"Naši profesionálni vojaci majú s prácou s obyvateľstvom v teréne bohaté skúsenosti. Na podobné situácie sú pripravovaní napríklad aj v rámci nasadenia v zahraničných operáciách, napríklad Resolute Support v Afganistane, či na domácom území v asistenčnej operácii v prospech Policajného zboru," dodal.
Testovanie v osadách je priorita
Člen permanentného krízového štábu a europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) uviedol, že testovanie ľudí v rómskych komunitách je prioritou.
"Obyvatelia sa často vracajú do obydlí, kde bývajú v jednej miestnosti aj desiati, niektorí nemajú prístup k pitnej vode a kanalizácii. Tu nemôžeme hovoriť o dodržiavaní hygienických opatrení a už vôbec nie o domácej karanténe," povedal Pollák.
Pri testovaniach bola osobne aj splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková. Potvrdila, že Rómovia boli spokojní, že budú poznať svoj zdravotný stav, a budú tak môcť chrániť zdravie svojich najbližších.
Hovorkyňa rezortu dodala, že podľa aktuálnych štatistík žije v rómskych komunitách menej než polovica Rómov. Nedostatočné hygienické podmienky má asi tretina a zhruba 16 percent žije bez prístupu k pitnej vode.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?