Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík v stredu na sociálnej sieti uviedol, že z boja proti koronavírusu sme spravili na Slovensku fetiš.
Zároveň kritizoval prijaté opatrenie na obmedzený voľný pohyb ľudí počas Veľkej noci od 8. do 13. apríla 2020.
Premiér Igor Matovič vzápätí na svojom konte na sociálnej sieti na Sulíka reagoval, že neschopnosť podporiť čokoľvek nepopulárne, konané vo verejnom záujme a zverejňovať svoje výplody mysle, je v tejto chvíli mimoriadne nezodpovedné.
Sulík kritizuje obmedzenia počas sviatkov
"Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné," uviedol vo svojom statuse Richard Sulík.

Minister hospodárstva pridal k statusu video, ktoré zachytáva veľkú kolónu na diaľničnom úseku.
"Bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade nepomohli. Toto je šialené a musí to skončiť. Premiérovi sa žiaľ neviem dovolať. Ospravedlňujem sa občanom, ktorí na ceste do roboty, čo sme ani len nezakázali, stoja hodiny v zápche," dodal Sulík.
Premiér Matovič hneď na status svojho koaličného kolegu odpovedal.
"Nemám rád, ak ľudia spomedzi hráčov koaličného tímu, od ktorých v ťažkej situácii čakáte, že vám podržia chrbát, si hrajú svoje sebecké hry. Neschopnosť podporiť čokoľvek nepopulárne konané vo verejnom záujme a postovať na sociálne siete svoje výplody mysle, je v tejto chvíli mimoriadne nezodpovedné. Tým dupľom, že na rozdiel od obyčajných ľudí o dosť viac veľmi dobre vedia, ako vážna v skutočnosti je naša situácia," reagoval premiér.
Kritika prišla aj zo Smeru
Matovič by podľa svojho predchodcu Petra Pellegriniho (Smer) nemal hádzať vinu za skolabovanie dopravy na vojakov a policajtov.
"Takto vyzerá chaos v podaní predsedu vlády. Najskôr silné reči o ochrane ľudí pred vírusom. Keď sa mu situácia vymkla z rúk a skolabovala doprava v celej krajine, pokojne to hodil na našich vojakov a policajtov," skonštatoval Pellegrini s tým, že tí len plnili príkaz. Hovorí v tejto súvislosti o deštrukcii štátu.
Opatrenie kritizoval aj jeho stranícky kolega a poslanec Národnej rady SR Richard Raši. "Medzi zákazom cestovania na sviatky a zákazom vychádzania z domu je veľmi veľký rozdiel, a preto pokladám zavedené opatrenia vlády za prinajmenšom neprimerané. Rozsiahle represívne akcie za účasti armády, ktoré dnes prebiehajú a zasahujú najmä ľudí, ktorí cestujú do a z práce, sú podľa môjho názoru ešte neprimeranejšie," uviedol na sociálnej sieti.
Policajné kontroly v súvislosti s obmedzením pohybu, ktoré si na viacerých miestach vyžiadali dopravné zápchy, mali byť podľa Matoviča náhodné. "Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk," uviedol na sociálnej sieti premiér. Status neskôr zmazal a napísal nový, v ktorom ozrejmil, že policajti dostali inštrukcie od nadriadených. Kritizoval preto policajného prezidenta Milana Lučanského.
Krajniak sa za opatrenia nehanbí
Minister práce Milan Krajniak súhlasí s obmedzením pohybu. Slovensko je podľa neho momentálne jedna z troch krajín na svete, ktoré zvládajú z epidemiologického hľadiska situáciu s bojom proti koronavírusu najlepšie.
„Najlepšie to, pravdepodobne, zvláda Izrael. A ten prijal na Paschu, čo je obdoba našej Veľkej noci, úplne tie isté opatrenia ako prijímame my. Ja som za tieto opatrenia na vláde hlasoval a nehanbím sa za to,“ povedal.
Myslí si, že ak sa podarí udržať čo najnižší stav nárastu počtu novonakazených cez Veľkú noc, tak po sviatkoch je možné sa začať baviť o tom, ako uvoľňovať prijaté opatrenia v boji s koronavírusom.
Voľný pohyb bol riziko
Minister financií Eduard Heger z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) uviedol, že nikoho neteší, ak niekto musí tráviť hodiny v kolónach, ale „bojujeme s protivníkom, ktorý zabíja“.
Heger zákaz voľného pohybu zdôvodnil tým, aby sa zabránilo sociálnym kontaktom počas Veľkej noci.
„Bolo veľké riziko, že cez Veľkú noci pri peknom počasí, pri voľne, by sme ľahko mohli vyhľadávať návštevy a stretávať sa. A pri návštevách je málo k tomu, aby sme dali dole rúško,“ tvrdil Heger.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?