Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Spôsob testovania v marginalizovaných komunitách rómske organizácie označili za absurdný, s obavou, že zvýši voči ním nenávisť.
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková však k tejto veci konštatuje, že rizikovosť nespočívala v etnicite, teda, že ide o Rómov.
Ako pre agentúru SITA uviedla, rizikovosť spočíva hlavne v podmienkach prostredia, do ktorých sa ľudia s cestovateľskou anamnézou vracali zo zahraničia.
Iniciatívy kritizovali prítomnosť armády
Týka sa to prostredí, kde nie je adekvátna technická vybavenosť, prístup k vode a je znížený prístup k zdravotnej starostlivosti. Výsledkom tohto opatrenia vlády s cieľom zastavenia šírenia koronavírusu je aj uzavretie piatich osád na Spiši.
Iniciatíva Opre Roma – Rómovia a Rómky za lepšie Slovensko a Európu, Prvé rómske charitatívne združenie - Roma - Emmaus a záujmové združenie Spoločnými Silami za Rozkvet Gemera v pondelok upozornili členov vlády, že tento krok vyvolá v spoločnosti rasistické prejavy, podporí extrémistické skupiny, zvýši nenávisť proti Rómom na Slovensku, vyvolá nedôveru v spoločnosti a konšpiračné teórie. Takisto prízvukovali, že rómske osady nie sú cvičiskom Armády SR.
Splnomocnenkyňa poznamenala, že jedinou pomocou, ktorá sa ponúkala zohľadňujúc čas, počet pilotne vybraných obcí a zároveň ponúkala kompletné vybavenie a vyškolené ľudské zdroje, boli vojenskí experti pre civilnú spoluprácu.

„Boli okamžite pripravení pomôcť tak, ako aj v iných prípadoch núdze, kedy je ich prítomnosť využívaná, t.j. povodne, živelné pohromy. V takýchto kritických momentoch je ich úlohou pomáhať," podotkla.
Dodala, že si treba si uvedomiť, že priebeh pilotného testovania nie je výsledkom prvoplánového rozhodnutia. „Na vládu apelovali zástupcovia mimovládneho sektora, aby vo svojich opatreniach nezabudli aj na ľudí, ktorí žijú v chudobe.
Taktiež príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny a externí experti a expertky spracovali na podnet europoslanca Petra Polláka dokument, ktorý popisuje a zhodnocuje riziká pandémie Covid-19 v prostredí marginalizovaných rómskych komunít.
Taktiež boli k dispozícii dáta Zdravých regiónov, ktoré sú denne aktualizované a mapujú počty navrátilcov do lokalít, kde Zdravé regióny pôsobia.
Na základe tohto dokumentu, ako aj na základe konzultácií s ďalšími odborníkmi vrátane informácií Inštitútu zdravotnej politiky, sa začal riešiť postup, ako predísť čo najefektívnejšie a včas možným nepriaznivým dopadom," podotkla Bučková.
Ravasz vidí demonštráciu sily
Bývalý splnomocnenec Ábel Ravasz (Most-Híd) však taký spôsob testovania kritizuje. Na sociálnej sieti napísal, že vláda ignorovala kroky, ktoré jej ponúkal s odborníkmi a neziskovkami týždne pred zavedením opatrenia.
„Urobili radšej demonštráciu sily s vojenskými vrtuľníkmi do osád, a to podľa všetkého účelovo, na odôvodnenie zachovania prísnych celoštátnych krokov.

Zneužívanie Rómov pokračuje, predpokladám, že teraz idú na karantenizáciu osád. A máme ďalšieho premiéra, ktorý hovorí slovo Cigán ako urážku," napísal v statuse.
Uzavrieť osady v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu sa vláda rozhodla v stredu. Urobila tak v piatich osadách v okrese Spišská Nova Ves. Ide o päť lokalít, kde sú pozitívne testovaní ľudia na ochorenie Covid-19, tri lokality v Krompachoch a obce Bystrany a Žehra.
S testovaním v marginalizovaných rómskych komunitách začali v piatok 3. apríla v obci Jarovnice v okrese Sabinov. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci so štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny.
Ako v stredu oznámil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), zatiaľ otestovali 33 osád, zostáva ešte viac ako tisíc osád. V osadách testovali len tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia.
Na Slovensku v utorok pribudlo 101 potvrdených prípadov koronavírusu, pričom v laboratóriách otestovali 2 042 vzoriek.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?