
Pavol Jarčuška sa na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach stará o pacientov, ktorých pozitívne otestovali na koronavírus. Je šéfom Slovenskej spoločnosti infektológov.
Kontakt s nakazenými minimalizujú v nemocnici aj tak, že si s pacientmi na izbách volajú. Do nemocnice by si nakazení mali zobrať radšej notebook ako knihu, tá sa nedá dezinfikovať.
Keďže zatiaľ nemáme liek na ochorenie Covid-19, lekári používajú antimalariká alebo liek na HIV. Koronavírus má s nimi viaceré prvky spoločné.
Ako sa cíti pacient s ochorením Covid-19?
Okrem klasických príznakov, teda horúčka, zimnica, ťažké dýchanie, bolesti na hrudníku, sa cítia veľmi vyčerpaní. Niektorí popisujú bolesti kĺbov a svalov, podobne ako pri chrípke.

Niektorí udávajú stratu čuchu a chuti a majú zvláštny pocit škriabania v krku. Pacienti hovoria, že keď jedia, necítia, čo majú v ústach, napríklad v Číne sa takýto príznak veľmi nevyskytoval.
Izraelskí lekári vyvíjajú aj test, aby sa na základe ovoniavania vyslovilo podozrenie na koronavírus, podľa toho ho potom otestujú.
Ľudia však nevedia tak dobre opísať, čo im je ako pred dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi. Komunikujeme cez krátke správy na facebooku, nečítame knihy, preto sú opisy príznakov pacientom menej presné ako v minulosti.
Ako nakazených novým koronavírusom na Slovensku liečime?
Žiadny liek, ktorý mu podávame, nemá úplne nepriestrelné údaje o tom, že je to jednoznačne účinný liek na toto ochorenie. Sú však k dispozícii lieky, ktoré v niektorých klinických štúdiách pacientom pomohli skrátiť čas ochorenia, primárne sú však určené na iné infekcie.
Na Slovensku máme dva základné postupy pri liečbe. Jeden z nich je, že pacientom podávame antivirotikum, ktoré sa bežne používa na liečbu HIV infekcie.