Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Počas pondelka pribudlo na Slovensku 66 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo je tak na Slovensku 835 prípadov.
V utorok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Za uplynulý deň laboratóriá vyšetrili 1 302 vzoriek. Negatívny výsledok malo na Slovensku spolu už 29 217 vzoriek.
Vyliečených má Slovensko k utorku 113 pacientov.
V Pezinku odobrali ďalšie vzorky
V nových potvrdených prípadoch za uplynulý deň je už zahrnutých aj 48 klientov z Domova sociálnych služieb v Pezinku.

Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva, pozitívny výsledok malo 43 klientov a päť zamestnancov, 12 klientov je hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici Bratislava, jeden je na umelej pľúcnej ventilácii. V zariadení odobrali ďalšie vzorky, výsledky by mali byť známe ešte v utorok.
Ministerstvo zdravotníctva neskôr doplnilo, že utorkový nárast a výsledky testov z DSS Pezinok budú zahrnuté v komplexných štatistikách až v stredu, pričom ide o ďalších nových osem pozitívne otestovaných klientov pezinského DSS.
Hovorkyňa Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová neskôr doplnila, že počas utorka budú otestovaní všetci klienti aj zamestnanci DSS a zariadenia pre seniorov v Pezinku.
Tiež bola otestovaná i všeobecná lekárka, ktorá ošetrovala klientov tohto zariadenia, s negatívnym výsledkom. Hospitalizovaná bola aj ďalšia klientka. Klienti zariadenia sú pod priebežným lekárskym dohľadom.
Štyri prípady v karanténnych strediskách
Krajčí tiež komentoval, že v rámci nových pondelkových prípadov sa štyri objavili v karanténnych strediskách. Dva prípady sú v karanténnom stredisku v Piešťanoch, jeden prípad v karanténnom stredisku Vzdelávacie a doškoľovacie zariadenie VS - Financie Tatranská Lomnica a jeden prípad v karanténnom stredisku Lešť.
Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 121 pacientov, z toho u 46 bol koronavírus potvrdený, v 75 prípadoch sa čaká na výsledok testov.
V slovenských nemocniciach sú s ochorením COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti štyri osoby, štyria pacienti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.
Pozitívnou správou podľa ministerstva zdravotníctva je, že podľa štatistík regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa z ochorenia COVID-19 podarilo vyliečiť spolu 113 ľuďom na Slovensku.
Z toho bolo 33 hospitalizovaných a 80 sa liečilo v domácej izolácii. Nárast vyliečených oproti pondelku sa tak zvýšil o šesť ľudí.
Chorobe doteraz podľahli dve osoby.
Spustia niektoré operácie
V slovenských nemocniciach sa spustí časť nevyhnutných plánovaných operácií, ktoré boli doteraz pre pandémiu nového koronavírusu odkladané.
Operácie sa spustia podľa zdravotného stavu pacientov, oznámil na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Minister zdravotníctva Krajčí priblížil, že v utorok alebo v stredu vydá hlavný hygienik Ján Mikas usmernenie k operáciám.
"Budú operovaní tí, ktorí to nevyhnutne potrebujú a neznesú ďalší odklad," skonštatoval Krajčí s tým, že nemôže dochádzať k tomu, aby u niektorých pacientov prišlo k zhoršeniu zdravotného stavu.
Matovič: Bez otáznikov by sme boli schopní eliminovať nákazu
Premiér poukázal na niekoľko otáznikov týkajúcich sa šírenia nákazy, ktoré sa ukážu v najbližšom čase. Ide o rómske osady, ľudí, ktorí prišli zo zahraničia a neboli v povinnej štátnej karanténe či ľudí v domovoch sociálnych služieb.
Ak by tieto otázniky neexistovali, číslo R0, ktoré označuje, koľko ďalších ľudí nakazí jeden infikovaný, by sa podľa neho nachádzalo pod 1,0. "Ak by sme išli ďalej a nemali by sme otázniky, postupne by sme boli schopní ako spoločenstvo nákazu medzi nami eliminovať," dodal Matovič.
Na Slovensku je podľa premiéra 1044 rómskych komunít, pričom sa v nich testuje približne desiaty deň. "Približne desať ich testovaných bolo, päť je v karanténe," doplnil.
Za veľkú neznámu v šírení nákazy označil Matovič domovy sociálnych služieb, ako aj predošlých šesť dní, keď bol na Slovensku počas veľkonočných sviatkov sprísnený režim. Dôsledky prípadného nedisciplinovaného správania uvidíme podľa neho v horizonte dvoch týždňov.
V domovoch sociálnych služieb sa podľa premiéra ani ministra zdravotníctva nedá plošne testovať. Krajčí povedal, že v týchto zariadeniach je 40-tisíc zamestnancov, ich testovanie zhruba každé dva týždne je nereálny model.
"Zamestnanci budú okamžite testovaní pri akomkoľvek podozrení na infekčné ochorenie," dodal s tým, že viac sa v tejto situácii nedá urobiť a zamestnanci musia nosiť ochranné pomôcky.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?