BRATISLAVA. Ani prínos firiem pre ekonomiku, ani ich hroziaci bankrot nebude pre vládu rozhodujúcim kritériom pre otvorenie ďalších prevádzok a obchodov. Hlavné slovo budú mať epidemiológovia a infektológovia z konzília expertov, s ktorými premiér Igor Matovič (OĽaNO) spolupracuje.

Pri otváraní prevádzok má byť rozhodujúce napríklad množstvo ľudí, ktorí sa v nich pohybujú, a trend v počte infikovaných koronavírusom na Slovensku.
"Je to čisto medicínska a epidemiologická otázka," tvrdí premiér. Štát sa tak po veľkonočnom obmedzení pohybu ľudí zatiaľ vracia k pôvodným opatreniam.
Konkrétny plán ďalšieho uvoľňovania opatrení chce predstaviť o týždeň v pondelok.
Rozhodovanie bez ekonomických expertov, len s odborníkmi z lekárskych profesií, však môže spôsobiť bankroty živnostníkov a malých firiem, tvrdí vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
"Keď sa dívam iba na vírus a mám zadanie mať čo najmenej nakazených, tak samozrejme z toho vychádza všetko zavrieť a všetkých nechať doma. Ten svet je však rozmanitejší ako jeden vírus. Máme tu dva milióny zamestnancov, má to aj sociálne aspekty," obhajuje potrebu otvárania obchodov za prísnych hygienických kritérií Sulík.
Hoci miera rozširovania koronavírusu na Slovensku klesá a podľa premiéra Matoviča je aktuálne jeden infikovaný človek schopný nakaziť menej ako jedného ďalšieho človeka (faktor R0 je nižšší ako 1), otvorenie prevádzok môže zbrzdiť vývoj v rómskych osadách a šírenie vírusu po veľkonočných sviatkoch.
"Tí, čo odcestovali na sviatky domov, neoklamali vládu, ale seba a svojich blízkych," upozornila Zuzana Krištúfková na ľudí, u ktorých sa do dvoch týždňov ukáže, či rozšírili ochorenie na vírus po Slovensku.
Prípadné rozširovanie nákazy v rómskych osadách, kde štát zatiaľ pozitívne otestoval niekoľkých jednotlivcov, by tiež otváranie obchodov oddialilo.
"Môj súkromný odhad je, že to nebude skôr ako o desať dní," odhadol najskorší možní termín uvoľňovania pravidiel minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
Obchody zachránia podnikateľov, nie ekonomiku

Hlavnými dvoma argumentmi premiéra, prečo sa netreba s otváraním zavretých obchodov a podnikov ponáhľať, je, že sa na ekonomike podieľajú len dvoma percentami HDP a reštart hospodárstva je skôr závislý od ostatných krajín, kde sa výrobky zo Slovenska predávajú.
"Keď si raz Nemec v Nemecku povie, že si nekúpi Volkswagen, tak ho Volkswagen v Bratislave nevyrobí," vysvetľuje vysokú otvorenosť slovenskej ekonomiky Matovič.
Slovensko podľa neho eviduje pre koronakrízu prepad ekonomiky o 30 percent a výhody z otvorenia obchodov sú zanedbateľné.