BRATISLAVA. Za päť dní päť úmrtí ľudí z jediného domova sociálnych služieb. V domove v Pezinku, kde sa rozšíril koronavírus, je od soboty sprísnená karanténa. Budovu polícia obohnala páskou, nikto z nej nemôže ísť von ani dnu.

V uplynulých dňoch nákazu potvrdili aj v dvoch zariadeniach v Martine a v jednom v Spišskom Bystrom v okrese Poprad.
Na Slovensku je 1266 sociálnych zariadení, v ktorých podľa údajov ministerstva sociálnych vecí žije vyše 41-tisíc ľudí. Väčšina z nich sú seniori, pričom skupina nad 65 rokov patrí k najohrozenejším.
Vo veku nad 70 rokov má až u 43 percent nakazených ochorenie podľa marcovej štúdie Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva veľmi vážny až život ohrozujúci priebeh.
Sociálne zariadenia preto prijímajú prísne hygienické a epidemiologické pravidlá, ktoré síce seniorov do určitej miery chránia pred nákazou, ale zároveň obmedzujú ich slobodu a normálny život.
Štát opatrenia len odporúča, nie prikazuje. Sociálne zariadenia preto nemajú fyzickú možnosť zabrániť tomu, aby ich niektorí ich klienti neporušovali. Napríklad chodili mimo areálu na nákupy.
Tým sa celé osadenstvá domovov sociálnych služieb vystavujú riziku, že sa do nich skôr či neskôr vírus zavlečie a ľudia sa infikujú a môžu vo zvýšenom počte zomierať. Ako v Pezinku.
V znamení strachu zo smrti
„Všetci teraz žijeme v napätí a obavách, aby sme nedopadli ako seniorské zariadenie v Pezinku. Dúfam, že nás také nešťastie zďaleka obíde,“ hovorí šéfka Centra sociálnych služieb v martinskej Ľadovni Monika Bátoryová.
Ochorením Covid-19 sa nakazila vrchná sestra zariadenia, hoci nebola v kontakte s nikým, kto bol v zahraničí.