Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Situácia s pandémiou nového koronavírusu je pod kontrolou a vláda robí všetko preto, aby aj v najviac ohrozených skupinách minimalizovala riziká prenosu nákazy.
V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedla podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).
Pomôcť majú slovenské testy
"Najlepším riešením by boli rýchlotesty, ktoré sa používajú najnovšie aj v Českej republike," uviedla vicepremiérka aj v súvislosti s riešením rizík v zariadeniach pre seniorov.
Na otázku, či myslí tie rýchlotesty, ktoré kritizoval pre nespoľahlivosť predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), uviedla, že tieto testy sa nepoužijú. Pomôcť majú testy, ktoré začali vyrábať slovenskí vedci.
"Akonáhle budeme mať dostatočnú kapacitu týchto testov, plánom je testovať všetkých nových klientov v zariadeniach pre seniorov a všetkých zamestnancov," uviedla Remišová.
Raši: Chýba dátami podložený plán

Jej oponent v diskusii, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a podpredseda strany Smer Richard Raši si myslí, že kroky vlády pri zvládaní koronakrízy sú chaotické, neodkonzultované dostatočne so všetkými odborníkmi a najmä nemajú oporu v premyslenom postupe.
"Chýba dátami podložený plán ako napríklad v Českej republike," uviedol Raši. Podľa neho sa to prejavuje aj pri postupe v zariadeniach pre seniorov a lokalitách s marginalizovanými rómskymi komunitami.
"Vláda mala dostatok času, aby vypracovala špecifický plán, ako postupovať v prípade týchto rizikových skupín," zdôraznil.
“„Slovensko dlho nevydrží takto zavretú ekonomiku, ako momentálne je. Potrebujeme však ešte istý čas na testovanie toľkých ľudí, ako v súčasnosti testujeme a zlepšiť opatrenia pre rizikové skupiny, teda pre najzraniteľnejších."
„
Remišová upozornila, že Matovičovej vláde sa podarilo dynamicky zvýšiť počet testov. "Kým odchádzajúca vláda urobila za celý mesiac približne 3000 testov, takýto počet sa robí dnes denne," skonštatovala.
Verí, že podobný dynamický nárast testov pomôže aj pri identifikácii a zvládnutí situácie v lokalitách marginalizovaných rómskych komunít či v zariadeniach pre seniorov.
"Vláda robí maximum preto, aby situáciu zvládla a aj prostredníctvom opatrení, ktoré prijala, je Slovensko v riešení pandémie jedným z najlepších," skonštatovala Remišová.
Strana Za ľudí chce otvárať prevádzky

Remišová taktiež priblížila, že v strane Za ľudí sú za postupné uvoľňovanie ekonomiky a otváranie niektorých prevádzok za prísnych hygienických podmienok.
„Slovensko dlho nevydrží takto zavretú ekonomiku, ako momentálne je. Potrebujeme však ešte istý čas na testovanie toľkých ľudí, ako v súčasnosti testujeme a zlepšiť opatrenia pre rizikové skupiny, teda pre najzraniteľnejších,“ ozrejmila.
Podľa Rašiho si môže Slovensko za vzor uvoľňovania opatrení vziať krajiny ako Česko a Rakúsko.„Nevymýšľajme niečo nové, mali by sme ísť cestou, akou idú medicínsky a ekonomicky najvyspelejšie krajiny,“ odporučil vláde bývalý vicepremiér.
Remišová k pendlerom: Prvoradé je chrániť ľudí na Slovensku
Prvoradým záujmom vlády je ochrániť ľudí na Slovensku, uviedla Remišová ohľadom sprísnených pravidiel pre tzv. pendlerov, ktorých cieľom je neohroziť zvyšok populácie v krajine.
“"Špecifické dáta pre tzv. pendlerov Slovensko nemá, špecificky ich štát netestoval, preto je opatrenie skôr pocitové."
„
Raši si myslí, že opatrenie bolo "dobre myslené, no nedomyslené". Upozorňuje pritom, že povinnosť preukazovať sa každý mesiac novým potvrdením negatívneho testu na Covid-19 sa nebude týkať len tých, ktorí cestujú v pohraničí za prácou, ale aj ich rodinných príslušníkov.
"Pri štvorčlennej rodine takáto domácnosť mesačne zaplatí 4 x 70 eur. Navyše, okrem toho, že rodiny toto opatrenie finančne zaťaží, ešte samotný výsledok testu v jeden deň neznamená, že na druhý deň sa človek nemôže nakaziť," upozornil podpredseda Smeru.
Podľa Remišovej je opatrenie legitímne, pričom ide o rozhodnutie hlavného hygienika, ktoré vzišlo z výsledkov diskusie odborníkov na ústrednom krízovom štábe. Priznáva, že vždy je polemika o tvrdšom či mäkšom prístupe. "Sme otvorení upravovať tieto pravidlá podľa vývoja situácie," dodala.
Na otázku, či je sprísnenie pre pendlerov podložené dátami o ich zvýšenej rizikovosti nákazy, Remišová pripomenula, že Rakúsko či Česko je z hľadiska epidémie na tom horšie ako Slovensko.
Raši si myslí, že práve dáta sú nevyhnutné pre prijatie takéhoto opatrenia. "Špecifické dáta pre tzv. pendlerov Slovensko nemá, špecificky ich štát netestoval, preto je opatrenie skôr pocitové," dodal. Prihovára sa skôr za koordináciu prijímania opatrení so susednými krajinami.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?